SOCOM: Confrontation - Na válečné frontě klid

Mezi fanoušky PS2 zakořeněná válečná série SOCOM se vrací i do novějších černých krabic. PS3 díl servíruje novou grafiku a ryze multiplayer zaměření.

Čistě multiplayerové akční hry už jsou od dob kultovního třetího dílu Quake takovým samostatným a poměrně specifickým žánrem. Her tohoto druhu nevychází do roka příliš, na druhou stranu ale vždy dokáží přilákat početnou sebranku oddaných fanoušků a na několik perných měsíců je udržet u obrazovek.

 

VIDEO: 1365 'SOCOM: Confrontation - trailer'

Nejnovější díl válečné ságy SOCOM, vyšňořený v nažehlené uniformě s logem PS3 na levé prsní kapse, se bude snažit uspět v konkurenci takových jmen jako Enemy Territory: Quake Wars, nebo vynikajícího Team Fortress 2. Papírové předpoklady k tomu má zcela jistě dobré. Honosí se slavným jménem, které de facto nikdy nešláplo do slepičího lejna, neokoukaným pohledem na svět a v neposlední řadě herní komunitou, jež by pro SOCOMa i Wii vzala na milost.

Vypadá to jako SOCOM

Na první pohled je nový SOCOM opravdu tím SOCOMem, na kterého jsme všichni zvyklí. Nabízí tradiční barevnou paletu zelené, žluté a oranžové a na svět se dívá zpoza pravého ramene ufuněného mariňáka, kterého vidíme pouze od pasu výše. Případné zástupkyně něžného pohlaví u obrazovek tedy nebudou moci okukovat vytrénované prdelky námořníků v uniformě a budou si muset počkat, až do nejbližšího přístavu dorazí ponorka amerického námořnictva. My hráči pak nemusíme mít komplexy, že ty polygonové zadky vypadají sakra dobře a naše jsou od toho věčného prdění do křesla poseté mozoly.

socom confrontation 01.jpgsocom confrontation 02.jpg

V původních SOCOMech jste si vždy vyzbrojili svého vojáčka dle gusta a vyrazilo se plnit rozmanité mise po celém širém světě. Jeden úkol navazoval na druhý a k úspěšnému završení mise bylo potřeba alespoň částečně kooperovat s počítačem řízenými spoluhráči. Confrontation je v jádru velice podobný: opět musíte plnit stanované úkoly v klišé zemích třetího světa a opět musíme kooperovat s ostatními. Počítač zde však zastupují živí spoluhráči, přičemž maximální počet hráčů na jedné straně je úctyhodných 16 i s vámi. Klasicky si tedy vyberete jednu stranu, jeden mód hry a dle filtru serverů se k nějakému připojíte.

Poker face a dopočítávání vám v odhadování jeho kvérů nepomohou, bude nutné naplno improvizovat

Vstup do hry začíná výběrem postavy. Nenaleznete zde typické specifikace jako medik, inženýr a další, ale každého svého paňduláka máte možnost poměrně podrobně navléci do všeho možného. Základ tvoří primární zbraň, kdy si klasicky vyberete z nějakých tvrdších kalibrů, následovaná sekundárním prdítkem zastoupeným typicky nějakou pistolkou do jedné ruky. Nést můžete i dva kousky doplňujícího vybavení, díky čemuž se v boji odlišíte od ostatních pobíhajících postaviček. Zastoupeny jsou různé druhy granátů, zbroje a udělátka ke zbrani, jako tlumič nebo dalekohled. Záleží pouze na vaší fantazii, jak si to namícháte a jaký typ bojovníka z vašeho avatara vyleze. Nutno podotknout, že různé výstroje opravdu mají vliv na způsob boje a vlastnosti postavy, což kompenzuje absenci vyznačených povolání.

socom confrontation 03.jpgsocom confrontation 04.jpg

Pokud jste kdy hráli nějaký z dílů SOCOMa, ať už na PS2 nebo PSP, více méně víte, co můžete čekat od výběru zbraní. Ty jsou zde klasicky zpracovány velice realisticky, ať už co do výběru reálných kousků, tak do modelového zpracování, kadence a zvuku střelby. Ke zbraním je možné vybírat i několik druhů nábojů. Od typických, které mají nejpřesnější dostřel, až po různé rozprskávající se, které dokáží střílet přes zeď a působí různé maso trhající problémy. Volba nábojů do různých flusbroků má stejně jako ostatní výzbroj vliv na taktiku vaší hry. Někdy kolem sebe můžete metat kulky na otevřeném prostranství jako ten nejvíc klišoidní akční hrdina, jindy se budete muset schovávat za každým keříkem a válet se ve psích výkalech. Stejné je to samozřejmě i naopak -- budete muset dávat pozor na to, co nosí po kapsách váš protivník a svoji herní strategii je nutné přizpůsobit jeho vrtochám. Poker face a dopočítávání vám v odhadování jeho kvérů nepomohou, bude nutné naplno improvizovat.

V nouzi poznáš přítele

Jak jste si jistě dokázali odvodit, základ hry je velice solidní, jen to z ní ovšem skvost a zábavu neudělá. Stejně důležitým prvkem jako zbraně, taktika a vybavení jsou mapy a samotný systém hry.

socom confrontation 05.jpgsocom confrontation 06.jpg

Mapy a herní prostředí měl SOCOM vždy na velice dobré úrovni, i když prakticky nikdy nepřišel s ničím originálním. Prostředí kopíruje už známé lokace z různých vojenských her, případně samozřejmě filmů. Podíváte se zejména do různých afrických a asijských zemí, do polorozbouraných slumů atp. Naštěstí, samotný design lokací je velice povedený a nabízí hromadu možností taktizování, krytí a kempování.

socom confrontation 10.jpg

Velice zábavné jsou taktické přestřelky na různých náměstíčkách a otevřených lokacích. Zde hodně záleží na tom, jak poskládáte jednotlivou taktiku hraní a co který člen týmu bude hlídat, koho krýt atd.

Slova rofl, lamer, lol, wtf, omg, cheater jsou na denním pořádku a kazí dojem ze hry

Kdo kdy hrál nějakou týmovou onlinovku, jistě ví, že klasické public servery příliš kvalitní zábavy nenabídnou. Různí usmrkanci si dělají, co chtějí, a ještě blbě kecají a urážejí, najdeme zde samotářské vlky, teamkillery a další sebranku internetových živlů. Typicky tedy vyběhnete na veřejný server, a ač se snažíte, jak chcete, prakticky nikdy nenajdete spoluhráče, kteří by byli ochotní hrát si na vojáky se vším všudy a řídit se nějakou taktikou a etikou.

socom confrontation 07.jpgsocom confrontation 08.jpg

S vlastním týmem osvědčených psů už je to však jiná. Hra při nějakém strategickém postupu nabízí opravdu intenzivní vojenský zážitek a i díky působivé, i když ne dokonalé grafice vás vtáhne do sebe. Grafiku například doprovází efektní střídání dne a noci. Se spoluhráči je možné se ve hře domlouvat pomocí zabudovaného komunikačního systému, a to jak pomocí headsetu, tak pomocí psaných a předvolených příkazů. A opět, public server zde působí pouze jako hrozný chaos. Slova rofl, lamer, lol, wtf, omg, cheater jsou na denním pořádku a kazí dojem ze hry.

Síťový kód vše pohnojit umí

Bylo to tady už tolikrát a tolikrát to dokázalo zničit i jinak velice kvalitní hru. A taky tolikrát se ještě mnozí autoři nedokázali poučit. I tvůrci Confrontation si prostě myslí, že stačí udělat na oko pěknou hru a zcela se vyfláknout na síťový kód. Zde se ale za svoje flákačství nemohou vymlouvat na těžkopádnou architekturu PS3, ale pouze a jedině na lenost, případně nezkušenost.

socom confrontation 11.jpg

Prostě a jednoduše, nový SOCOM rozhodně nemá ideální napsané síťové rozhraní. Hráč se tak ve finále musí potýkat z poměrně nepříjemným lagováním, velikými prodlevami mezi klientem a serverem a to už je poměrně veliký problém. Někdy za problémový chod může i přeplněnost a nedostupnost serverů. Problémy má hra především s větším počtem hráčů v jedné herní lokaci, kdy nestíhá vše řádně obsluhovat. Ruku v ruce s tímto jde i občasné bolestné kolísání framerate.

socom confrontation 09.jpgsocom confrontation 12.jpg

Bugů je zde ostatně veliká spousta, zapadáváním do země a nemožností dále se pohnout počínaje, až po různé prolety granátů skrze černou díru a díru v časoprostoru konče. Naštěstí alespoň ovládání drží zažitý standard současných akčních her a rozhodně nezpůsobuje žádné frustrace. Poměrně zajímavou funkcí je vyklánění se zpoza rohů pomocí Sixaxis ovladače, což odstraňuje nutnost držet krkolomné množství tlačítek naráz a uvolní vám tak ruce pro další činnosti.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Akce | Taktická akce
Výrobce: Slant Six Games | Webové stránky hry
  • Hromada zbraní a vybavení
  • Ovládání
  • Mapy
  • Když je parta dobrých lidí, tak atmosféra
  • Lagy, lagy, lagy
  • Bugy, bugy, bugy
Související články
  1. Nový PSP SOCOM je konečně hotov
  2. Recenze: Socom: US Navy Seals Fireteam Bravo – vojáci do kapsy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A