Score, číslo 121 – okurková sezóna

Čtyři plné hry plus výběr jednoho sta dalších nejlepších freeware titulů, alespoň tímto nové Score kompenzuje nedostatek zajímavých titulů k recenzi. Jak se od jubilejního čísla ujal nový design a rubriky typu Čtenář vrací úder? Jak probíhala SCORE párty? Uvidíte sami na stránkách 121 čísla, které jsme pro vás prozkoumali.
Score, číslo 121 – okurková sezóna

Nemůže být posvícení každý den, říká jedno známé české pořekadlo a v případě herního průmyslu je tomu nejinak. Zatímco před koncem roku se všechny magazíny přímo prohýbají pod tíhou recenzí na nejnovější tituly, takové dva měsíce od začátku Nového roku již začne být problémem ne kolik toho vlastně do obsahu zařadit, ale spíše bude-li vůbec zařadit co. Nejinak to dopadlo i v případě Score 121, které se nedostatek kvalitních her určených k odbornému posouzení rozhodlo vykompenzovat rozšířením redakčního týmu o dva nové členy. Všechny tyto poznatky, stejně jako anketu na téma SCORE party ovšem nepocházejí pouze z mé hlavy, ale dozvíte se je právě už ze startu aktuálního čísla, které se po své minulé premiéře nového designu stále ještě potýká  s drobnými změnami v úpravě stránek i rubrik, nutno podotknout, že povětšinou již provedenými na přání čtenářů.

Ale o tom později. Jakmile mineme obsah, můžeme se plně zanořit do novinek a přečíst si leccos zajímavého například o Medal of Honor: Pacific Assault, očekávané adventuře Sam And Max: Freelance Police (ta byla bohužel před několika dny překvapivě zrušena, pozn. redakce) či Chaos League. Stručně ze světa přiblíží dění ve Francii, Německu, USA i VB a že pod svícnem už tma není se lze přesvědčit z příspěvku pojednávajícím nejen o nedávném výletu Billa Gatese do Prahy. Dále bych z této sekce uvedl ještě tip na nákup měsíce věnující se Alien versus Predator GOLD, eventuálně úlet měsíce – co říkáte na zajímavou kombinaci gamepadu a nástroje na zhubnutí? Inu proti gustu…

Autorův tip: pod svícnem už tma není

Hot shots, preview a téma

Lechtivou galerii obrázků ze Singles: Flirt Up Your Life střídá svět rychlých kol a záběry z tratí Toca Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulator. Preview vás zavede do temného prostředí Hitman: Contrats, aneb těšte se na roli profesionálního zabijáka. Neméně zábavný bude jistě i Thief: Deadly Shadow, zkrátka ať žijí záporné postavy. Poslední na řadu přichází Battlefield Vietnam, potom už v rámci zoomu soustředíme svůj pohled na očekávanou akční pecku Unreal Tournament 2004 – tyhle čtyři stránky prostě nepřehlédnete. S Hitmanem se setkáte i podruhé a to díky tématu, soustřeďujícím se na nejočekávanější tituly tohoto roku – není snad s podivem, že právě i on je uveden na vskutku prestižní pozici mezi Half-Life 2 a Doom 3.

Pro mě osobně jsou ale jinak jednoznačnými favority LotR: Battle for Middle-Earth a Rome: Total War, už aby to bylo. Stále ještě nekončíme, protože slovo dostávají křesťané a zajímavá úvaha I Bůh je hráč, následována přehledem stovky nejlepších freeware her, které jsou kromě dalších věcí k nalezení na DVD příloze, takže si napřed nějakou v klidu můžete vybrat a po vybalení blýskavé placky následně rovnou i vyzkoušet. Finále patří nominaci pro vyhlášení nejlepších her za rok 2003 a interview s Maruškou Zavoralovou.

Autorův tip: I Bůh je hráč

Recenze

Vraťme se do temného středověku díky War And Warriors: Joan of Arc, mixu hned tří žánrů dohromady (Akce, RTS, RPG). Zatímco u nás v redakci tato hra zrovna nezabodovala, ve Score si odnesla hned 87% a zařadila se tak k nejlépe hodnoceným titulům čísla. Další exkurzi do minulosti obstará původně konzolová Onimusha (82%), stejně jako očekávané Chicago 1930 (80%). Opravdové fandy druhé světové války, konkrétně operace Market-Garden, musí nutně potěšit Airborne Assault: Highway to the Reich (85%) – jedná se totiž o opravdu detailní strategickou simulaci, navíc se slušnou AI. Proč Blade And Sword není lepší než Diablo 2 se dozvíte z Tukanovy recenze (65%) a pro změnu pořádnou porci erotiky následně obstará Airline 69 (40%). Čistokrevnou akcí je Dead to Rights (67%), další méně podařenou RTS reprezentuje The Entente: World War I Battlefields (60%). Zajímavé téma zpracovává adventura In Memoriam (75%), stejně tak bohužel značně nedotažený Paradise Cracked (55%) na který jsem se osobně docela těšil, škoda.

Jednoznačně nejhorší výsledek ale zaznamenal dle očekávání Terminator: War of The Machines (25%), můj soukromý kandidát na jeden z jednoznačných propadáků poslední doby, snažící se vytěžit maximum úspěchu jen ze své filmové předlohy. Příliš dobře si nevedl ani kdysi slavný ježek Sonic – v podobě Sonic Adventure DX: Director´s Cut tentokrát získal pouhých 47%. Dále už vstupujeme do recenzí extra, konkrétně modem Postal 2: Share The Pain (20%).  Oblast datadisků načíná Delta Force: Black Hawk Down – Team Sabre (65), kterou v těsném závěsu následuje domácí Vietcong: Fist Alpha (78%) a do třetice všeho dobrého i zlého uzavíráme s Civilization III: Conquests (74%).  Palmu vítězství co do bodování si bezpochyby odnáší síťový mod Desert Combat 0.7 (98%) pro BF1942, vynechat nelze ani trojici minirecenzí na budgety Restaurant Empire (82%), Ghost Master (85%) a Inquisition (45%).

Autorův tip: Paradise Cracked – jak zkazit dobrý nápad

Online a seriál

Vítejte ve světě MMORPG Realms of Torment, slavného Everquestu či Battlecruiseru Online. Po nezbytných novinkách vás čeká rozsáhlá recenze Horizons: Empire of Istaria (82%), aneb nechcete si zkusit taky jednou zahrát třeba za takového draka? Druhého dílu se dočkal i seriál Úspěšný herní web za 10 měsíců, tentokráte věnovaný technologiím a psychologii v souvislosti s běžnými uživateli internetu. Progamingová sekce přináší zajímavou sondu do života dívčího sqadu klanu Necroraisers, ale také nezbytné aktuality z ČR i světa.

Techbox a srovnávací test

Pokud máte problém kam s daty a běžné uživatelské harddisky se vám zdají být pořád příliš malé, doporučují podívat se na obra od LaCie s kapacitou 1 TB. Všechny malé i velké hračičky určitě potěší hodinky se zabudovanou vysílačkou a k dispozici je i recenze grafické karty Asus Radeon 9800XT (82%). Z dalších uvedu ještě Creative Travelsound MP3 (76%), vypalovací DVD mechaniku LG GSA – 4081 (85%), nebo netradičního mobilního křížence Sony Ericsson Z600. Díky srovnávacímu testu můžete zase porovnat základní desky pro procesory Intel Pentium 4 v rozsahu hodnocení 40 – 84%. Lepší hraní si bere na mušku SW:KotOR, BF 1942, NHL 2004 a Halo. Co si dáme jako poslední chod? Třeba zabezpečení PC a s tím související poučení o Personal Firewallech.

Autorův tip:  Sony Ericsson Z600 – s čím budeme kombinovat mobil příště?

Zábava, návody, čtenář vrací úder

Z filmové tvorby se na přetřes dostává Škola Ro(c)ku (80%), ve sféře hudební se můžete těšit na záležitosti jako Barry White – Love Songs, Khoiba – That Reason E.P, Leave: O Great Openings a další. Preferujete-li spíše DVD, nově lze zkusit třeba známého Taxikáře s Robertem de Nirem (90%), případně akčního Mexičana (70%).  Literaturu zastupuje David Gemmell a jeho heroická fantasy Temný měsíc, nemluvě o fascinujícím umělecky-ambiciózním komiksu Z pekla. V návodech mimo koutku zoufalců figuruje především Blade And Sword, nepřehlédnutelná je i tabulka cheatů. V rámci dopisů byly mimochodem zařazeny zajímavé fotky ze SCORE party, takže pokud listárnu běžně nečtete, tentokrát udělejte výjimku. Většina příspěvků se samozřejmě zabývá designem a jeho dalšími změnami k lepšímu. Hned na čtyři kousky se rozrostla rubrika čtenář vrací úder. Nezapomeňte ještě na manuál k přiložené hře Shadowbane, mj. obsahuje registrační kód, který vám umožní si několik dní toto MMORPG vyzkoušet zdarma.

