Score 126 – legendy se vrací

Plná verze tahové strategie Disciples: Sacred Lands, chytlavý SCORE Arkanoid a cca 40 slavných starých her, to jsou hlavní taháky CD/DVD přílohy čísla 126. Ve vlastním časopise pak nepřehlédněte např. velké téma Jak hrát a vyhrát 2004, šťastnou třináctku recenzí, nebo test finančně dostupných grafických karet.
Score 126 – legendy se vrací

Léto pokračuje svým druhým hlavním měsícem a společně s rtutí teploměru stále stagnuje i herní scéna. S nadšením jsem proto přivítal 126. číslo časopisu SCORE, ne ovšem ani tak kvůli stránce obsahové, jako kvůli CD/DVD příloze nabité několika desítkami retro skvostů předělaných do nové grafiky, které už dopředu slibovaly několik hodin zábavy mnohem větší, než v některých případech slibují hry moderní. Nutno podotknout, že inkriminovaná příloha zabrala zcela spolehlivě a až po uplynutí celkem slušného času stráveného nepřetržitými souboji v International Karate (kdo někdy zažil, pochopí) jsem si teprve uvědomil, že bych měl také něco napsat. Nakouknul jsem tedy cvičně do úvodního startu… a přečetl si tam právě upoutávku na retro hry. Ještě než jsem se tedy vůbec dostal k novinkám, ukázalo se bohužel jakou holou nezbytností pokusit se poprat s obtížností levelů u G-Type (variace na legendární R-Type). Až teprve potom jsem si mohl nerušeně přečíst bližší detaily o hrách jako Playboy: The Mansion, Tony Hawk´s Undeground 2, Pro Evolution Soccer 4, Jagged Alliance 3D, Lawman a řadě dalších. Velmi zajímavý mi přišel příspěvek Do poslední kapky, pojednávající o nové možnosti nakupování a hraní vybraných titulů prostřednictvím webu, stejně jako sloupeček zmiňující se o internetových minihrách (na téže stránce).

Autorův tip: Do poslední kapky aneb hraní jak ho neznáte

Hot Shots, preview a téma

Koho posledně v novinkách zaujal fantasticky vypadající mix RPG a akční adventury The Roots, má možnost shlédnout několik screenshotů nejen z něj, ale následně i ze Star Wars: Republic Commando a S.T.A.L.K.E.R.: Shadows of Chernobyl. Preview si bere na mušku válečnou FPS Tom Clancy´s Ghost Recon 2, simulaci zábavního parku Rollercoaster Tycoon 3 a konečně velmi zajímavě vypadající Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lord. Ilegálních undergroundových závodů si zase budeme moct do sytosti užít v Juiced, na který blíže zaostřil zoom. Téma se pak věnuje již několikrát zmíněnému retru. Konkrétněji řečeno procentuálního zhodnocení kvality her, které nakonec prošly náročným sítem výběru a dostaly se tak jako bonus na blýštivou placku - mimochodem, nejvíce (tedy 94%) získal Dungeon Master Java.

Recenze

Pokud v minulém čísle bylo recenzí katastrofálně málo, tentokrát je situace o něco, tedy lépe řečeno o tři kousky, lepší. Světlou prázdninovou výjimku i dle slov Dreba představuje Ground Control 2: Operace Exodus (84%), aneb pokračování oblíbené RTS s dvěma režimy jednotek. Na známé předchůdce navazuje i další strategie, Warlords Battlecry III: Reign of Heroes (78%), zatímco Gooka: The Mystery of Janatris (75%) nás už vezme na procházku domácí herní scénou. Ochladit zpocená těla můžete alespoň částečně prostřednictvím NHL Eastside Hockey Manager (74%) a do role mocného hrdiny vás převtělí fantasy RPG Beyond Divinity (75%). Horkou jehlou byl bezpochyby ušit Spider-Man 2 (46%), pravděpodobně spoléhající spíše na pověst filmové předlohy než kvalitu vlastní hry. To už bych spíše doporučil následující titul Weird War (80%), nebo Soldiers: Heroes of World War II (75%). Vzrušení z jízdy v rychlých automobilech přináší Mashed (58%) a zajímavě vypadá i  CSI2: Dark Motives (65%).

Fascinující svět hmyzu (dobrá, už žádné studijní deformace) lze navštívit díky hře Berušky 2 (65%), časy „Divokého Západu“ pak zase v rámci adventury The Westerner (75%). Proč ty uvozovky? Protože jde vlastně spíše o parodii na zmíněné období. Poslední dva články se týkají 3D akce Rapid Gunner (65%) a pravděpodobného propádaku F/A-18 Operation Iraqi Freedom (45%). V modu naleznete SAS: Into Lions Den (75%), recenze extra jsou věnovány datadisku Rise of the Nations: Thrones And Patriots (79%) i oblíbeným freeware hrám – Yeti Sports 5: Flamingo Drive (83%), Mrtvé město (92%) a Soundboss Arkanoid (85%).

Autorův tip: Ground Control 2 – důkaz, že i o prázdninách se může objevit něco kvalitního

Online a seriál

Od posledního měsíce došlo na online scéně k několika změnám, z nichž nejpalčivější je nejspíš zrušení MMORPG Ultima X: Odyssey a Warhammer Online. Tomuto tématu se věnuje i dvojice příslušných článků, těšit se oproti tomu můžeme na Tabula Rasa!, za jejímž vývojem mj. stojí samotný Richard Garriott. Progaming se zabývá problematikou vzniku a fungování herních klanů, stejně jako novinkami z ČR, potažmo světa. Nesmí chybět ani Úspěšný herní web za 10 měsíců VII.

Techbox a srovnávací test

Nejen na internetu jste se v poslední době mohli dočíst o „SLI“ řešení od společnosti NVIDIA, které umožňuje nechat v PC pracovat dvě grafické karty současně a tak není divu, že si toto téma našlo své místo i ve SCORE. Pozornost přitáhla také firma Microsoft svým patentem lidského těla coby vodiče dat (fanoušci W. Gibsona jásají), zajímavé (byť už ne tak přitažlivé) jsou např. také novinky od Intelu. V rámci testů se představuje grafická karta Microstar MS-8966 GeForce NX-6800 Ultra (92%), která mimochodem finančně vychází podobně, jako celá nová PC sestava s podprůměrnějšími parametry. iRiver H340 (84%) je nový přírůstek do rodiny MP3 přehrávačů, Saitek SP550 (85%) ergonomicky dokonalý joistick Saitek SP550 (85%) a HDD Maxtor Maxline III 7B300S0 (90%). Supermoderní podložku pod myš reprezentuje ICEMAT Black 2nd Edition (80%) – cena je těžko uvěřitelných 1400 Kč.

Sekci software obsadila trojice WinHTTrack 3.32-2 (90%), Nero CD-DVD Speed 3.10 (86%) a Cerberus FTP Server 2.16 (85%). Srovnávací test se zaměřil na šest grafických karet v ceně do 14 000 Kč, mezi kterými nakonec zvítězil Sapphire Atlantis ATI Radeon 9800XT 256MB (90%). Lepší hraní přináší Bílčochovy tipy pro Joint Operations a konečně v jak na…začíná první částí nový seriál o tvorbě domácí sítě.

Autorův tip: zlepšete grafický výkon svého PC s pomocí technologie od NVIDIA

Zábava, návody, čtenář vrací úder

Krvavých nákupních orgií se sice bezpochyby dočkáme v hororu Úsvit mrtvých, ale oproti tomu se tentokrát vůbec nedočkáme hudby, kterou střídá celostránková reklama o pokračování filmu Choking Hazard s podtématem „Zabij si svou superstar“. Inu proti gustu…Knížka pochází od světoznámého spisovatele Terryho Pratcheta a nese název Noční hlídka (nevím proč, ale k fanouškům Zeměplochy zrovna nepatřím, takže rychle poskočíme dál), komiks představuje dílo The Punisher 1. V návodech narazíte na tituly The Suffering, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Pro Evolution Soccer 3, Beyond Good and Evil, Far Cry, Star Wars: Knights of the Old Republic, Prince of Persia: The Sands of Time a Tom Clancy´s Splinter Cell: Pandora Tomorrow a celé řady dalších. Překvapeni? Tak hned malé vysvětlení, tentokrát zde totiž máme bonus v podobě tématu Jak hrát a vyhrát 2004, aneb tipy a strategie k nejlepším hrám uplynulého roku. A těch je tolik, že s výjimkou čtenář vrací úder se vešla již jen další reportáž o překonání českého rekordu v kontinuálním hraní, tentokrát sestavená z deníkových záznamů vybraných soutěžících. Chybět ještě nemůže ani manuál k Disciples: Sacred Lands a to už je až do září opravdu vše.

DVD

STRANA 1

Plné hry: Disciples: Sacred Lands

Demoverze: Berušky 2, Cacling Manager 2004, Eastside Hoceky Manager, D-Day, Chessmaster X, Kreed, Mob Enforcer, Painkiller: MP, Codename: Panzers, Rapid Gunner, Worms Forts Under Siege

Redakce/Podpora: Europa 1400: The Guild – čeština do hry,  Europa 1400: The Guild – funkční patch 1.05, Evil Twin čeština – korektní verze,  Evil Twin patch, Rally Trophy patch,  Evil Islands – čeština do hry, Desperados  - čeština do hry, Arx Fatalis – čeština do hry

Servis: systém – Direct X 9.0b, VIA 4 in 1 grafika - NVIDIA Forceware pro Windows 2000 a XP, NVIDIA Forceware pro Windows 95, 98 a ME, ATI Radeon Catalyst pro 2K/XP, ATI Radeon Catalyst pro 98/ ME (CD), Matrox PowerDesk v 6 pro 2K/XP, Matrox PowerDesk pro 98/ME, Radeon OMEGA Drivers, nVidia OMEGA Drivers, periferie - IntellitypePro v 2.2, GRAVIS XPERIENCE 4.5 Beta, Logitech MouseWare v 9.75, MS SideWinder Game Controller Software, Logitech WingMan, video – Windows Media Video 9 VCM Codec, All in 1 Codecs Pack, zvuk -  Soundblaster Live! Driver Pack 5.1 pro 2K/XP, SB Audigy 2 DriverPack 3 pro 98/ME/2K/XP, Gamesurround Fortissimo II (98/ME/2K/XP), Gamesurround Fortissimo III (98/ME/2K/XP)

Extra: herna – Codename: Gordon, Mario Forever, Mrtvé město, Xenon 2000, Yetisports 5 – Flamengo Drive, retro -

Programy: systém - Total Uninstall, Style XP Nero CD-DVD Speed, Spybot – Search&Destroy, Nero 6.3.1.15, Where is it?,  Power Archiver,  PC Inspector File Recovery 3.x,  Acrobat Reader 6, SiSoft Sandra 2004,  Kaspersky Anti-Virus, OpenOffice, CloneCD,  DOSBox for Windows 0.61, Total Commander 6, multimedia - IrfanView, HyperSnap-DX 5.60.00, Audio Conversion Wizard,  CD Rider,  Extractor, BSPlayer,  K - MP 3,  Easy Video Joiner,  MicroDVD Player, Any DVD, Real One Player Basic, WinDVD 5, grafika - 3D Mark 03, Powerstrip,
Fraps,   ACDSee, Snag it, Rivatuner, online – Cerberus FTP, WinHTTrack, Internet Download Manager 3.18, Mozilla 1.7, Miranda IM, Bullet Proof FTP,  Download Accelerator Plus 5, Getright,  Trilian

Videa: herní – Doom 3 –G4 Tech video, Making of LotR: The Battle for Middle-Earth, Making of Driv3er, Prince of Persia 2 interview s Mikaelem Labatem, Road 666, NFS: Undeground 2, EverQuest 2 – E3 2004 rozšířené video, Ballance, WCG 2004 – Necroraisers – finále kvalifikace WCG 2004, Kempr-Strajk – díl 3. mp_buytime 38, díl 4. no way BOT, díl 5. lamovník

STRANA 2

Plné hry: Star Wars: Galaxie, Ragnarok Online CZ

Videa/E3extra: Brothers in Arms, Star Wolves, Eschaton, Myst 4, Gooka 2, Obscure, Knights of The Old Republic 2, Worms Forts, atd…

Videa: progamers díl 11.

Extra: mody – SAS: Into Lions Den (UT 2004), Province of Demons (UT 2004), Car Ball (UT 2004), HammyBob´s Wacky (Half Life)… patche – Painkiller v1.3, Rainbow Six  3: Raven Shield 1.56, Ground Control 1.0.0.6, update central -  Unreal Tournament 2003, Elder Scrolls III: Morrowind,  Warcraft III: Reign of Chaos 1.16,  Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, Command and Conquer: Generals, Age of Mythology, návody - Flight of The Amazon Queen, 6 ženichů a jeden navíc, Mafia, Grand Theft Auto: Vice City…

Superpařba: Deníky hráčů pokoušejících se o rekord, foto z průběhu a předávání cen

SCORE 126

Recenze –   Ground Control 2, Warlords BattleCry 3, Gooka: The Mystery of Janaris, NHL Eastside Hockey Manager, Beyond Divinity, Spider-Man 2, Weird War, Soldiers: Heores of WW2, Mashed, CSI 2: Dark Motives, Berušky 2, Westerner, Rapid Gunner

Preview –  Ghost Recon 2, RollerCoaster Tycoon 3, Star Wars: Knights of the Old Republic 2: The Sith Lord. Zoom: Juiced

Extra – Mody, Datadisky, Freeware

Techbox – Novinky, Testy nových věcí,  SW novinky, Testy grafických karet v ceně do 14 000 Kč, Jak na…

Kultura – Film, Knížka, Komiks

Rubriky – Úvodník, Obsah, Reportáž, Novinky, Upoutávka na Soldiers of Fortune, Předplatné SCORE, Dopisy, Dopisy: Zhodnocení rekordu, Čtenář vrací úder, Obsah CD/DVD, Manuál: Discples: Sacred Land, Next

Online – Novinky, e-sports, Jak si udělat herní web za 10 měsíců VII

Hot Shots – S.T.A.L.K.E.R., Star Wars: Republic Commando, The Roots

Návody –  Koutek zoufalců a cheaty, Jak hrát a vyhrát

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce