Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry

Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.
Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.

Nevím jak to vypadalo právě u vás, ale v Brně způsobil příchod Silent Hillu 2 (dále jen SH2) skutečné pozdvižení. Desítky objednávek se prodejci snažili uspokojit co nejrychleji a stejně se někteří z hráčů (například já a kolega z Xgenu) zoufale převraceli předešlou noc v posteli z boku na bok a nemohli se dočkat, až se TAM vrátí. Do města, které vídáme ve svých snech my všichni poznamenaní – co jsme ve tmě sekali krumpáčem do shnilých těl sestřiček v nemocnici známé také jako „Peklo made in Silent Hill“. Pozornost, kterou na sebe přitáhla demonstrace hry v obchodě je také kapitola sama pro sebe, nicméně je možná dobré si v této fázi připomenout, že SH2 je vytvořen pro DOSPĚLÉ hráče a jako takový se v denní dobu nedá dost dobře prezentovat na veřejnosti. Pokud si myslíte, že si dělám legraci, pak jste neviděli oblíbenou scénu z traileru, který hra samočinně spouští – shnilé lidské tělo s kovovou pyramidou místo hlavy, které obřím nožem „krájí“ a následně spojuje do sebe lidská těla.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Než se vám pokusím něco nastínit o hraní SH2, rád bych vyjádřil obdiv nad bonusovým DVD, které je v Evropské verzi přibaleno, jak jsme již psali. Nejen, že zde najdete předposlední trailer z Metal Gear Solida 2 (sám o sobě dostatečně úderný argument, schopný na první pohled ohromit libovolného hráče) a trailery z dalších her, jako je Shadow of Memories nebo ZOE. Je zde především kompletní sbírka novinářských a výstavních trailerů ze SH2, boigrafie tvůrců hry a pak onen dokument Making Of SH2, který nejen předčí vše, co jste kdy jako bonus ke hře viděli, ale je natolik profesionálně zpracován (včetně hudby), že by mohl sám o sobě přesvědčit o smyslu hraní libovolného videoherního panice.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Je půl jedné ráno a já mám za sebou první čtyři hodiny „hraní“. Spíš bych měl napsat čtyři hodiny bání se, nebo ještě přesněji čtyři hodiny zimničného tisknutí se do útrob mého hráčského křesla. Pokud si myslíte, že máte představu o tom, jak děsivá může být videohra, SH2 vás donutí usmát se nad svojí naivitou. Tento… výtvor chorých myslí, který je stejně nechutný a zvrácený jako vzrušující a lákavý, vám předvede něco, s čím jste se zatím u hry nesetkali.

Tak například grafika je záměrně potažená jakousi „hrubou vrstvou nevyslovitelných barev“, která způsobuje neuchopitelnost polygonů nebo textur. Tato zdánlivě nesmyslná věta vám bude něco říkat až uvidíte naživo na kvalitní obrazovce, co jsem jí chtěl říct. V žádný okamžik nejste schopni říct: „Tady je poznat málo polygonů nebo nepřirozená textura“, protože herní obraz je neustále podobný staré, zašlé fotografii. Nejen že to vypadá velmi dobře technicky, ale také to dodává další kousek atmosféry, která v SH2 našla nové synonymum.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Velmi rád bych nějak slovy vyjádřil realismus animace postav, bezprecedentní práci se světlem a hlavně stínem, dokonalé prolínání se a přechody mezi hrou a animacemi (Squaresoft má velmi, VELMI tvrdou konkurenci a nezbývá než litovat, že takovýchto animací nevyužívá MGS2) především však neuvěřitelnou propracovanost a věrohodnost (tentokrát mnohem většího) Silent Hillu (mám na mysli město jako takové) a pak také ty… bytosti, se kterými tentokrát budete bojovat (častěji před nimi budete utíkat). Budu muset hodně přemýšlet a pracovat na tom, abych byl nakonec schopný pro vás napsat recenzi, která by obsáhla nebo alespoň naznačila, jak dokonalý vlastně SH2 je.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Prozatím jsem se chtěl pouze s vámi podělit o nadšení ze hry, která očividně dostála slibům a překonala všechen ten hype, který okolo ní zvířila média. Věřte mi, že majitel PS2 nemůže v současnosti udělat nic lepšího, než se jít na SH2 alespoň podívat. Já se prozatím loučím, musím se jít podívat do nemocnice na Brookhavenské ulici, zda tam náhodou nečeká moje tři roky mrtvá žena.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 76 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

včera | | 4 N/A