Sony na začátku prodejů PS4 nečeká takové ztráty, jaké měla PS3

Společnost se po loňské hrozivé ztrátě dostala do černých čísel.
Sony na začátku prodejů PS4 nečeká takové ztráty, jaké měla PS3

Sony si pro jejich čip Cell, který pohání konzoli Playstation 3, malovala světlou budoucnost – přelomový čip se měl stát součástí celé řady elektronických zařízení, takže vysoké investice do jeho vývoje dávaly smysl. Bohužel Cell neprorazil a jeho exotická architektura dělá herním vývojářům problémy snad dodnes. Obrovské investice do vývoje Cellu byly i důvodem, proč se Playstation 3 na začátku prodával s výraznou ztrátou.

U Playstationu 4 se prý tato situace opakovat nebude. Prohlásil to CFO Sony, Masaru Kato, během telekonference o výsledcích firmy. Nyní sice taky mají tým, který pracuje na vývoji čipu, ale ten staví na existujících technologiích a navíc další investice do výroby převezmou partneři (čip dodá AMD).

Sony tak do vývoje PS4 dá výrazně méně peněz než v případě PS3. Nicméně i tak se dá předpokládat, že konzole nějakou částkou bude dotována a zisk budou generovat až prodeje her. Jen by tentokrát Sony měla začít vydělávat výrazně více.

Co se týče výsledků herní sekce Sony, tak tam se jim moc nedařilo – prodeje meziročně propadly o 12,2 % a příjem spadl o 94 % na 18 milionů dolarů (asi 360 milionů korun). Kombinované prodeje PS2 a PS3 se propadly z 18 milionů v loňském roce na letošních 16,5 milionů, zatímco prodeje PSP a Vity vzrostly z 6,8 milionů na 7 milionů. Vita však byla v Japonsku zlevněna, takže moc peněz nárůst prodejů nepřinesl.

V tomto roce Sony očekává výrazný nárůst prodejů, pochopitelně díky PS4. Příjem však má být zhruba stejný kvůli investicím do vývoje a marketingu. V plánu je během tohoto finančního roku prodat 10 milionů PS3 (předchozí PS2 už nepočítají) a 5 milionů PSP a Vity, což není pro nový handheld moc pozitivní vyhlídka. Očekávané prodeje PS4 nebyly oznámeny.

Celkově se Sony však dařilo, Kaz Hirai na pozici prezidenta firmy dostal firmu po výrazných ztrátách zpět do černých čísel. Dokázal to díky reorganizaci a prodeji drahých kancelářských budov v Japonsku a Americe.

Zdroj: Eurogamer

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A