Score 120: výročí a změny

Zaokrouhlená stodvacítka s novými rubrikami, změněným designem, plnými verzemi padesáti pěti starších her na DVD příloze a rozšířením obsahu – to předznamenává zábavu na opravdu dlouhou dobu. A abych nezapomněl, ještě ta klíčenka…
Score 120: výročí a změny

S určitým zpožděním naší redakci navštívilo jubilejní 120. číslo Score se sympatickým přívěskem na klíče coby bonusem a pokud od něj někdo netrpělivě očekával avízované radikálnější změny, nebyl rozhodně zklamán. První nepřehlédnutelnou věcí se stává obálka, netradičně vyvedená ve zlaté barvě a s jediným velkým titulkem „10 let s vámi“.

Zatímco toto je však logicky záležitost jednorázová a ke zmíněné oslavě znamenitě se hodící, zásadní a snad i trvanlivý dárek dostal počínaje tímto měsícem především celý design. Nová podoba je prioritně zaměřena zejména na výraznější obrázky a uspořádání textu tak, aby tento co do rozsahu zabíral mnohem méně místa a na stránky se ho tak celkově i více vešlo. Osobně mě zaujalo též ztvárnění horní části časopisu - má teď podobu klasických záložek (tak, jak je můžete znát ze svého PC)  a sekce, ve které se právě nacházíte, je barevně zvýrazněna i odlišena čtverečkem se zaškrtnutím.

Počet řádně označených stránek dosáhl čísla 145  a bez zajímavosti jistě není ani fakt, že přibyly i nové rubriky, například Hot Shots. A když už slavíme tak hezké výročí, proč by se to nemělo projevit i na obsahu DVD? 55 plných verzí známých starších her udělá jistě radost nejen nám, počítačovým nostalgikům, kterým pohled do skříně na trouchnivějící Amigu přivolá obdobný stav, jako jiným krájení syrové cibule.

Všem těmto změnám oproti standardu se pochopitelně přizpůsobuje i délka tohoto článku, takže se dozvíte o něco více než jindy – teď hned například to, že název úvodníku se transformoval na start, v rámci kterého si přečtete nejen odpovědi jednotlivých redaktorů na dotazník a obvyklé slovo šéfredaktora, ale oslní vás jistě také ilustrace klubu makačů.

Inspiraci počítačovým prostředím nezapřou ani stránky následující a tak hned po obsahu najdete manuál, jenž se vás detailně pokusí obeznámit se všemi změnami ve struktuře systému, totiž čísla. Pokračovat budeme u zbrusu nových novinek – zajímavé jsou klady a zápory měsíce, stručně ze světa, šeptanda či tip na nákup měsíce. Nejvíce místa je však pochopitelně věnováno hrám, konkrétněji tedy titulům Hitman: Contracts, Desperados 2, Stoked Ride, 8th Wonder of the World, Battle Mages atd. Příležitostně se vyskytne vložený výrok (pravděpodobně coby osvěžení), třeba z úst Tomáše Zvelebila, kterýžto trpěl delší dobu absencí spánku. Naopak jsem v této sféře zaznamenal citelný úbytek novinek z oblasti HW, které jak se zdá, byly definitivně všechny přesunuty do svého vlastního „adresáře“.

Autorův tip: Battle Mages – Ruský Myth se blíží

Preview, hot shots a téma

Začínáme představením titulů jako rallye Colin McRae 4, brutální řežby Painkiller a očekávaného hvězdně nadabovaného Chicaga 1930. Vše proloženo sloupečky, obsahujícími kromě minirozhovorů s programátory nově ustálené údaje o vývojářských firmách (kdo za tím stojí), či největší plus. O stránku dál se dostáváme ke screenshotové galerii hot shots, kde se po grafické stránce prezentují hry Far Cry, Black And White 2 a erotická Lula 3D. Nikam nezmizel ani zoom, který se protentokrát zaměřil na detailní přiblížení The Sims 2. Opět nechybí debaty mezi vývojáři, krátká interview etc.

Téma se z pochopitelných důvodů nemůže týkat ničeho menšího, než historie her a především herní žurnalistiky v ČR. Zatímco část první jest především prezentací titulů z DVD, část druhá mapuje nejen prehistorické období počátku literárních věků, kdy naše scéna byla ozářena leskem a mocí bájného meče (a magazínu) Excalibur a naše oči nevěřícně klouzaly po stránkách s recenzemi a povídkami největších velikánů té i pozdější doby – nelze zkrátka, než nedoporučit k přečtení, zvláště když se lze i pobavit u konkrétních ukázek v rámci  „tohle opravdu napsali?“. Vše doplňuje velký rozhovor s osobností stojící částečně nejen za vznikem Score, Oldřichem Hejtmánkem.

Autorův tip: Historie herní žurnalistiky

Recenze

Spellforce: The Order of the Dawn, tedy další fantasy RTS okořeněná RPG prvky, byla jedním z nejočekávanějších titulů také mé maličkosti, tudíž hned první příspěvek jsem zkrátka nemohl vynechat. Hodnocení 87% snad mluví za vše. Armed And Dangerous ( 83%) je zběsilá střílečka s velmi znatelnou dávkou humoru a recese, zatímco Pro Evolution Soccer 3 (82%) nenechá jistě chladným žádného fotbalového fandu, už jen proto, že je v textu zmiňován jako nejlepší současný zástupce žánru mimo platformu PC a po tomto dílu možná  brzy i na ní.

Akční adventura Beyond Good And Evil (89%) se stává vstupenkou do světa fantazie, tak jak ho vidí Francouzští autoři, oproti tomu temné hlubiny vesmíru vám pro změnu zpřístupní budovatelská strategie Space Colony (85%). Pořádnou dávku adrenalinu do krve spolehlivě dodá Crazy Taxi 3: High Roller (72%), špatného hodnocení se naopak dočkala válečná 3D akce Conflict: Desert Storm II – Back to Baghdad (45%). Titul Firestarter (81%) byl čistě co do názvu posledním chybějícím článkem v řetězu kniha – film – hudba. Mimochodem autorem výše zmíněné knížky není nikdo menší, než můj nejoblíbenější spisovatel Stephen King, tento počítačový jmenovec jeho původního Firestarteru je však tématicky bohužel o něčem hodně odlišném. Pokračovat budeme třetím dílem populární adventury Broken Sword (80%), upírskou ságou Legacy of Kain: Defiance (70%) a rychlými autíčky z drah Hot Wheels: World Race (64%).

V pomyslné druhé části se můžeme převtělit do role samotného vládce Evropy a to prostřednictvím strategického titulu Patrician III (73%). Do žánrové sbírky stále chybí nějaký ten simulátor, tak až teď – Secret Weapons Over Normandy se ovšem zrovna pozitivních ohlasů nedočkal, čemuž ostatně odpovídá i udělených 55%. Ještě hůře však dopadl Cypher – Code of Ruin (30%), aneb neúspěšná snaha o 3D adventuru. Do šedého průměru se zařadila střílečka Secret Service: Security Breach (58%), podobně jako Northland: Cesta na sever (60%).

Aby veškeré kritiky nebylo málo, přelistovat lze na recenzi Mistmare, pokud jí tedy po shlédnutí verdiktu 33% budete ještě chtít vůbec věnovat další čas. Situaci tak částečně zachraňuje až Frontline Command World War II (70%),  Pax Romana (67%) a zejména Combat Mission: Afrika Korps (82%). Osobně jsem nemohl přehlédnout nadpis Atari: The 80 Classic Games (65%), bohužel mezi letmým výčtem několika titulů jsem žádného favorita ze svého někdejšího miláčka 800XE nenašel - jde totiž především o předělávky z automatů a Atari 2600. Škoda. Dále přibyl mod (Elemental – 70%), datadisk (Discipless II: Rise of The Elves – 69%) a recenze extra, kterou obsadil Dungeon Siege: Legends of Aranna (68%).

Autorův tip: Spellforce: The Order of the Dawn – a nevynechejte ani demoverzi!

Online a seriál

...přináší mj. zmínky o Survival Project, Horizons: Empires of Istaria, Biosfear a dalších, největší prostor je však  tentokrát vyhrazen recenzi silně návykového Ragnaroku Online (90%). Ve stručných novinkách se dozvíte co je nového kolem EcerQuest 2, Sanctuary Portals či betatestu Fung Wan Online plus řadu dalších věcí. Kdo se chce věnovat tvorbě vlastního herního webu, má příležitost začít sledovat pokračování nového seriálu, který se ve Score uvádí právě rozpitváním této tématiky. Poslední dvojstrana patří pochopitelně Progamingu, především tedy aféře kolem zrušeného Cyber X Games turnaje v Las Vegas, kterážto aféra a její následný vývoj spolehlivě zaujal nejen naši ryze CS scénu na několik dní. Výčet všech dalších deseti „bleskovek“ by trval už zbytečně dlouho, takže uvedu jen rozdělení na sekce Progaming CZ a Progaming World.

Techbox a srovnávací test

Už jste někdy dostali chuť pořídit si domů monitor s úhlopříčkou 57“? Kdo si myslí, že nic takového ani neexistuje, je na omylu, stačí se začíst do příspěvku o novém výrobku firmy Samsung. Ještě předtím ale  nezapomeňte na úvodník – ano i Techbox už se totiž dočkal svého vlastního a navíc disponuje přehledným obsahem témat. Z těch dalších bych jmenoval recenzi myši Microsoft Wireless Intellimouse Explorer 2.0 (75%), grafické karty Asus V9950 Deluxe 128 MB (81%), případně joysticku Logitech Wingman Extreme 3D Pro (94%). Aby nebyla řeč jen o záležitostech spíše herních, uvedu i reproduktory Creative Labs Inspire P580 5.1 (88%) a DVD přehrávač KISS DP – 500 (96%). V testu diagnostických programů si nejlépe vedla AIDA 32 (89%), lepší hraní poradí, jak na Call of Duty a  uspokojeni budou i zájemci o extrahování hudby z her.

Autorův tip: kauza Cyber X Games,  „mamut“ z dílen Samsungu

Zábava, návody, čtenář vrací úder

Filmem měsíce se bezpochyby stal Pán prstenů: Návrat krále a jeho recenze proto nesmí chybět ani ve Score – hodnocení je snad zbytečné dodávat. Hudba se dívá na zoubek hned osmi CD nosičům, Texas – Careful What you Wish for počínaje a Sting – Sacred Love konče. Mrazík si už prorazil cestu i na DVD (80%), tip na knížku pod sebou skrývá oblíbeného Douglase Adamse (Stopařův průvodce galaxií), vše uzavřeno komiksem Donžon: Princezna barbarů. Návod usnadní život všem, kteří mají nějaký problém s Gothicem II, má k tomu ostatně také hned tři dvojstrany. Poslední novinkou je rubrika čtenář vrací úder, ve které můžete usilovat o otištění vlastní recenze – podmínkou je, aby se její finální závěr rozcházel s hodnocením redakce. Teď už vzhůru na obsah DVD.

DVD

Score 120 kompilace (Plné verze): Agent Mlíčňák, B.A.T, B.A.T. II, Beneath The Steel Sky, Freddy Pharkas, Gateway, It Came from Desert, Lure of The Tempress, Maupiti Island, Sedm dní a sedm nocí, Tajemství Oslího Ostrova, Archimedean Dynasty, One Must Fall: 2097, Supaplex, Albion, Betrayal at Kondor,  Dink Smallwood, Dungeon Master, Chaos Strikes Back,  Might and Magic 1, Might and Magic 2, Might and Magic 3, Might and Magic 4, Nethack, Realms of Arkania: Blades of Destiny,  Realms of Arkania: Star Trail, Wizardry 1 – 7, B-17 Flying Fortress, Battlecruiser 3000 A.D.,  Elite Plus, F-29 Retaliator, Red Baron, Great Courts 2, Battle Isle II, Caesar, Incubation, Me-galo-Mania, Settlers, Steel Panthers: World At War, Stunts, BC Racers, Antheads,
Beyond the Titanic, Defender of The Crown, Mad TV, Star Control II, Ultima IV: Quest of the Avatar

Plné hry: Biosfear, Survival Project

Demoverze: Armed & Dangerous, Firestarter + patch, Crazy Taxy 3: High Roller, Fast Lanes Bowling, Spellforce: The Order of Dawn, Starship Tycoon, Conan, Kastle Strike, Schoul Tycoon, Masive Assault, Broken Sword 3, Airport Tycoon, WWII: Pacific Heroes

Videa: This ist  Rallyng

Redakce/Plná hra: Rally Trophy patch, Evil Islands - čeština do hry, Desperados – čeština do hry, Arx Fatalis - čeština do hry, Rally Trophy manuál, Arx Fatalis – neoficiální průvodce, Battle Realms – čeština do hry

Servis: systém - Direct X 9.0b, VIA 4 in 1 v.4.51 grafika - NVIDIA Forceware pro Windows 2000 a XP ver. 53.03 (9.12.2003), NVIDIA Forceware pro Windows 95, 98 a ME ver. 53.04 (9.12.2003), ATI Radeon Catalyst pro 2K/XP v 3.10, ATI Radeon Catalyst pro 98/ ME v 3.10, Matrox PowerDesk v 6 pro 2K/XP ver. 5.91.008, Matrox PowerDesk pro 98/ME ver. 6.82.016 video - Divx 5.1.1, Windows Media Video 9 VCM Codec, All in 1 Codecs Pack ver. 5.0.6.2 zvuk - Soundblaster Live! Driver Pack 5.1 pro 2K/XP, SB Audigy 2 DriverPack 3 pro 98/ME/2K/XP, Gamesurround Fortissimo II (98/ME/2K/XP), Gamesurround Fortissimo III (98/ME/2K/XP) periferie -  IntellitypePro v 2.2, GRAVIS XPERIENCE 4.5 Beta, Logitech MouseWare v 9.75, MS SideWinder Game Controller Software, Logitech WingMan

Extra: návody – Neverwinter Nights, Mafia, GTA: Vice City a další… od čtenářů - Diskmag Korona 47, Diskmag Escape 14, Diskmag Cosmos 9 patche – Spellforce patch v1.05

Programy: system - CD BurnerXP Pro 2.0, Total Commander 6.01, Power Archiver v. 8.1, PC Inspector File Recovery 3.x, FilZip 2.1, Acrobat Reader 5.05 CE, SiSoft Sandra 2004, AIDA32, HWiNFO32, PCWizard 2003, AhaView 2.05, AbiWord 2.0.2, IrfanView multimedia - Audio Conversion Wizard 1.65, CD Rider v 2.0, Extractor 2.4, BSPlayer, K - MP 3 5.0, Easy Video Joiner 5.21, MicroDVD Player 1.2, Any DVD 3.1.0.1, Real One Player Basic grafika - 3D Mark 03, Powerstrip 3.47, Snag It 7.0.2 online - Bullet Proof  FTP,  Download Accelerator Plus 5, Getright 5.02, Trilian 0.74

Extra: mody - Elemental (pro Dungeon Siege), SilentAssassins v0.009 ((pro Unreal Tournament 2003), Red Orchestra 1.2 (pro Unreal Tournament 2003), Steam Counter-Strike v.1.6 + Half-life 1.1.2 patch,  2015: Waste Land Conflict v 1.3A (pro C&C: Generals), Cold Strike 1.3 (pro C&C: Generals), DeathBall 1.9 (pro Unreal Tournament 2003), Troopers: Dawn of Destiny (pro Unreal Tournament 2003), International Online Soccer 2.0 (pro Half-life), B.A.R.D (pro Soldier of Fortune 2), GT3 (pro Soldier of Fortune 2) update central - Battlefield 1942, Unreal Tournament 2003, Operation Flashpoint CZ,  Elder Scrolls III: Morrowind,  Warcraft III: Reign of Chaos, Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast,  Command and Conquer: Generals

CD 1

Demoverze: Firestarter + patch, Crazy Taxy 3: High Roller, Fast Lanes Bowling, Spellforce: The Order of Dan, Starship Tycoon

Servis system - Direct X 9.0b, VIA 4 in 1 v.4.51 grafika - NVIDIA Forceware pro Windows 2000 a XP ver. 53.03 (9.12.2003), NVIDIA Forceware pro Windows 95, 98 a ME ver. 53.04 (9.12.2003) video - Divx 5.1.1, Windows Media Video 9 VCM Codec, All in 1 Codecs Pack ver. 5.0.6.2 návody, od čtenářů – Diskmag Korona 47

Programy: system - CD BurnerXP Pro 2.0, Total Commander 6.01, Power Archiver v. 8.1, PC Inspector File Recovery 3.x, FilZip 2.1, Acrobat Reader 5.05 CE multimedia - Audio Conversion Wizard 1.65, CD Rider v 2.0 Extractor 2.4, BSPlayer, K - MP 3 5.0, Easy Video Joiner 5.21, MicroDVD Player 1.2 grafika - Powerstrip 3.47,
Snag It 7.0.2 online - Download Accelerator Plus 5, Getright 5.02

GameTest

CD 2 a 3

Kompilace: Agent Mlíčňák, B.A.T, B.A.T. II, Beneath The Steel Sky, Freddy Pharkas, Gateway, It Came from Desert, Lure of The Tempress, Maupiti Island,  Sedm dní a sedm nocí, Tajemství Oslího Ostrova, Archimedean Dynasty,  One Must Fall: 2097, Supaplex, Albion, Betrayal at Kondor,  Dink Smallwood, Dungeon Master, Chaos Strikes Back,  Might and Magic 1, Might and Magic 2, Might and Magic 3,  Might and Magic 4, Nethack, Realms of Arkania: Blades of Destiny,  Realms of Arkania: Star Trail, Wizardry 1 – 7, B-17 Flying Fortress, Battlecruiser 3000 A.D.,  Elite Plus, F-29 Retaliator, Red Baron, Great Courts 2, Battle Isle II, Caesar, Incubation, Me-galo-Mania, Settlers, Steel Panthers: World At War, Stunts, BC Racers, Antheads, Beyond the Titanic, Defender of The Crown, Mad TV, Star Control II, Ultima IV: Quest of the Avatar

Co napsat k přiloženým plným hrám, je to prostě klasika… největší radost mi udělali bezpochyby nesmrtelní Settlers, Defender of the Crown a také kdysi vynikající Incubation. Stejně tak jsem si připomněl i čas strávený u perel jako Tajemství Oslího ostrova, Sedm dní a sedm nocí... kdo teď nevzpomíná se mnou, ať si navzdory nemoderní grafice alespoň vyzkouší a možná ho i v dnešní době dialogy z Oslího sotrova dokážou rozesmát stejně spolehlivě, jako tehdy mě. Poslední poznámka pro všechny aktivní hráče ligy Tetrisu – cenou do ní je tentokrát Hidden And Dangerous 2! Těším se příště a mezitím si hezky v klidu znovu dokončím ty Settlery… (Jaký „dokončím Settlery? Psát recenze budeš! – pozn. šéfredaktora:-))

Obsah Score 120

Preview – Colin McRae Rally 4, Painkiller, Chicago 1930, ZOOM The Sims 2

Recenze – Armed and Dangerous, Spellforce, Pro Evolution Soccer 3, Beyond Good and Evil, Space Colony, Crazy Taxi 3, Conflict: Desert Storm 2, Firestarter, Broken Sowrd 3: The Sleeping Dragon, Legacy of Kain, Hot Wheel World Race, Patrician III, Secret Weapons over Normandy, Cypher: Code of Ruin, Secret Service: Security Breach, Northland, Mistmare, Frontline Command: World War III, Pax Romana, Combat Mission, Atari: The 80 Classic Games

Téma – Kompilace plných her, Historie herní žurnalistiky

Techbox – Počítačové sestavy, Novinky, Testy HW, SW novinky, Testy SW, Lepší hraní, Jak si…

Kultura – Pán prstenů: Návrat krále, Hudba, DVD, Knížka, Komiks

Redakční rubriky – Úvodník, Obsah, Návod k použití, Novinky, Upoutávka, Soutěž, Předplatné SCORE, Dopisy. Recenze od čtenářů, Obsah CD, Next

Extra – Mody, Disciples II: The Rise of the Elves, Dungeon Siege: Legends of Aranna

Online – Novinky, Ragnarok Online, Jak si udělat herní web za 10 měsíců, Progaming

Hot  Shots – Far Cry, Lula 3D, Black And White 2

Interview – Oldřich Hejtmánek

Návody – Gothic II


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A