SCORE 122 - tučňákovo číslo

Dubnové vydání plné bláznivých článků, rozšířené na 148 stran. Vyhlášení nejlepších her roku 2003, plná hra Soldiers of Anarchy, výběr demoverzí nejlepších titulů loňského roku. 40 stran recenzí těch největších pecek současnosti a interview s Janem Eislerem. Nepřátelé tučňáků mají tentokrát vstup přísně zakázán.
SCORE 122 - tučňákovo číslo

Změna je život, tučňáci jsou krásní a i úvodník se někdy může stát nejpodstatnější částí celého čísla herního časopisu. Nevěříte? Nové SCORE vás o tom jistě přesvědčí, protože od posledního měsíce se děly věci, kterým se ani pořádně věřit nechce. Tak například Mikoláš Tuček již není šéfredaktorem, úroveň článků se radikálně mění a cena předběžně snížuje na 4,50 Kč. Co do plných her se můžeme těšit například na Half-Life 2, nebo exkluzivně urychlené NHL 2005. Pokud si teď právě myslíte, že jsem se definitivně zbláznil a chystáte se volat do redakce Doupěte tým psychiatrů vybavený uspávacími puškami a svěrací kazajkou, položte laskavě sluchátko zpět na vidlici, opravdu pouze cizuji ze startu aktuálního čísla.

Aha, pořád nic? Doplním tedy ještě, že datum vydání bylo stanoveno na 1. dubna a teď už to snad musí být jasné všem - pokud náhodou ne, přečtěte si mé preview Dooma III. A nyní už k vlastnímu obsahu. Jakmile se dostatečně vzpamatujete z první strany a odborného vysvětlení pojmů jako migréna či multiplayer, čeká vás masivní upoutávka na plnou hru Evil Twins: Cyprien´s Chronicles, avizovanou pro číslo 123. V novinkách zahajujeme titulem F - 19 Stealth Fighter, nechybí ani klady a zápory měsíce. Další informace se točí kolem her jako Rollercoaster Tycoon 3, Armies of Exigo, Beyond the Law: The Third Wawe, či Blitzkrieg: Burning Horizons. Dozvíte se leccos zajímavého i o byznysu a obchodech s vývojářskými firmami, případně získáte doporučení na nákup měsíce.

Autorův tip: Prodám firmu, aneb jak se bohatne v herní branži

Hot Shots, preview a téma

Nejzajímavější jsou bezpochyby screenshoty z bombasticky vypadajícího Lords of the Rings: Battle for Middle-Earth, vedle kterých trošku zapadají obrázky z The Movies a Vampire: The Masquerade - Bloodlines. Preview se drží scény domácí a zabývá se hrou UFO: Extraterrestrials. Dalšími položkami jsou TOCA Race Driver 2: Ultimate Racing Simulator, pokračování Harryho Pottera (Harry Potter a vězeň z Azkabánu) plus nevšední a oblíbená simulace ZOO Tycoon 2. Zoom nekompromisně obsadila Baldur´s Gate III: Seven Gates of Aznarr, aneb pokračování více než jen známého fantasy RPG, postaveného na pravidlech AD And D. Téma jest tentokrát především slavnostní záležitostí, neboť přináší vyhlášení nejlepších her roku 2003 a to jak celkově, tak pro jednotlivé žánry (akční střílečky, akční adventury, RTS, tahové strategie, RPG, Adventure, závodní, sportovní, simulátory, dodatečné kategorie a jak jinak, než nejlepší tučňákova hra). Zjistit také můžete, co je to vlastně ten summit D.I.C.E, rozhodně ale nepřehlédněte interview s legendou SCORE, nesmrtelným Janem "ICE" Eislerem.

Autorův tip: dlouhý rozhovor s tuč… pardon, Janem Eislerem

Recenze

Skutečnou perlou žánru RPG se bezpochyby stává Albion, jehož druhé pokračování si odneslo hodnocení hned 95%. Nikoho snad už po všech předchazejících stránkách nemůže překvapit, že v záporech hry je kritizována nepřítomnost tučňáka. Grafickou extázi spolehlivě vyvolá akční hit Far Cry, kterému byla přidělena dokonce ještě 2% navíc a celkem jich tak získal 97. Pořádně si zajezdit v rychlých vozech můžete například díky hře Colin McRae Rally 4 (89%), snad ještě lepší zábava a především strhující atmosféra na vás ale čeká v arénách Unreal Tournamentu 2004 (92%). Kvalitně odvedeným dílem na poli adventur je Schizm II: Chameleon (80%), špatná pak nemusí být ani sci-fi střílečka Breed (78%). O něco hůře si již vedl nedotažený Gangland (65%), mile naopak překvapilo nevšední RPG Dračí oko (78%) - no hádejte, za koho si v tomto případě asi tak zahrajete?

Lepší průměr představuje Neighbours from Hell 2: On Vacation (66%), všechny fanoušky železnice a vláčků zase nemůže rozhodně nechat chladnými Trainz Railroad Simulator 2004 CZ (78%). Jak to dopadne, když někdo v podstatě kopíruje již dříve vydanou hru, se dočtete v recenzi Tortuga: piráti Nového světa (60%) a do poněkud opomíjeného světa 3D plošinovek vás vezmou na exkurzi Medvědí bratři (62%). Netradiční zpestření přináší prázdná stránka, která ovšem zase až tak úplně prázdná není, což ke své vlastní škodě ostatně zjistíte sami - jinou otázkou ovšem je, zda-li ji také dokážete dočíst až do úplného konce. Teď už raději honem zpátky a to k modu Underworld: Bloodline (65%) a tučňákovi. Totiž Battlefield Vietnam (82%). Ufff, začínám na tom být špatně, tučňák kam se podívám a přitom v ZOO Trója jsem byl se svou láskou naposledy už nějaký ten pátek zpátky. Re-edice je věnována Splinter Cell - XMAS 2003 Edition (90%), datadisk pak Neverwinter Nights: Hordes of the Undendark (83%). Jako poslední je zde trojice freeware her Madness Interactive (92%) - Život není krásný 5: Četnické humoresky (85%) - Bomber Warrior (55%).

Autorův tip: Far Cry - krása tropického ráje

Online a seriál

Do vývoje počítačových her už mají co mluvit i teroristé, kteří se mj. osobně rozhodli spolupracovat na Counter-Strike 2, ve kterém by tak jejich virtuální představitele měl dabovat přímo Saddám Husajn (namluvení policistů má mimochodem obstarat Vin Diesel). Myslím, že článek "Counter - Strike 2 ve stopách PlanetSide?" je dalším z těch, které zkrátka nelze přehlédnout. Přes Matrix Online se probojujeme až k příspěvku o tréningu profesionálních hráčů. Chcete-li se jedním z nich sami stát, nabízí se vám už dokonce možnost speciálních výukových kurzů a to díky clanu NecroRaisers. Kdo se chce raději venovat tvorbě vlastního herního webu, má již potřetí příležitost se o této tématice něco více dozvědět z nového seriálu.

Techbox a srovnávací test

Nevíte co s pěnězi a jste zapřísáhlými příznivci fenoménu Star Wars? Pořiďte si věrné kopie světelných mečů a vydejte se do nočních ulic, snad jediné co lze této nabídce vytknout je "tupost ostří". Stavebnice Lubic zase jistě zaujme všechny, kteří by si rádi dali dohromady skutečně netradiční PC. HW novinky představují nedávno založenou domácí firmu CheckTech, spekulují o nové generaci grafických čipů NV4x a zabývají se i efektivnějšími zdroji pro PC. Testy začínáme u Prolink PixelView GeForceFX 5700 256 MB ViVo PDF (89%), ASUS V9570 TD 256MB (80%) a jako propadák pak lze označit grafickou kartu Club3D Volari Duo V8 Ultra 256MB (29%). Software posuzuje programy WinZip 9.0 (71%), WinAmp 5.02 (90%) a Pegasus Mail 4.1 (79%). Konečně ze srovnávacího testu šesti DVD zapisovacích mechanik vyšel vítězně model NEC 2500A (87%), v těsném závěsu následován LG GSA-4081B (85%). Nikam se neztratilo ani lepší hraní, popisující upravení Neverwinter Nights a nastavení video kodeků.

Autorův tip: světelné meče za 9000 Kč

Zábava, návody, čtenář vrací úder

Parodii Scare Movie 3 můžu vřele doporučit všem, kteří se u sledování filmu chtějí především zasmát (a je jim současně i vcelku jedno, čemu vlastně). Zasmát se ovšem stejně tak dobře lze i u hudby a deseti nejočekávanějších událostí letošního roku, kde nechybí položky typu Svatba Karla Gotta, Karel Gott se rozvádí, Karel Gott nemůže najít předmanželksou smlouvu a Karel Gott se stěhuje zpět na Bertramku. K úplnému štěstí a zaslání děkovného dopisu do redakce mi zde ještě přirozeně chybí tučňák - s Karlem by mohl někde kupříkladu vystupovat, ne? Knížka má název Američtí bohové a jejím autorem je Neil Gainman, komiks vás pak vezme na několik lekcí z dějepisu a to díky stránkám Komiksové historie světa.

Zvláštní pozornost věnujte rubrice SuperCheatů, zvláště ten poslední k Terminator 3: Rise of the Machines má velmi zajímavý efekt. Tipy a triky se točí kolem Prince of Persia: The Sands of Time, k dispozici je i rozsáhlý návod na Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark. Na dopisy logicky odpovídá nový šéfredaktor a čtenář vrací úder u titulů Sim City 4, Posel Smrti, Need for Speed: Undeground a Riskuj. To je pro tentokrát s výjimkou manuálu k přiložene plné hře Soldiers of Anarchy, já se vracím zpět do Pražské ZOO stihnout program krmení lachtanů. Tučňáků mam totiž po tomto čísle SCORE už na delší dobu dost. Ehhh, mimochodem - nevíte kolik stojí předplatné takového tučňáka na měsíc, potřebuju to nutně do soutěže o Lords of EverQuest..

Obsah DVD

STRANA 1

Plné hry: Soldiers of Anarchy

Demoverze: One Must Fall: Battlegrounds, Gangland, kill.switch (CD 1), Nitro Family, Seal of Evil, X2: The Khaak Threat, Beyond Divinity (CD 1), Syberia II (CD 1), Colin McRae Rally 04 (CD 1), Celtic Kings - The Punic Wars, Gangland

Videa: Ground Control II, Star Wars Battlefront, Richard Burns Rally, Gangland, Ultima X: Odyssey, speciál - World Cyber Games 2004

Redakce/Plná hra: Rally Trophy patch, Evil Islands - čeština do hry, Desperados - čeština do hry, Arx Fatalis - čeština do hry, Rally Trophy manuál, Arx Fatalis - neoficiální průvodce, Battle Realms - finální verze češtiny do hry

Servis: systém - Direct X 9.0b, VIA 4 in 1, grafika - NVIDIA Forceware pro Windows 2000 a XP (CD1), NVIDIA Forceware pro Windows 95, 98 a ME (CD1), ATI Radeon Catalyst pro 2K/XP (CD1), ATI Radeon Catalyst pro 98/ ME (CD1), Matrox PowerDesk v 6 pro 2K/XP, Matrox PowerDesk pro 98/ME, video - DivX 5.1.1, Windows Media Video 9 VCM Codec, All in 1 Codecs Pack, zvuk - Soundblaster Live! Driver Pack 5.1 pro 2K/XP, SB Audigy 2 DriverPack 3 pro 98/ME/2K/XP, Gamesurround Fortissimo II (98/ME/2K/XP), Gamesurround Fortissimo III (98/ME/2K/XP), periferie - IntellitypePro v 2.2, GRAVIS XPERIENCE 4.5 Beta, Logitech MouseWare v 9.75, MS SideWinder Game Controller Software, Logitech WingMan

