SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka

Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?
SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka
Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?

Snadná pomoc!
Buď si můžete nostalgicky pohvizdovat Vaše oblíbené hitovky let (převážně) devadesátých, rovněž si můžete pořídit onen starší stroj a dát se do shánění softu anebo si můžete stáhnout archívy SAP (Hudba z Atari 130/800 XE) a SID (Hudba z C64). Archívy obsahují jak hudbu z her, tak různá dema a ukázky atd. Přehrávače jsou přítomny buď přímo na stránkách, příp. je naleznete v odkazech na těchto stránkách.

Jde vlastně o takový malý zázrak, archívy stále utěšeně rostou a obsahují asi 800 SAPů (Atari) a mnoho tisíc SIDů (C64) z dob herního pravěku. Když si je stáhnete, věřte mi, budete nadšeni. Specielně samozřejmě ti z vás, kteří nějakého toho drobečka už vlastnili.

Každý pořádný nostalgický hráč tu najde své oblíbené skladatele, namátkou Chris Huelsbeck, Rob Hubbard, David Whitaker, Adam Gilmore a desítky a desítky dalších. Vše pěkně pohromadě, roztříděné podle jmen. To, že některé skladby mají klidně až 10 subsongů (např. hudba v rámci jedné hry na různých místech), svědčí o tom, že s archívem může hudbymilovný nostalgik strávit celé prázdniny. Zapomeňte na chvíli na techno, trip hop, hip hop a jiné hudební deriváty a zaposlouchejte se do něčeho... jak to říct... prostě - víc než kde jinde zde platí známé "v jednoduchosti je krása"...

Jó... není nad to při psaní nějakého diplomového nesmyslu poslouchat pro uklidnění svoji oblíbenou hudbu z té "první" gamesky kterou jste kdy hráli...

Zdroj
http://asma.dspaudio.com/ (pro Atari player a songy)
http://www.hvsc.c64.org/ (pro C64 songy)
http://pulse.dspaudio.com/ (doporučený přehrávač)

Někomu se možná skladby budou zdát jakési "divné", ale nechť si laskavě uvědomí, že tyto stroje měly paměť v řádu desítek kilobytů a hudba byla maximálně 4-hlasá. Přesto doufám, že si archívy nějaký fanda počítačové hudby stáhne k prostudování a ručím mu za to, že tam objeví spoustu skvělých námětů.

Pokud si někdo myslí, že jsem blázen, tak má samozřejmě pravdu. Jak je připsáno v dokumentaci u SID archívu, stal se ze mně SIDoholik =)!

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A