Secret World - dost bylo nudného fantasy, MMO jde i jinak (dojmy)

MMORPG od Funcomu, tohle spojení by stačilo na zavržení titulu. Přesto máme za sebou tři beta víkendy v Secret World. A bavily.
Seznam kapitol
 1. Záhadné texty
 2. Galerie záhadných obrázků

Když jsem loni na veletrhu Gamescom šel na prezentaci Secret World, obával jsem se, že se zase nechám nalákat na další hru od Funcomu. Ne, že by měli špatné nápady, ale jejich MMORPG se obtížně setkávají s realitou hraní. Pak mne ale přepadla nápaditá ARG a vrhl jsem se do náručí beta testu.

Rozhodně je vidět, že vývoj Secret World ještě nebyl před testováním ve vydatelném stavu, ale po třech víkendech musím uznat, že tvůrci dokázali připravit hromadu věcí. První víkend byly poměrně časté nečekané propady výkonu, kdy ze stabilních 30 fps najednou na okamžik bylo třeba pět, aby se za chvíli hra vrátila do normálního běhu. Podobně plná podpora DirectX 11 přibyla až v průběhu testování a celkově je rozdíl propastný.

the secret world 03.jpgthe secret world 04.jpg

Autoři se rozhodli posbírat velkou většinu mýtů okolo celého světa a shrnout je do jedné hry. Narazíte tak nejen na obvyklé zombie, když už se hra odehrává v ukryté současnosti (a narážek je přehršel), ale třeba i na mořské příšery lákané do města písní Sirén, pekelné psy a hromadu různých odkazů a záhad.

Zapomeňte na nošení deseti drápků vakovlka, kdy drápek vypadne z každého osmého

V objevování některých z nich soupeříte s ostatními frakcemi, zatímco jinde jen vidíte jejich členy pobíhat v dáli.

Originální questy

Beta víkendy zatím odhalily pouze příběhové hraní a plnění úkolů, boj proti jiným hráčům se pořádně očekává až při čtvrtém víkendu. Úkoly jsou přitom zadáním blíže spíš hře pro jednoho, případně se dají přirovnat k SW: ToR - u většiny na začátku máte nějaké video v herním engine, které vás aspoň trochu uvede do problému. Ale tím většina podobností s běžnými MMORPG končí - zapomeňte na nošení deseti drápků vakovlka, kdy drápek vypadne z každého osmého - úkoly v Secret World jsou prostě jiné.

the secret world 06.jpgthe secret world 10.jpg

Sice občas narazíte i na jednoduché questy se zabíjením několika potvor, ale valná většina příběhů se postupně vyvíjí a cíle se postupně mění. Nebo třeba narazíte na průzkumné úkoly, v rámci kterých objevujete svět skrytý normálním smrtelníkům - svět tajných společenstev bojujících nejen mezi sebou, ale hlavně proti temným silám. Často tak bez dalších vodítek postupujete jen pomocí narážek dějem a je to zajímavé zpestření oproti jasně zadaným questům typu dojdi do bodu B a udělej stojku.

art01.jpg

Jednoduchý je příklad úkolu v úvodním městě přepadeném záhadnou mlhou a zombiemi - na ulici naleznete mrtvolu třímající v rukou mobilní telefon. Dozvíte se, že kněz tamního kostela je sledován, data jsou ukryta v keři u kostela a k přístupu potřebujete číslo žalmu, který chce zpívat jako první.

the secret world 13.jpgthe secret world 15.jpg

Secret World nejspíš bude úplně jiné MMORPG

Na mapě nic není, zkusíte tedy doběhnout ke kostelu, najdete keř, pod ním zařízení s klávesnicí. Náhodně zkoušíte čísla, vydáte se zeptat kněze, ale pořád nic. Až na sloupu kostela uvidíte nenápadnou cedulku s čísly a uvědomíte si, že přesně takhle to v kostelech bývá - čísla žalmů, co se budou zpívat při bohoslužbě. Jednoduché, ale účinné.

Vývoj ve volném stylu

Zajímavé přitom je, že ve hře nejsou žádné klasické úrovně postavy, získané zkušenosti se převádějí na body dovedností a anima body. Za ně si pak pořizujete přímo jednotlivé schopnosti, kdy ještě zajímavé omezení tvoří sloty na jejich použití. V jeden okamžik ovládáte nejvýše sedm aktivních a stejný počet pasivních schopností, můžete to však kdykoliv přehodit.

the secret world 11.jpgthe secret world 12.jpg

Každá schopnost je navíc vázána na jednu z devíti zbraní, kdy pouze dvě můžete mít vybavené. Zatímco meč se hodí na obranu a boj zblízka, tak třeba útočné pušky mají schopnosti pro boj z dálky a magie krve zase umí léčit a chránit před zraněním, stejně jako rychle protivníka zničit z dálky klidně za cenu vlastních životů.

art02.jpg

Z toho také plyne, že jste schopni operativně měnit specializaci vaší postavy změnou výbavy a dovedností. Nováčci se rychle dostanou k použitelným schopnostem, zatímco veteráni mají větší variabilitu a elitní dovednosti.

the secret world 25.jpgthe secret world 28.jpg

Jen je škoda, že hra občas selhává ve vysvětlování hráči - přibylo sice hodně hintů i videa s vysvětlením, ale pokud se snažíte několik bojů zjistit, jak přesně nějaká schopnost funguje, je to asi špatně.

the secret world 29.jpgthe secret world 33.jpg

Secret World nejspíš bude úplně jiné MMORPG. Ať už tím, že omezení současně aktivních schopností hru přibližuje akčnějšímu žánru, stejně jako dynamickými souboji, tak i celým zasazením, které nemusí každému sednout. Otázkou zůstává, jak populární hra bude po vydání příští měsíc, aby neskončila jako povedené příběhy, ale bez lidí. Odpověď na to přinese i naše recenze.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG s prvky kybernetiky a magie
Výrobce: Funcom | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7.7.2012
 • Originální questy
 • Variabilita postav
 • Zajímavé prostředí
 • Skvělé namluvení
 • Nepřesné souboje
 • Vysvětlení herních prinicpů
 • Tragický interface
 • Absence endgame
Související články
 1. Secret World - gangsteři, templáři a draci (preview)
 2. Galerie: Secret World
 3. Video: Secret World zvíří vody MMORPG

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A