Shadow Realms: BioWare experimentuje

Experiment a směska žánrů. To je nový projekt mistrů z BioWare, kteří by rádi nějaké penízky z Free2play.

BioWare je firma neodmyslitelně spjata s RPG žánrem, a tak oznámení kooperační/kompetitivní akce z pohledu třetí osoby vzbudilo na letošním Gamescomu docela poprask. Z dlouho propagovaného a i samotným EA zmiňovaného projektu se najednou vyloupla online blbůstka na PC, kterou navíc dělá jen v uvozovkách vedlejší studio z Austinu. To je první pohled, ale jak tomu je ve skutečnosti?

Přiznaná inspirace

Tak prvně nejsou Shadow Realms žádnou blbůstkou stojící někde na okraji žánru. Minimálně to vyplývá ze slov šéfa vývoje Jeffa Hickmana, který o projektu hovoří jako o velkorozpočtové AAA záležitosti a snaze firmy proniknout do stále populárnějšího segmentu všech těch MOBA her a kooperací ve stylu Evolve. Za druhé se pak nejedná o PC exkluzivitu, PC je pouze momentální hlavní platformou a později se údajně dočkají i majitelé konzolí.

1408028572-5.jpg 1408028573-6.jpg 1408028578-1.jpg

Jenže čeho? Lidé, kteří viděli demo prezentované na Gamescomu, popisují Shadow Realms jako zajímavý mix žánrů rozkročený někde mezi The Walking Dead, Secret World a právě kooperacemi typu Evolve a Fable: Legends. K tomu všemu ještě autoři zmiňují i kupu deskovek. Zkrátka ambiciózní směska zajímavých, avšak zdánlivě neslučitelných prvků a témat, za jejichž spojením stojí hlavní designér Star Wars: The Old Republic.

 

K hotové hře je ještě daleko, ale už nyní známe například příběhové pozadí a herní mytologii, která se výrazně inspiruje tématy Tornquistova The Secret World

 

Údajně navíc projekt vznikl pouze jako odreagovačka a jeho podoba se formovala během více než rok dlouhého vývoje, během kterého se tvůrci dostali do pre-alpha fáze. K hotové hře je tedy ještě daleko, ale už nyní známe například příběhové pozadí a herní mytologii, která se výrazně inspiruje tématy Tornquistova The Secret World.

1408028581-9.jpg

Probuzená magie

Podle všeho má být jedním ze stěžejních prvků narace magie a lidí s vrozeným nadáním k jejímu používání, kteří své schopnosti objevili díky portálům obyvatelů planety Embra. Ti by měli bojovat s jakýmisi Legiemi temnoty a právě skrze portály si přišli na Zemi pro pomoc. To by mělo dát tvůrcům dostatek prostoru k vystavění logických zápletek, ale také to umožní velkou míru imaginace a dle samotných tvůrců i vypravěčských experimentů.

1408028582-3.jpg 1408028583-8.jpg 1408028584-2.jpg

Podobně jako v případě The Secret World totiž bude herní příběh gradovat prostřednictvím jednotlivých epizod. Tento systém není cizí ani studiu Telltale a pokud to tvůrci dobře zvládnou, mohli by vytvořit kontinuálně fungující herní svět, ve kterém je stále na co se těšit. Podle tvůrců je také na stole stále možnost, že jednotlivé epizody budou zohledňovat názory samotných hráčů.

1408028843-2.jpg

To vše je však pouze na úrovní zvažování. Jisté je pouze to, že BioWare slibuje epickou a výpravnou záležitost, která si bude půjčovat z literatury i konkurenčních her a svět magie a reality propojí do jednoho celku. V tomhle ohledu zkrátka inspiraci u Secret Worldu tvůrci nezapřou a postavy oblečené do džínů a mikin metající blesky z rukou prostě nejsou nic až tak nového.

Stará dobrá klasika

To ale vůbec nevadí, protože Shadow Realms se až tak nesnaží o revoluční a novátorský přístup. Naopak staví na principu stařičkého Dungeon Mastera a čtveřici hráčů nechává čelit příznačnému pánu jeskyně, respektive pánu legií. Z toho by tedy mělo vyplývat, že tvůrci cílí především na hráče multiplayeru. Opak je ale minimálně částečně pravdou.

1408028860-4.jpg 1408028860-5.jpg 1408028860-6.jpg

Podle Hickmana bude určitá část obsahu dostupná také offline a dost možná se bude jednat o jakýsi centrální hub. Autoři si údajně pohrávají s myšlenkou, že příběh bude částečně singleplayerovou záležitostí a bude tvořit zajímavou protiváhu k týmově orientovanému zbytku. Ten pak má kombinovat principy MOBY a MMO při vývoji vaší postavy.

 

Do vydání zbývá minimálně další rok vývoje a vzhledem ke genezi hry je dost možné, že ji ještě vývojáři zcela překopou

 

No, zkrátka to zní jako zajímavá směska a jde vidět, že ani samotní autoři ještě tak úplně nevědí, čím by nakonec Shadow Realms měly být, popřípadě zda si je vůbec koupíte. Na Gamescomu totiž byl často skloňovaný termín free 2 play. Zatím ale není jasné, jakým způsobem by si to v BioWare představovali.

1408028981-1.jpg

Všechno je nejisté

Ostatně pořád ještě mají dost času na rozmyšlenou. Do vydání jim totiž zbývá minimálně další rok vývoje a vzhledem ke genezi hry je dost možné, že ji ještě vývojáři zcela překopou. Jisté je jedno, a sice že BioWare to s multiplayerem skutečně myslí vážně a po ME3 a připravovaném Dragon Age: Inquisition by rádi do rozjetého vlaku naskočili trošku lépe, než se Star Wars. Jak velké jsou jejich šance ale ukáže až čas.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A