Sea Dogs 2 – mořským psem na vlastní kůži

Her s tématem pirátství, tedy toho pravého, mořského pirátství, není mnoho. Sid Meier přišel již před drahnou dobou se svými Pirates a od té doby přibylo jen pár dalších kousků, mezi nimi také hra Sea Dogs, zábavný mix RPG, strategie a námořní simulace od ruského studia Akella. Hra měla úspěch a tak se nedalo očekávat nic jiného než pokračování - Sea Dogs 2.
Sea Dogs 2 – mořským psem na vlastní kůži
Her s tématem pirátství, tedy toho pravého, mořského pirátství, není mnoho. Sid Meier přišel již před drahnou dobou se svými Pirates a od té doby přibylo jen pár dalších kousků, mezi nimi také hra Sea Dogs, zábavný mix RPG, strategie a námořní simulace od ruského studia Akella. Hra měla úspěch a tak se nedalo očekávat nic jiného než pokračování - Sea Dogs 2.

Vraťme se ještě ale k úspěchu prvního dílu. Ten dovoloval hráčům státi se mořskými korzáry, křižovat nekonečná moře a oceány, přepadávat cizí lodě, získávat stále lepší hodnosti a kocábky, kochat se nádhernou grafikou, obchodovat, a ještě mnoho dalšího. Jenže rok 2000 je rok 2000 a tak hra pomalu upadla v zapomnění, do hloubi šuplíků a dna skříněk, nemilosrdně převálcována stovkami jiných titulů, aby se připomněla teprve se svým druhým dílem. Ten znovu vyvíjí společnost Akella pod křídly známých Bethesda Softworks. Očekávané datum vydání (ač již několikrát posunuté) je tentokrát jaro 2002. A co Sea Dogs 2 nabídnou? Mnoho, mnoho nových věcí, však čtěte dále!

Postavy, které se ve hře objeví

Oliver "Poker" - Tvrdý život si na tomhle člověku vybral svou daň. Je kapitánem vlastní korvety. Cenou za to mu bylo oko, ruka a noha. Přesto se však Oliver necítí jako mrzák. Díky hrozivému vzhledu se mu totiž vyhýbají všichni krvežíznivci Šedých moří.

Sammy Hřebák - Mulatský dělník z Tendalských ostrovů předstírá, že je hloupý a netečný, že mu záleží jen na penězích pro další výlet do hospody. Co však nikdo netuší je to, že je informátorem vůdce jedné z pirátských vesnic Kebradase Kostillase.

Genevieve Matton - Dcera Arno Mattona, bohatého obchodníka z ostrova Belford. Vypadá dospěle, ale je trochu naivní - to se o ní obecně ví. Ačkoliv nezískala klasické vzdělaní, je docela chytrá.

Landri Buchon - Společenský človíček nenhle Landri. Má obchůdek v jedné francouzské kolonii. Je zavalitější postavy, živá přátelská persóna s uhlazeným chováním. Ale nenechejte se jím oblafnout! Je znám tím, že některé své zákazníky neurvale podváděl.

Camilo Machado - I přes svůj věk vládne nad pašeráckou komunitou ostrova Teltak železnou rukou. Je známý svou pragmatickou povahou, někdy dokáže být překvapivě štědrý.

Mathise Clusener - Vlastník hospody v nizozemské kolonii Devuzen. Nemá rád když s ním někdo nesouhlasí. Na druhou stranu ví o všem co se kde šustne.

Tak zaprvé to bude úplně nový příběh, který nebude nijak navazovat na příběh jedničky. Pirát Sharp upadl stejně jako jeho hra v zapomnění, vzala si ho voda a na scénu nastupují noví hrdinové, dobrodruzi, piráti a jiné postavy. Vydáte se do 17. století, do vzdálené oblasti Karibiku. Začnete jako kapitán malé bárky nacházející se kdesi uprostřed fiktivního souostroví. Kolem vás se v nedohledných vzdálenostech nacházejí kolonie Francouzů, Angličanů, Španělů, Nizozemců a Portugalců. Je na vás, zda se stanete skutečným pirátem a budete přepadávat jejich flotilu či zda se k nim přidáte a budete hájit jejich zájmy, pod jejich vlajkou. Také se ale můžete stát zcela nezávislým obchodníkem, který bude hájit jedině své vlastní zájmy. Výběr je na vás, Sea Dogs 2 nabízejí nepřeberné množství možností.

Sea Dogs 2Sea Dogs 2

Sea Dogs 2Sea Dogs 2

Ještě než však začnete hrát, musíte si vybrat tu správnou postavu, pojmenovat ji a určit její skilly (dovednosti). Ty jsou velice důležité, protože budou ovlivňovat průběh hry - budou mít vliv například na vaši schopnosti řízení lodi, uskutečňování obchodů, konverzaci s jinými postavami, a tak dále. Již zde si právě předběžně zvolíte ono své zaměření - zda býti proradným pirátem, honosným kapitánem či vypočítavým obchodníkem. Časem se vám samozřejmě navolené dovednosti budou vylepšovat, podobně jako v jiných RPG hrách. A k nim se váže ještě jedna podobnost - NPC postavy, které občas potkáte, se k vám budou moct přidat. Maximálně budou moct být tři. Máte možnost je pak částečně ovládat, navíc jejich skilly také postupem času rostou, takže se stávají stále lepšími a lepšími. Počítačem ovládané postavy vám také někdy mohou zadat nějaký ten větší či menší úkol, za jehož splnění získáte nějakou hodnotnou odměnu (zkušenosti, zlato, unikátní předmět). Díky propracovanému ekonomickému modelu pak bude možné například ony unikátní předměty výhodně prodávat a za získané zlato nakupovat třebas lepší lodě či jejich vybavení. Obchodovat se dá téměř na každém z mnoha desítek ostrovů. Interakce s prostředím bude maximálně propracované - trh a ekonomiku celkově totiž budou ovlivňovat také vaše akce (příklad: přepadnete pětkrát za sebou loď plnou zlata -> ceny půjdou nahoru).

Sea Dogs 2 kombinují dva zcela odlišné módy hry - plavební a "chodící". Plavební představuje onu námořní simulaci, "chodící" mód je spíše RPG/akční adventura. To je naprosto zásadní změna oproti prvním Sea Dogs, kteří se odehrávali pouze a jen na moři. Tentokrát se tedy konečně podíváme i do měst a městeček na jednotlivých ostrovech, kde bude možné vyjednávat obchody (po hospodách), sbírat nalezené předměty či bojovat s nepohodlnými NPC. Mezi další budovy, které na ostrovech najdeme, patří, mimo již zmiňovaných tavern, také kostely, loděnice, ale i běžné budovy - domovy místních obyvatel. Budovy mohou být i vícepatrové. V džungli lze navíc narazit na jeskyně s pokladem či sídla pašeráků.

Sea Dogs 2Sea Dogs 2

Sea Dogs 2Sea Dogs 2

A co se bude odehrávat na lodi (jen tak mimochodem, na výběr jich budete mít více než 30 - a to historicky přesných)? V podstatě to samé jako v jedničce - budete se zejména starat o svou posádku (najímat nové členy, vyhazovat ty staré;), pasažéry, náklad či zajatce. Bojovat se bude dvěma způsoby - buďto ostřelováním pomocí děl (ať již budete ostřelovat pevnosti na pobřeží či jiné lodě) nebo přímým přepadem (však to znáte - to jsou ty nejlepší scény ze všech pirátských filmů, když k sobě dvě lodi přirazí a začne se to tam všechno mydlit, hlava nehlava ruka neruka). Konečně bude také možné přistávat (kotvit) tam, kde se vám zachce - nikoliv pouze tam, kde je to povoleno. Navíc by už přistávání nemělo být nijak zdlouhavou a složitou záležitostí, jako tomu bylo v jedničce.

Sir Francis Drake

Žil asi mezi lety 1540-1596. Byl to anglický mořeplavec, viceadmirál a zároveň asi nejslavnější pirát všech dob. V letech 1577-80 vykonal jako první Angličan plavbu kolem světa. V roce 1588 se významně podílel na zničení španělské Armady (obrovské námořní vojsko) v bitvě v průlivu La Manche. Ve službách anglické královny Alžběty (a s jejím vědomím) pak nejenže konal objevné a dobyvačné plavby, ale také olupoval španělské lodě, které vozily zlato a jiné cennosti z kolonií v Jižní Americe. Tak získal "čest" i slávu.

Zajímavou vlastností Se Dogs 2 bude tzv. "generátor questů", který by měl zajistit, že při každém novém hraní hry nedostanete vždy ten stejný úkol. To samozřejmě přidá hře na hratelnosti a době hraní.

Mnohých vylepšení se dočká také boj muže proti muži. Zatímco jednička dovolovala skutečně pouze duel jeden na jednoho, ve dvojce se takové šarvátky bude moct zúčastnit až osm postav. Navíc konečně budete mít možnost svou postavou zcela libovolně pohybovat a útočit na toho, na koho uznáte za vhodné.

Sea Dogs 2Sea Dogs 2

Co se technického provedení, je tento titul dokonalou ukázkou využití těch nejmodernějších technologií. Všechny postavy (celkem jich bude přes 150) využívají animaci kostry. Budou zde k vidění všechny efekty počasí, které se objevily v jedničce plus navíc přibudou takové oku lahodící krásy jako odraz měsíce na mořské hladině či sluneční paprsky. Vaši loď však bude moct potopit také tornádo či bouře, takže na počasí pozor. Žádným překvapením nebude ani to, když při snížené viditelnosti narazíte do útesů nebo uvíznete na mělčině. A co je nejhorší, při opravdu hrozivé bouřce bude dokonce možné ztratit některé (méně opatrné) členy posádky. Vynikající hudební doprovod jedničky, vytvořený Moskevským symfonickým orchestrem, by měl být ve dvojce opět ke slyšení a to od stejného orchestru.

V Sea Dogs 2 nebude chybět multiplayer - až pro 16 hráčů přes LAN či Internet, k dispozici budou módy jako Capture the Flag či Deathmatch. Zahrnut bude také mocný editor, který umožní hráčům dotvářet si hru podle vlastních představ. Minimální hardwarové nároky jsou Pentium III 500 MHz, 128 MB RAM, GeForce \ ATi Radeon karta, Windows 95\98\2000\XP, doporučené pak Pentium III 700 MHz, 256 MB RAM, GeForce III \ ATi Radeon 8500.

Oficiální stránky: http://www.akella.com/dev-seadogs2-en.shtml.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A