Soul Calibur – velké souboje na malých displejích (recenze)

Legendární Soul Calibur se dočkal už pátého dílu a opět pouze pro konzole. Majitelé iOS zařízení však mají to privilegium si vyzkoušet první, nejlepší díl.
Soul Calibur – velké souboje na malých displejích (recenze)

Na iOS už jsme se setkali s legendami bojovek, jako je Street Fighter nebo Virtual Fighter, a teď přichází do party další hráč – Soul Calibur. Ve své době se jednalo o titul, který přivedl k hraní bojových her nové hráče. Přeci jen, náročnost prvních dvou zmíněných mlátiček nebyla pro každého a Soul Calibur představoval (a stále představuje) příjemný kompromis. Další odlišností hry jsou zbraně, které dostávají bojovníci do rukou a jejichž prostřednictvím si naklepávají budky.

Soul Calibur 01.jpg

Zábavnost každé akční hry na mobilních zařízeních závisí především na správném rozvržení tlačítek a přesnosti ovládání, takže se tomuto aspektu budeme věnovat jako prvnímu. Vývojáři z Namca se rozhodli nic neriskovat a ovládání je, dá-li se říci, klasické: směrový joypad na levé straně, akční tlačítka na pravé. Pokud by vám toto rozložení nevyhovovalo, můžete si ho nicméně upravit dle své potřeby. Virtuální tlačítka vám pochopitelně klasickou arcade páku nenahradí, ale Soul Calibur se hraje dobře i na nich a to je základ.

Soul Calibur 02.jpg

Samotné souboje jsou velmi zábavné a nabízí komba oku náruživého hráče lahodící. Jejich provedení také není ani zdaleka tak komplikované jako ve zmíněném Virtual Fighteru – kombinace nejsou zbytečně složité a načasování je též trochu benevolentní, takže nováčkové budou slavit úspěchy i se zběsilým mačkáním náhodných tlačítek. Pokud však chcete hrát vyšší ligu (a obtížnost), rozhodně se neobejdete bez tréninku, což je definitivně plus.

Ve hře na vás čeká několik herních modů. Od klasického Arcade Battle, kde porážíte jednoho protivníka za druhým, abyste nakonec stanuli před finálním bossem, přes Time Attack až po dva Survival mody. Time Attack je prakticky to stejné v bledě modrém jako Arcade Battle, nicméně s časovým limitem. V Survival modu zase dostanete limitovaný počet životů a vaším cílem bude porazit co nejvíce bojovníků. V posledním modu nazvaném Extra Survival si zase vyzkoušíte, kolik protivníků dokážete porazit za použití single-hit kills.

Soul Calibur 03.jpg

Asi nemusím připomínat, že jakousi kampaní je prvně zmiňovaný mód. Jeho postupováním budete odemykat nové postavy, kterých je ve hře celkem 19. Své nejlepší výsledky z ostatních modů si potom můžete porovnat se zbytkem světa na leaderboardech. Teď asi čekáte, že zmíním multiplayer. Bohužel o něm není co říct, protože ve hře z nějakého důvodu chybí. Je to obrovské zklamání, protože podobné akční bojovky baví nejvíce v multiplayeru a je škoda, že autoři do hry nepřidali ani ten lokální.

Vzhledem k poměrně vysoké ceně je koupení hry otázkou, na kterou se hledá odpověď velmi složitě. Na jednu stranu budou fanoušci rádi za převedení další modly konzolového hraní na platformu iOS, na druhou stranu budou znechucení absencí multiplayeru. I přesto se však jedná o velmi kvalitní titul, s dobrým grafickým zpracováním, který si vaši pozornost určitě zaslouží.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Arkády | Bojovka se zbraněmi
Výrobce: Namco Bandai | Webové stránky hry
 • Zábavný soubojový systém
 • Přístupné nováčkům
 • Líbívá grafika
 • Absence multiplayeru
 • Vyšší cena
Související články
 1. Po poprsí následuje pozadí, aneb další reklama na Soul Calibur V
 2. Pro Soul Calibur V jsou naplánovany tři DLC balíky
 3. Jak správně propagovat Soul Calibur V? Přeci velkým poprsím.
 4. Sexy oblečky pro Soul Calibur V od designera Bayonetty
 5. Oznámen Soul Calibur 5
 6. Blog: Soul Calibur: Broken Destiny
 7. Soul Calibur 4 – lépe, znovu a lépe

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A