Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně

Když správný japonský vlastenec zaslechne jméno Sokoban, což je pro Japonce něco jako pro nás známý idol dnešních dětí Ferda Mravenec (práce všeho druhu), orosí se mu oko a on v pozoru a se vzpomínkou ve svém východním srdci zavzpomíná na geniální tahovou hru, která se v této zemi zrodila a jejíchž padesát levelů tak nehorázně dlouho hrál.
Sokoban tisíckrát jinak a opět originálně
Visual Sokoban (VS) je pokus o remake (nebudu vás napínat), a to remake mimořádně úspěšný, kdy se podařilo jak skvěle oprášit starý námět, tak jej vylepšit po všech stránkách. Smysl hry zůstává stále stejný, dotlačit bedny na místo kam patří s co nejmenším počtem tahů (i když, někdy je člověk rád, že nějaké to kolo vůbec dokončí). No a protože život není peříčko, náš skladník může bedny jenom tlačit a to vždy jenom jednu. Problémy z toho pramenící jsou evidentní, bedny jsou rozstrkané po celé místnosti v těch nejzapadlejších rozích a dotlačit je tak, aby nikde žádná neuvízla je opravdovým uměním, speciálně v pozdějších levelech.

SokobanSokoban

Začneme dnes výjimečně od záporů, protože ten je tu v podstatě jen jeden a to ten, že hra zatím (ach ty betaverze) neobsahuje žádné zvuky a hudbu, ale mezi námi, ono to vůbec nevadí, navíc, silně pochybuji, že by počítače na tisknutí faktur, příp. účtování byly standardně vybavovány Sound Blasterem… Navíc, šéfovi by jistě bylo podezřelé, že stále slyší šoupání beden a pokud by nedejbože přišel i na zdroj mohl by vám říct, že když se vám to posunování beden tak strašně MOC líbí, že nebude problém vám zajistit patřičnou rekvalifikaci, abyste se mohli i v jeho firmě pěkně skladníkovsky vyřádit.

Čím vás tedy VS ohromí? Především je to počet levelů ve hře přístupných, něco přes tisíc levelů kde se klidně ty největší úchylnosti řeší i na tisíce tahů, což dá jistě zabrat na nejednu šichtu v kanceláři či nudný večer doma (kdy vaši druhou polovičku „bolí hlava“, však to znáte…).

Další kvalitou hry je absolutně skvělá a roztomilá grafika, pokud se vám totiž figurka Duke Nuke´ema běhající po skladišti a tlačící bedny nebude pozdávat, můžete si klidně stáhnout některý z padesáti oficiálních skinů, což je vlastně padesát různých grafických prostředí. S klidem můžu říct, že si vybere i ta nejrýpavější dušička, protože tyto skiny mají náměty mimořádně různorodé, najdeme tu např. comicsy, avantgardní umění, punk, všelijaké přírodní motivy, severské, čistě geometrické a pro fandy nechybí ani grafické kabátky ze spousty dalších Sokobaních her.

SokobanSokoban

Hra je k dispozici na adrese visual.sokoban.net. Pokud byste měli pocit, že něco nejde stáhnout nebo načíst, narazil jsem na takovou zajímavost, stránka někdy nejde načíst pokud se nečte jenom z ní! Tj. pokud např. stahujete verzi 2, zavřete si ostatní okna, pokud totiž při stahování Sokoban zjistí, že je aktivní ještě něco, většinou spadne i se stahováním, nechápu, ale dá se to přežít, navíc, něco přes 300 kB se dá stáhnout i modemem v relativně solidním čase.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |