Samba de Amigo – rytmické peklo

Proměňte své Wii-mote v pár chřestítek, s nimiž budete mávat do rytmu hudebních hitů. Další hudební hra je tu.

Pod pojmem rumba koule se vám může vybavit naprosto cokoliv. Vynechte různé obskurní myšlenky a zkuste se chvíli soustředit na rytmus latinskoamerické hudby. Pokud se vám před očima zhmotní vaše konzole Wii, jistě jste se již setkali se Samba de Amigo. A vy ostatní máte teprve šanci. Pomocí této hry pro každého se promění vaše Wii-mote v pár rumba koulí, se kterými pak budete zběsile třepat do rytmu.

 

samba_01.jpgsamba_02.jpg

Hlavním příběhem Samba de Amigo je, hmm, ehem, jak to říci, prostě hra nemá žádný příběh. Prostě bez jakéhokoliv zjevného cíle se snažíte prokázat v různých písních, že právě vaše rytmické cítění je dostatečné. Pokud se vám to povede, může nastat hned několik rozličných událostí.

Přešel jsem k testování na lidech

Nejčastěji se nestane vůbec nic. Prostě jen písničku úspěšně odehrajete a život jde dál. Občas se vám ale podaří navíc otevřít i některou ze zprvu uzamčených možností.

V rytmu samby

Je samozřejmé, že otevíráte nové písničky k hraní. Dále však přibude i možnost měnit zvuk vašich rumba koulí, které namísto klasického zachřestění mohou být slyšet třeba jako buben, lidský smích, nebo třeba štěkání psa. Stejně tak si můžete vydobýt přístup ke dvojici filmečků z tvorby hry a to je v podstatě vše. Veškerá motivace k hraní tak záleží pouze na vás. Jakmile začnete štěrchat ovladači jak posedlí, tak vás hra buď chytne, nebo se musíte dostatečně napít.

art.jpg

Pravda, stejně jako většina her pro Wii, je Samba de Amigo skvělá hra na jakoukoliv párty. Abych toto dokázal, přešel jsem k testování na lidech, pokud se tedy tak moje rozvětvené příbuzenstvo objevivší se na jakési oslavě dá tak nazývat. Po chvílích ostychu si všichni zúčastnění více či méně úspěšně osahali hru a v průběhu večera nebyl snad jediný okamžik, kdy by někdo nestál před obrazovkou a zběsile nerozhazoval rukama do rytmu hudby.

samba_03.jpgsamba_04.jpg

A v čem že to vlastní máchání rukama spočívá? Snažíte se své rumba koule nějak zařadit do rytmu jedné z hudebních skladeb, v čemž vám pomáhají plující bublinky. Každá z nich míří k některé ze šesti pozic, kde můžete svými nástroji zachřestit, strany jsou rozlišeny pochopitelně na levou a pravou, k čemuž se přidává zamíření ovladačem nahoru, dolu, nebo rovně. Jakmile prochází bublinka cílovým kruhem, stačí zatřást rumba koulemi a ty vyloudí svůj zvuk. Jak jednoduché.

Hodit si šňůru

Tedy bylo by to jednoduché, pokud by se nevyskytlo pár překážek. Mezi výzvy autory připravené se přitom řadí pekelný rytmus, který s sebou songy jižní Ameriky přinášejí, stejně jako častá nutnost hrát oběma rukama najednou, každou v jiném směru. Bohužel se k tomu však přidává i problém další – špatná rozlišovací schopnost ovladačů.

Tip: Jsme vynalézavý národ. Když je více lidí, ale jen jedno Wii-mote, zkuste hrát ve dvou, každý s jednou částí. Odzkoušeno v párech

Nejednou se vám tak stane, že slušně rozjetý rytmus ztratíte v rozčilení, proč i přes váš správný pohyb nedošlo k žádné odezvě. Konečně jsem pochopil, k čemu je pásek u Wii-mote, protože jinak by ovladače nejednou v návalu vzteku skončily jako nový abstraktní obraz na stěně.

samba_05.jpgsamba_06.jpg

Naštěstí jsou herní redaktoři vůči vzteku imunní, takže mi stačilo hlídat pohyby příbuzenstva. A zjistil jsem, že autoři navíc nepočítali s jednou docela důležitou věcí, když si neuvědomili prozatímní absenci bezdrátového ovladače.

I životem nejzkušenější účastníci zvládnou třást plastovými bazmeky

Tedy spíš propojení celého Wii-mote, které se ukázalo jako ďábelsky krátké a omezující. Mimo obvyklého štěrchání je totiž potřeba při hraní předvádět i různé taneční pozice, při nichž letí ruce divoce od sebe a nunchuck pak vám do tváře.

Pro celou rodinu

Nechápejte mě špatně, pokud není vaším cílem získat v každé písničce ten nejlepší výsledek, a chcete se jen bavit, není s hraním Samba de Amigo žádný problém. Na první dvě úrovně obtížnosti klidně chřestíte rumba koulema a v pohodě dosahujete slušivých výsledků. Jakmile se ale rozhodnete pro těžkou, nebo jakoukoliv další, obtížnost, mohu vás s klidem označit za masochistu. Na nejtěžší obtížnost nemusíte díky nepřesnému ovládání udělat chybu a už víte, že v písničce prostě neuspějete.

Podobně je tomu i u různých miniher, které s sebou hra přináší. U některých si v klidu odpočinete, rozmlátíte piňátu, všechno je v pohodě. Pak ale zapnete volejbal, nebo rychlé ukazování póz s rumba koulemi v ruce a i sousedé obohatí svůj slovník o slušný příval nadávek. Druhá jmenovaná minihra pak drásá i kvůli krátké šňůře k nunchuku, s níž pochopitelně nejde pozice pořádně předvádět.

samba_07.jpgsamba_08.jpg

Přes všechny chyby a nedostatky ale můžu s klidným srdcem hru doporučit široké veřejnosti. Ptáte se proč? Všechny testovací subjekty, včetně mojí maličkosti, se totiž hraním a jeho sledováním skvěle bavily. Možná za to může skvělý výběr songů, které zná každý, nebo prostě jen pro Wii typická jednoduchost ovládání. I životem nejzkušenější účastníci zvládnou třást plastovými bazmeky, když přitom nemusejí mačkat žádné z těch mnoha tlačítek. A že nedohrají titul na nejtěžší obtížnost je jim upřímně jedno, hlavně když pěkně o rytmu chřestí. Zaštěrcháte si také?

Dostupné pro: Wii
Žánr: Sportovní | štěrchání rumba koulemi
Výrobce: Gearbox Software | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 23. září 2008
  • Spousta příjemných songů
  • Skvělá zábava pro více lidí
  • Základy zvládne i babička
  • Nepřesné ovládání
  • Krátká šňůra Wii-mote
  • Nevyvážené minihry

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |