SimCity 3000

Průvodce touto vynikající strategií.
Návod jsme převzali z programu Scorpions Cheater, který obsahuje více jak 1800 cheatů, 180 návodů, 60 easter-eggů (tajné – většinou vtipné – funkce jinak vážných a seriózních programů) a několik stovek vtipů. Program můžete stáhnout ze stránky cheater.doupe.cz.

Jste autorem návodů? Napište nám! Chcete si přečíst více návodů? Klikněte zde!

Autor návodu: Ing. Miroslav Moucha

Pár tipů na úvod
  • Potřebujete-li rady obecnějšího rázu, klikněte ve hře na tlačítko "meet", vyberte příslušného poradce a v objevivší se roletce kolonku "briefing" - tam si můžete přečíst, jak co vlastně funguje a k čemu jsou jednotlivé stavby potřeba.
  • Stisknete-li klávesu Ctrl, dostanete se do dotazovacího módu (klikněte na cokoliv, a objeví se stručné info).
  • Klávesou Alt můžete zase cokoli rychle zbourat.
  • V provozu je internetová stránka www.simcity.com, kde je ke stažení několik dalších vzorových měst a několik připravených scénářů, tak si hraní hezky užijte.
Rozložení ovládacích prvků na obrazovce:

Něco o herní strategii
Výběr terénu

Pokud použijete náhodně generovaný terén, doporučuji dobře si ho před spuštěním hry prohlédnout a případně si ho nechat vygenerovat znovu. Pro začínající starosty je nejlepší placka s několika jezírky, pokud však chcete, aby vaše město vypadalo i hezky na pohled, zvolte řeku. Můžete mít i moře, ale v tom případě jen na jedné straně, ostrov je vhodný nejméně - už proto, že je obtížnější (a dražší) navazovat spojení se sousedy. Co se týče velikosti, jako vhodný kompromis mi přijde vybrat druhou největší možnost (medium), ale nic vám nebrání postavit si třeba vesnici.

Jak začít stavět

Nejlepší místo pro zahájení výstavby je poblíž jednoho z rohů mapy, abyste to měli blízko hned do dvou sousedních oblastí. Pozor na to, abyste to nepřehnali a nezačali přímo v koutě - je třeba, abyste se mohli rozpínat do všech stran. Na samém okraji mapy je dobré si nechat hodně místa na "špinavou zónu" - tam můžete umístit skládku (landfill), v budoucnu nějakou znečišťující elektrárnu nebo stavbu, která hodně kazí ovzduší nebo kterou nemají lidé rádi ve své blízkosti. Ještě k datu zahájení - já osobně preferuji rok 2000 (všechno je hezky moderní), ale v podstatě je to jedno.

Zóny

Klíčem k rozvoji vašeho města je správné nastavení zón. Než se vaše město alespoň trochu rozroste, používejte hlavně zóny s nejnižší hustotou, a pokud to terén dovolí, dělejte spíš větší oblasti než rozkouskované ostrůvky. Podívejte se na uložená vzorová města, abyste věděli, jak na to – většinou zjistíte, že nejlepší je mít celé město hezky pohromadě bez větších mezer mezi domy. "Díry" můžete nechat tam, kde budete chtít v budoucnu postavit nemocnici nebo školu, ale není to úplně nutné - pravidla vám dovolují kdykoliv cokoliv zbourat. Pochopitelně celou hru dbejte na to, aby průmysl nebyl hned vedle rodinných domků, a na dobré propojení silnicemi. Je dobré si uvědomit, jak to vlastně v takovém městě chodí - pokud umožníte na jednom konci mapy obrovskou industriální zástavbu, na druhém vystavíte sídliště a spojíte to jednou ulicí, bude vaše město trpět chronickou (dopravní) zácpou a lidičkové budou nadávat, že se nedostanou do práce. Zóny budujte pořád - hlavně tu rezidentální, ale ne zas příliš rychle, abyste nevyčerpali finance. Pokud mají lidé o vaše město zájem, budou se stěhovat a stavět si domky i na méně výhodných místech, takže občas můžete s novou výstavbou počkat, až se úplně zaplní zóny označené dříve.

Komunikace

Silnice jsou hned po zónách druhou nejdůležitější věcí, kterou budete stavět. Je to poměrně snadné, stačí si zapamatovat pár pravidel. Nestavte slepé ulice - zřejmě je to chybou v programu, ale stávalo se mi, že pokud jsem měl ve městě více slepých ulic, auta netrefila tam, kam chtěla, a motala se na místě, takže se snažte většinu ulic zakončit spojením s jinou (existující) dopravní tepnou. Nestavte složité křižovatky - v SC3000 nejsou semafory a řidiči příliš rozumu také nepobrali, takže postavíte-li hodně složitou křižovatku, budou si všichni navzájem dávat přednost tak dlouho, dokud jim auta nezreziví. Pokud tedy potřebujete překřížit více než dvě ulice, postavte raději dvě jednodušší křižovatky dál od sebe. Obkličujte komerční zóny - komerční zóna je "nejkřehčí" a nejvíce závislá na přístupu k silnici. Pokud tedy něco ve hře vyznačíte modře, hned to objeďte silnicí ze všech možných stran. Dálnice jsou pěkně drahé, takže si je nechejte na později a stavte je dlouhé, aby se investice do nich vyplatila. Hezkým příkladem, jak má vypadat dálnice včetně nájezdů, je ta v ukázkovém městě "Riverland", tak to pořádně prozkoumejte.

Inženýrské sítě

Rozvod vody a elektřiny byl v SC3000 oproti minulému dílu značně zjednodušen. Elektřina "přeskakuje" po zónách a má dost veliký přesah, takže orgie s vedením se už nekonají. Vřele doporučuji mít v celém městě jednotný elektrický systém - pokud tedy stavíte satelitní sídliště na druhém konci mapy, spojte ho vedením s ostatní zástavbou. Já osobně jsem stavěl všude možně větrné elektrárny, a když šlo do tuhého, postavil jsem ve "špinavé zóně" (viz výše) jednu elektrárnu naftovou (oil power plant). Pokud máte postavit krátké vedení, je dobré místo toho vybudovat pár větrných elektráren - fungují stejně a ještě vyrábějí elektřinu (jen jsou "kapánek" dražší). Pravidelně kontrolujte, máte-li dost energie (stačí klinout na jakoukoliv elektrárnu a zkontrolovat, jak moc jsou si podobné položky "vyrobeno" a "spotřebováno"). Jakmile vám hra hlásí, že je "Power supply adequate", je skoro nejvyšší čas na budování nových elektráren - trvá totiž několik týdnů, než se spustí. Co se týče vody - na začátku postavte u jezírek pár pump (a zásobte je elektřinou), později budete muset postavit další. Pumpy jsou levné a výkonné, takže je všechno v pohodě. Rozvod vody je velmi jednoduchý - opět doporučuji prohlédnout si nějaké vzorové město.

Vlaky, autobusy, metro

Nejprve se rozlučte s možností, že se vám veřejná doprava nějak zvlášť vyplatí - rozhodně to nebude během prvních několika let. Začínáte-li v roce 1900, můžete stavět jen vlaky, později i autobusy a metro. Metro je pekelně drahé, ale ekologické a znatelně uleví povrchové dopravě, autobusy jsou levné, ale uvíznou v zácpě. Nejjednodušší strategie, jak vybudovat kvalitní síť MHD, je postavit zastávku autobusu všude v obytné zóně, kam se to hodí. Uleví to dopravě, ale pozor - peníze do pokladny to nepřinese (spíš naopak). Vlaky ve městě jenom překážejí, tak je veďte okolo, metro, jak jsem již řekl, je dobré a drahé.

Konkurenční města

Máte čtyři sousedy. Na začátku doporučuji přejmenovat si je nějakými mnemotechnickými jmény, aby se vám v záplavě zpráv jejich nabídka neztratila. Hned, jak to bude možné, veďte ke každému z nich silnici, vodu, elektřinu a případně i koleje. Nabídnou-li vám za cokoliv peníze, berte to. Pokud vám nabídnou svůj odpad, souhlaste, ale postavte (ve "špinavé zóně") pořádnou skládku. Naopak nepřijímejte od nich vodu ani proud - většinou je výhodnější, když si to zajistíte sami. Pokud od vás soused něco odebírá, kontrolujte danou komoditu zvlášť pečlivě - jakmile vám dojde, soused zruší transakci a ještě zaplatíte pokutu.

Zástupci

Každou chvíli za vám přijde zástupce nějaké skupiny obyvatel a bude lobovat za určitou věc. Nejlepší je obvykle poradit se s poradcem (ikonka dole), jinak dejte pozor hlavně na to, jak se daná věc promítne do rozpočtu. Pokud jednáte se sousedy, své poradce neposlouchejte. Dobře si rozmyslete, než nějakou nabídku odmítnete - místo toho můžete dialogové okno jen zrušit (kliknutím na křížek) a klidně po několika letech přijmout zástupce znovu. Pravidelně kontrolujte kliknutím na tlačítko "meet", kdo za vámi přišel - ne všichni se ohlásí v informačním panelu dole.

Peníze

Rozpočet je to úplně nejdůležitější ve hře - s ním všechno roste a padá. Po několika neúspěšných pokusech o výstavbu hypermoderního města jsem zjistil, že nejlepší je být poslušný a držet rozpočet v plusu (nebo přibližně na nule). Pokud na něco nemáte, nekupujte to. Pokud jste zvyklí (jako já) třeba ze starého dobrého Transport Tycoonu pořádně se zadlužit a všechno investovat, nedělejte to - jakmile se zamotáte do velkých dluhů, už se z nich nevymotáte (zdravíme vládu). Půjčíte-li si peníze, hned na počátku se připočte úrok, a pak se každý rok splácí desetina, máte-li tedy např. příjem 1200 za rok, můžete si dovolit desetitisícový úvěr, ale větší už ne - tak na to myslete. Uvědomte si, že postavíte-li např. školu, neodečte se vám jen nějakých 500 za její zbudování, ale zvětší se i každoroční výdaje na vzdělání, takže nekupujte lidem nic, dokud na to nebudete mít, ať si lobují jak chtějí. Vaše hlavní příjmy jdou z daní, tak nenechejte město stagnovat a dbejte na to, aby pořád přibývali lidé (a tím i peníze). Brekotu nad nedostatečnou policejní či požární ochranou si moc nevšímejte - stejně ti trotlíci nebudou nikdy spokojeni. Pokud vám nějaká korporace za tučný poplatek nabídne, že k vám "uklidí" nějakou nepříjemnou budovu (třeba skládku toxického odpadu nebo státní vězení), vezměte to a stavbu hoďte do špinavé zóny.

Rada závěrem

Je dobré si pořádně přečíst manuál - máte-li ho - a zevrubně si prohlédnout všechna ukázková města. Hodně štěstí.

První kroky
Na následujících obrazovkách si můžete prohlédnout jak a čím začít při stavbě města.

Vyber terén a postav malou silniční síť.

Vyznač zóny k bydlení, pro obchody, továrny apod.

Vybuduj elektrárny a vodní čerpadla.

Vyveď silnici z města na okraj mapy a nakonec postav podzemní potrubí.

A to je vše, přátelé! KONEC

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A