Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně

Když správný japonský vlastenec zaslechne jméno Sokoban, což je pro Japonce něco jako pro nás známý idol dnešních dětí Ferda Mravenec (práce všeho druhu), orosí se mu oko a on v pozoru a se vzpomínkou ve svém východním srdci zavzpomíná na geniální tahovou hru, která se v této zemi zrodila a jejíchž padesát levelů tak nehorázně dlouho hrál.
Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně
Visual Sokoban (VS) je pokus o remake (nebudu vás napínat), a to remake mimořádně úspěšný, kdy se podařilo jak skvěle oprášit starý námět, tak jej vylepšit po všech stránkách. Smysl hry zůstává stále stejný, dotlačit bedny na místo kam patří s co nejmenším počtem tahů (i když, někdy je člověk rád, že nějaké to kolo vůbec dokončí). No a protože život není peříčko, náš skladník může bedny jenom tlačit a to vždy jenom jednu. Problémy z toho pramenící jsou evidentní, bedny jsou rozstrkané po celé místnosti v těch nejzapadlejších rozích a dotlačit je tak, aby nikde žádná neuvízla je opravdovým uměním, speciálně v pozdějších levelech.

SokobanSokoban

Začneme dnes výjimečně od záporů, protože ten je tu v podstatě jen jeden a to ten, že hra zatím (ach ty betaverze) neobsahuje žádné zvuky a hudbu, ale mezi námi, ono to vůbec nevadí, navíc, silně pochybuji, že by počítače na tisknutí faktur, příp. účtování byly standardně vybavovány Sound Blasterem… Navíc, šéfovi by jistě bylo podezřelé, že stále slyší šoupání beden a pokud by nedejbože přišel i na zdroj mohl by vám říct, že když se vám to posunování beden tak strašně MOC líbí, že nebude problém vám zajistit patřičnou rekvalifikaci, abyste se mohli i v jeho firmě pěkně skladníkovsky vyřádit.

Čím vás tedy VS ohromí? Především je to počet levelů ve hře přístupných, něco přes tisíc levelů kde se klidně ty největší úchylnosti řeší i na tisíce tahů, což dá jistě zabrat na nejednu šichtu v kanceláři či nudný večer doma (kdy vaši druhou polovičku „bolí hlava“, však to znáte…).

Další kvalitou hry je absolutně skvělá a roztomilá grafika, pokud se vám totiž figurka Duke Nuke´ema běhající po skladišti a tlačící bedny nebude pozdávat, můžete si klidně stáhnout některý z padesáti oficiálních skinů, což je vlastně padesát různých grafických prostředí. S klidem můžu říct, že si vybere i ta nejrýpavější dušička, protože tyto skiny mají náměty mimořádně různorodé, najdeme tu např. comicsy, avantgardní umění, punk, všelijaké přírodní motivy, severské, čistě geometrické a pro fandy nechybí ani grafické kabátky ze spousty dalších Sokobaních her.

SokobanSokoban

Hra je k dispozici na adrese visual.sokoban.net. Pokud byste měli pocit, že něco nejde stáhnout nebo načíst, narazil jsem na takovou zajímavost, stránka někdy nejde načíst pokud se nečte jenom z ní! Tj. pokud např. stahujete verzi 2, zavřete si ostatní okna, pokud totiž při stahování Sokoban zjistí, že je aktivní ještě něco, většinou spadne i se stahováním, nechápu, ale dá se to přežít, navíc, něco přes 300 kB se dá stáhnout i modemem v relativně solidním čase.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
V God of War je tajemství, které ještě nikdo neobjevil, tvrdí studio

V God of War je tajemství, které ještě…

Podle kreativního ředitele studia Santa Monica, Coryho Barloga, je v God of War stále ještě ukryté něco, co zatím nikdo z více než pěti milionů hráčů na světě neodhalil.

4.  6.  2018 | | 6 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

včera | | 1 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Tennis World Tour: zpátky na kurt (recenze)

Tennis World Tour: zpátky na kurt (rec…

Po opravdu dlouhé době se nám dostává návratu na virtuální kurt od původních tvůrců Top Spinu. Stojí to za to?

4.  6.  2018 | | 6 N/A
Nový Assassin

Nový Assassin's Creed možná nabídne vě…

Líbil se vám větší příklon k RPG žánru v Origins? Vývojáři v tom podle všeho hodlají pokračovat.

4.  6.  2018 | | 1 N/A