Sony na začátku prodejů PS4 nečeká takové ztráty, jaké měla PS3

Společnost se po loňské hrozivé ztrátě dostala do černých čísel.
Sony na začátku prodejů PS4 nečeká takové ztráty, jaké měla PS3

Sony si pro jejich čip Cell, který pohání konzoli Playstation 3, malovala světlou budoucnost – přelomový čip se měl stát součástí celé řady elektronických zařízení, takže vysoké investice do jeho vývoje dávaly smysl. Bohužel Cell neprorazil a jeho exotická architektura dělá herním vývojářům problémy snad dodnes. Obrovské investice do vývoje Cellu byly i důvodem, proč se Playstation 3 na začátku prodával s výraznou ztrátou.

U Playstationu 4 se prý tato situace opakovat nebude. Prohlásil to CFO Sony, Masaru Kato, během telekonference o výsledcích firmy. Nyní sice taky mají tým, který pracuje na vývoji čipu, ale ten staví na existujících technologiích a navíc další investice do výroby převezmou partneři (čip dodá AMD).

Sony tak do vývoje PS4 dá výrazně méně peněz než v případě PS3. Nicméně i tak se dá předpokládat, že konzole nějakou částkou bude dotována a zisk budou generovat až prodeje her. Jen by tentokrát Sony měla začít vydělávat výrazně více.

Co se týče výsledků herní sekce Sony, tak tam se jim moc nedařilo – prodeje meziročně propadly o 12,2 % a příjem spadl o 94 % na 18 milionů dolarů (asi 360 milionů korun). Kombinované prodeje PS2 a PS3 se propadly z 18 milionů v loňském roce na letošních 16,5 milionů, zatímco prodeje PSP a Vity vzrostly z 6,8 milionů na 7 milionů. Vita však byla v Japonsku zlevněna, takže moc peněz nárůst prodejů nepřinesl.

V tomto roce Sony očekává výrazný nárůst prodejů, pochopitelně díky PS4. Příjem však má být zhruba stejný kvůli investicím do vývoje a marketingu. V plánu je během tohoto finančního roku prodat 10 milionů PS3 (předchozí PS2 už nepočítají) a 5 milionů PSP a Vity, což není pro nový handheld moc pozitivní vyhlídka. Očekávané prodeje PS4 nebyly oznámeny.

Celkově se Sony však dařilo, Kaz Hirai na pozici prezidenta firmy dostal firmu po výrazných ztrátách zpět do černých čísel. Dokázal to díky reorganizaci a prodeji drahých kancelářských budov v Japonsku a Americe.

Zdroj: Eurogamer

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |