Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry

Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.
Silent Hill 2 – první dojmy z nejhrůznější hry
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Velmi odvážný titulek má své dobré odůvodnění. Je právě krátce po půlnoci a já mám co dělat, abych zklidnil cukání rukou, kterými pro vás mám napsat článek o mé první noční výpravě do vzkříšeného města mlhy, tmy, zimy, mrtvých a především věcí, které mrtvě jen vypadají. Konzolisté oslavujte, Nirvána se otevírá.

Nevím jak to vypadalo právě u vás, ale v Brně způsobil příchod Silent Hillu 2 (dále jen SH2) skutečné pozdvižení. Desítky objednávek se prodejci snažili uspokojit co nejrychleji a stejně se někteří z hráčů (například já a kolega z Xgenu) zoufale převraceli předešlou noc v posteli z boku na bok a nemohli se dočkat, až se TAM vrátí. Do města, které vídáme ve svých snech my všichni poznamenaní – co jsme ve tmě sekali krumpáčem do shnilých těl sestřiček v nemocnici známé také jako „Peklo made in Silent Hill“. Pozornost, kterou na sebe přitáhla demonstrace hry v obchodě je také kapitola sama pro sebe, nicméně je možná dobré si v této fázi připomenout, že SH2 je vytvořen pro DOSPĚLÉ hráče a jako takový se v denní dobu nedá dost dobře prezentovat na veřejnosti. Pokud si myslíte, že si dělám legraci, pak jste neviděli oblíbenou scénu z traileru, který hra samočinně spouští – shnilé lidské tělo s kovovou pyramidou místo hlavy, které obřím nožem „krájí“ a následně spojuje do sebe lidská těla.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Než se vám pokusím něco nastínit o hraní SH2, rád bych vyjádřil obdiv nad bonusovým DVD, které je v Evropské verzi přibaleno, jak jsme již psali. Nejen, že zde najdete předposlední trailer z Metal Gear Solida 2 (sám o sobě dostatečně úderný argument, schopný na první pohled ohromit libovolného hráče) a trailery z dalších her, jako je Shadow of Memories nebo ZOE. Je zde především kompletní sbírka novinářských a výstavních trailerů ze SH2, boigrafie tvůrců hry a pak onen dokument Making Of SH2, který nejen předčí vše, co jste kdy jako bonus ke hře viděli, ale je natolik profesionálně zpracován (včetně hudby), že by mohl sám o sobě přesvědčit o smyslu hraní libovolného videoherního panice.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Je půl jedné ráno a já mám za sebou první čtyři hodiny „hraní“. Spíš bych měl napsat čtyři hodiny bání se, nebo ještě přesněji čtyři hodiny zimničného tisknutí se do útrob mého hráčského křesla. Pokud si myslíte, že máte představu o tom, jak děsivá může být videohra, SH2 vás donutí usmát se nad svojí naivitou. Tento… výtvor chorých myslí, který je stejně nechutný a zvrácený jako vzrušující a lákavý, vám předvede něco, s čím jste se zatím u hry nesetkali.

Tak například grafika je záměrně potažená jakousi „hrubou vrstvou nevyslovitelných barev“, která způsobuje neuchopitelnost polygonů nebo textur. Tato zdánlivě nesmyslná věta vám bude něco říkat až uvidíte naživo na kvalitní obrazovce, co jsem jí chtěl říct. V žádný okamžik nejste schopni říct: „Tady je poznat málo polygonů nebo nepřirozená textura“, protože herní obraz je neustále podobný staré, zašlé fotografii. Nejen že to vypadá velmi dobře technicky, ale také to dodává další kousek atmosféry, která v SH2 našla nové synonymum.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Velmi rád bych nějak slovy vyjádřil realismus animace postav, bezprecedentní práci se světlem a hlavně stínem, dokonalé prolínání se a přechody mezi hrou a animacemi (Squaresoft má velmi, VELMI tvrdou konkurenci a nezbývá než litovat, že takovýchto animací nevyužívá MGS2) především však neuvěřitelnou propracovanost a věrohodnost (tentokrát mnohem většího) Silent Hillu (mám na mysli město jako takové) a pak také ty… bytosti, se kterými tentokrát budete bojovat (častěji před nimi budete utíkat). Budu muset hodně přemýšlet a pracovat na tom, abych byl nakonec schopný pro vás napsat recenzi, která by obsáhla nebo alespoň naznačila, jak dokonalý vlastně SH2 je.

Silent Hill 2Silent Hill 2

Silent Hill 2Silent Hill 2

Prozatím jsem se chtěl pouze s vámi podělit o nadšení ze hry, která očividně dostála slibům a překonala všechen ten hype, který okolo ní zvířila média. Věřte mi, že majitel PS2 nemůže v současnosti udělat nic lepšího, než se jít na SH2 alespoň podívat. Já se prozatím loučím, musím se jít podívat do nemocnice na Brookhavenské ulici, zda tam náhodou nečeká moje tři roky mrtvá žena.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |