Schizm: Mysterious Journey

Adventury, zvláště pak adventury logické, jsou podle názoru mnohých ohroženým herním žánrem. Každému z producentů jde především o zisk a ten s sebou nesou hlavně akční hry. Složitější logické hry se tedy pomalu přesouvají na okraj zájmu a jejich příznivci každý z připravovaných titulů vyhlížejí ostřížím zrakem.
Schizm: Mysterious Journey
Teprve před několika málo dny polská firma Avalon odhalila světu příběh tohoto jejich nově tvořeného titulu, jež vyjde jak na CD-ROM, tak na DVD-ROM. Námět této hry rozhodně nijak originální není, posuďte sami:

V roce 2083 přistáli první lidé na planetě Argilus. Našli města, továrny, jež vytvořila neznámá civilizace, ale vše bylo opuštěné, bez života. Vstupní brány základen zůstaly otevřené, jídla na stolech nedojedená. Obdivuhodné stroje stále pracovaly. Vědecký tým byl vysazen uvnitř jedné z bází za účelem jejího prozkoumání. O čtyři měsíce později, když na orbitě planety zaparkovala zásobovací loď a snažila se s týmem navázat kontakt, zůstaly všechny její pokusy bez odezvy. Krátce poté selhaly i palubní systémy nákladní lodi a vy jako člen její posádky se musíte zachránit nouzovým přistáním na planetě. Další Váš osud je závislý jen na Vás a Vašem konání.

Je to budova nebo létající stroj?Náměstí... no to je věc

Polská firma LK Avalon není ve světě tvůrců dobrých her žádným nováčkem, vzpomenout můžeme například její titul Reah, který vyšel přibližně před rokem a dostalo se mu poměrně slušného ohlasu.Pro spolupráci na logické adventuře Schizm byl přizván australský sci-fi autor Terry Dowling, jež se podílí na tvorbě příběhu a děje této hry. Tento spisovatel je ve své domovině pokládán za jednoho z nejlepších domácích autorů a při reprezentaci australské sci-fi tvorby je často zmiňován právě on. Jeho dílo (např. Blue Tyson and Twilight Beach, Wormwood – zda tyto knihy vyšly v češtině bohužel nevím) je srovnáváno s díly takových velikánů světové sci-fi, jakými byli Ray Bradbury a Frank Herbert.

Logo napovídá, jaká bude hra samotná – přitažlivá a renderovaná.Pohled na opuštěné doly a rezervoáry evokuje intenzivní mrazení v zádech s otázkou „Proč odešli?“

Samozřejmě jako v každé hře máte i v této nějaký úkol a bezcílné potulování mimozemským světem to rozhodně není, to mi věřte. Vaším cílem je setkat se opět se zbývajícími členy posádky, kteří při nouzovém výsadku přistáli na rozdílných místech planety. Abyste tohoto cíle dosáhli, budete muset vyřešit mnoho logických hádanek a puzzlů, které jsou ve hře připravené.

Prapodivné biologické organismy pokrývají celou planetu Argilus.Altánek na útesu s rozbujelou květenou. je něco hezčího?

Zajímavá je technika zobrazení použitá v této hře. Budete se pohybovat po předem vyrenderovaných scénách, ale pohyb mezi nimi by měl být absolutně plynulý. To však zdaleka není všechno – v každé z těchto scén budete mít možnost plného 360° panoramatického pohledu včetně přibližování a oddalování vzdálených míst (připomíná mi to vylepšený engine Atlantisu, až na ten zooming – pozn. šéfredaktora). Z této skutečnosti je jasné, že ve hře je použito vidění „vlastních očí“ a nikoliv klasického pohledu statické třetí osoby, jak je v adventurách běžné.

Rybářská síť působí vzhledem ke kvalitě strojů obzvláště paradoxně.Přijímací místnost... zástupci modré krve však na židli chybí

Další zvláštností této hry je skutečnost, že budete ovládat dva hrdiny. Některé úkoly může vyřešit jeden z nich, ale na některé, zásadní problémy, bude potřeba kooperace mezi oběma. To je myslím velmi poutavý a neotřelý nápad. Ačkoliv se v nástinu děje mluví o opuštěné planetě, narazíte během svého putování na několik postav s nimiž bude možná interakce. Necháme se překvapit, zda to budou vysnění zelení mužíčci :-).

Model s plošinkami intenzívně připomíná hru Netzone, která se však odehrávala v prostředí pusté virtuální reality.Co jsou ty tajemné medůzovité objekty na obloze?

Minimální HW požadavky: Celeron 300, 32 MB RAM. Zvláště nároky na procesor se mohou zdát na adventuru poměrně vysoké, ale je nutné mít na paměti, že vývoj se nezastavil ani na chvíli, a tak pro skutečný požitek z her jsou potřeba stále rychlejší a rychlejší počítače.Datum vydání je stanoveno na první čtvrtletí roku 2000, necháme se překvapit zda to autoři skutečně stihnou v ohlášeném termínu. Pokud ano, bude jaro adventurně velice pestré.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |17 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce