Settlers IV – čtvrtá porce enormního nadšení

Není to příliš dlouho, co BlueByte oznámil, že plánuje další díl strategické série, která už několik let hřeje u srdcí nemálo hráčů. Jelikož je i v mých vzpomínkách je výrazně vyryt nápis SETTLERS, nemohl jsem než neusednout k počítači, připojit se na Internet a začít hledat. To, co jsem nakonec našel, se vám pokusím v následujícím preview zprostředkovat. Tak se usaďte do pohodlné pozice a v mysli se přeneste do malého světa, malých lidiček jimž jste bohem.
Settlers IV – čtvrtá porce enormního nadšení
Není to příliš dlouho, co BlueByte oznámil, že plánuje další díl strategické série, která už několik let hřeje u srdcí nemálo hráčů. Jelikož je i v mých vzpomínkách je výrazně vyryt nápis SETTLERS, nemohl jsem než neusednout k počítači, připojit se na Internet a začít hledat. To, co jsem nakonec našel, se vám pokusím v následujícím preview zprostředkovat. Tak se usaďte do pohodlné pozice a v mysli se přeneste do malého světa, malých lidiček jimž jste bohem.

Samotný příběh Settlerů samozřejmě začal už někdy v roce 1993, kdy jsme měli tu čest poprvé. Budovalo se a budovalo, ale… Čas plynul jak voda v horských potocích a co čert nechtěl, na těžce vydobytý kontinent se nám celá populace nějak nechtěla vejít. Pak však někdo moudrý přišel s nápadem nalodit několik lidí, podpalubí zaplnit zásobami a nechat je hledat nové pláně, které by jim dopomohli k spokojenému životu. Plavba ale nedopadla podle předpokladů, a tak se jednoho bouřlivého večera roztříštila bárka se settlery na palubě o skaliska. Snad Fortuna stála nad malými lidičkami, vždyť se nikomu nic nestalo a nějaké suroviny se také podařilo zachránit. A tak začal příběh druhý. Příběh plný nových dobrodružství a nových problémů. Na řízení settlerů se ale vůbec nic nezměnilo. Stále šlo jen o to, stavět domky a cesty, po kterých se bude zboží transportovat, a to tak chytře, aby se vám všechno nezamotalo do sebe a chudáci lidičkové nezačali zmatkovat a přemýšlet, co mají vzít dřív a co nechat na příště. Poučeni předchozími praktikami jste ale neměli moc problémů a na těch pár novot jste si rychle zvykli. Druhé dobrodružství proto mohlo poměrně snadno končit slavnostmi a veselicí za dobytí nového kontinentu. A tak to šlo dál…

Settlers IVSettlers IV

Nyní je tu díl čtvrtý. Připravovaná dobrodružství našich malých lidí budou mít pro tentokrát trochu magický nádech. To už jen z toho důvodu, že protivníkem vám bude podivná temná rasa, nechávající za sebou spálenou zemi. Prosby vyděšených obyvatel vás donutí k tomu, znovu usednout k počítači a celý problém vyřešit. Na vaší dlouhé pouti vás bude provázet naprosto skvělá a propracovaná grafika, kterou má, podle slov autorů, generovat přímo počítač. Jak jest vidno z obrázků, půjde mu to nejspíš dobře. Navíc by měl být celý grafický engine plynule zoomovatelný, což znamená, že půjde hru přibližovat a oddalovat, a to vše jen s minimálními omezeními. Opět se tu objeví perfektní věc z dílu druhého a to velmi oblíbená kamera, kterou můžete sledovat jednoho vybraného settlera při práci.

Do nové hry však autoři počítají s vylepšením ve formě možnosti ručně ovládat takto sledovanou jednotku. Vezměme si například pod kameru průzkumníka. Bude-li možno ho ručně řídit, zmenší se tak pravděpodobnost na jeho objevení cizím národem na minimum, což zní báječně. Těšme se na nové budovy, z nichž některé budou mít vliv na morálku celého malého národa a hodně tak ovlivní hru. Potlačena by naopak měla být vojenská stránka hry. Nepůjde již tedy jen o dobývání území, ale i o ekonomickou převahu nad soupeřem. Ač se to nemusí na první pohled zdát jako dobrý nápad, každý, kdo si pamatuje, jak nadával, když musel dobývat poslední strážní pevnosti, které už stejně nemohly klást velký odpor, musí uznat, že se tím hra podstatně urychlí a zpříjemní. Poslední věcí, kterou se mi podařilo na Internetu nalézt, je zmínka o kladení velkého důrazu na animace doprovázející děj celé hry. Vzpomenu-li si na díl třetí, musím uznat, že právě v animacích měli settleři největší nedostatky, protože se v nich animace v podstatě nevyskytovali.

Až čas ale odhalí úplnou pravdu nad lidičkami ve hře Settlers. Doufejme a modleme se, ať všechny ty sliby, kterými BlueByte nešetří, vyjdou a Settlers budou opět patřit k elitě strategických her. Špatnou zprávou je, že si na ně budeme muset počkat minimálně do konce roku. Ale kdo si počká, ten se dočká!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A