PC

Sokoban – bonbónek pro milovníky logických her

Tato hra není v herním světě žádným nováčkem. Objevila se v různých podobách snad na všech platformách, PC nevyjímaje. Já osobně jsem se s ní setkal na základní škole, kde běhala v nehezké CGA grafice, avšak s výbornou hratelností. Dnes tu máme takový malý Sokobanův návrat, sice technicky nijak dokonalý, ale určitě stejně dobře hratelný jako před lety.
Sokoban – nápad tak jednoduchý, hra, řekl bych, až geniální, tak by mohla znít jedna stručná charakteristika této hry, která jistě mezi logickými hrami historie zaujímá jedno z předních míst.

Jak jsem řekl, Sokoban je hrou čistě logickou. V této hře (a všech jí podobných) máte vždy za úkol dopravit určitý počet nějakých věcí z místa „X“ na místo „Y“. Problém je však v tom, že jste omezeni prostorem, ve kterém se můžete pohybovat. Většinou vám v cestě brání zdi nebo ploty. A to je celý princip hry – je samozřejmé, že na začátku je řešení snadné a zabere několik minut, ale s každým novým levelem roste obtížnost a tak vám vyřešení posledních levelů může zabrat i několik hodin, tedy pokud u hry vydržíte :-).

Sokoban Sokoban

Dnešní hra není výjimkou a drží se všem zaběhnutých pravidel, která jsem popsal výše. Sokobanů jsme tu měli několik, ale já vám představím jednoho, který je doslova a do písmene stvořen pro Windows. Hra se ovládá myší a podporuje funkci DRAG&DROP, neboli chytni a pusť. Takže tedy teoreticky ke hraní hry vám stačí pouze myš.

Hrát můžete na dvě obtížnosti: lehká a těžká. Na každou obtížnost tu máme připraveno mnoho levelů. Na těžkou jich je 375, na lehkou jich je něco kolem 80. O zábavu máte tedy na dlouhou dobu postaráno.

Sokoban Sokoban

Grafika hry je jednoduchá, nic složitého, ale je celkem pěkná a úplně splňuje svůj účel. Po hudební stránce také nic extra nečekejte. Do se vám do uší známé písničky, které jsou ve formátu MID. Zvuky skoro žádné.

Sokoban není hra špatná, jak by se po výčtu technické stránky mohlo zdát. Některé hry prostě nejsou postaveny na špičkové grafice, ale hlavní důraz kladnou na hratelnost, a Sokoban je jednou z těchto her.

Download (1,3 MB) zde, VypalCD zde.

Váš názor Další článek: Serious Sam – druhý test, stále však ještě ne naostro

Témata článku: , , , , , , ,