Šest základních chyb ve zpracování ženských postav v počítačových hrách 3.

Každý ví, jak má vypadat pořádná hrdinka v počítačové hře, aby se líbila hráčům. V naší sérii se ale zaměříme to, jaké nesmysly musí herní producenti vytvořit, aby nás jejich hrdinky dokázaly přilepit k monitoru. V dnešním, třetím díle se zaměříme na obličeje ženských hrdinek.
Šest základních chyb ve zpracování ženských postav v počítačových hrách 3.

Počítačové hry jsou ošidná záležitost. Jejich základním krédem je zaujmout. Zajmout, přitáhnout – a to za každou cenu. Často tak vznikají různé, pro hry specifické archetypy, které jsou sice na hony vzdálené realitě, ale které hráči nejen akceptují a přijímají, ale které často i vyžadují.

  
Final Fantasy si na krásnou grafiku vždy potrpělo

Dnes si jen málokdo uvědomuje, kolik věcí, které dokonce považujeme za zcela v pořádku, jsou ve skutečnosti nesmyslné. Například to, jak je ve hrách zobrazováno klidové a pohotovostní držení zbraně je většinou hráčů bez řečí přijímáno aniž by někoho napadlo, že v reálu je přesně opačné. Jiné zavedené nesmysly jsou již zřejmější, ale i přes to se nad nimi nikdo nepozastavuje – ono například střelba ze dvou samopalů je sice moc hezká herní featura, ale také moc hezký nesmysl.

Tato série článků se zaměřuje na nesmysly a zavedené archetypy související s ženskými postavami ve hrách. A v dnešním díle se zaměříme na...

Obličej

Kdo z mužů by se alespoň jednou za čas rád nepokochal pohledem na nádherné, Photoshopem vylepšené tváře předních světových modelek? Komu se nezadrhne dech, když někde potká nějakou skutečnou krásku? Přiznejme si to na rovinu – pokud co do sexuální orientace nepatříte k oné čtyřprocentní menšině, asi něco takového čas od času zažijete sami. A tvůrci her o tom moc dobře ví.

Proto si jen málokdo dovolí vytvořit hrdinky, které by co do tváře nebyly důstojnými konkurentkami jakékoli modelce specializující se na make up či na řasenky. Jistě, výjimky se najdou; třeba Yu Suzuki a jeho Virtua Fightery se dlouho držely zásady, že ženy v této bojovce mají vypadat jako zápasnice a ne jako modelky. Nicméně Suzuki odešel a ve VF5 modelkoidní vzhled a tváře nastoupily.

  
Resident Evil a Jill Valentine * Lineage 2 * Dead or Alive eXtreme 2

A když se podíváme na jiné hry? Jen málokde najdete ženskou postavu, která by nebyla opravdovou krasavicí. Je jedno, zda jde o Laru Croft, elfku z Lineage 2, Rinou z Final Fantasy, Jill Valentine z Resident Evilu, Ivy ze Soul Caliburu či kteroukoli z tisíců dalších počítačových hrdinek. Všechny jsou stejně krásné.

Mnohým to asi přijde normální, protože totéž na nás již několik desetiletí chrlí akční filmy se všemi těmi Angelina Jolie v hlavních rolích. Filmy, které nás přesvědčily o tom, že takhle to v životě prostě chodí. Ale bohužel - takhle to ve skutečnosti prostě není.

Rychlý make up a pak na zombíky

Pokud chce žena vypadat dobře, mít jemnou a hladkou pleť bez vrásek, čisté póry a bůh ví co ještě, musí tomu něco obětovat. A to něco je čas. Spousta času.

Stačí si vzpomenout na všechny ty reklamy, které na nás chrlí televize: oční stíny, řasenky, rtěnky, líčidla, barvy na vlasy, lesk na vlasy, tužidla, krémy... To všechno ženy s pletí a vzhledem Lary Croft používají denně.

  
Everquest 2 si s ženskou krásou hlavbu rozhodně láme * Lara Croft, topmodelka mezi herními hrdinkami

Make-up v historii

Nejstarší archeologické nálezy použití kosmetiky pocházejí ze starého Egypte, z doby kolem roku 4000 před naším letopočtem. Kosmetiku prokazatelně používali i staří Řekové a Římané. Zajímavé je, že mnoho starých národů používalo při líčení velmi nebezpečné prvky jako rtuť či olovo; na druhou stranu ale i drcené či mleté drahé kameny či kovy.

Například ve staré mezopotámii se na výrobu rtěnek používaly drcené drahé kameny. Make-up ve starém Egyptě zase mnohdy obsahovaly jód či jedovatý brom.

Ono jen udělat si pořádný make up vezme po ránu zhruba hodinu; a rozhodně vám nevydrží celý den. Však si vzpomeňte na své spolužačky ze střední školy, jak často během vyučování tahaly líčidla a opravovaly si tu řasy, tam doladili oční stíny, obtáhli rty nebo přepudrovali zarudlý nosík. A to bylo v klidném prostředí školního vyučování, kde jejich obličeji nehrozilo prakticky žádné nebezpečí. Zkuste si schválně představit, jakou práci by asi dalo SKUTEČNÉ ženě udržet si neporušenou fasádu, zatímco by celý den někde bojovala, běhala a skákala – a potila se. Nemluvě o občasných výletech skrz vodopády či potápění se ve zpěněných řekách.

A myslíte si, že uprostřed vraždění zástupů zombií, útěků před nacisty či boji na život a na smrt si hrdinka udělá čas zrovna na to, aby její oči měly díky extra dlouhým a velkým řasám ten pravý uhrančivý pohled? Nebo byste dali na jejím místě přednost troše odpočinku? A to nemluvím o tom, že příliš poničený make up již nejde jen tak opravit – nejdříve je nutné se jej zbavit; pak je potřeba nanést korektor, následně samotný make up – napatlat a rozpatlat – pak přepudrovat a doladit; nalíčit oči, obtáhnout rty... A pak hurá, jdeme si to zase nechat během pár chvil zničit...

  
Tekken rád staví na odiv ženskou krásu

A to mluvím stále jen o postavách ze současnosti. Nechci tvrdit, že ve středověku či starověku ženy neznaly líčidla – to vůbec ne. Problém je, že mnoho starých líčidel ale obsahovalo rozemleté drahé kameny či kovy, což je činilo značně drahými a vzácnými. Nemluvě o tom, že zcela nesyntetický původ všech těch mastiček měl za následek především fakt, že vydržely mnohem méně než ty současné. A jsme opět u toho – vzpomeňte si na své spolužačky ze střední školy...

Zombíci mrtví, jdeme do salónu

Zatím jsme mluvili jen o make upu a jeho údržbě. Ovšem ani ta největší vrstva líčidla sama o sobě vám alabastrově jemnou pleť nezajistí. K tomu je potřeba používat pleťové masky, depilace vousků a hlavně obočí, lifting pleti... To všechno týdně vezme další hodiny a hodiny času.

Upřímně řečeno pochybuji, že třeba taková Lara tráví volné chvíle mezi jednotlivými misemi tím, že si sundá make up, který na sobě měla kvůli pár netopýrům a tygrům; pak si namaže obličej jogurtem a na oči položí okurkové plátky – a před nástupem do dalšího levelu si to rychle zase smyje, nalíčí se a hurá! jde vraždit lední medvědy.

  
Soul Calibur nabízí spektakulární podívanou naprosto po všech stránkách

Jen pro vaši představu následuje je stručný přehled části věcí, které ženy využívají při údržbě své pleti: denní krém, noční krém, krém na oči, krém na T-zónu, krém proti vráskám, botoxové ampulky, zpevňující krém, hydratační krém, matující krém, krém proti akné, krém proti působení volných radikálů, mycí gelová emulze, rozjasňující pleťové sérum, čisticí pleťový krém či gel, čisticí pleťový peeling, oční obnovovací krém...

A make-up? Tam si užijete korekční tyčinky, oční stíny, oční tužky, oční linku, řasenku, rtěnku, lesk na rty, konturovací tužku, podkladový krém pod make-up, make-up (jednotlivé druhy ani nebudu vyjmenovávat), růž na tváře, pudr sypký i tuhý, tónovací perly, omlazující korektor, oční sérum...

  
Resident Evil * Jade Empire * Ninja Gaiden Sigma

Myslím, že pro vaši představu to stačí. A co se týče her... Netvrdím, že je nemožné, aby počítačové hrdinky tohle všechno zvládaly. Já to vím. Ať již jde o neporušený make-up v každém momentu každého levelu či o údržbu pleti během několikaměsíčních dobrodružství – nic z toho není reálné. Ale co. Hlavní je, že holky vypadají dobře, ne? Vždyť o tom hry jsou, od toho je hrajeme.

V příštím díle se zaměříme na oblečení a případně i brnění ženských hrdinek...

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 29 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |