Soul Calibur – velké souboje na malých displejích (recenze)

Legendární Soul Calibur se dočkal už pátého dílu a opět pouze pro konzole. Majitelé iOS zařízení však mají to privilegium si vyzkoušet první, nejlepší díl.
Soul Calibur – velké souboje na malých displejích (recenze)

Na iOS už jsme se setkali s legendami bojovek, jako je Street Fighter nebo Virtual Fighter, a teď přichází do party další hráč – Soul Calibur. Ve své době se jednalo o titul, který přivedl k hraní bojových her nové hráče. Přeci jen, náročnost prvních dvou zmíněných mlátiček nebyla pro každého a Soul Calibur představoval (a stále představuje) příjemný kompromis. Další odlišností hry jsou zbraně, které dostávají bojovníci do rukou a jejichž prostřednictvím si naklepávají budky.

Soul Calibur 01.jpg

Zábavnost každé akční hry na mobilních zařízeních závisí především na správném rozvržení tlačítek a přesnosti ovládání, takže se tomuto aspektu budeme věnovat jako prvnímu. Vývojáři z Namca se rozhodli nic neriskovat a ovládání je, dá-li se říci, klasické: směrový joypad na levé straně, akční tlačítka na pravé. Pokud by vám toto rozložení nevyhovovalo, můžete si ho nicméně upravit dle své potřeby. Virtuální tlačítka vám pochopitelně klasickou arcade páku nenahradí, ale Soul Calibur se hraje dobře i na nich a to je základ.

Soul Calibur 02.jpg

Samotné souboje jsou velmi zábavné a nabízí komba oku náruživého hráče lahodící. Jejich provedení také není ani zdaleka tak komplikované jako ve zmíněném Virtual Fighteru – kombinace nejsou zbytečně složité a načasování je též trochu benevolentní, takže nováčkové budou slavit úspěchy i se zběsilým mačkáním náhodných tlačítek. Pokud však chcete hrát vyšší ligu (a obtížnost), rozhodně se neobejdete bez tréninku, což je definitivně plus.

Ve hře na vás čeká několik herních modů. Od klasického Arcade Battle, kde porážíte jednoho protivníka za druhým, abyste nakonec stanuli před finálním bossem, přes Time Attack až po dva Survival mody. Time Attack je prakticky to stejné v bledě modrém jako Arcade Battle, nicméně s časovým limitem. V Survival modu zase dostanete limitovaný počet životů a vaším cílem bude porazit co nejvíce bojovníků. V posledním modu nazvaném Extra Survival si zase vyzkoušíte, kolik protivníků dokážete porazit za použití single-hit kills.

Soul Calibur 03.jpg

Asi nemusím připomínat, že jakousi kampaní je prvně zmiňovaný mód. Jeho postupováním budete odemykat nové postavy, kterých je ve hře celkem 19. Své nejlepší výsledky z ostatních modů si potom můžete porovnat se zbytkem světa na leaderboardech. Teď asi čekáte, že zmíním multiplayer. Bohužel o něm není co říct, protože ve hře z nějakého důvodu chybí. Je to obrovské zklamání, protože podobné akční bojovky baví nejvíce v multiplayeru a je škoda, že autoři do hry nepřidali ani ten lokální.

Vzhledem k poměrně vysoké ceně je koupení hry otázkou, na kterou se hledá odpověď velmi složitě. Na jednu stranu budou fanoušci rádi za převedení další modly konzolového hraní na platformu iOS, na druhou stranu budou znechucení absencí multiplayeru. I přesto se však jedná o velmi kvalitní titul, s dobrým grafickým zpracováním, který si vaši pozornost určitě zaslouží.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Arkády | Bojovka se zbraněmi
Výrobce: Namco Bandai | Webové stránky hry
 • Zábavný soubojový systém
 • Přístupné nováčkům
 • Líbívá grafika
 • Absence multiplayeru
 • Vyšší cena
Související články
 1. Po poprsí následuje pozadí, aneb další reklama na Soul Calibur V
 2. Pro Soul Calibur V jsou naplánovany tři DLC balíky
 3. Jak správně propagovat Soul Calibur V? Přeci velkým poprsím.
 4. Sexy oblečky pro Soul Calibur V od designera Bayonetty
 5. Oznámen Soul Calibur 5
 6. Blog: Soul Calibur: Broken Destiny
 7. Soul Calibur 4 – lépe, znovu a lépe

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily