Současný model dlouhých AAA her je neudržitelný, tvrdí Shawn Layden

Bývalý šéf Sony Interactive Entertainment by rád viděl návrat kratších AAA her. Pokud se tak nestane, dost možná si za přední tituly budeme muset připlatit.
Současný model dlouhých AAA her je neudržitelný, tvrdí Shawn Layden

Shawn Layden se v nedávném rozhovoru rozpovídal o tom, jak momentálně funguje vývoj AAA her, které jsou v poslední době především obřím tahákem Sony. Tempo, jakým se prodlužuje vývoj největších herních titulů, je podle bývalého šéfa Sony Interactive Entertainment neudržitelné. Jako jeden z příkladů můžeme využít právě čerstvě vydané pokračování thrilleru The Last of Us. První hra byla ve vývoji tři a půl roku a hráčům zabrala kolem patnácti hodin. Druhý díl se rozrostl herní dobou téměř na dvojnásobek a podobně tomu bylo i s vývojem. Je tedy jasné, že náklady na vývoj musely několikanásobně převýšit první díl. 

Playstation 5 bude velký, má to ale svůj důvod, tvrdí Sony

Playstation 5 bude velký, má to ale svůj důvod, tvrdí Sony

"Problém s tímto modelem je, že není udržitelný," konstatoval Layden s tím, že vývoj AAA her současné generace stál mezi osmdesáti a sto padesáti miliony dolarů bez započítání marketingu a vývoj trval průměrně kolem pěti let. "Nemyslím si, že v další generaci bychom mohli tato čísla opět zdvojnásobit a myslet si, že lze i nadále růst. Celý průmysl podle mě musí trošku zabrzdit a zamyslet se, co vlastně tvoříme. Jaké je očekávání publika? Jaký je nejlepší způsob k odvyprávění našeho příběhu tak, aby řekl to, co chceme říci," pokračoval.

"Pro každou příběhovou hru je obtížné mířit na značku 50-60 hodin herního času, protože vývoj potom bude nesmírně drahý. Ve finále bychom tak tímto modelem mohli zabránit talentovaným a zajímavým tvůrcům v přivedení jejich příběhů na trh. Je třeba to přehodnotit,"  vysvětluje Layden, že délka her vede k vysoké finanční náročnosti a menší frekvenci v produkci her.

Playstation 5: vše, co víme o nové herní konzoli od Sony

Playstation 5: vše, co víme o nové herní konzoli od Sony

Za předpokladu, že by nedošlo ke změně, je podle Laydena velmi pravděpodobné, že si za hry nové generace budeme nuceni připlatit. "Cena her byla 59,99$ od doby, co jsem v tomto byznysu začínal. Náklady na vývoj her ale vzrostly asi desetkrát. Pokud se nepohybuje cena her, ale náklady na vývoj prudce rostou, stává se tento model čím dál náročnějším. Myslím, že v nové generaci dojde ke kolizi těchto proměnných,"  pokračoval.

"Jaká je na to tedy odpověď? Co místo pěti let práce na hře s osmdesáti hodinami vytvořit za tři roky titul kolem patnácti hodin? Jaké by na to byly náklady? Osobně jsem starší hráč a návrat ke kratším AAA hrám kolem dvanácti až patnácti hodin bych uvítal. Dokončil bych více her a stejně jako u literatury nebo filmů by nám taková hra mohla nabídnout celistvější a zajímavější zážitek. Rád bych, aby se něco takového do průmyslu vrátilo," uzavřel Layden svým přáním do budoucna.

Vidíte to podobně jako Layden, nebo radši hrajete rozsáhlé a časově náročné tituly?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Dr Disrespect dostal permaban, na Twitch.tv si už nezastreamuje

Dr Disrespect dostal permaban, na Twitch.tv si už …

Slavný streamer byl vyhozen ze své domovské platformy, zákaz má být trvalý.

28.  6.  2020 | | 9 N/A
Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než…

To, že hry jsou blahodárná činnost nám hráčům jistě nikdo nemusí vysvětlovat. Avšak tu a tam se hodí mít v záloze pár článků s důkazy, které jasně vysvětlí, proč u těch her prosedíme tolik času. Pojďme se tedy společně podívat na vědecky prokázané pozitivní důsledky hraní her a odhalme část toho, co nám za ty roky daly.

29.  6.  2020 | | 13 N/A
Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na …

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

4.  7.  2020 | | 47 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na multiplayerovky

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

3.  7.  2020 | | 2 N/A
Zadarmo nebo se slevou: letní slevy na Steamu a Stranger Things 3 zdarma

Zadarmo nebo se slevou: letní slevy na Steamu a St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  6.  2020 |