Skládáme počítač – díl druhý: základní desky

V předchozím díle jsme si ujasnili, jak s komponentami manipulovat. Nyní se budeme zabývat montáží jednotlivých komponent konkrétněji. Začneme tím prvním, co při sestavování počítače potřebujete, tedy montáží základní desky.
Skládáme počítač – díl druhý: základní desky
V předchozím díle jsme si ujasnili, jak s komponentami manipulovat. Nyní se budeme zabývat montáží jednotlivých komponent konkrétněji. Začneme tím prvním, co při sestavování počítače potřebujete, tedy montáží základní desky.
Již minule jsem upozorňoval na nebezpečí poškrábání desky šroubovákem, ulomením kondenzátoru nebo například použitím šroubků bez podložek. Jak ale správně desku připevnit?

Každá základní deska má v sobě díry, které jsou určeny právě k jejímu připevnění k case. Dnes jsou nejběžnější základní desky ve formátu ATX nebo v menším Micro ATX, označovaném také mATX. Pokud si prohlédnete case, zjistíte, že je v něm mnohem více závitů, kam lze připevnit základní desku. Proto nejprve základní desku přiložte a zjistěte, jaké závity v case odpovídají dírám v základní desce. Potom můžete do case použít buďto kamenů, tedy šroubků, které mají ještě na druhé straně závit, nebo jen speciálních plastových podložení. Doporučuji používat především kamenů, někdy jich ale není dostatek. Proto je umístěte především do rohů a potom teprve na ostatní místa, zbytek doplňte plastovými podložkami.

Po umístění kamenů a podložek posaďte základní desku na určené místo, znovu si vše překontrolujte. Nezapomeňte z case oddělat záslepku na konektory PS/2, COM, LPT, USB a podobně. Někdy je na výběr několik zadních „nástavců“, které jsou určeny jednou pro verzi základních desek se zvukovou kartou, jindy zase pro verze bez ní, výjimkou nejsou ani taková řešení, že musíte vylomit záslepky pro jednotlivé konektory. Jistě mi všichni, kterým se to stalo, dají za pravdu, že je opravdu velice nepříjemné, když umístíte základní desku, přišroubujete ji a potom zjistíte, že jste například nevylomili záslepku pro USB. Zkrátka dvakrát měř, jedou řež.

Pokud je všechno v pořádku, můžete umístit základní desku, pokud použijete umělohmotných podložek, dejte pozor, aby všechny patřičně zapadly do základní desky. Potom již stačí jenom desku připevnit šrouby, které zašroubujete do připravených kamenů. Zde je velice důležité, abyste použili pod šrouby podložku, pokud by totiž došlo k vodivému spojení základní desky a case, rozhodně by to nedělalo dobrotu, je velice pravděpodobné, že by se základní deska mohla zničit. Proto je použití podložek velice důležité. Také nezapomeňte, že deska může mít při montáži jistou vůli, proto před pevným upevněním a dotažením všech šroubů dbejte toho, aby všechny konektory pro PS/2, COM, LPT, USB a další byly na správném místě.

Pokud se vám tedy povede celá montáž, stačí už jen připojit do základní desky napěťový konektor, což je takový široký dvacetižilový kabel s patřičným konektorem, který vede od zdroje. Zdroj ale rozhodně nesmí být pod napětím, jistota je jistota.

Poslední už je potom zapojení speakeru, tlačítek power a reset a dalších. Toto zapojení se u desek značně odlišuje a většinou to není přímo na desce popsáno, je tedy zapotřebí použít příručku k základní desce a zapojit všechno tak, jak je to v každém manuálu vyznačeno.

To by tedy bylo zapojení základní desky. V tuto chvíli je již základ počítače připraven pro zapojení dalších součástí, o tom ale zase v dalším díle.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A