Score 111 – pozdě, ale přece

Po mírném zpoždění způsobeném změnou tiskárny se na pulty novinových stánků dostalo i květnové číslo časopisu Score, nesoucí sympatickou číslovku 111. Sympatická je i příšerka na obálce, zbytek čísla je veskrze standardní, aktuálnost logicky utrpěla zpožděním vydání. Pojďme se ale podívat, co v květnovém čísle nalezneme zajímavého.
Score 111 – pozdě, ale přece

Zpoždění mělo za následek, že upoutávka na exkluzivní recenze na obálce 111. čísla Score působí úsměvným dojmem – recenze na Port Royale a Postal 2 již vyšla v Levelu, recenze na Anno 1503 pak v Levelu i Gamestaru. Mám pocit, že význam slova „exkluzivní“ je poněkud jiný... Taktéž uvedení minitestu pěti základních desek pro procesory AMD (od tří výrobců) na obálce hrdým titulkem „Test nejmodernějších motherboardů“ je poněkud přehnané. A označení „Zdarma plná hra“ je při ceně časopisu 180 Kč také poněkud nadsazené (bylo by zajímavé zjistit, jakou měrou se plná hra podílí na ceně časopisu).

Po obvyklém přídělu novinek ze světa počítačových  her je ve Score 111 pěkný Zoom na netradiční hru Ghost Master a slušný, nicméně poněkud nesourodý a nevyvážený tématický článek, pojednávající tentokrát o nejujetějších hrách všech dob. Na 35 stranách najdeme ve Score celkem 15 recenzí, průměrné hodnocení je necelých 69%. Rozvrstvení hodnocení je obvyklé – k devíti výborným titulům (v rozmezí 77-85%) byl přidán jeden nadprůměrný (72%), čtyři průměrné (50-58%) a jeden propadák s 15% (mimochodem, bez něj by průměrné hodnocení bylo o 4% vyšší). „Exkluzivní“ Postal 2 nakonec dostal jen 50%, podle mého názoru průměrný Port Royale naopak 82%. Rubrika Fenomén patří ve Score vždy k těm nejlepším a ani květnové číslo v tomto ohledu nezklame. Rozsáhlé povídání o historii jedné z nejdelších sérií herního světa, sáze Ultima, je sice orientované převážně na klasické díly Ultima 1 – 9 a ostatním hrám (Ultima Underworld, Ultima Online atd.) se věnuje jen okrajově, je to však velmi zajímavé čtení.

Cover CD je tentokrát na demoverze poměrně chudé, na CD se jich do 370 MB vměstnalo pouze 7 (a to ještě demoverze na Pro Bass Fishing je na CD hned dvakrát, jednou v archivu a jednou rozbalená). Taktéž výběr titulů není příliš zajímavý, pokud ovšem nejste fandy simulátorů rybaření či koňských dostihů. Zklamání z demoverzí si čtenáři aspoň trochu nahradí nahlédnutím do rubriky Extra, která skrývá přídavnou kampaň The Golden Gift pro Age of Mythology a modifikace pro GTA 3 a Mafii. Připočtěme „nejlepší“ wallpapery, standardní nášup ovladačů, jedno video, několik málo opakujících se sharewarových programů a několik měsíců (či let?) nezměněnou nabídku návodů – trochu málo na „nadupané cover CD“, ne? Prostor na druhém CD tentokrát nešlo využít (i když v časopise slibují editor do hry Galactic Civilizations a „spoustu dalších zajímavých a užitečných věciček“, na CD kromě plné hry nic jiného nenajdete). Tím spíše se vtírá otázka, kdy i Score, jako poslední z konkurentů, začne k časopisu přikládat DVD?

Jako plná hra je tentokrát ve Score na první pohled zajímavá ruská hra Evil Islands: The Curse of the Lost Soul, pokus o mix RPG a RTS (podobně jako např. Warcraft 3). Po grafické stránce se jedná o velmi povedenou hru, ostatní aspekty bohužel zaostávají. Stokrát použitý příběh o ztrátě paměti hlavního hrdiny, chudá dějová linie, podivný systém vylepšování postavy a především neskutečná rozvláčnost, zdlouhavost a stereotyp sráží tento zajímavý počin do šedi průměru. V příštím čísle (pokud vše dobře dopadne) nás jako plná hra čeká Driver, pro někoho výborný titul, pro jiné zase hra, která špičkám v žánru nesahá ani po kotníky.Je jasné, že všem čtenářům se nelze zavděčit.

Redaktoři ve Score nemají příliš rádi kritiku, a to ani „v recenzích na okrajových webech“. Faktem ovšem je, že Score již delší dobu stagnuje a drobné pozitivní změny, které nastaly po poslední změně šéfredaktora, jaksi vyšuměly do ztracena. Někomu se může pubertálně-humorně-trapný styl Score líbit, někomu se zase nelíbí a raději dá přednost konkurenci. Každopádně by neuškodilo více invence a inovací, čtenáři si žádají pokrok!

Obsah Score 111 (5/2003)

Preview: Jedi Knight 3: Jedi Academy, Chaser

Zoom: Ghost Master

Téma: Vítejte ve cvokárně (Nejujetější hry všech dob)

Recenze PC: Port Royale (82%), Metal Gear Solid 2: Substance (85%), ANNO 1503: The New World (77%), Posel smrti (84%), Rayman 3: Hoodlum Havoc (81%), Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (78%), IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles (80%), Postal 2 (50%), Silent Hill 2: Director’s Cut (80%), Galactic Civilizations (82%), Enclave (72%), Harbinger (50%), Grom (55%), Heroes of Might and Magic 4: Winds of War (58%), CTU Marine Sharpshooter (15%)

Budgety: Age of Empires: Zlatá kolekce, Motocross Madness 2, Baldur’s Gate 2 Platinová edice

Fenomén: Ultima: Vzestup a pád!

On-line: Novinky, Westernové MMORPG Priest, e-sport, Warcraft 3 XP CS plugin

Rozhovor: Andy Severn (producent Sick Puppies, hra Ghost Master)

Techbox: iRiver iFP-180T, Seagate Barracuda V Plus ST380023AS, Logitech MX 700 Cordless Optical Mouse, Corsair XMS3200 (CL2) 256 MB, Paušální dial-up, SlowView 1.0 RC2, Ad Muncher 4.5, Test základních desek pro Athlon AMD XP a Duron, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (Služby OS Windows XP)

Návody: ANNO 1503: The New World, Vietcong, Tom Clancy’s Rainbow Six: Raven Shield

Obsah CD1

Demoverze: Red Shark, Airport Tycoon 2, Pro Bass Fishing, Horse Racing Manager, Top Gun: Combat Zones, Starscape, Postal 2

Videa: Matrix Reloaded

Češtiny: Neverwinter Nights, Sudden Strike, Install Maker 1.3n

Servis: Detonator XP-95/98/ME 43.45, Detonator XP-XP 43.05, DivX 5.03, Win Media Codecs 9.0, DirectX 9.0, ATI Catalyst Radeon 98/ME 7.84

Extra: AoM: Golden Gift, RealGTA mod 1.1, Auta pro Mafii, Mody pro Mafii

Návody: Age of Empires 2, Albion, Atlantis, Atlantis 2, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword 2, Commandos 2, Daggerfall, Dark Seed 2, Darkstone, Diablo, Die by the Sword, Dreamland, Driver, Dungeon Keeper, Fallout 2, Full Throttle, Gabriel Knight 2, Gooka, Grim Fandango, Half-life, Hidden and Dangerous, Horké Léto 2, Jagged Alliance 2, Kingpin, MDK, Neverhood, Normality, Pharaoh, Polda 2, Quest for Glory 5, Revenant , Settlers 2, Brány Skeldalu, Starcraft, System Shock 2, Thief: The Dark Project

Bonus: Sto NEJ wallpaperů

Od čtenářů: Galaxie, Diskmag Umění

Patche: Simcity 4 Patch 2

Programy: jvPower Tools 1.30.196, Disk Explorer Profi 3.0, Total Uninstall 2.31, Connection Meter 5.18f, Download Accelerator 5.3, HyperSnap DX 5.10.00, Micro DVD Player 1.2, WinAmp 3.0, WinAce 2.20, Total Commander 5.51, Score list 1.90, CPU Killer 2.05, NVmax 4.01, SlowView 1.0 RC2, Install Maker 1.3n

Obsah CD2

Plná hra: Evil Islands: The Curse of the Lost Soul


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce