Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně

Když správný japonský vlastenec zaslechne jméno Sokoban, což je pro Japonce něco jako pro nás známý idol dnešních dětí Ferda Mravenec (práce všeho druhu), orosí se mu oko a on v pozoru a se vzpomínkou ve svém východním srdci zavzpomíná na geniální tahovou hru, která se v této zemi zrodila a jejíchž padesát levelů tak nehorázně dlouho hrál.
Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně
Visual Sokoban (VS) je pokus o remake (nebudu vás napínat), a to remake mimořádně úspěšný, kdy se podařilo jak skvěle oprášit starý námět, tak jej vylepšit po všech stránkách. Smysl hry zůstává stále stejný, dotlačit bedny na místo kam patří s co nejmenším počtem tahů (i když, někdy je člověk rád, že nějaké to kolo vůbec dokončí). No a protože život není peříčko, náš skladník může bedny jenom tlačit a to vždy jenom jednu. Problémy z toho pramenící jsou evidentní, bedny jsou rozstrkané po celé místnosti v těch nejzapadlejších rozích a dotlačit je tak, aby nikde žádná neuvízla je opravdovým uměním, speciálně v pozdějších levelech.

SokobanSokoban

Začneme dnes výjimečně od záporů, protože ten je tu v podstatě jen jeden a to ten, že hra zatím (ach ty betaverze) neobsahuje žádné zvuky a hudbu, ale mezi námi, ono to vůbec nevadí, navíc, silně pochybuji, že by počítače na tisknutí faktur, příp. účtování byly standardně vybavovány Sound Blasterem… Navíc, šéfovi by jistě bylo podezřelé, že stále slyší šoupání beden a pokud by nedejbože přišel i na zdroj mohl by vám říct, že když se vám to posunování beden tak strašně MOC líbí, že nebude problém vám zajistit patřičnou rekvalifikaci, abyste se mohli i v jeho firmě pěkně skladníkovsky vyřádit.

Čím vás tedy VS ohromí? Především je to počet levelů ve hře přístupných, něco přes tisíc levelů kde se klidně ty největší úchylnosti řeší i na tisíce tahů, což dá jistě zabrat na nejednu šichtu v kanceláři či nudný večer doma (kdy vaši druhou polovičku „bolí hlava“, však to znáte…).

Další kvalitou hry je absolutně skvělá a roztomilá grafika, pokud se vám totiž figurka Duke Nuke´ema běhající po skladišti a tlačící bedny nebude pozdávat, můžete si klidně stáhnout některý z padesáti oficiálních skinů, což je vlastně padesát různých grafických prostředí. S klidem můžu říct, že si vybere i ta nejrýpavější dušička, protože tyto skiny mají náměty mimořádně různorodé, najdeme tu např. comicsy, avantgardní umění, punk, všelijaké přírodní motivy, severské, čistě geometrické a pro fandy nechybí ani grafické kabátky ze spousty dalších Sokobaních her.

SokobanSokoban

Hra je k dispozici na adrese visual.sokoban.net. Pokud byste měli pocit, že něco nejde stáhnout nebo načíst, narazil jsem na takovou zajímavost, stránka někdy nejde načíst pokud se nečte jenom z ní! Tj. pokud např. stahujete verzi 2, zavřete si ostatní okna, pokud totiž při stahování Sokoban zjistí, že je aktivní ještě něco, většinou spadne i se stahováním, nechápu, ale dá se to přežít, navíc, něco přes 300 kB se dá stáhnout i modemem v relativně solidním čase.

Nejnovější komentáře

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A