So Blonde – chytrá blondýnka

Křehká dívenka se dostala na romantický ostrov plný krvelačných pirátů. Dostaňte ji v adventuře od scénáristy prvního Broken Swordu zpět domů.
Seznam kapitol
 1. Klasická klikačka
 2. Něco nového a navíc

V době herního sucha ve světě vyšla nová point-and-click adventura ze staré školy. Na jejím příběhu se podílel Steve Ince, spoluautor scénářů několika známých titulů v čele s prvním dílem Broken Swordu.

A(tra)ktivní blondýna

Hlavní hrdinkou děje je mladá, jistě mi dáte za pravdu, že i celkem pohledná, sedmnáctiletá blondýnka Sunny. Shodou náhod je dcerou bohatých rodičů, tudíž dost rozmazlená a práci viděla jenom v televizi. Co se jednoho dne při trávení prázdnin s rodiči na luxusní výletní lodi nestane?

Hrdinkou je mladá, i celkem pohledná, sedmnáctiletá blondýnka Sunny

Sunny se strašlivě nudí, nejraději by byla někde jinde se svými kamarády, když najednou se uprostřed oceánu strhne bouře a naše milovaná blondýnka padá přes palubu.

logo - základ.jpg

Druhý den se probouzí na pláži neznámého ostrova a svoji pouť po něm začíná hledáním hotelu. Sunny se může zbláznit z rozmazaného make-upu a faktu, že její mobilní telefon nechytá žádný signál. Co si blondýnka počne, až se dozví, že ostrov je zmražen v čase a žádných výdobytků moderní civilizace se nedočká, uvidíte sami.

A(tra)ktivní předměty

Stejně jako v každé jiné adventuře je i zde hlavní náplní sbírání a kombinace předmětů, komunikace s obyvateli ostrova. Věcí se v jednotlivých lokacích nachází spousta, sebrat jich lze ovšem pouze pár. Naštěstí už nemusíte šátrat myší po obrazovce, jako tomu bylo dříve. Stačí zmačknout mezerník a hra vám už sama ukáže, co vše je v lokaci aktivní.

So_Blonde_01.jpgSo_Blonde_02.jpg

Menší strach jsem měl ze samotného kombinování předmětů. To probíhá klasicky v inventáři přetahováním objektů myší. Funguje to stejně dobře jako jinde, jen se ani So Blonde neobešlo bez několika nedomyšleností. Je možné, že jsem krapet natvrdlý, avšak zkombinovat živé zvířátko s žebříkem, za účelem vydrápat se na loď, mi trvalo několik minut. Použití žebříku bych ještě pochopil, ale pro jeho bezpečné zachycení za okraj bych určitě nevolil mývala jménem Max, ze kterého se časem vyklube váš nejlepší kamarád.

So_Blonde_03.jpgSo_Blonde_04.jpg

S ovládáním jsem spokojen - levým tlačítkem myši předměty prozkoumáte, pravým otevřete nabídku. Z ní si vyberete další aktivity, hlavně však sbírání. Asi by propříště prospěla změna, protože předměty častěji sbíráte, než prozkoumáváte, tudíž by sběr mohl být defaultně nastaven na levé myšítko. To je ale jen věcí názoru, to klikání navíc mě, jak vidíte, nezabilo. Další kosmetickou vadou na kráse je aktivace objektů. Pokud například chcete zatáhnout za páku od pumpy, musíte postupovat stejně, jako když byste chtěli onu páku sebrat.

A(tra)ktivní kapitoly

Jako každá správná adventura i tato staví hlavně na příběhu a dialozích mezi postavami. Těch je na ostrově celkem dost a najdete tu od každého něco. V hospodě narazíte logicky na hospodského, na náměstí potkáte babku drbnu, která ví ze všech nejvíc, co se kde šustne. Pozici starosty vykonává podle Sunny pohledný Juan a funkci největšího padoucha všech dob zastává jednooký pirát s výstižným jménem One Eye.

So_Blonde_05.jpgSo_Blonde_06.jpg

Dialogy netrpí žádnou ze známých nemocí, nejsou ani moc dlouhé a časem nudící, ani krátké a nedomyšlené. Prostě něco mezi. Potřebujete se dostat dál, víte s kým si promluvit, a tak si s ním promluvíte. Takhle příběh plyne stále dál vy se ani na chvíli nenudíte. Velkou zásluhu na tom má i skvělý dabing nejen ústřední postavy. Všichni herci se do své role perfektně vžili, a tak postavy mění tón hlasu podle situace. Jsou-li rozčílení, tak řvou, snaží-li se někoho uklidnit, mluví potichu. Sami se budete divit, ale není nad pokus zkombinovat dva k sobě nepasující předměty. Sunny se na vás drze ohradí se slovy: „Co s tím mám jako dělat?“. 

Jako každá správná adventura i tato staví na příběhu a dialozích

Příběh se dělí do pěti kapitol určujících vám, jak přesně jste ve hře daleko. Už od první z nich máte k dispozici až na pár výjimek celý ostrov. O pláži už řeč byla, dále se podíváte do přístaviště, města, džungle, tajemného lesa a mnoha dalších přesně rozvržených lokací. Když už vás po několikahodinovém hraní přestanou bavit, projdete je i v noci za úplné tmy. Autoři chtěli, abyste sem tam narazili a poznali něco známého, příkladem ať je banka s hodinami nemálo podobnými těm z filmu Návrat do budoucnosti.

K zdárnému dokončení hry musíte navíc vyřešit pár hlavolamů. Obtížností nepatří mezi extrémy a k jejich vyřešení vždy obdržíte dostatek nápověd, nejsou tedy skoro žádnou překážkou.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | point-and-click adventura
Výrobce: Wizarbox | Webové stránky hry
 • Příběh
 • Dabing postav
 • Minihry
 • Překrásná grafika
 • Některé nedomyšlenosti
 • Nahrávání
Související články
 1. Profil vývojáře: Revolution Software – revoluce na poli adventur
 2. Nová adventura So Blonde
 3. Muzeum: Broken Sword: The Shadow od the Templars - nelamte nad hrami hole
 4. Recenze: Broken Sword: The Angel of Death – Andělíčku, můj strážníčku
 5. UPDATE: Runaway2 - španělský Broken Sword

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |