SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka

Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?
SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka
Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?

Snadná pomoc!
Buď si můžete nostalgicky pohvizdovat Vaše oblíbené hitovky let (převážně) devadesátých, rovněž si můžete pořídit onen starší stroj a dát se do shánění softu anebo si můžete stáhnout archívy SAP (Hudba z Atari 130/800 XE) a SID (Hudba z C64). Archívy obsahují jak hudbu z her, tak různá dema a ukázky atd. Přehrávače jsou přítomny buď přímo na stránkách, příp. je naleznete v odkazech na těchto stránkách.

Jde vlastně o takový malý zázrak, archívy stále utěšeně rostou a obsahují asi 800 SAPů (Atari) a mnoho tisíc SIDů (C64) z dob herního pravěku. Když si je stáhnete, věřte mi, budete nadšeni. Specielně samozřejmě ti z vás, kteří nějakého toho drobečka už vlastnili.

Každý pořádný nostalgický hráč tu najde své oblíbené skladatele, namátkou Chris Huelsbeck, Rob Hubbard, David Whitaker, Adam Gilmore a desítky a desítky dalších. Vše pěkně pohromadě, roztříděné podle jmen. To, že některé skladby mají klidně až 10 subsongů (např. hudba v rámci jedné hry na různých místech), svědčí o tom, že s archívem může hudbymilovný nostalgik strávit celé prázdniny. Zapomeňte na chvíli na techno, trip hop, hip hop a jiné hudební deriváty a zaposlouchejte se do něčeho... jak to říct... prostě - víc než kde jinde zde platí známé "v jednoduchosti je krása"...

Jó... není nad to při psaní nějakého diplomového nesmyslu poslouchat pro uklidnění svoji oblíbenou hudbu z té "první" gamesky kterou jste kdy hráli...

Zdroj
http://asma.dspaudio.com/ (pro Atari player a songy)
http://www.hvsc.c64.org/ (pro C64 songy)
http://pulse.dspaudio.com/ (doporučený přehrávač)

Někomu se možná skladby budou zdát jakési "divné", ale nechť si laskavě uvědomí, že tyto stroje měly paměť v řádu desítek kilobytů a hudba byla maximálně 4-hlasá. Přesto doufám, že si archívy nějaký fanda počítačové hudby stáhne k prostudování a ručím mu za to, že tam objeví spoustu skvělých námětů.

Pokud si někdo myslí, že jsem blázen, tak má samozřejmě pravdu. Jak je připsáno v dokumentaci u SID archívu, stal se ze mně SIDoholik =)!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

19.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 8 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |