Shadow Company: Left for Dead

Zdařilá montáž všech akčních strategií poslední doby je již na našem trhu. Poslední dílko Sinister Games, kteří se svými hity prezentují především na Playstationu, má díky svému zpracování ambice usednout na pomyslný trůn krále akčních strategií. Nejnápadnější je podoba s Commandos, ale s rozdílem 3D grafiky a doby určení, která je posunuta asi o 50 let.
Shadow Company: Left for Dead

Žánr: akční strategie
Minimální konfigurace: P233, 32 MB RAM, SVGA 4 MB
3D akcelerace: Direct3D
Multiplayer: ano
Výrobce: Sinister Games
Vydavatel: Ubi Soft
Zapůjčil: JRC


V hrudi každého chlapa bije srdce odvážného dobyvatele a válečníka. Tyto pudy se musí občas projevit, tak proč ne třeba u počítačových her. Vysněná interaktivita válečných filmů je konečně před našima očima a v našich rukou a můžeme si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je velet skupince specialistů s rozličnými charaktery a “tvrďáckými” pohledy.

Hra nemá žádný zvláštní příběh a ani nehýří originalitou, protože hry typu “tlupa vojáků v hlavní roli + nebezpečné úkoly” už tady přeci jenom párkrát byly. Stačí si vzpomenout na amigácké Special Forces a Sabre Team nebo poslední roky Commandos nebo Hidden & Dangerous.

     

Prostě si představte skupinku žoldáků, která při plnění úkolů pro agenturu Granite Corporation náhodou uvízne v Angole a musí se z toho vysekat. A přesně tady začíná hra. Stejně jako ve výše uvedených hrách si i zde vybíráte vojáky z nabídky žoldácké agentury, abyste je mohli následně vyzbrojit a vyslat do akce. Je možno ovládat najednou až 12 vojáků, což je už dostatečný prostor pro veškeré taktické nimrody a plánovače.

Pro začínajícího hráče je připravena tréninková mise, kde se naučí veškeré ovládání a základní taktické úkony. SC nabízí devět lokací, v nichž se odehrávají kampaně s víceméně obvyklými úkoly jako je zničení tanků na chemikálie, muničního skladu, záchrana britského vojáka ze zajetí nebo zničení ponorky Red Zhirinovski. Před každou misí se dozvíte z briefingu co a jak, a můžete se vrhnout do cílové lokace. Dalo by se říci, že co lokace, to jedno podnební pásmo, takže se vojáci brodí sněhem v Rusku, schovávají za palmy v Angole, mohou využívat hustotu rumunských lesů a podobně.

     

V misích, které vždy obsahují několik podúkolů, mohou vaši žoldáci využít arzenál zbraní od nožů a pistolí až po granátomety a plastickou trhavinu. Ne vždy je vhodné postupovat radikální formou typu “urááááá”. V době taktického boje přichází ke slovu tiché plížení, akce “rychlá kudla”, ostřelovací pušky a fotoaparáty, které dokáží proměnit bojovou misi ve špionážní drama.

Kromě nepřeberného množství zbraní máte proti nepřátelům k dispozici různé dopravní prostředky – tanky, letadla a motorové čluny. Chování těchto vozidel a plavidel není sice moc realistické, ale jejich přítomnost oživí radost ze hry. Když už to prostě nejde dál, nasednete do tanku a můžete se projet po horách.

Krom skvělého fyzikálního modelu vojáků a krajiny se může náhodný hráč pokochat i grafikou, která zvláště na lepších 3D akcelerátorech vyniká vysoko nad průměr současných vojenských strategií. Věrně vytvořené hory plné údolí s potoky s průhlednou vodou jsou opravdovou vizuální smrští, kterou jsme tu dlouho neměli. Výborná je též absolutní volnost pohybu.

     

Za zmínku stojí také zvuky, které doplňují realistickou kulisu prostředí a ještě působivěji vtahují hráče do už tak dosti atmosférického světa odvážných žen a mužů. Hudba zklamala svou monotónností a ještě k tomu mi silně připomínala melodii z mého neoblíbeného seriálu JAG.

Schopnosti vojáků (např. práce s trhavinou, ostřelování, infiltrace a podobně) se po ukončení každé mise podle jejich aktivity vylepšují, což má v dalších misích za následek přesnější střelbu a tím pádem skromnější nákup nábojů. Zvláštní však je, že ani specialista na trhaviny neuměl napoprvé položit C4 tam, kam měl.

Hra disponuje i multiplayerovým režimem, který slibuje možnost hrát až osmi lidem zároveň; pro tento účel jsou ve hře vytvořeny speciální deathmatchové i kooperativní scénáře.

     

Z chyb a nedostatků bych se zmínil jen o drobnostech, jako že elitní vojáci neumí plavat a nemohou se v zájmu mise postřílet mezi sebou. Za největší problém považuji dobu nahrávání pozice, která dosti často překračovala míru únosnosti. Opravdu jsem zvyklý na ledacos, ale myslím si, že nahrávání pozice déle než jednu minutu je na PII s 96 MB RAM přece jen příliš.

Ve srovnání s ostatními hrami této kategorie vítězí SC především díky své skvělé grafice a propracovanosti. Dalším plusem jsou dobré nápady jako používání dalekohledu nebo fotoaparátu a možnost nasednout a řídit v podstatě každé vozítko, které se vám připlete do cesty. Hra vám poskytne velmi dlouhou zábavu.

4/5

Grafika

ŚŤŽŹ…

Zvuky ŚŤŽ„…
Hudba ŚŤƒ„…

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽŹ…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

dnes | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A