Shadowman

Ač se děj hry Shadowman odehrává v klasickém 3D prostředí, vůbec to není to klasická střílečka typu Unreal nebo Quake. Jde o úplně jiný žánr, za nímž stojí tajemné a magické Voodoo (a nejedná se o grafickou kartu).
Shadowman

Žánr: 3D akce
Minimální konfigurace: Pentium II, 64 MB RAM, 3D karta
3D akcelerace: Direct3D
Multiplayer: ne
Výrobce: Iguana
Vydavatel: Acclaim
Zapůjčil: JRC
Nákup na Internetu: Vltava


Shadowman je přízračná bytost, která nás ochraňuje před návratem zkažených a věčně hnijících duší všech mrtvých. Před staletími pravý Shadowman zabránil katastrofě, která se zdála být nevyhnutelná. Nyní peklo chystá další invazi, tentokrát za pomoci pěti masových vrahů. Jejich mysl byla nahrazena myslí zabijácké elity pekla. Tito dobrovolníci se mají později stát bránou mezi peklem a světem živých. Bohužel pravý Shadowman zmizel, proto bylo nutné najít nového Shadowmana, který by katastrofě zabránil.

Zvolen byl mladý student okultní literatury Mike LeRoi, který praktikováním magie Voodoo přišel o rodinu, a záhy dokonce o svůj život. Jeho tělu nebylo dopřáno klidu, takže nyní musí plnit poslání původního Shadowmana. Kněžka Nettie mu v chrámu vytrhla z těla srdce – nyní má na prsou tajemnou masku, masku věčného posmrtného života.

Asylum je černou duší a prohnilým srdcem říše mrtvých Deadiside      Brána do duše pekla

Ve hře slouží praktikování magie Voodoo k cestování mezi světem živých a světem zvaným Deadside (říše mrtvých neboli peklo). Jakmile se na vašich prsou blyští maska věčnosti, můžete se přenést do temného, duši skličujícího a rozum otupujícího snu, který vám bude časem připadat jako ta nejtvrdší realita.

Jednotlivých úrovní pekla je, nepočítám-li vstupní, rovných deset. Ovšem každá vstupní brána, která vede do další a ještě temnější úrovně, je magicky zapečetěna. Na to, abyste je mohli otevřít, musíte získat magickou moc Shadowmana, který ji rozmístil po celém pekle. Jedná se o speciální vaky na duše, ve kterých se skrývají fialoví červíci. Kromě vaků na duše se Shadowmanovou silou budete nacházet nejrůznější Voodoo artefakty, které vám přidají nové schopnosti – dostat se na jinak nedostupná místa, šplhat po vodopádu, pohybovat ohňovými kvádry, chodit po lávě, protrhávat blány apod. Všechny artefakty, schopnosti a magickou moc nezískáte samozřejmě hned na začátku, ale postupně; často se kvůli nim budete muset vracet do předchozích úrovní, kde jejich pomocí nich splníte nějaký úkol, který tam zůstal bez úspěšného řešení.

Červík je zdrojem shadowmanovy magické síly      Držením tlačítka pro střelbu určujete sílu elektrického výboje

Vůbec hledáním věcí strávíte drtivou část celé hry. V každé úrovni se skrývá určitý počet vaků a vzácných předmětů, jejichž dohledávání vám bude působit nesmírné potíže a samou zoufalostí si budete rvát vlasy na hlavě. Každou úroveň projdete nejméně tisíckrát, než najdete všechny vaky. Pro úplnost jen dodám, že těchto vaků je celkem 120! Hledání vám budou znepříjemňovat ztracené duše, pekelné a zvrácené příšery všeho druhu, které vaše přítomnost vytočí k nepříčetnosti a zabijáckým choutkám. Vaše zoufalství také umocní obnova nepřátelské populace. Zabíjení těchto stvůr neprobíhá klasickým způsobem, kdy jim střelbou do tělesných schránek způsobujete smrt. V Shadowmanovi do nich střílíte elektrické výboje, které se starají o oddělení jejich duše od těla. Tento způsob je sice nový a velmi zajímavý, ale skrývá i jisté úskalí. Nešťastníka musíte několika výboji srazit na kolena, a v právě v této chvíli se musíte postarat o výše uvedené oddělení. Pokud ovšem tento okamžik prošvihnete, například v bitevní vřavě, dotyčná stvůra se jen oklepe a opět na vás nemilosrdně doráží. Ze začátku budete i do té nejslabší nešťastné duše střílet jako na střelnici, ale se stále zvětšujícím se počtem nalezených vaků bude potřeba stále menšího počtu ran. Nicméně tuhost protivníků (k vaší nesmírné “radosti”) také poroste.

V říši mrtvých budete mít v pravé ruce pistoli na elektrické výboje a v levé (později) ohňový kolík. Jakmile získáte kolík, budete vcelku za vodou, protože likvidovat nepřátele jen výbojovou pistolí je často velice zdlouhavé. V říši živých budete pálit z poněkud známějších zbraní – pistole, brokovnice, kulometu a nádherně smrtícího violátoru. Na souboje s pěti vrahy se musíte vybavit velkou trpělivostí a pevnou rukou, protože jsou nesmírně obtížné. O to větší radost zažijete po jejich zabití, když bude nebezpečí vniknutí mrtvých mezi živé zažehnáno.

Kromě desíti pekelných úrovní na vás čeká srdce pekla jménem Asylum, kde váš dosud zdravý rozum určitě ochoří. Jedná se o ohromnou budovu plnou cel doslova vymalovaných krví. Chodby jsou zkrášleny stopu silnou krvavou čárou, která jako kdyby říkala: “Zemřeš, a tvá krev se smísí s krví mnoha miliónů těl, která tudy prošla před tebou.” Vaši pouť touto zvrácenou a smrtí páchnoucí pevností pak doprovází smích tisícovek šílenců.

Inženýrský klíč je více než potřebnou věcičkou      Takový drobeček a jemu podobní dokáží pořádně zatopit

Shadowman je zvrhlá akční adventura plná sarkastického smíchu, krve a absurdních příšer. Pokud se přenesete přes zoufalé dohledávání věcí, neustálé vracení se do různých úrovní a časté hodiny marného bloudění, neodejdete z Deadside dříve, dokud v jednotlivých úrovních nenajdete všechny vaky. Podaří-li se vám Shadowmana dohrát, spadne vám obrovský kámen ze srdce.

Jediné, co bych chtěl hře kromě zdlouhavého hledání věcí vytknout, je způsob ovládání postavy a vůbec ovládání hry. Na svoji myš, s níž hrajete Unreala nebo Quaka, zapomeňte – zde je to krajně nepohodlné a nepraktické. Mika totiž ovládáte z pohledu třetí osoby (Tomb Raider) – tady se lépe ovládá hra klávesami, při boji se přepínáte do pohledu vlastníma očima – zde je naopak lepší myš. Protože nebudete mít čas neustále přecházet mezi myší a klávesnicí, asi raději zůstanete u klávesnice. Budete si však muset zvyknout a není to jednoduché.

4/5

Grafika

ŚŤŽŹ…

Zvuky ŚŤŽŹ…
Hudba ŚŤŽŹ…

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽ„…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole