Snowdrop Engine obrazem: na čem poběží hry nové generace

Připravované akční MMO The Division a základ v podobě grafického enginu Showdrop jsou v mnoha ohledech revoluční. Co přesně ale můžeme z grafického hlediska od dílka Massive Entertainment očekávat? Čeho je vůbec engine schopen? Na to vám odpoví náš obrázkový speciál.

Pravděpodobně neexistuje hráče, který by nebyl uchvácen připravovaným titulem studia Massive Entertainment, Tom Clancy's The Division. V mnohém můžeme děkovat zbrusu novému enginu, vytvořenému specificky pro tuto hru (a perspektivně pro celou řadu dalších). Ten nese název Snowdrop a jak jsme se mohli přesvědčit už několikrát, je zkrátka boží.

Tom Clancy

Tom Clancy's The Division – nadšení, pramenící z mizérie

Mohlo by se zdát, že je engine jen grafickou záplatou na hru, opak je ale pravdou. Vyvíjet hru bez kvalitního a řádně uzpůsobeného enginu je asi jako snažit se ujet ve vozidle bez motoru. Prostě to nepůjde. A vzhledem k tomu, že je Snowdrop postaven s ohledem na novou generaci, je to úplně jiná káva. Ostatně, obrázky vydají za tisíc slov, takže si pojďme vizuální vychytávky představit více zblízka.

Jednotnost, propojenost a celistvost

Snowdrop engine je postaven s ohledem na všechny vývojáře a úseky studia. Ať už uděláte změnu v jakékoliv oblasti, projeví se všude a tvůrci tak mohou jednoduše upravovat hru za chodu, v reálném čase a bez zdržování při testování. Potřebujete někde dům, louži nebo střílnu? Hodíte ji přímo do hry v editoru a jdete hrát. Ihned, bez zbytečného zpracovávání a kódování.

Screenshot 2014-03-20_13-42-20.jpg Screenshot 2014-03-20_13-55-25.jpg Screenshot 2014-03-20_13-55-28.jpg
Osvětlení ve hře je proměnlivé a realisticky ztvárněné, vývojáři tedy musí testovat hru světel, stínů a odlesků v každé denní době, aby nedošlo k chybám u jednotlivých materiálů.

Světlo jako takové je vůbec nesmírně důležitou složkou hry, kde se vývojáři inspirovali filmovou produkcí. Při pohybu jakéhokoliv objektu ve hře se v reálném čase mění osvětlení veškeré scény a její stínování, v interiérech a exteriérech. Každá maličkost může změnit situaci a hráči budou moci tohoto faktu využívat např. k léčkám.

Screenshot 2014-03-20_13-54-05.jpg
Především v noci bude světlo vašim spojencem i nejhorším nepřítelem. Záleží na tom, jak jej využijete.
Screenshot 2014-03-20_13-55-03.jpg
Další ukázka práce se světlem. Kolegyně odlákala jednoho z nepřátelských hráčů baterkou, abyste mu zabořili nůž do zad. A bum...37 XP bodů k dobru.

Na světlo má reagovat i okolní prostředí, ať už jde o budovy, postavy či obyčejné sněhové vločky. I ty budou vypadat jinak v závislosti na osvětlení.

Screenshot 2014-03-20_13-43-08.jpg Screenshot 2014-03-20_13-43-13.jpg
Na obrázcích výše si můžete všimnout, jak na světlo reaguje kouř a sněhové vločky ve vzduchu.

Procedurální destrukce

Klíčovou složkou titulu The Division podle slov vývojářů má být technologie procedurální destrukce, která bude v zásadě řídit, jak se chovají všechny materiály ve hře. Co to znamená?  Poškození prostředí se bude řídit reálnými předpoklady, fyzikálními zákony a dokonce i konrétní situací, jako je počasí, denní doba aj.

Dřevo se bude tříštit jako dřevo, ocel ohýbat pod náporem kulek a sklo sypat přesně podle očekávání. Navíc na to bude mít vliv, zda zrovna neprší, nefouká silný vítr či nesněží. Každá kulka tak v zásadě má vytvářet unikátní poškození, což je možná velkohubé, ale dle záběrů z hraní zcela proveditelné.

Screenshot 2014-03-20_13-42-45.jpg Screenshot 2014-03-20_13-42-48.jpg Screenshot 2014-03-20_13-43-01.jpg
Každé auto ve hře bylo podrobeno důklanému průzkumu, aby bylo poškození co možná nejrealističtější.

Pamatujete si na moment, kdy postava ve hře intuitivně zavřela dveře při krytí? Vše bylo nasnímáno, včetně řádného prověření "v akci".

Screenshot 2014-03-20_13-43-36.jpg UYOX0oI.jpg

Když už jsme se zmínili o realistické destrukci a osvětlení, není od věci připomenout, že se realisticky budou chovat také mraky a kouř. Engine samozřejmě bude využívat technologii volumetrických objektů, díky které se mraky budou pohybovat dle poryvu větru a dalších předpokladů, kouř bude reagovat na počasí, vítr a pohyb postav v prostředí.

Screenshot 2014-03-20_13-51-23.jpg Screenshot 2014-03-20_13-51-50.jpg Screenshot 2014-03-20_13-52-01.jpg
Na povětrnostní podmínky a počasí nebude reagovat jen kouř, ale také sníh, který již ulehne do prostředí. Sníh bude tát, opět padat a pokrývat většinu materiálů včetně vašeho oblečení.

Flóra a fauna

To, že budete ve hře pobíhat po realisticky ztvárněném městě New York sice znamená, že těžko zavítáme do lesů a rozlehlé přírody, Central Park nás ale nemine. Snowdrop Engine bez větších problémů zvládne i přírodu, kde opět bude hrát roli nejen procedurální destrukce, ale také počasí. Veškeré listí totiž reaguje na směr větru, pohyb postavy skrze zeleň a další vnější vlivy. Nebude tedy problém se opravdu "schovat ve křoví", což vzhledem k nátuře hry bude zajisté často využívané.

Chybět by neměla ani zvířata, která budou mít svůj vlastní životní cyklus. A hráči je samozřejmě budou moci lovit, aby se neživili pouze konzervami. Případně na černém trhu vyměníte šťavnaté stehno za novou bundu.

Screenshot 2014-03-20_13-52-09.jpg Screenshot 2014-03-20_13-55-07.jpg Screenshot 2014-03-20_13-55-14.jpg

Nekonec ještě dodejme, že má The Division nabídnout vysoce realisticky podané město a městskou zástavbu obecně, která je opět možná díky jednotnosti enginu a jeho všestrannému využití. V pohybu ostatně můžete vidět engine v novém vývojářském deníčku studia a VGX traileru níže.

Zatímco jsme v dnešním speciálu odkazovali pouze na grafické ukázky a titul The Division, jsme si jisti, že Snowdrop engine využije mnohem více budoucích her nové generace. I přes přítomnost veteránů průmyslu, jako je CryEngine, Source či Unreal, je tu totiž stále místo pro nováčky. A jak ukazují kluci z Massive Entertainment, nikdy není pozdě. Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi v diskuzi!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A