Sanctum – hon na bludišťáky (recenze)

Stavění, stavění, to nám život zachrání. Postav třeba bludiště, nebo kulometnou věž, každá rána se vstřebá, nepřátele neřeš, nepřátele už neřeš.
Seznam kapitol
 1. Malta, cihly a raketomet
 2. V bludišti smrti

Jednou z možností, jak inovovat žánr, je spojení více druhů her dohromady. Vývojáři s kouzelným názvem Coffee Stain Studios přišli s nápadem spojit dva na první pohled odlišné typy her - akci z pohledu první osoby a strategii na bázi tower defense. Princip hry je velmi jednoduchý na pochopení. Současně si zachovává rostoucí stupeň obtížnosti. Dosud jsme u tower defense her byli zvyklí na pouhé stavění obranných mechanismů a čekání, že vlnu nepřátel dokáží s maximální úspěšností zlikvidovat dřív, než dorazí do srdce naší základny. V Sanctum se ale přímo zapojíte do akce v reálném čase. Zároveň vaše střelecké umění často zásadním způsobem ovlivní celkový výsledek.

Sanctum_art_02.jpg

Strašáci na věži

Sanctum vznikala již od roku 2009 jako mod pro Unreal Tournament 3. Je to první velká hra vývojářů, kteří doposud měli na svém portfoliu pouze arkádovou plošinovku pro iPhone s názvem I Love Strawberries.

Sanctum spojuje dva na první pohled odlišné typy her - akci z pohledu první osoby a strategii na bázi tower defense

Té vyjádřili poctu formou několika odkazů a achievementů také v Sanctum, což je velmi sympatické a ukazuje to na radost, s jakou toto krátce působící studio tvoří hry. Ve světě Sanctum se ujmete role elitní vojandy Skye.

Sanctum_011.jpg Sanctum_012.jpg

Ta má za úkol ubránit své domovské město Elysione One od záhadných stvoření z jiného světa. Obranou domova se zde myslí jádro, které zajišťuje životaschopnost města. Na první pohled je jasné, že svět Sanctum nemá s naší Zemí nic společného. To dokazují nejenom futuristické stavby, ale také kolem poletující ostrůvky s roztodivnými rostlinnými druhy. Pohled na toto prostředí je až nečekaně okouzlující. Navíc si tvůrci dali práci s vytvořením iluze nekonečna kolem vás.

Sanctum_01.jpg Sanctum_010.jpg

Ve hře zatím naleznete jen tři mapy s názvy Mine, Bridge a Arc. Vizuálně se významně liší a každá vyžaduje trochu odlišnou strategii. Princip stavění obranných věží se nijak výrazněji neliší od klasických tower defense her. Z pohledu vlastních očí nejprve vytvoříte z bloků bludiště, které by mělo být co možná nejsložitější. Pro lepší kontrolu stavěcího procesu je možné využít náhledu z ptačí perspektivy. Je škoda, že z nadhledu není možné přímo stavět klikáním myší tak, jako u klasických strategií.

Žádnej blog… ale blok!

Stavění každého bloku zvlášť je docela nudné. Nevyplatí se ale jen tak náhodně plácat jeden blok vedle druhého, protože v pozdějších fázích hry by se vám to nemuselo vyplatit. Vzhledem k postupným checkpointům a nemožnosti využít klasický save je právě stavitelská část naprosto zásadní. Na vystavěné bloky následně umísťujete jeden ze šesti obranných mechanismů. Máte na výběr z kulometu, laseru, blesku, granátometu, raketometu či zpomalovacího bloku. Sedmou stavbou je teleport umožňující během hektické akce okamžitý přesun na místo, kde je vás potřeba. Teleporty je vhodné umisťovat strategicky na taková místa, kam se nemůžete dostat pouhým přeskákáním z bloků na blok. Zároveň není příliš chytré teleportem zabrat místo zbraňovému systému na místě, kde by našel větší uplatnění.

Sanctum_013.jpg Sanctum_014.jpg

Kromě obranných věží má sám hráč možnost likvidovat nepřátele třemi typy zbraní, které má v ruce. Odstřelovací puška má největší účinek. Často s ní budete likvidovat nepřátele těsně před jejich vniknutím do jádra. Vyplatí se ji také používat hned na začátku nepřátelské vlny z velké dálky. Každá přesně mířená rána a každé oslabení příšerek se následně v bludišti může ukázat jako klíčové. Důležitou zbraní používanou především proti drobným nepřátelům je rychle střílející variace na samopal, který v druhém módu střílí granáty.

VIDEO: 4309 'Sanctum - Trailer'

Strategicky mimořádně důležitý je zmrazovač. Ten nepřátele dokáže na chvíli zpomalit, či v druhém módu přímo zastavit. Používání posledních dvou zmiňovaných zbraní je limitováno tzv. cool down efektem, který je delší variantou na klasické přebíjení u odstřelovačky. Po každé úspěšně zlikvidované vlně nepřátel získáte kredity. Za ně své bludiště můžete jednak přestavět, jednak lze zbraňové systémy (včetně těch v ruce) upgradovat.

TIP: Stavte co možná nejsložitější bludiště od samého začátku.

Aby hráč věděl, jakým způsobem má své bludiště postavit, dostává před každou vlnou nepřátel informaci o jejich složení. V encyklopedii o nich najde pár řádek a dočte se také o jejich slabinách. Problém nastává ve chvíli, kdy se na scéně objeví dva druhy nepřátel, na které platí rozdílná taktika. Přestavění bludiště je sice možné, ale prodejem postavených obranných mechanismů hráč nikdy nedostane zpět všechny kredity.

Mapy se vizuálně se významně liší a každá vyžaduje trochu odlišnou strategii

Zároveň není možné věže downgradovat, pouze kompletně prodat a postavit znovu. To je finančně dost nevýhodné, a proto by každá stavba měla být dopředu promyšlena. Není na škodu si po checkpointu několikrát jen tak vyzkoušet, jaký další postup je nejvhodnější. U checkpointů je háček v tom, že jsou tři vlny od sebe, což je dost stresující. Na druhou stranu se po dosažení záchytného bodu dostaví pocit uspokojení a úlevy, který klasický systém neomezených savů nemůže nabídnout."

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Mix akce a tower defense
Výrobce: Coffee Stain Studios | Webové stránky hry
 • Inovativní mix žánrů
 • Portalovský nádech
 • Originální nepřátelé
 • Návyková hratelnost
 • Krásné prostředí
 • Příjemná hudba
 • Poměr cena/výkon
 • Pouze tři mapy
 • Zdlouhavější budování věží
Související články
 1. Portal 2 - «obsah podnadpisu zde» (recenze)
 2. Commander - vesmírná tower defense zábava
 3. Portal 2 - Eskalujeme očekávání, 15 TOP map (téma)
 4. Revenge of the Titans - tower defense žánr opět ožívá
 5. Velký souboj Tower Defense pro iPhone

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce