Scribblenauts Showdown: píšeme si svůj příběh (recenze)

Vůbec poprvé se značka Scribblenauts podívala krom PC a mobilní zařízení také na konzole. Byla to náročná výzva přenést do tohoto prostředí hru, mezi jejíž stavební prvky patří psaní. Jak si s tím vývojáři ze studia Shiver Enterteinment poradili?

Když jsem se dozvěděl, že se Scribblenauti tentokrát podívají i na konzole, byl jsem hlavně zvědavý, jak tam bude vypadat mechanika psaní a vytváření nových věcí. Zvědavost mě ale přešla hned po tom, co jsem se dozvěděl, že se vlastně tak úplně nejedná o plnohodnotný díl. Scribblenauts Showdown je totiž situovaný spíše jako party hra, kde najdete spoustu miniher využívajících již zajeté mechaniky série. To ale nemusí být nutně špatné, nebo ano?

Scribblenauts Showdown_20180307220848.png
Scribblenauts jsou hrou, která vás svým způsobem zabaví psaním

Vezmeme to hezky popořádku. Jako první narazíte na mód Versus, kde se utkáte s dalším hráčem v souboji několika miniher. Celkově jich máte na výběr 27 a každá z nich se v něčem liší. Najdete mezi nimi třeba závody, lovení ryb, servírování jídla nebo chytání světlušek. Proč by vás ale mělo něco takového bavit delší dobu? Nesmíme zapomínat, že to stále jsou Scribblenauti. Na začátku každé minihry proběhne losování písmene nebo oblasti. Podle toho si pak můžete pro svou postavu vytvořit předmět, který vám pomůže vyhrát. U závodů to například znamená, že si vybíráte, na čem pojedete. Menší rada: pokud si vytvoříte nějakého létavce, nemusíte přeskakovat překážky na trati.  

V módu versus si můžete zvolit počet kol, od 5 do 25, které se skládají z náhodně vybraných miniher. Pokud se vám nechce vymýšlet slova a chcete si zkrátka jen zahrát, je tady režim Speedy. Ve Wordy pak budete vždy před startem minihry muset něco vymyslet. Také si můžete zvolit režim, který oba předchozí kombinuje. K tomu tady najdete Freeplay, ve kterém si můžete vybrat jakoukoliv minihru a nemusíte čekat, až vám ji hra náhodně předhodí.  

Psaní tu není jen tak pro parádu. Třeba u souboje, kdy máte protihráče zabít, opravdu záleží na tom, jakou zbraň si vytvoříte. Všechno pak stojí a padá na vaší anglické slovní zásobě. Ano, pokud si s angličtinou nerozumíte, tak ve Scribblenauts nevykouzlíte žádné zázraky. Rozhodně by pro nás bylo velké plus, kdyby hra podporovala češtinu, ale na druhou stranu se musí uznat, že vývojáři si připravili opravdu širokou škálu slov. Podle oficiální zprávy jejich počet sahá až k 35 tisícům. 

Scribblenauts Showdown_20180307220740.pngScribblenauts Showdown_20180307220425.pngScribblenauts Showdown_20180307220837.png
Pestrobarevná grafika je příjemná a sedí nátuře a atmosféře hry

Ještě se vraťme k samotným minihrám. Jsou to opravdu jednoduché záležitosti. Vývojáři si očividně oblíbili gyroskopické ovládání, protože je použité snad v každé druhé minihře. Mimo mačkání tlačítek musíte tedy různě pohazovat a naklánět s ovladačem, abyste nad soupeřem zvítězili. Je to sranda, která ale časem začne nudit.

Při hraní miniher můžete získat hvězdičky, které mají různé využití. Jednou z možností je nákup nových hratelných postav. Je jich opravdu hodně, takže nehrozí, že byste si nenašli nějakou oblíbenou. A pokud se tak přece jenom stane, je tady i editor postav, kde si můžete vytvořit svoji vlastní.  

Scribblenauts Showdown_20180307220212.png
Příběh nechybí, hra ale sází především na logickou hratelnost

Přesuňme se k dalšímu módu jménem Showdown. Tady to probíhá víceméně jako deskovka. Můžete hrát až ve čtyřech hráčích a vašim cílem je jako první se dostat na konec cesty. Po herním poli se pohybujete pomocí karet. Aby se ale jejich účinek projevil, musíte nejdříve splnit nějaké podmínky. Většinou to znamená vyhrát pár miniher. Pokud se vám ale vyhrát nepovede, může to také znamenat postup o pár políček zpět.  

Délku hry si můžete sami nastavit. Herní doba se pohybuje od 15 do 45 minut. Samozřejmě ale záleží na tom, jak se vám bude dařit. Také se to může výrazně protáhnout nebo naopak s protihráči uděláte krátký proces.  

Scribblenauts Showdown_20180311215958.pngScribblenauts Showdown_20180311220241.pngScribblenauts Showdown_20180311220311.png
Pokud vás nebaví příběh, můžete se pustit do rozlehlého sandboxu

Posledním herním módem je Sandbox. Jeho název snad mluví sám za sebe. Můžete si v něm zkrátka dělat, co se vám zachce, na druhou stranu tady ale nemáte žádný cíl. Celkem je k dispozici 8 tematicky laděných úrovní, přičemž zprvu je jich otevřeno jen pár. Zbytek si musíte odemknout po nasbírání určitého počtu hvězd. Stejně tak se hvězdami platí za odemčení nových objektů, které pak při hraní můžete využívat. Jde tedy o jakousi herní měnu.

Ještě se vraťme k samotnému psaní. Na konzolích v tomhle ohledu byly vždy problémy. Ve Scribblenautech je to vyřešené pomocí kombinování analogové páčky se čtyřmi tlačítky. Je to smysluplné řešení, ale musíte si na něj nějakou chvíli zvykat. Aby to odsýpalo trochu rychleji, ve hře funguje našeptávač, takže po napsání několika písmen už si můžete z nabídky vybrat celé slovo.  

Scribblenauts Showdown_20180311215824.png

Když se na Scribblenauts Showdown podívám jako na celek, jsem celkem zklamaný, že se konzolová premiéra této značky dočkala jen sletu miniher. Po vyzkoušení každé z nich a chvíli blbnutí v sandboxu navíc už tu ani není moc co dělat. Ale až budete hledat nějakou chvilkovou zábavu s přáteli, Scribblenauts Showdown vás v tomhle ohledu nezklamou. A teď prosím plnohodnotné pokračování.

Hodnocení: 2 / 5 

Klady:  

  • Velká zásoba slov 

  • Zábavné minihry 

  • Systém psaní 

Zápory:  

  • Po chvíli se ohraje  

  • Nepůsobí jako plnohodnotný díl 

  • V sanboxu není žádný cíl 

Váš názor Další článek: Na jaře vyjde kooperační survival akce Earthfall pro PC a konzole

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,