SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka

Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?
SAPs & SIDs aneb hudebně-historicko-kulturní vložka
Ať si kdo chce co chce říká, na strojích Atari a C64 vznikly svého času naprosto skvělé hudební pecky (nepochybuji, že na Sinclairu taky, ale o tom někdy jindy). Jenže, jak je dostat k uchu průměrného hráče dnešní pokrokové doby, která za počítačovou historii považuje už procesory Pentium 100 a nižší?

Snadná pomoc!
Buď si můžete nostalgicky pohvizdovat Vaše oblíbené hitovky let (převážně) devadesátých, rovněž si můžete pořídit onen starší stroj a dát se do shánění softu anebo si můžete stáhnout archívy SAP (Hudba z Atari 130/800 XE) a SID (Hudba z C64). Archívy obsahují jak hudbu z her, tak různá dema a ukázky atd. Přehrávače jsou přítomny buď přímo na stránkách, příp. je naleznete v odkazech na těchto stránkách.

Jde vlastně o takový malý zázrak, archívy stále utěšeně rostou a obsahují asi 800 SAPů (Atari) a mnoho tisíc SIDů (C64) z dob herního pravěku. Když si je stáhnete, věřte mi, budete nadšeni. Specielně samozřejmě ti z vás, kteří nějakého toho drobečka už vlastnili.

Každý pořádný nostalgický hráč tu najde své oblíbené skladatele, namátkou Chris Huelsbeck, Rob Hubbard, David Whitaker, Adam Gilmore a desítky a desítky dalších. Vše pěkně pohromadě, roztříděné podle jmen. To, že některé skladby mají klidně až 10 subsongů (např. hudba v rámci jedné hry na různých místech), svědčí o tom, že s archívem může hudbymilovný nostalgik strávit celé prázdniny. Zapomeňte na chvíli na techno, trip hop, hip hop a jiné hudební deriváty a zaposlouchejte se do něčeho... jak to říct... prostě - víc než kde jinde zde platí známé "v jednoduchosti je krása"...

Jó... není nad to při psaní nějakého diplomového nesmyslu poslouchat pro uklidnění svoji oblíbenou hudbu z té "první" gamesky kterou jste kdy hráli...

Zdroj
http://asma.dspaudio.com/ (pro Atari player a songy)
http://www.hvsc.c64.org/ (pro C64 songy)
http://pulse.dspaudio.com/ (doporučený přehrávač)

Někomu se možná skladby budou zdát jakési "divné", ale nechť si laskavě uvědomí, že tyto stroje měly paměť v řádu desítek kilobytů a hudba byla maximálně 4-hlasá. Přesto doufám, že si archívy nějaký fanda počítačové hudby stáhne k prostudování a ručím mu za to, že tam objeví spoustu skvělých námětů.

Pokud si někdo myslí, že jsem blázen, tak má samozřejmě pravdu. Jak je připsáno v dokumentaci u SID archívu, stal se ze mně SIDoholik =)!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |