Shadow Company: Left for Dead

Zdařilá montáž všech akčních strategií poslední doby je již na našem trhu. Poslední dílko Sinister Games, kteří se svými hity prezentují především na Playstationu, má díky svému zpracování ambice usednout na pomyslný trůn krále akčních strategií. Nejnápadnější je podoba s Commandos, ale s rozdílem 3D grafiky a doby určení, která je posunuta asi o 50 let.
Shadow Company: Left for Dead

Žánr: akční strategie
Minimální konfigurace: P233, 32 MB RAM, SVGA 4 MB
3D akcelerace: Direct3D
Multiplayer: ano
Výrobce: Sinister Games
Vydavatel: Ubi Soft
Zapůjčil: JRC


V hrudi každého chlapa bije srdce odvážného dobyvatele a válečníka. Tyto pudy se musí občas projevit, tak proč ne třeba u počítačových her. Vysněná interaktivita válečných filmů je konečně před našima očima a v našich rukou a můžeme si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je velet skupince specialistů s rozličnými charaktery a “tvrďáckými” pohledy.

Hra nemá žádný zvláštní příběh a ani nehýří originalitou, protože hry typu “tlupa vojáků v hlavní roli + nebezpečné úkoly” už tady přeci jenom párkrát byly. Stačí si vzpomenout na amigácké Special Forces a Sabre Team nebo poslední roky Commandos nebo Hidden & Dangerous.

     

Prostě si představte skupinku žoldáků, která při plnění úkolů pro agenturu Granite Corporation náhodou uvízne v Angole a musí se z toho vysekat. A přesně tady začíná hra. Stejně jako ve výše uvedených hrách si i zde vybíráte vojáky z nabídky žoldácké agentury, abyste je mohli následně vyzbrojit a vyslat do akce. Je možno ovládat najednou až 12 vojáků, což je už dostatečný prostor pro veškeré taktické nimrody a plánovače.

Pro začínajícího hráče je připravena tréninková mise, kde se naučí veškeré ovládání a základní taktické úkony. SC nabízí devět lokací, v nichž se odehrávají kampaně s víceméně obvyklými úkoly jako je zničení tanků na chemikálie, muničního skladu, záchrana britského vojáka ze zajetí nebo zničení ponorky Red Zhirinovski. Před každou misí se dozvíte z briefingu co a jak, a můžete se vrhnout do cílové lokace. Dalo by se říci, že co lokace, to jedno podnební pásmo, takže se vojáci brodí sněhem v Rusku, schovávají za palmy v Angole, mohou využívat hustotu rumunských lesů a podobně.

     

V misích, které vždy obsahují několik podúkolů, mohou vaši žoldáci využít arzenál zbraní od nožů a pistolí až po granátomety a plastickou trhavinu. Ne vždy je vhodné postupovat radikální formou typu “urááááá”. V době taktického boje přichází ke slovu tiché plížení, akce “rychlá kudla”, ostřelovací pušky a fotoaparáty, které dokáží proměnit bojovou misi ve špionážní drama.

Kromě nepřeberného množství zbraní máte proti nepřátelům k dispozici různé dopravní prostředky – tanky, letadla a motorové čluny. Chování těchto vozidel a plavidel není sice moc realistické, ale jejich přítomnost oživí radost ze hry. Když už to prostě nejde dál, nasednete do tanku a můžete se projet po horách.

Krom skvělého fyzikálního modelu vojáků a krajiny se může náhodný hráč pokochat i grafikou, která zvláště na lepších 3D akcelerátorech vyniká vysoko nad průměr současných vojenských strategií. Věrně vytvořené hory plné údolí s potoky s průhlednou vodou jsou opravdovou vizuální smrští, kterou jsme tu dlouho neměli. Výborná je též absolutní volnost pohybu.

     

Za zmínku stojí také zvuky, které doplňují realistickou kulisu prostředí a ještě působivěji vtahují hráče do už tak dosti atmosférického světa odvážných žen a mužů. Hudba zklamala svou monotónností a ještě k tomu mi silně připomínala melodii z mého neoblíbeného seriálu JAG.

Schopnosti vojáků (např. práce s trhavinou, ostřelování, infiltrace a podobně) se po ukončení každé mise podle jejich aktivity vylepšují, což má v dalších misích za následek přesnější střelbu a tím pádem skromnější nákup nábojů. Zvláštní však je, že ani specialista na trhaviny neuměl napoprvé položit C4 tam, kam měl.

Hra disponuje i multiplayerovým režimem, který slibuje možnost hrát až osmi lidem zároveň; pro tento účel jsou ve hře vytvořeny speciální deathmatchové i kooperativní scénáře.

     

Z chyb a nedostatků bych se zmínil jen o drobnostech, jako že elitní vojáci neumí plavat a nemohou se v zájmu mise postřílet mezi sebou. Za největší problém považuji dobu nahrávání pozice, která dosti často překračovala míru únosnosti. Opravdu jsem zvyklý na ledacos, ale myslím si, že nahrávání pozice déle než jednu minutu je na PII s 96 MB RAM přece jen příliš.

Ve srovnání s ostatními hrami této kategorie vítězí SC především díky své skvělé grafice a propracovanosti. Dalším plusem jsou dobré nápady jako používání dalekohledu nebo fotoaparátu a možnost nasednout a řídit v podstatě každé vozítko, které se vám připlete do cesty. Hra vám poskytne velmi dlouhou zábavu.

4/5

Grafika

ŚŤŽŹ…

Zvuky ŚŤŽ„…
Hudba ŚŤƒ„…

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽŹ…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 13 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A