Samba de Amigo – rytmické peklo

Proměňte své Wii-mote v pár chřestítek, s nimiž budete mávat do rytmu hudebních hitů. Další hudební hra je tu.

Pod pojmem rumba koule se vám může vybavit naprosto cokoliv. Vynechte různé obskurní myšlenky a zkuste se chvíli soustředit na rytmus latinskoamerické hudby. Pokud se vám před očima zhmotní vaše konzole Wii, jistě jste se již setkali se Samba de Amigo. A vy ostatní máte teprve šanci. Pomocí této hry pro každého se promění vaše Wii-mote v pár rumba koulí, se kterými pak budete zběsile třepat do rytmu.

 

samba_01.jpgsamba_02.jpg

Hlavním příběhem Samba de Amigo je, hmm, ehem, jak to říci, prostě hra nemá žádný příběh. Prostě bez jakéhokoliv zjevného cíle se snažíte prokázat v různých písních, že právě vaše rytmické cítění je dostatečné. Pokud se vám to povede, může nastat hned několik rozličných událostí.

Přešel jsem k testování na lidech

Nejčastěji se nestane vůbec nic. Prostě jen písničku úspěšně odehrajete a život jde dál. Občas se vám ale podaří navíc otevřít i některou ze zprvu uzamčených možností.

V rytmu samby

Je samozřejmé, že otevíráte nové písničky k hraní. Dále však přibude i možnost měnit zvuk vašich rumba koulí, které namísto klasického zachřestění mohou být slyšet třeba jako buben, lidský smích, nebo třeba štěkání psa. Stejně tak si můžete vydobýt přístup ke dvojici filmečků z tvorby hry a to je v podstatě vše. Veškerá motivace k hraní tak záleží pouze na vás. Jakmile začnete štěrchat ovladači jak posedlí, tak vás hra buď chytne, nebo se musíte dostatečně napít.

art.jpg

Pravda, stejně jako většina her pro Wii, je Samba de Amigo skvělá hra na jakoukoliv párty. Abych toto dokázal, přešel jsem k testování na lidech, pokud se tedy tak moje rozvětvené příbuzenstvo objevivší se na jakési oslavě dá tak nazývat. Po chvílích ostychu si všichni zúčastnění více či méně úspěšně osahali hru a v průběhu večera nebyl snad jediný okamžik, kdy by někdo nestál před obrazovkou a zběsile nerozhazoval rukama do rytmu hudby.

samba_03.jpgsamba_04.jpg

A v čem že to vlastní máchání rukama spočívá? Snažíte se své rumba koule nějak zařadit do rytmu jedné z hudebních skladeb, v čemž vám pomáhají plující bublinky. Každá z nich míří k některé ze šesti pozic, kde můžete svými nástroji zachřestit, strany jsou rozlišeny pochopitelně na levou a pravou, k čemuž se přidává zamíření ovladačem nahoru, dolu, nebo rovně. Jakmile prochází bublinka cílovým kruhem, stačí zatřást rumba koulemi a ty vyloudí svůj zvuk. Jak jednoduché.

Hodit si šňůru

Tedy bylo by to jednoduché, pokud by se nevyskytlo pár překážek. Mezi výzvy autory připravené se přitom řadí pekelný rytmus, který s sebou songy jižní Ameriky přinášejí, stejně jako častá nutnost hrát oběma rukama najednou, každou v jiném směru. Bohužel se k tomu však přidává i problém další – špatná rozlišovací schopnost ovladačů.

Tip: Jsme vynalézavý národ. Když je více lidí, ale jen jedno Wii-mote, zkuste hrát ve dvou, každý s jednou částí. Odzkoušeno v párech

Nejednou se vám tak stane, že slušně rozjetý rytmus ztratíte v rozčilení, proč i přes váš správný pohyb nedošlo k žádné odezvě. Konečně jsem pochopil, k čemu je pásek u Wii-mote, protože jinak by ovladače nejednou v návalu vzteku skončily jako nový abstraktní obraz na stěně.

samba_05.jpgsamba_06.jpg

Naštěstí jsou herní redaktoři vůči vzteku imunní, takže mi stačilo hlídat pohyby příbuzenstva. A zjistil jsem, že autoři navíc nepočítali s jednou docela důležitou věcí, když si neuvědomili prozatímní absenci bezdrátového ovladače.

I životem nejzkušenější účastníci zvládnou třást plastovými bazmeky

Tedy spíš propojení celého Wii-mote, které se ukázalo jako ďábelsky krátké a omezující. Mimo obvyklého štěrchání je totiž potřeba při hraní předvádět i různé taneční pozice, při nichž letí ruce divoce od sebe a nunchuck pak vám do tváře.

Pro celou rodinu

Nechápejte mě špatně, pokud není vaším cílem získat v každé písničce ten nejlepší výsledek, a chcete se jen bavit, není s hraním Samba de Amigo žádný problém. Na první dvě úrovně obtížnosti klidně chřestíte rumba koulema a v pohodě dosahujete slušivých výsledků. Jakmile se ale rozhodnete pro těžkou, nebo jakoukoliv další, obtížnost, mohu vás s klidem označit za masochistu. Na nejtěžší obtížnost nemusíte díky nepřesnému ovládání udělat chybu a už víte, že v písničce prostě neuspějete.

VIDEO: 332 'Samba de Amigo - intro'

Podobně je tomu i u různých miniher, které s sebou hra přináší. U některých si v klidu odpočinete, rozmlátíte piňátu, všechno je v pohodě. Pak ale zapnete volejbal, nebo rychlé ukazování póz s rumba koulemi v ruce a i sousedé obohatí svůj slovník o slušný příval nadávek. Druhá jmenovaná minihra pak drásá i kvůli krátké šňůře k nunchuku, s níž pochopitelně nejde pozice pořádně předvádět.

samba_07.jpgsamba_08.jpg

Přes všechny chyby a nedostatky ale můžu s klidným srdcem hru doporučit široké veřejnosti. Ptáte se proč? Všechny testovací subjekty, včetně mojí maličkosti, se totiž hraním a jeho sledováním skvěle bavily. Možná za to může skvělý výběr songů, které zná každý, nebo prostě jen pro Wii typická jednoduchost ovládání. I životem nejzkušenější účastníci zvládnou třást plastovými bazmeky, když přitom nemusejí mačkat žádné z těch mnoha tlačítek. A že nedohrají titul na nejtěžší obtížnost je jim upřímně jedno, hlavně když pěkně o rytmu chřestí. Zaštěrcháte si také?

Dostupné pro: Wii
Žánr: Sportovní | štěrchání rumba koulemi
Výrobce: Gearbox Software | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 23. září 2008
  • Spousta příjemných songů
  • Skvělá zábava pro více lidí
  • Základy zvládne i babička
  • Nepřesné ovládání
  • Krátká šňůra Wii-mote
  • Nevyvážené minihry

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

včera | |30 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita