Sniper Elite 3: koule v zaměřovači (recenze)

Už potřetí se vracíme k věrné odstřelovačce, hlubokému nádechu a ustřelování varlat. Jen tu tentokrát bude podstatně větší vedro.

Vojenská série Sniper Elite vždy patřila k lize vyjímečných a povětšinou plachtila pod radarem mnoha hráčů. Velký důraz na stealth a boj na dálku totiž nepatří mezi oblíbené prvky mainstreamové vlny a hráči, odkojení Call of Duty či Gears of War zkrátka očekávají něco jiného. Oproti předchůdci však třetí díl doznal několika velmi podstatných změn, které jej posouvají na nutný seznam všech, komu imponují volné řešení úkolů a taktické boje, které si musíte patřičně vychutnat.

1400854990-4.jpg 1400854990-8.jpg 1400854990-9.jpg

For mother Russ....ehm...co?

Sniper Elite nikdy nebyl a ani nebude o famózním příběhu, jelikož už je téma druhé světové války ojeté více, než gumy sporťáků ve filmech Rychle a Zběsile. Prim tu hraje především hratelnost, a ta je naštěstí dostatečně variabilní, aby vás udržela alespoň na první průchod kampaní.

 

Ze zaprášených uliček Berlína a jiných evropských měst se přesouváme rovnou do sluncem sežehlé Afriky

 

Hráč se opět vžije do role elitního OSS odstřelovače Karla Fairburna během hororů druhé světové války. Poprvé v sérii ale přichází markantní změna v zasazení, jelikož se ze zaprášených uliček Berlína a jiných evropských měst přesouváme rovnou do sluncem sežehlé Afriky, konkrétně do konfliktu v její severní části. Vydáte se po stopách několika velice důležitých osob, načež narazíte rovnou na tajemný plán nacistů, kterým hodlá Hitler zvrátit průběh války. Klasika.

1400854987-5.jpg

Příběh bohužel strádá několika neduhy. Nejen, že je absolutně nezajímavý a klišovitý až na půdu, navíc skončí dříve, než si stihnete doběhnout do kuchyně pro kafe. Celkem 8 misí vám v případě koncentrovaného hraní příběhu zaberou nějakých 5 hodin, v případě řešení všech nepoviných misí a především díky otevřené nátuře úrovní lze dobu prodložit až na cca 8 hodin. Nic z toho vám však extrémní zážitky nepřinese a jádro pudla se skrývá především v boji samotném. I když tu máte obligátní deníčky, dopisy a jiné sběratelné předměty, kterými si navyšujete výsledné skóre, nic z toho nemá zásadní vliv na hru a především nemáte pocit, že byste to opravdu měli dělat. Škoda.

1400854985-2.jpg 1400854986-7.jpg 1400854989-10.jpg

Válečné porno

Naštěstí to, díky čemu Sniper Elite vždy vybočoval z řady klasických válečných stříleček zůstalo a doznalo příjemných inovací. Hra opět klade velký důraz na stealth a boj na dálku, Karl není neprůstřelný geroj a nepřátelská AI, i když mnohdy šeredně hapruje, v mnoha případech střílí prakticky za roh. To vše vás nutí taktizovat, postupovat pomalu, ohmatávat dalekohledem půdu a svůj další postup plánovat, což skvěle navozuje atmosféru a připomíná hru kočky s myší.

 

Mapy jsou dostatečně různorodé a nabízí jak rozlehlá prostranství, tak úzké uličky polorozpadlých měst

 

Úrovně jsou dostatečně rozlehlé a dávají možnost postupovat tak, jak uznáte za vhodné, což je opět velmi příjemný plus oproti lineárním předchůdcům. Mapy jsou dostatečně různorodé a nabízí jak rozlehlá prostranství, tak úzké uličky polorozpadlých měst, kde můžete narazit na patrolujícího vojáka takřka nosem. Nutí to měnit taktiku i inventář, který si před každou misí přizpůsobujete podle potřeby.

1400854988-6.jpg

Bohužel chybí větší spektrum zbraní, v zásadě máte k dispozici čtyři odstřelovačky, samopaly a tři pistole, stejně jako pár granátů, min a lékárniček. Pušku si můžete letmo upravit, jedná se však spíše o odbytý dodatek, než propracovaný editor, což je rozhodně škoda. Možnost si opravdu pohrát s inventářem by prospěla.

Když ale dojde na střelbu, Sniper Elite dokáže vykouzlit úsměv na rtech. Populární rentgenové průstřely zůstaly a byly značně vylepšeny kvalitními modely vnitřností a kostí, stejně tak jejich propracovanou destrukcí pod náporem kulek. Ty nyní po zásahu doslova drtí kosti a orgány, které se rozlétají v labužnickém kravavém cákanci a dodávají každému výstřelu tu potřebnou razanci, která mnohdy chybí u obyčejných zbraní. To vlastně dělá využívání samopalu či pistole prakticky nudnou záležitosti, jelikož se velmi rychle zhýčkáte rentgenovým krvákem a jiný konec přestřelky už chtít nebudete.

1391699945-2.jpg 1391699953-5.jpg 1391699956-4.jpg

Jatka na obrazovce vás téměř jistě neunudí až do konce, problémy přináší spíše umělá inteligence. Ta totiž v případě akce dokáže velmi obstojně reagovat, obcházet vás a taktizovat, jakmile však dojde na situaci, kdy o vás přesně neví, přepne se na mód debilů. V případě, že se po výstřelu stihnete včas přesunout, nedělá nepřátelům problém zcela zapomenout, že existujete a že se před chvilkou mozek kolegy rozletěl před jejich zraky. Alespoň nepřátelští odstřelovači se chovají tak, jak mají a před jejich dalekohledem si musíte dávat zatraceně velký pozor.

Raz, dva, tři...my jsme bratři

Poté, co se prokoušete kampaní (což bude rychlé), máte k mání ještě plnohodnotný kompetitivní multiplayer. Ten se snaží udržet kořeny série a tlačí hráče, kteří se postaví proti sobě, do dálkových soubojů napříč velkými mapami, což se relativně daří. Bohužel chybí jakýkoliv smysl a motivace, jelikož není navyšování zkušeností spojováno s potřebným odemykáním novinek. Zbraní je málo, bonusů taktéž, takže multiplayer stojí a padá s inteligencí hráčů, na které narazíte a vzájemnou střelbou. Rentgenově si vystřelovat mozek z hlavy přece jen baví jen určitou dobu.

1391699935-6.jpg

To kooperace je úplně jiná káva a je velmi vítaným zpestřením. Nejen, že můžete ve dvou s kamarádem projít celkou kampaní a užít si všechny ty strasti v týmu, také je tu přítomen skvělý mód Overwatch. Ten nabízí sérii speciálních misí, ve kterých si vybíráte roli odstřelovače nebo pozorovatele a musíte spolupracovat, abyste se dostali dál. Jak jistě chápete, jakožto odstřelovač jste odkázáni pouze na vaši zbraň, zatímco pozorovatel jako jediný vlastní dalekohled. Kolega tedy musí prozkoumávat prostředí a označovat cíle, zatímco vy fungujete jako pošťák smrti. Tento tandem dává vzpomenout na většinu válečných filmů a jedná se o velmi unikátní a skvěle promyšlený zážitek, který rozhodně na nějakou dobu zabaví.

1391699906-3.jpg 1391699928-1.jpg 1391699956-4.jpg

Z hlediska vizuálu je Sniper Elite 3 průměrnou hrou, která neurazí ani nepřekvapí a v mnohém značně připomíná svého předchůdce. Určitě pomáhá nové zasazení, které nabízí syté a jasné letní barvy a pěkné sluneční paprsky, textury jsou hezky ostré a modely zbraní precizně vymodelované. To v případě next-gen konzolí, jelikož je hra na starých konzolích ještě o něco více mázlá a nenabízí tak působivý pohled do dáli, jako jeho next-gen kolegové. Pravdou ale je, že nabízí Sniper především praktickou grafiku, která nestrádá propady snímků a nabízí stabilní akční zážitek.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, PS4, Xbox One
Žánr: Akce | Akční střílečka
Výrobce: Rebellion
Začátek prodeje: 27. června 2014
  • Povedený stealth
  • Rozlehlé mapy
  • Skvělá kooperace
  • Rentgenové průstřely
  • Nudný příběh
  • Odfláklá AI
  • Multiplayer bez motivace

Jak jste jistě pochopili, Sniper Elite 3 není špatnou hrou a dokáže zaujmout především svým unikátním přístupem k akci a povedeným kooperačním zážitkem, který přidává kampani několik plusových bodů navíc. Bohužel je tu také zcela nezajímavý a krátký příběh, přiblblá AI a ne moc zábavný multiplayer, který hře prakticky nepřidává žádnou dodatečnou hodnotu. Zahrajte a zapomeňte.

PS: Příští týden pro vás připravujeme soutěž o speciální edice hry. Nezapomeňte navštívit Doupě!

Sniper Elite 3 (PS4) Sniper Elite 3 (PS4)
nabízí 1 obchod za ceny od 469 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole