Sakaguchi: HD grafika je ve světě videoher zbytečná

Tvůrce série Final Fantasy si myslí, že se kvůli grafice zapomíná na důležitější aspekty her.
Sakaguchi: HD grafika je ve světě videoher zbytečná

Hironobu Sakaguchi, tvůrce legendární série Final Fantasy a nově také Wii titulu The Last Story, je přesvědčen, že současný trend kvalitní HD grafiky je přehnaný a hrám spíše škodí. S tím souhlasí i šéf Nintenda, Satoru Iwata, podle něhož vývojáři kvůli grafice často zapomínají na důležitější aspekty her.

"Nyní, když světu vládne kvalitní grafika, můžete vizuálně reprodukovat cokoli," řekl Sakaguchi v pořadu Iwata Asks. "Zároveň ale... Nevím přesně, jak to vyjádřit... Je na tom něco, co mi přijde tak nějak přehnané."

laststorymain.jpg

"Nakonec totiž s hráčem komunikujete až příliš. Proto mám pocit, že jsme to dokázali otočit. S touto hrou (The Last Story, pozn. aut.) jsem zmáčkl tlačítko Reset a vrátil se k samotným kořenům. Začal jsem se intenzivně zabývat otázkou, co to vlastně znamená vyprávět ve hře příběh."

"Nezůstal jsem každopádně jen u promýšlení příběhu - zaměřil jsem se také na základy herních mechanizmů."

"Myslím si, že HD obraz, který se stal v televizním světě jakýmsi standardem, je alespoň pro mě ve světě videoher zbytečně detailní. Vývojáři mají tendenci soustředit svou veškerou energii na udržování vysoce kvalitní grafiky."

"Pokud to vývojářům zabere většinu času, mohou tím zanedbat jiné aspekty hry," souhlasil s jeho názorem Iwata.

Zdroj: Nintendo UK
Dostupné pro: Wii
Žánr: RPG
Výrobce: Mistwalker
Začátek prodeje: leden 2011 (Japonsko)