Obsah DVD

Plné hry: SubCulture, Settlers 2 GOLD, Enemy Nations, Shadowbane

100 Nejlepších freeware her: Bulánci: Kdo se vleče, neuteče!, Racer, Criss Cross 2, Quest for glory 4 - ½, Porrasturvat, Kulič, Czech Soccer Manager 2002, Flying Model Simulator,  Dáma 2, Becher race 2003, Ham Ňam, Bombič, Truck dismount, Fallout Tycoon, Domácí násili: game over, Gringo, GLX, Steel panthers, Phobia 3, Poselství trůnu, Worms realtime, Pekka kanna 2, Mr. Typer, Playboy III,  eXtreme Race,  Ski Jump Deluxe,  Sub Hunter 4, Jetz fusion, Moorhuhn 1, Hockey manager 2003, Moorhuhn winter, Moorhuhn 2, Slick´N´Slide, Moorhuhn X, Moorhuhn 3, Caesar, Dunlop drivers cup, Bill De Bill, Icy Tower, Super mario final, Southpark Super Mario Bros 2, Restaurant Manager,  Strategy 3: The Dark Legions, Snowcraft, Betrayal at Krondor, The Ocean Battle, Moorhuhn kart, Snowboard Game, Shadow Flare, Červený trpaslík, Terep 2 – Deformers,  Jazz Jackrabbit Holiday Hare ´95, Život není krásný 4, Dark Wars,  Fightman, Nu pagadi! 3D, Smash the granny, Moorfrosch, Pool`m up, Sandy, Bridge Builder, Warbirds,  Život není krásný 3, Simutrans,  Happyland Adventures,  Xerk, Bubble Golden pack,  Tonda Zlaťák, Urban: The cyborg project,  Race Game, Logic puzzle 3D, Dogfight, Cube, Donkey Kong Rumble, Zlatý kalich , Vlak 2, Tanky 2 JVP, Blobby Volley, Catch the Sperm 3 – Unlimited, New beetle Track & Gaps, SVEN BOMWOLLEN, Beyond Wolfenstein 2, Catch the Sperm 2, Local Ride, Fuckstory: Pátek, Magicross, Super Mario SE,  I`ve Found Her: Danger and Opportunity,  Airlane 3D, Sázkař 2003, Mechanik deLuxe, Civ Evolution,  Catch the Sperm,  Max Resistance,  Acid Arena Turbo, Cyklon 2, Mobility, Šach dam, Charlie the duck, Afgánci

Demoverze: Unreal Tournament 2004, Universal Combat, Mercedes-Benz World Racing, Squad Assault: West, Front, Hidden & Dangerous 2, Sonic Adventure DX, Drake, Vietcong: Fist Alpha, Desert Rats vs. Afrika Korps,
Cold War Conflicts, Wakeboarding Unleashed, Far Cry, Chicago 1930, Prince of Persia: Sands of Time

Videa: Ground Control II, Star Wars Battlefront, Richard Burns Rally, Gangland,  Ultima X: Odyssey

Redakce/Plná hra: Rally Trophy patch, Evil Islands - čeština do hry, Desperados – čeština do hry, Arx Fatalis - čeština do hry, Rally Trophy manuál, Arx Fatalis – neoficiální průvodce, Battle Realms – finální verze češtiny do hry, F-29 Retaliator – PDF manuál

Servis: systém - Direct X 9.0b, VIA 4 in 1, grafika - NVIDIA Forceware pro Windows 2000 a XP,  NVIDIA Forceware pro Windows 95, 98 a ME, ATI Radeon Catalyst pro 2K/XP, ATI Radeon Catalyst pro 98/ ME,
Matrox PowerDesk v 6 pro 2K/XP, Matrox PowerDesk pro 98/ME, video - Divx 5.1.1, Windows Media Video 9 VCM Codec, All in 1 Codecs Pack, zvuk - Soundblaster Live! Driver Pack 5.1 pro 2K/XP, SB Audigy 2 DriverPack 3 pro 98/ME/2K/XP, Gamesurround Fortissimo II (98/ME/2K/XP), Gamesurround Fortissimo III (98/ME/2K/XP), periferie - IntellitypePro v 2.2, GRAVIS XPERIENCE 4.5 Beta, Logitech MouseWare v 9.75, MS SideWinder Game Controller Software, Logitech WingMan

Extra: návody - Neverwinter Nights, Mafia, Grand Theft Auto: Vice City, Icewind Dale 2, Freedom Force, Atlantis III atd. od čtenářů -  Diskmag Korona 48, Diskmag Gamepad, patche - Postal 2 patch v1337, NFS: Underground patch 4, SW: Knights of Old Rep. patch 1.02, Call of Duty patch v1.2, Hidden & Dangerous 2 1.03, mody - Unreal II XMP (pro Unreal II), Hostile Intent (pro Half-life), Riot in Progress (pro Half-life), Pax Imperia (pro Quake II), Desert Combat 0.7 (pro Battlefield 1942), Dungeon Siege Revived 0.9 (pro Dungeon Siege), Unreal Fortress Gold v1.0 (pro Unreal), AgentX pro (pro Unreal Tournament 2003), Hellsing (pro Max Payne 2), Empires (pro Battlefield 1942), Red Orchestra 1.2 (pro Unreal Tournament 2003), Steam Counter-Strike v.1.6 + Half-life 1.1.2 patch, update central - Battlefield 1942,  Unreal Tournament 2003, Operation Flashpoint CZ,  Elder Scrolls III: Morrowind,  Warcraft III: Reign of Chaos,  Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast,  Command and Conquer: Generals

Programy: system - CD BurnerXP Pro, Total Commander, Power Archiver, PC Inspector File Recovery 3.x, FilZip, Acrobat Reader, SiSoft Sandra 2004, AIDA32, HWiNFO32, PCWizard 2003, AhaView,  AbiWord,  IrfanView, multimedia - Audio Conversion Wizard 1.65, CD Rider,  Extractor, BSPlayer, K - MP 3,  Easy Video Joiner, MicroDVD Player, Any DVD, Real One Player Basic, grafika - 3D Mark 03, Powerstrip, Snag It , online - Bullet Proof FTP, Download Accelerator Plus 5, Getright,  Trilian

Největším lákadlem je (kromě dalších Settlerů do mé Settlers sbírky... a už zase není přes Setllery čas na nic jiného, ach jo) bezpochyby právě výběr freeware titulů, které se zvláště zařazením legendárních her typu Moorhuhn trefí do vkusu snad každému. Připomínám, že za dvě poslední čísla jsme si tak přišli na více než 200 potencionálních přírůstků do pomyslné krabice označené pracovním nápisem „náplň volného času“, což je více než slušné a u mě má tak SCORE předplaceno již na dlouhou dobu dopředu, protože jinak bych s výjimkou hraní snad už nemohl dělat vůbec nic jiného. Klasikou už je Herní liga, stejně jako pokračování Volejte šéfredaktorovi.

Obsah Score 121

Recenze – Joan of Arc, Onimusha, Chicago 1930, Airborne Assault: Highway to the Reich, Blade And Sword. Airline 69, Dead to Rights, Entente, In Memoriam, Paradise Cracked, Terminator 3: War of the Machines, Sonic Adventure DX

Extra – Mody, Postal 2: Share the Pain, Delta Force: Team Sabrem Vietcong: Fist Alpha, Civilization III: Conquests, Battlefield: Desert Combat

Techbox – Doporučené sestavy, Novinky, Testy motherboardů,  Lepší hraní, Jak na…

Kultura – Škola ro(c)ku, Hudba, DVD, Knížka, Komiks

Rubriky – Úvodník, Obsah, Novinky, Upoutávka na Soldiers of Anarchy, Soutěž o Warlords IV a Warlords BattleCry II, Soutěž o Chicago 1930, Sotěž o Etente, Předplatné SCORE, Dopisy, Čtenář vrací úder, Obsah CD/DVD, Info k Shadowbane, Next

Online – Novinky, Horizons: Empire of Istaria, Jak si udělat herní web za 10 měsíců, ProGaming

Hot  Shots – Singles: Flirt Up Your Life

Interview – S Marií Zavoralovou

Návody – Blade And Sword


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A