SkyRoads – cesty vesmírného desperáta

Kdo z vás by nechtěl prozkoumávat vesmír? Podívat se do míst, kam zatím lidská noha nevkročila, na neznámé a neprobádané planety. Máte-li v sobě určitý smysl dobrodružství a láká vás objevovat nové věci, je pro vás jako stvořená dnešní plná hra, ve které se usednete do svého kosmického korábu a vydáte se napříč vesmírem.
SkyRoads – cesty vesmírného desperáta
Kdo z vás by nechtěl prozkoumávat vesmír? Podívat se do míst, kam zatím lidská noha nevkročila, na neznámé a neprobádané planety. Máte-li v sobě určitý smysl dobrodružství a láká vás objevovat nové věci, je pro vás jako stvořená dnešní plná hra, ve které se usednete do svého kosmického korábu a vydáte se napříč vesmírem.

Začneme pěkně ze široka – o historii hry SkyRoads. Původně to totiž byl shareware a ti, co si jej chtěli zahrát, museli zaplatit nějaký ten menší peníz. Já osobně tuto hru znám velmi dlouho, protože kdysi coby žák základní školy jsem ji hrával s několika spolužáky při hodinách programování v Pascalu, kdy jsme měli už hotovou všechnu zadanou práci a neměli co dělat. Již z toho můžete poznat, že dnešní plná hra není nijak nová, ale že od jejího vzniku se datuje mnoho let a což je jistě malou omluvou pro zub času, který se na ní podepsal.

Sky RoadsSky Roads

Ihned po spuštění hry se ocitnete v menu, ke kterému toho není třeba mnoho dodávat. Jsou tu pouze tři významově zcela jasné položky – Start, Controls, Help. Vyberete-li Start, ocitnete se na takovém malém rozcestníku, kde máte uvedeny jednotlivé planety, na kterých budeme létat. Je jich tu celkem deset a každá z nich obsahuje tři tratě. Jednoduchou matematickou operací se dostaneme k docela vysokému číslu – třicet tratí. To je zábava na opravdu dlouhou dobu. Ale zatím jsem nějak neuvedl, o co ve SkyRoads jde, že?

Ovládáte zde malou raketku, jejíž úkolem je doletět od startu po cíl. No, doletět není to správné slovo, zde by bylo spíše na místě použít infinitiv doskákat, protože na každé planetě je jiná gravitace a vaše raketka se po nich pohybuje pokaždé jinak. Jezdíte se po jakýchsi různobarevných plochách, a právě ona barva má zásadní vliv na to, zdali po ní můžete jet či ne. Tak třeba na takovou červenou vjet nesmíte, protože by vás zabila. A jak jsou tak jednotlivé barevné plochy za sebou naskládány, vy musíte mezi nimi vybírat ty, na které můžete vstoupit a ty na které ne. Zní to možná složitě, ale zahrajete-li si párkrát hru, vše vám bude jasné. A aby to nebylo tak jednoduché, jsou tu i různé další nástrahy v podobě výškových nerovností či prázdného prostoru, které musíte přeskočit, jinak by opět bylo po vás a vy byste museli celou trať jet znova. Po celou dobu letu či skákání, chcete-li, máte ve spodní části obrazovky zobrazenu palubní desku, z níž lze vyčíst různé důležité údaje, které mají vliv na samotnou hru. Tak třeba zbývající palivo či kyslík, to jsou faktory, které byste neměli nikdy zanedbat.

Sky RoadsSky Roads

Hra je ovladatelná pomocí jakéhokoli ovladače, ať už je to klávesnice, myš či joystick. O technickém zpracování jsem se trošku zmínil v úvodu, sice to není žádná sláva, ale i přesto existují mnohem novější hry, které by SkyRoads mohly strčit do kapsy. Celkově je to takový mírný podprůměr, alespoň co se grafiky týče. Se zvukem je to kapánek horší, toho tu bylo velmi málo a vůbec by nebylo na škodu, kdyby tu bylo pár rychlejších melodií, jež by navodily tu správnou atmosféru.

Homepage: www.bluemoon.ee.

Download (580 kB) zde.

Článek je připraven ve spolupráci se serverem Freehry.cz.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A