Slime Rancher: krávy už nejsou v módě, co takhle chovat slizáky (recenze)

Některé hry nejspíš nebudou určené pro normální lidi. Jsou totiž zvrhlé, ujeté a v tomto případě dokonce slizké. Přesto (nebo právě proto) se od Slime Rancher nebudete moci odtrhnout.

Když ekonomové jednou za čas prohlásí, že je ideální čas na změnu kariéry, asi nikoho nenapadne chovat slizáky. Jenomže divili byste se, jak moc je tato práce zámožná. Stačí jen zaletět na planetu Far, Far Range, která své jméno získala díky vzdálenosti tisíc světelných let od Země. Nejdůležitější je však být dost úchylný na to, abyste slizáky nejen chovali, ale také křížili.

Tak roztomilé až to bolí

Hra je založena na jednoduché myšlence. Slizáci produkují plorty, které můžete prodat za slušné penízky. Jenomže tyto potvory se nechtějí nechat jen tak v klidu chovat. Ale hlavně, existuje mnoho druhů slizáků, každý produkuje jiné plorty a ty mají různé ekonomické využití, přičemž ve hře platí systém nabídky a poptávky a tím pádem i rozdílná výkupní cena plortů. Takže vaším cílem, abyste prosperovali, je najít rozdílné druhy slizáků, úspěšně je chovat a postupně zvětšovat svůj ranč.

slime_rancher_7.pngZákladním předpokladem k chovu ke udržet slizáky v kleci

Hratelnost je v naprostém základu jednoduchá. Máte zbraň, která umí slizáky, ale i různé herní předměty, nasát a později vystřelit. Jenomže druhá fáze je slizáky chovat. Prvním problémem je držet je v kleci. Jak možná víte, tyhle bestie umí skákat, takže je musíte nějak udržet uvnitř výstavbou vyšších zdí či pouštěním písniček na uklidnění. Jenomže tihle hajzlíci umí velmi účinně spolupracovat a vrstvit se na sebe. Takže i když zpočátku máte nutkání naházet jich do klece co nejvíc, časem zjistíte, že kvalita převažuje nad kvantitou. Je lepší držet v kleci a mít pod kontrolou šest hajzlíků než celou armádu.

slime_rancher_1.pngslime_rancher_2.pngslime_rancher_3.pngZpočátku chováte jen růžové prcky, časem se váš byznys pořádně rozjede

Když už zkrotíte základní růžové slizáčky, velmi brzy si uvědomíte, že si z jejich plortů prostě nevyděláte. Budete tedy hledat nové druhy a nejlépe mezi sebou slizáky křížit. Uděláte to tak, že jednomu druhu dáte sežrat plort druhého. Má to výhody v chovu, například kočičí slizáci jí jen maso, při zkřížení se všežravými ale sní náhle úplně všechno. Navíc kříženci produkují rovnou dva plorty současně.

 

Když už zkrotíte základní růžové slizáčky, velmi brzy si uvědomíte, že si z jejich plortů prostě nevyděláte. Budete tedy hledat nové druhy a nejlépe mezi sebou slizáky křížit.

 

Je to ale dvousečný meč, kříženci jsou větší, takže lépe utíkají a navíc zdědí i případné nebezpečné vlastnosti. Kupříkladu kamení slizáci vás mohou napíchnout, jiní zase vybuchují. Ještě nebezpečnější je však risk, že jeden křížený slizák sní další plort. Mají-li totiž v sobě tři, promění se v Tarra. Jedná se o potvoru, která ostatní slizáky požere a díky tomu se rozmnoží a pak se vás pokusí zabít. Dají se snadno zneškodnit vodou, máte-li vylepšenou svou zbraň nebo je musíte prostě naházet do moře. Jejich množení je ale tak rychlé, že mi jednou během chvilky rozdrtili celý chov.

slime_rancher_4.pngslime_rancher_5.pngslime_rancher_6.pngFarmu mohou postihnout nečekané události, nejhorší je útok Tarrů

Poslední starostí je krmení. Nejlehčí je vsadit na ovoce a zeleninu, stačí si postavit zahradu a poroste to automaticky. U slepic je to obtížnější, ty musíte najít a uteče-li vám nějaký slizák, možná skočí do jejich výběhu a všechny je sežere. Máte-li vše zabezpečeno, stačí vašim mazlíčkům, tedy chovné zvěři, naházet svačinku a po obědě vám vyplodí plorty.

Promyšlenější než byste čekali

Hra však skrývá mnohé jiné chovatelské zákeřnosti. Jsou tu například slizáci, kteří nemohou být na světle, takže je buď chováte v jeskyni nebo si připlatíte za ochranný štít před světlem. Jsou tu i tací, kteří musí být chování ve vodě, ale neplodí plorty, jsou-li v jejich přítomnosti více než tři další slizáci. Zákeřností je vlastně už samotné krmení, po něm se před vyplozením plortu na chvíli zvětší a je to pro ně ideální situace pro útěk.

 

Problémem je, že hra opravdu rychle omrzí. Postupně dojdete do chvíle, kdy sotva stačíte slizáky krmit a prodávat plorty.  

 

Časem, až budete trochu sběhlí, se možná pustíte i do směnného obchodu. Jiný rančer vám nabízí například tři růžové plorty a pět kousků ovoce, pokud mu pošlete tři slepice a dva kohouty. Specialitou je 7Zee Rewards Club, jenž vám výměnou za peníze pomůže vylepšit ranč. Jedná se zejména o estetiku, takže budete mít lepší ploty a nové barvy, za zmínku nicméně stojí i obchod s hračkami.

slime_rancher_20.pngslime_rancher_8.pngslime_rancher_9.pngslime_rancher_10.pngKřížení je základním předpokladem k úspěchu

Druhým rovnocenným zdrojem zábavy vedle chovu je samotný průzkum. Svět je docela rozmanitý a je opravdu zábavné hledat nové slizáky a tu a tam se utkat s nějakým menším nebezpečím. Hra vám hlavně umožní vstup do Slimepedie, kde jsou všechny druhy tak detailně popsány, že máte skoro pocit, že se vývojáři na planetu Fa, Far Range opravdu vydali.

Je to roztomilé, ale rychle to omrzí

Problémem je, že hra opravdu rychle omrzí. Časem dojdete do chvíle, kdy sotva stačíte slizáky krmit a prodávat plorty. Můžete totiž nainstalovat automatická krmítka a sběrače plortů.  A když je farma zabezpečená, zmizí impuls, chuť po výdělku, která vás zpočátku nese dál. Sice se tomu snaží předejít laboratoř, kde vytváříte z plortů různé vynálezy od teleportů po automatická děla. Navíc svět je pořád dost velký na průzkum. Jenomže proč budovat a zkoumat, když je dostatek peněz?

Slime Rancher je bezesporu zajímavou hrou, která ve své jednoduchosti skrývá promyšlené prvky pro každého rančera. Graficky je očividné, že svět nesází na vysoké detaily, ale na vtíravou roztomilost. Ta však nakonec vede k tomu, že se z vás stane sadista, kterému nevadí shodit slizáka z útesu, zatímco se na vás poslední vteřiny před smrtí usmívá. Máte-li však chuť zkusit se vydat do světa, jehož nápad možná vznikl pod vlivem návykových látek, můžeme vám hru vřele doporučit.

Hodnocení: 3,5 / 5

Klady:

  • promyšlený systém chovu
  • hezký svět k prozkoumání

Zápory:

  • rychle omrzí

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

včera | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |21 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle