Score 112 – sliby na obálce a ujetá recenze Vice City

Také červnové číslo časopisu Score se na stánky dostalo s mírným zpožděním, i když ne tak velkým jako minulý měsíc. Tentokrát mohou být čtenáři spokojeni – kromě kvalitní plné hry se dostalo i na zajímavé tématické články. Pojďme se podívat, co ve Score s pořadovým číslem 112 nalezneme zajímavého.
Score 112 – sliby na obálce a ujetá recenze Vice City

Obálka červnového Score je plná bombastických prohlášení. I když pomineme obligátní „plnou hru zdarma“ (mnohokrát opakovaná skorolež se pomalu stává pravdou, zvlášť když Score bez CD – a tedy bez plné hry – nekoupíte ani ve volném prodeji, ani v rámci předplatného), najdeme zde několik frází jako vystřižených z učebnice marketingu a reklamy. Cituji namátkou: „superplakát A2“, „soutěže o 30 parádních plných her“, „detailní informace o geniálních projektech“, „fantastické recenze“, „bombastické video“ atd.

Pojďme se tedy podívat, jestli obsah čísla sebechvále na obálce odpovídá. Nosným tématem čísla je bezpochyby výstava E3, která minulý měsíc proběhla v Los Angeles. Její dozvuky nacházíme nejen ve čtyřstránkovém tématickém článku s přehledem nejočekávanějších her (i když formou i obsahem to připomíná pouze stručný seznam her, které na E3 byly k vidění, bez doplňujících informací), ale i v rubrikách Novinky, Preview a Zoom. Za zmínku stojí především čtyřstránkové povídání o připravované akční pecce Half-Life 2 či stealth lahůdce Thief 3.

Dalším tématickým článkem je přehled nejlepších her roku 2002. Letos se už neopakuje pokus o přidání vážnosti ankety stylem „zasedla Herní Akademie“. Je to tedy pouze žebříček redaktorů Score, i když nechápu, proč je tedy v úvodu článku zmiňováno čekání na Lukáše Ladru či Jakuba Červinku. Samotný přehled jen potvrdil trend, který je patrný již několik let – díky stále zvyšující se komercionalizaci vzniká velké množství neoriginálních pokračování, zejména v nejoblíbenějším, ale také nejzprofanovanějším žánru 3D stříleček.

Recenzím vévodí ujetá a naprosto zmatená recenze na Grand Theft Auto: Vice City od Tomáše Zvelebila. Ačkoli se jedná o výbornou hru a hodnocení (94%) tomu odpovídá, ze samotné recenze se čtenář příliš podstatných informací o hře nedozví. Zajímavé je, že jiná recenze (Rise of Nations) od bývalého šéfredaktora je naopak velmi slušná, dokonce v ní chybí i sprostá slova a trapná přirovnání – jako by tu recenzi psal někdo jiný...

Celkem se na 38 stranách setkáme se 14 recenzemi, průměrné hodnocení je velmi vysokých 78%. Takovýto systém hodnocení nemá valný smysl – 12 recenzovaných her má hodnocení v rozsahu 69% – 80%. Není to pouze problém Score, všechny časopisy by měly začít více využívat celého rozsahu hodnotící stupnice. Místo obligátních budgetů je tentokrát Dětský koutek – dvě minirecenze titulů určených především pro děti.

V rubrice Fenomén se autor (opět bez uvedení zdrojů informací) na šesti stranách zabývá zrozením, úspěchem i skonem jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších herních mašinek uplynulých let – počítače Amiga. V rubrice Techbox stojí kromě novinek ze světa HW a SW za zmínku minitest základních desek pro procesory Intel Pentium 4 a Intel Celeron – s pouhými pěti základními deskami od dvou (!) výrobců se stěží jedná o reprezentativní průřez trhem „kvalitních základních desek“.

Přiložené cover CD je naplněno především demoverzemi, i když se jich do květnového vydání vešlo jen pět. Score by mělo rychle začít koketovat s DVD přílohou, jinak na konkurenci ještě více ztratí. Za zmínku stojí ještě rozsáhlý videotrailer na Half-Life 2, zbytek CD je víceméně standardní a nevybočuje (bohužel) ze zvyklostí Score.

Na druhém CD pak čtenáři naleznou kvalitní závodní hru se silnými prvky adventury a akce, titul Driver. Ačkoli nedosahuje kvalit Mafie či GTA 3, jedná se o velmi slušnou hru, která dozajista přiková nejednoho čtenáře k monitoru po dlouhou dobu.

Score zůstává posledním časopisem, který se drží CD přílohy a nenabízí přechod na DVD. Taktéž nedávné zrušení předplatného bez CD a bez plné hry asi prodejnosti moc nepomůže – každému se nechce dávat 180 Kč za časopis s CD, která ihned uloží do šuplíku či vyhodí. Samotný časopis není špatný, pokud se dokáže vyhnout největším výstřelkům a trapnostem. A nebo jsem jen já mimo cílovou skupinu čtenářů?

Obsah Score 112 (6/2003):

Téma: Electronic Entertainment Expo 2003-06-12, Nejlepší hry roku 2002

Novinky: The Sims 2, Lords of EverQuest, The Matrix Online, Prince of Persia: the Sands of Time, Silent Hill 3, The Hulk, Trinity, PC jdou u nás na dračku, Rainbow Six 3: Athena Sword, Freedom: Soldiers of Liberty, Majesty Legends, Nitro Family, Next Generation Tennis 2003, GeForce FX 5900 Ultra, Korea: Forgotten Conflict, Uru: Ages Beyond Myst, Armed & Dangerous, Space Colony, Pro Beach Soccer, Pax Romana, Billovy sny o budoucnosti

Preview: Full Throttle: Hell on Wheels, Thief 3, Tribes: Vengeance

Zoom: Half-Life 2

Recenze PC: Grand Theft Auto: Vice City (94%), Enter the Matrix (80%), Rise of Nations (90%), Restaurant Empire (80%), Tropico 2: Pirate Cove (80%), Red Faction 2 (78%), Championship Manager 4 (81%), X-Men 2: Wolverine’s Revenge (69%), Delta Force: Black Hawk Down (70%), BloodRayne (76%), Blitzkrieg (80%), Earth & Beyond (69%), Devastation (69%), Cesta do Indie (75%)

Dětský koutek: Planeta pokladů, Lilo a Stitch – Trable v ráji

Fenomén: Amiga

On-line: Novinky, Neocron, e-sport, Day of Defeat

Techbox: ADI MicroScan A715, Logitech Z-680 5.1 THX, Western Digital Raptor, DXT Titanium TV 2600, Nakupujeme (a platíme) po Internetu, SoulSeek, Kubik SMS DreamCom 4.65, Test základních desek pro Intel Pentium 4 a Intel Celeron, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (Služby OS Windows XP)

Návody: Grand Theft Auto: Vice City, Championship Manager 4, Red Faction 2

Soutěže: CD Projekt (Restaurant Empire), US Action (Postal 2, Port Royale)

Plakát: Ghost Master + ANNO 1503

Obsah CD1

Demoverze: Tony Hawk Pro Skater 4, Galactic Civilizations, Beach Head: Desert War, Rise of Nations, Space Station Manager, Neighbours from Hell

Videa: Inquisition, Cesta do Indie, Half-Life 2 Teaser

Češtiny: Driver, Star Trek Armada

Servis: Detonator XP-95/98/ME 44.03, Detonator XP-XP 44.03, DivX 5.05, DirectX 9.0, ATI Catalyst Radeon 98/ME 7.88, ATI Catalyst Radeon XP/2K 7.88

Extra: Free Russia (kampaň pro TC: Ghost Recon), Isles of Dead (mod pro Morrowind)

Návody: Age of Empires 2, Albion, Atlantis, Atlantis 2, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword 2, Commandos 2, Daggerfall, Dark Seed 2, Darkstone, Diablo, Die by the Sword, Dreamland, Driver, Dungeon Keeper, Fallout 2, Full Throttle, Gabriel Knight 2, Gooka, Grim Fandango, Half-life, Hidden and Dangerous, Horké Léto 2, Jagged Alliance 2, Kingpin, MDK, Neverhood, Normality, Pharaoh, Polda 2, Quest for Glory 5, Revenant , Settlers 2, Brány Skeldalu, Starcraft, System Shock 2, Thief: The Dark Project

Bonus: Matrix Reloaded Bonus

Od čtenářů: iBrýle, Cosmos, Ramtrix, Total Game

Patche: Grand Theft Auto: Vice City 1.1

Programy: Sonique Player 1.95, Download Accelerator 5.396, HyperSnap Pro 5.11.00, Micro DVD Player 1.2, WinAce 2.20, Total Commander 5.51, Score List 1.90 (do Score 111), CPU Killer 2.05, Nimo Codec Pack 5.0

Obsah CD2

Plná hra: Driver


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole