Šest základních chyb ve zpracování ženských postav v počítačových hrách 3.

Každý ví, jak má vypadat pořádná hrdinka v počítačové hře, aby se líbila hráčům. V naší sérii se ale zaměříme to, jaké nesmysly musí herní producenti vytvořit, aby nás jejich hrdinky dokázaly přilepit k monitoru. V dnešním, třetím díle se zaměříme na obličeje ženských hrdinek.
Šest základních chyb ve zpracování ženských postav v počítačových hrách 3.

Počítačové hry jsou ošidná záležitost. Jejich základním krédem je zaujmout. Zajmout, přitáhnout – a to za každou cenu. Často tak vznikají různé, pro hry specifické archetypy, které jsou sice na hony vzdálené realitě, ale které hráči nejen akceptují a přijímají, ale které často i vyžadují.

  
Final Fantasy si na krásnou grafiku vždy potrpělo

Dnes si jen málokdo uvědomuje, kolik věcí, které dokonce považujeme za zcela v pořádku, jsou ve skutečnosti nesmyslné. Například to, jak je ve hrách zobrazováno klidové a pohotovostní držení zbraně je většinou hráčů bez řečí přijímáno aniž by někoho napadlo, že v reálu je přesně opačné. Jiné zavedené nesmysly jsou již zřejmější, ale i přes to se nad nimi nikdo nepozastavuje – ono například střelba ze dvou samopalů je sice moc hezká herní featura, ale také moc hezký nesmysl.

Tato série článků se zaměřuje na nesmysly a zavedené archetypy související s ženskými postavami ve hrách. A v dnešním díle se zaměříme na...

Obličej

Kdo z mužů by se alespoň jednou za čas rád nepokochal pohledem na nádherné, Photoshopem vylepšené tváře předních světových modelek? Komu se nezadrhne dech, když někde potká nějakou skutečnou krásku? Přiznejme si to na rovinu – pokud co do sexuální orientace nepatříte k oné čtyřprocentní menšině, asi něco takového čas od času zažijete sami. A tvůrci her o tom moc dobře ví.

Proto si jen málokdo dovolí vytvořit hrdinky, které by co do tváře nebyly důstojnými konkurentkami jakékoli modelce specializující se na make up či na řasenky. Jistě, výjimky se najdou; třeba Yu Suzuki a jeho Virtua Fightery se dlouho držely zásady, že ženy v této bojovce mají vypadat jako zápasnice a ne jako modelky. Nicméně Suzuki odešel a ve VF5 modelkoidní vzhled a tváře nastoupily.

  
Resident Evil a Jill Valentine * Lineage 2 * Dead or Alive eXtreme 2

A když se podíváme na jiné hry? Jen málokde najdete ženskou postavu, která by nebyla opravdovou krasavicí. Je jedno, zda jde o Laru Croft, elfku z Lineage 2, Rinou z Final Fantasy, Jill Valentine z Resident Evilu, Ivy ze Soul Caliburu či kteroukoli z tisíců dalších počítačových hrdinek. Všechny jsou stejně krásné.

Mnohým to asi přijde normální, protože totéž na nás již několik desetiletí chrlí akční filmy se všemi těmi Angelina Jolie v hlavních rolích. Filmy, které nás přesvědčily o tom, že takhle to v životě prostě chodí. Ale bohužel - takhle to ve skutečnosti prostě není.

Rychlý make up a pak na zombíky

Pokud chce žena vypadat dobře, mít jemnou a hladkou pleť bez vrásek, čisté póry a bůh ví co ještě, musí tomu něco obětovat. A to něco je čas. Spousta času.

Stačí si vzpomenout na všechny ty reklamy, které na nás chrlí televize: oční stíny, řasenky, rtěnky, líčidla, barvy na vlasy, lesk na vlasy, tužidla, krémy... To všechno ženy s pletí a vzhledem Lary Croft používají denně.

  
Everquest 2 si s ženskou krásou hlavbu rozhodně láme * Lara Croft, topmodelka mezi herními hrdinkami

Make-up v historii

Nejstarší archeologické nálezy použití kosmetiky pocházejí ze starého Egypte, z doby kolem roku 4000 před naším letopočtem. Kosmetiku prokazatelně používali i staří Řekové a Římané. Zajímavé je, že mnoho starých národů používalo při líčení velmi nebezpečné prvky jako rtuť či olovo; na druhou stranu ale i drcené či mleté drahé kameny či kovy.

Například ve staré mezopotámii se na výrobu rtěnek používaly drcené drahé kameny. Make-up ve starém Egyptě zase mnohdy obsahovaly jód či jedovatý brom.

Ono jen udělat si pořádný make up vezme po ránu zhruba hodinu; a rozhodně vám nevydrží celý den. Však si vzpomeňte na své spolužačky ze střední školy, jak často během vyučování tahaly líčidla a opravovaly si tu řasy, tam doladili oční stíny, obtáhli rty nebo přepudrovali zarudlý nosík. A to bylo v klidném prostředí školního vyučování, kde jejich obličeji nehrozilo prakticky žádné nebezpečí. Zkuste si schválně představit, jakou práci by asi dalo SKUTEČNÉ ženě udržet si neporušenou fasádu, zatímco by celý den někde bojovala, běhala a skákala – a potila se. Nemluvě o občasných výletech skrz vodopády či potápění se ve zpěněných řekách.

A myslíte si, že uprostřed vraždění zástupů zombií, útěků před nacisty či boji na život a na smrt si hrdinka udělá čas zrovna na to, aby její oči měly díky extra dlouhým a velkým řasám ten pravý uhrančivý pohled? Nebo byste dali na jejím místě přednost troše odpočinku? A to nemluvím o tom, že příliš poničený make up již nejde jen tak opravit – nejdříve je nutné se jej zbavit; pak je potřeba nanést korektor, následně samotný make up – napatlat a rozpatlat – pak přepudrovat a doladit; nalíčit oči, obtáhnout rty... A pak hurá, jdeme si to zase nechat během pár chvil zničit...

  
Tekken rád staví na odiv ženskou krásu

A to mluvím stále jen o postavách ze současnosti. Nechci tvrdit, že ve středověku či starověku ženy neznaly líčidla – to vůbec ne. Problém je, že mnoho starých líčidel ale obsahovalo rozemleté drahé kameny či kovy, což je činilo značně drahými a vzácnými. Nemluvě o tom, že zcela nesyntetický původ všech těch mastiček měl za následek především fakt, že vydržely mnohem méně než ty současné. A jsme opět u toho – vzpomeňte si na své spolužačky ze střední školy...

Zombíci mrtví, jdeme do salónu

Zatím jsme mluvili jen o make upu a jeho údržbě. Ovšem ani ta největší vrstva líčidla sama o sobě vám alabastrově jemnou pleť nezajistí. K tomu je potřeba používat pleťové masky, depilace vousků a hlavně obočí, lifting pleti... To všechno týdně vezme další hodiny a hodiny času.

Upřímně řečeno pochybuji, že třeba taková Lara tráví volné chvíle mezi jednotlivými misemi tím, že si sundá make up, který na sobě měla kvůli pár netopýrům a tygrům; pak si namaže obličej jogurtem a na oči položí okurkové plátky – a před nástupem do dalšího levelu si to rychle zase smyje, nalíčí se a hurá! jde vraždit lední medvědy.

  
Soul Calibur nabízí spektakulární podívanou naprosto po všech stránkách

Jen pro vaši představu následuje je stručný přehled části věcí, které ženy využívají při údržbě své pleti: denní krém, noční krém, krém na oči, krém na T-zónu, krém proti vráskám, botoxové ampulky, zpevňující krém, hydratační krém, matující krém, krém proti akné, krém proti působení volných radikálů, mycí gelová emulze, rozjasňující pleťové sérum, čisticí pleťový krém či gel, čisticí pleťový peeling, oční obnovovací krém...

A make-up? Tam si užijete korekční tyčinky, oční stíny, oční tužky, oční linku, řasenku, rtěnku, lesk na rty, konturovací tužku, podkladový krém pod make-up, make-up (jednotlivé druhy ani nebudu vyjmenovávat), růž na tváře, pudr sypký i tuhý, tónovací perly, omlazující korektor, oční sérum...

  
Resident Evil * Jade Empire * Ninja Gaiden Sigma

Myslím, že pro vaši představu to stačí. A co se týče her... Netvrdím, že je nemožné, aby počítačové hrdinky tohle všechno zvládaly. Já to vím. Ať již jde o neporušený make-up v každém momentu každého levelu či o údržbu pleti během několikaměsíčních dobrodružství – nic z toho není reálné. Ale co. Hlavní je, že holky vypadají dobře, ne? Vždyť o tom hry jsou, od toho je hrajeme.

V příštím díle se zaměříme na oblečení a případně i brnění ženských hrdinek...


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout 76 vás přijde draho

Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout …

Zabíjet bezbranné se ve Falloutu 76 moc nevyplatí.

10.  10.  2018 | | 5 N/A