Shadow Guardian – ve stopách Uncharted a Lary Croft (recenze)

Nová hra Gameloftu si bere za vzor archeologické eskapády Indiana Jonese a hry jako Uncharted či Tomb Raider. Vzhůru za pokladem.

V Gameloftu se zřejmě ještě stále nestydí za své do očí bijící inspirace slavnými hrami a Shadow Guardian není v ničem výjimkou. Je to jasný klon konzolové pecky Uncharted, minimálně co se týče podobně povedeného technického provedení a hratelnosti. Na rozdíl od svého vzoru se v Shadow Guardian neklade takový důraz na postavy a jejich příběhy, takže je vám jejich osud úplně lhostejný a přes skvělé zpracování a přívalu adrenalinových momentů jako by hře něco chybělo.

shadow-guardian_2.jpg

Hvězdou hry je mladý dobrodruh a hledač pokladů Jason Call, který vypadá jako Nathan Drake z kopíráku. Celý příběh se točí kolem hledání jakési pralátky Prima Materia.

Shadow Guardian je jasný klon konzolové pecky Uncharted, minimálně co se týče podobně povedeného technického provedení a hratelnosti

Jason však není jediný, kdo po pralátce prahne. Tajuplný chlapík s bandou žoldáků v zádech má také své vlastní zlomyslné důvody, proč artefakt získat. Jeho dcera zase z nějakého důvodu pomáhá Jasonovi. Celá hra je prostě pořádně zamotaná, ale co je horší - je i plná postav s plochým charakterem a nudných dialogů. Přesto má příběh malé plus v podobě zajímavého dávkování. Hra začíná vlastně koncem, kdy je Jason lapen a vyslýchán, přičemž při každé položené otázce na jeho minulost se odehraje jedna mise, které se otázka týká.

Mise vás prakticky provedou skrz naskrz celým světem – zapadlými džunglemi, písečnými pouštěmi, zabrousíte do katakomb, starodávných podzemních komplexů a na spoustu dalších míst. Na prozkoumání vás toho čeká dost a budete si ho vychutnávat, protože všechny lokality vypadají úchvatně. Ale co zde dělat? To samé, co v klasických akčních adveturat: překonávat nástrahy úrovní, řešit hádanky a pochopitelně i bojovat.

shadow-guardian_5.jpg

Jason má zřejmě opičí předky, jinak nelze vysvětlit neuvěřitelné vzdálenosti jeho skoků a schopnost šplhat takřka po jakémkoliv povrchu. Stačí, že před sebou vidíte trubky, vystouplé kameny nebo skalní útes a je hned jasné, kudy vaše kroky povedou dále. Lezení je ovšem až příliš jednoduchou a automatickou záležitostí. Stejně jednoduchá je i cesta každou misí. Díky lineárnosti se nelze u ničeho zaseknout a kdyby se to náhodou stalo, červená šipka vám vždy ukáže cestu.

Boje se téměř vždy odehrávají na otevřeném prostranství a hlavně tam, kde je možnost se krýt za překážkou. Bojový systém mi nejvíc ze všeho připomínal slavný Gears of War a to včetně slepé střelby zpoza překážek. Kromě prostředí překvapila i různorodost vašich protivníků – kromě ozbrojených žoldáků se totiž postavíte i proti různým příšerám, jako jsou obří brouci, bahenní příšery a tak dále. Občas se dokonce ukáže nějaký ten boss. K dispozici máte široký arzenál zbraní od základní pistole až po kulomety a bazuky, takže se vypořádáte se vším velmi rychle.

shadow-guardian_4.jpg

Popis ovládání rozdělíme na dvě části. Lezení probíhá automaticky a jeho ovládání je srovnatelné například s hrou Prince of Persia: Warrior Within.

Řešení úloh a prozkoumávání probíhá v tichosti a klidném tempu, zatímco boje jsou rychlé, správně akční a mají spád

Horší je to v boji. Zatímco za překážkou vše ještě funguje jak má (hlavně máte čas na pořádné zamíření), u přímého střetu kamera spolu s automatickým mířením totálně selhávají. Často díky tomu skončíte na zemi a někdy to bude chtít opravdu pevné nervy.

I přes tuto nesourodost obě části hry vytváří vcelku příjemný zážitek a to také proto, že Shadow Guardian má perfektně vyváženou hratelnost. Řešení úloh a prozkoumávání probíhá v tichosti a klidném tempu, zatímco boje jsou rychlé, správně akční a mají spád. A jako každé správné dobrodružství – také Shadow Guardian je plný vzrušujících, takřka filmových momentů. Exploze, gigantická monstra, po zuby ozbrojení vojáci, souboje s tankem či helikoptérou… to je přesně to, po čem baží srdce každého dobrodruha.

shadow-guardian_3.jpg

Dravost hry je též podepřena kvalitní grafikou. Modely postav jsou krásně ostré díky detailním texturám. Všechny lokace vypadají dokonale a jejich návštěvu si budete pokaždé užívat. Efekty padajících nebo ulomujících se kusů skal pod náporem vašeho pokladuchtivého těla jsou k nezaplacení. Horší je to ale se zvukovou stránkou hry. Občas jsem postřehl výpadky a spousta zbraní také nemá zvuk podobný realitě. Ale i přes tyto drobnosti je Shadow Guardian jednou z nejlepších akčních adventur na iPhone.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | Akčné adventura
Výrobce: Gameloft
  • rychlý spád
  • filmový nádech celé hry
  • hezká grafika prostředí
  • vyvážená hratelnost
  • plytký příběh
  • občas zmatené přestřelky
  • horší zvuk

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A