Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry

Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.
Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.

Nevím jak to vypadalo právě u vás, ale v Brně způsobil příchod Silent Hillu 2 (dále jen SH2) skutečné pozdvižení. Desítky objednávek se prodejci snažili uspokojit co nejrychleji a stejně se někteří z hráčů (například já a kolega z Xgenu) zoufale převraceli předešlou noc v posteli z boku na bok a nemohli se dočkat, až se TAM vrátí. Do města, které vídáme ve svých snech my všichni poznamenaní – co jsme ve tmě sekali krumpáčem do shnilých těl sestřiček v nemocnici známé také jako „Peklo made in Silent Hill“. Pozornost, kterou na sebe přitáhla demonstrace hry v obchodě je také kapitola sama pro sebe, nicméně je možná dobré si v této fázi připomenout, že SH2 je vytvořen pro DOSPĚLÉ hráče a jako takový se v denní dobu nedá dost dobře prezentovat na veřejnosti. Pokud si myslíte, že si dělám legraci, pak jste neviděli oblíbenou scénu z traileru, který hra samočinně spouští – shnilé lidské tělo s kovovou pyramidou místo hlavy, které obřím nožem „krájí“ a následně spojuje do sebe lidská těla.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Než se vám pokusím něco nastínit o hraní SH2, rád bych vyjádřil obdiv nad bonusovým DVD, které je v Evropské verzi přibaleno, jak jsme již psali. Nejen, že zde najdete předposlední trailer z Metal Gear Solida 2 (sám o sobě dostatečně úderný argument, schopný na první pohled ohromit libovolného hráče) a trailery z dalších her, jako je Shadow of Memories nebo ZOE. Je zde především kompletní sbírka novinářských a výstavních trailerů ze SH2, boigrafie tvůrců hry a pak onen dokument Making Of SH2, který nejen předčí vše, co jste kdy jako bonus ke hře viděli, ale je natolik profesionálně zpracován (včetně hudby), že by mohl sám o sobě přesvědčit o smyslu hraní libovolného videoherního panice.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Je půl jedné ráno a já mám za sebou první čtyři hodiny „hraní“. Spíš bych měl napsat čtyři hodiny bání se, nebo ještě přesněji čtyři hodiny zimničného tisknutí se do útrob mého hráčského křesla. Pokud si myslíte, že máte představu o tom, jak děsivá může být videohra, SH2 vás donutí usmát se nad svojí naivitou. Tento… výtvor chorých myslí, který je stejně nechutný a zvrácený jako vzrušující a lákavý, vám předvede něco, s čím jste se zatím u hry nesetkali.

Tak například grafika je záměrně potažená jakousi „hrubou vrstvou nevyslovitelných barev“, která způsobuje neuchopitelnost polygonů nebo textur. Tato zdánlivě nesmyslná věta vám bude něco říkat až uvidíte naživo na kvalitní obrazovce, co jsem jí chtěl říct. V žádný okamžik nejste schopni říct: „Tady je poznat málo polygonů nebo nepřirozená textura“, protože herní obraz je neustále podobný staré, zašlé fotografii. Nejen že to vypadá velmi dobře technicky, ale také to dodává další kousek atmosféry, která v SH2 našla nové synonymum.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Velmi rád bych nějak slovy vyjádřil realismus animace postav, bezprecedentní práci se světlem a hlavně stínem, dokonalé prolínání se a přechody mezi hrou a animacemi (Squaresoft má velmi, VELMI tvrdou konkurenci a nezbývá než litovat, že takovýchto animací nevyužívá MGS2) především však neuvěřitelnou propracovanost a věrohodnost (tentokrát mnohem většího) Silent Hillu (mám na mysli město jako takové) a pak také ty… bytosti, se kterými tentokrát budete bojovat (častěji před nimi budete utíkat). Budu muset hodně přemýšlet a pracovat na tom, abych byl nakonec schopný pro vás napsat recenzi, která by obsáhla nebo alespoň naznačila, jak dokonalý vlastně SH2 je.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Prozatím jsem se chtěl pouze s vámi podělit o nadšení ze hry, která očividně dostála slibům a překonala všechen ten hype, který okolo ní zvířila média. Věřte mi, že majitel PS2 nemůže v současnosti udělat nic lepšího, než se jít na SH2 alespoň podívat. Já se prozatím loučím, musím se jít podívat do nemocnice na Brookhavenské ulici, zda tam náhodou nečeká moje tři roky mrtvá žena.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry