Sapkowski chce za Zaklínače od CD Projektu 330 milionů, studio to odmítá

Autor knižního Zaklínače si myslí, že má nárok na větší obnos, než mu vývojáři zaplatili. Licence se prý vztahovala jenom na první díl.
Sapkowski chce za Zaklínače od CD Projektu 330 milionů, studio to odmítá

Určitě jste si všimli nejnovější kauzy kolem Zaklínače. Sapkowského fantasy dílo, na jehož motivy vytvořil CD Projekt Red jedno z nejpopulárnějších RPG herního průmyslu, je prý chráněno autorským zákonem a vývojáři by měli autorovi zaplatit ještě 16 milionů dolarů (cca 330 milionů korun). Studio to ale odmítá s tím, že práva na Zaklínače mělo zakoupené a nemá důvod vyplácet autorovi žádnou další částku.

Sapkowski s CD Projektem podepsal smlouvu, ve které se obě strany dohodli na dané jednorázové platbě místo toho, aby se nastavila procenta z prodejů. Teď ale autor požaduje částku, která by podle něj měla odpovídat něčemu mezi pěti až patnácti procenty. Odůvodňuje to tím, že zakoupená práva se vztahovala pouze na první díl herní série a nedostal zaplaceno za jeho pokračování a následná DLC.


"Z pohledu naší společnosti jsme všechny závazky splnili, a to v plné výši. V souladu se zákonem jsme získali práva na dílo pana Sapkowského, aby bylo možné ho používat pro tvorbu našich her. Samozřejmě si chceme s autorem udržet dobré vztahy, protože jeho dílo bylo základem našich úspěšných her. Naše rada se bude snažit najít uspokojivé řešení, ale musí být takové, aby respektovalo obě strany sporu i smlouvu, kterou mezi sebou podepsaly. " hají se CD Projekt Red.


Právnická firma zastupující autora má ale prý spoustu podkladů, na jejichž základě může nároky Sapkowského potvrdit. "Naše zkrácená analýza zdaleka neukazuje všechny důkazy, které máme v rukou. Jsme si vědomí, že požadavek našeho klienta není nic běžného a žaloba o miliony zlotých není každodenní záležitost. Můžeme vás ale ubezpečit, že jsme se na případ připravovali dostatečně dlouho a s autorem jsme si plně vědomi toho, co může po tomto případu následovat. Jsme odhodlaní dobrat se až k uspokojivému konci pro nás i našeho klienta," tvrdí právníci Sapkowského odhodlaně.

Jak tenhle spor nakonec dopadne a hlavně, zda to bude mít vliv na tvorbu dalších her ze světa Zaklínače, to můžeme jenom spekulovat a doufat, že se obě strany nakonec rozejdou s rozumnou dohodou v dobrém.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily