Shadow Guardian – ve stopách Uncharted a Lary Croft (recenze)

Nová hra Gameloftu si bere za vzor archeologické eskapády Indiana Jonese a hry jako Uncharted či Tomb Raider. Vzhůru za pokladem.

V Gameloftu se zřejmě ještě stále nestydí za své do očí bijící inspirace slavnými hrami a Shadow Guardian není v ničem výjimkou. Je to jasný klon konzolové pecky Uncharted, minimálně co se týče podobně povedeného technického provedení a hratelnosti. Na rozdíl od svého vzoru se v Shadow Guardian neklade takový důraz na postavy a jejich příběhy, takže je vám jejich osud úplně lhostejný a přes skvělé zpracování a přívalu adrenalinových momentů jako by hře něco chybělo.

shadow-guardian_2.jpg

Hvězdou hry je mladý dobrodruh a hledač pokladů Jason Call, který vypadá jako Nathan Drake z kopíráku. Celý příběh se točí kolem hledání jakési pralátky Prima Materia.

Shadow Guardian je jasný klon konzolové pecky Uncharted, minimálně co se týče podobně povedeného technického provedení a hratelnosti

Jason však není jediný, kdo po pralátce prahne. Tajuplný chlapík s bandou žoldáků v zádech má také své vlastní zlomyslné důvody, proč artefakt získat. Jeho dcera zase z nějakého důvodu pomáhá Jasonovi. Celá hra je prostě pořádně zamotaná, ale co je horší - je i plná postav s plochým charakterem a nudných dialogů. Přesto má příběh malé plus v podobě zajímavého dávkování. Hra začíná vlastně koncem, kdy je Jason lapen a vyslýchán, přičemž při každé položené otázce na jeho minulost se odehraje jedna mise, které se otázka týká.

Mise vás prakticky provedou skrz naskrz celým světem – zapadlými džunglemi, písečnými pouštěmi, zabrousíte do katakomb, starodávných podzemních komplexů a na spoustu dalších míst. Na prozkoumání vás toho čeká dost a budete si ho vychutnávat, protože všechny lokality vypadají úchvatně. Ale co zde dělat? To samé, co v klasických akčních adveturat: překonávat nástrahy úrovní, řešit hádanky a pochopitelně i bojovat.

shadow-guardian_5.jpg

Jason má zřejmě opičí předky, jinak nelze vysvětlit neuvěřitelné vzdálenosti jeho skoků a schopnost šplhat takřka po jakémkoliv povrchu. Stačí, že před sebou vidíte trubky, vystouplé kameny nebo skalní útes a je hned jasné, kudy vaše kroky povedou dále. Lezení je ovšem až příliš jednoduchou a automatickou záležitostí. Stejně jednoduchá je i cesta každou misí. Díky lineárnosti se nelze u ničeho zaseknout a kdyby se to náhodou stalo, červená šipka vám vždy ukáže cestu.

Boje se téměř vždy odehrávají na otevřeném prostranství a hlavně tam, kde je možnost se krýt za překážkou. Bojový systém mi nejvíc ze všeho připomínal slavný Gears of War a to včetně slepé střelby zpoza překážek. Kromě prostředí překvapila i různorodost vašich protivníků – kromě ozbrojených žoldáků se totiž postavíte i proti různým příšerám, jako jsou obří brouci, bahenní příšery a tak dále. Občas se dokonce ukáže nějaký ten boss. K dispozici máte široký arzenál zbraní od základní pistole až po kulomety a bazuky, takže se vypořádáte se vším velmi rychle.

shadow-guardian_4.jpg

Popis ovládání rozdělíme na dvě části. Lezení probíhá automaticky a jeho ovládání je srovnatelné například s hrou Prince of Persia: Warrior Within.

Řešení úloh a prozkoumávání probíhá v tichosti a klidném tempu, zatímco boje jsou rychlé, správně akční a mají spád

Horší je to v boji. Zatímco za překážkou vše ještě funguje jak má (hlavně máte čas na pořádné zamíření), u přímého střetu kamera spolu s automatickým mířením totálně selhávají. Často díky tomu skončíte na zemi a někdy to bude chtít opravdu pevné nervy.

I přes tuto nesourodost obě části hry vytváří vcelku příjemný zážitek a to také proto, že Shadow Guardian má perfektně vyváženou hratelnost. Řešení úloh a prozkoumávání probíhá v tichosti a klidném tempu, zatímco boje jsou rychlé, správně akční a mají spád. A jako každé správné dobrodružství – také Shadow Guardian je plný vzrušujících, takřka filmových momentů. Exploze, gigantická monstra, po zuby ozbrojení vojáci, souboje s tankem či helikoptérou… to je přesně to, po čem baží srdce každého dobrodruha.

shadow-guardian_3.jpg

Dravost hry je též podepřena kvalitní grafikou. Modely postav jsou krásně ostré díky detailním texturám. Všechny lokace vypadají dokonale a jejich návštěvu si budete pokaždé užívat. Efekty padajících nebo ulomujících se kusů skal pod náporem vašeho pokladuchtivého těla jsou k nezaplacení. Horší je to ale se zvukovou stránkou hry. Občas jsem postřehl výpadky a spousta zbraní také nemá zvuk podobný realitě. Ale i přes tyto drobnosti je Shadow Guardian jednou z nejlepších akčních adventur na iPhone.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | Akčné adventura
Výrobce: Gameloft
  • rychlý spád
  • filmový nádech celé hry
  • hezká grafika prostředí
  • vyvážená hratelnost
  • plytký příběh
  • občas zmatené přestřelky
  • horší zvuk

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 19 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A