Extra: návody - Neverwinter Nights, Mafia, Grand Theft Auto: Vice City, Icewind Dale 2, Freedom Force, Atlantis III a dalších více jak 40 návodů, od čtenářů - Diskmag Smash 3 (CD1), Návod pro Unreal editor, CZ liga pro Pro Evolution Soccer 3 (CD 1), Diskmag Korona 49 (CD 1), patche - XIII patch v1.01, SW: Knights of Old Rep. patch, Deus Ex 2 patch v1.2, Falcon 4 super pak 4, Worms 3D service patch 2

Programy: systém - DOSBox for Windows 0.61, CD BurnerXP Pro, Total Commander (CD1), Power Archiver, PC Inspector File Recovery 3.x, FilZip (CD1), Acrobat Reader, SiSoft Sandra 2004, AIDA32, HWiNFO32 (CD1), PCWizard 2003, AhaView, AbiWord, IrfanView, multimedia - Audio Conversion Wizard 1.65, CD Rider, Extractor, BSPlayer (CD1), K - MP 3, Easy Video Joiner, MicroDVD Player (CD1), Any DVD, Real One Player Basic, grafika - 3D Mark 03, Powerstrip (CD1), Snag It (CD1), Blender3D 2.32, ACDSee 6.0.3, Fraps (CD1), online - Bullet Proof FTP, Download Accelerator Plus 5 (CD1), Getright, Trilian (CD1)

Extra: mody -  Steam Counter-Strike v.1.6 + Half-Life 1.1.2 patch, International Crime Syndicate pro Soldier of Fortune 2, Blitzkrieg II pro C&C: Generals, Blitzkrieg I pro C&C Red Alert 2 - Yuri`s Revenge, Allies Revenge 2 pro C&C Red Alert 2 - Yuri`s Revenge, True War pro C&C Red Alert 2 - Yuri`s Revenge, Goofy Half-Life pro Half-Life, Kenoballpro Half-Life, Samurai Wars pro Savage, Underworld: Bloodline pro Half-Life, Heart of Battle pro Call of Duty, update central - Battlefield 1942, Unreal Tournament 2003, Operation Flashpoint CZ, Elder Scrolls III: Morrowind, Warcraft III: Reign of Chaos, Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, Command and Conquer: Generals, Call of Duty, Age of Mythology

STRANA 2

Demoverze/TOP 2003: Call of Duty, Colin McRae Rally 3, Freedom Fighters, Freelancer, Galactic Civilizations, Homeworld 2, Midnight Club II, Pro Evolution Soccer 3, Rise of Nations, Silent Storm, Sprinter Cell, Tony Hawk Pro Skater 4, Vietcong, Wolfenstein: Enemy Territory, Beyond Good & Evil, Broken Sword 3: The Sleeping Dragon, Posel Smrti, Etherlords II, Deus Ex 2, Lionheart: Legacy of the Crusader, Neighbours from Hell, Max Payne

Demoverze/další: Star Trek: Elite Force II, Blitzkrieg, Warlords 4, Halo, Championship Manager 03 - 04

Obsah SCORE 122

Recenze - Albion 2, Far Cry, Colin McRae Rally 4, Unreal Tournament 2004, Schizm 2: Mysterious Journey, Breed, Gangland, Dračí oko, Neighbours from the Hell 2: On Vacation, Trainz 2004, Tortuga, Medvědí bratři

Extra - Mody - Underworld Bloodline, Tučňák: Battlefield Vietnam, Spilnter Cell: Xmas 2003 edition, Neverwinter Nights: Hordes of Undedark, Freeware

Techbox - Novinky, Testy nových věcí, Testy motherboardů,  Lepší hraní, Jak si…

Kultura - Scary Movie 3, Hudba, Knížka, Komiks

Rubriky - Úvodník, Obsah, Novinky, Upoutávka na Evil Twin, Soutěž o Unreal Tournament 2004 a Far Cry, Předplatné SCORE, Dopisy, Čtenář vrací úder, Obsah CD/DVD, Info k Shadowbane, Next

Online - Novinky, Matrix Online, Jak si udělat herní web za 10 měsíců, Tréning profesionálních hráčů

Hot  Shots - LotR: Battle for Middle Earth, Movies, Vampire: Bloodlines

Interview - S Janem Eislerem

Návody - Super cheaty, Neverwinter Nights: Hordes of Undedark


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A