Sound Blaster Audigy - stříbrná perla z dílen Creative Labs

Přestože si Creative Labs dali s vypuštěním nové generace Sound Blasteru skutečně na čas, rozhodně se není třeba bát toho, že by teď na trh přicházel s křížkem po funuse. Právě naopak, Audigy bude díky svému bezkonkurenčnímu výkonu, skvělému softwaru a očekávaným novým funkcím stoprocentně ještě velmi dlouhou dobu skutečným králem mezi zvukovkami.
Sound Blaster Audigy - stříbrná perla z dílen Creative Labs
Přestože si Creative Labs dali s vypuštěním nové generace Sound Blasteru skutečně na čas, rozhodně se není třeba bát toho, že by teď na trh přicházel s křížkem po funuse. Právě naopak, Audigy bude díky svému bezkonkurenčnímu výkonu, skvělému softwaru a očekávaným novým funkcím stoprocentně ještě velmi dlouhou dobu skutečným králem mezi zvukovkami.

Audigy Player, která nám byla zapůjčena k důkladnému otestování, je z trojice variant Audigy, jež se dováží do České republiky, tou nejlidovější a tedy i cenově nejdostupnější volbou. Právě z tohoto důvodu je také ze všech typů Audigy zřejmě tím jediným potenciálním adeptem k instalaci do herních a "domácích" sestav. Jeho zaměření na nenáročného uživatele popř. hráče ostatně odpovídá i přiložená softwarová výbava. Nepočítáme-li drivery a přidružené nastavovací prográmky, jako například skvělý Surround Mixer, určitě bychom měli vzpomenout minimálně Lava Player či skutečně vrcholně nepoužitelný Play Center, který tvůrci dosud nenaučili kvalitně přehrávat DVD filmy a jehož praktická využitelnost se tedy rovná nule (nepočítáme-li možnost přehrávání MP3 souborů, ke kterému stejně všichni používají Windowsácký Media Player, popřípadě legendární WinAmp). Základní programovou výbavu Audigy Playeru doplňuje ještě plná verze kvalitní akční hry Giants, na níž si posléze můžete v praxi vyzkoušet přínos kvalitního prostorového ozvučení.

Novinek, které stihli za dobu od vypuštění předchozí mutace Sound Blasteru inženýři Creativu do Audigy implementovat, sice není mnoho, nicméně kvantitu bohatě vyvažují kvalitou. Konečně jsme se tak dočkali 24bitové vzorkovací frekvence (oproti 16-bitům předchozích SB), díky níž u Audigy došlo ke značnému zlepšení zvukové reprodukce. Taktéž Creativem neustále zmiňovaná vylepšená forma EAXu nazvaná EAX HD, jejíž kvality si můžete ověřit na vlastní uši v přiloženém Goldmine demu, a přítomnost FireWire patří k jedněm z mnoha nezpochybnitelných výhod nové generace Sound Blasteru.

Varianty Audigy
společně s Audigy Player dorazila na trh i celá škála dalších Audigy "balíčků"...

Audigy Platinum obsahuje kromě samotné karty a obligátního game portu i zásuvný šuplík s konektory do 5,25" pozice, bílé dálkové ovládání a bohatší softwarovou výbavu.

Audigy Platinum EX je vylepšenou verzí Platinum. Narozdíl od své levnější kolegyně je doplněna černým masivním externím panelem s konektory a stejnobarevným dálkovým ovládáním. Přibyly i prográmky Acid DJ a Fruity Loops.

Audigy Gamer je, jak název napovídá, určena primárně hráčům. Tím hlavním, co ji k tomu předurčuje je přítomnost dvou akčních her (Max Payne, Giants) v základním balení a samozřejmě implementace FireWire. Naneštěstí je ale tato verze Audigy k dostání zatím pouze ve Spojených státech.

Audigy MP3+ přidává oproti základní Audigy speciální verzi Creative PlayCentra doplněnou o funkce sloužící k ripování, organizování, vybírání a pálení (na CD samozřejmě :) hudby ve formátu MP3 či WMA. Platí o ní totéž jako o Audigy Gamer, tj. že se o jejím dovozu do naší malé zemičky zatím neuvažuje.

Instalace samotné karty proběhla na našem testovacím stroji (AMD Duron 750 MHz, MB MSI K7T Turbo) bez sebemenších potíží. Trvala sice kvůli nadměrně velkému objemu přenášených dat relativně dlouhou dobu a po prvním instalačním restartu se také na chvíli Windows kočkovaly s procesorem a harddiskem, nicméně po následném druhém restartu se už vše vrátilo do zaběhlých kolejí a systém šlapal jako hodinky. Majitelé pomalejších počítačů budou ale zřejmě muset počítat s tím, že start operačního systému se jim po nainstalování všech částí softwarového vybavení Audigy značně zpomalí (a to nejen kvůli animovanému vlnícímu se logu Creativu, které vás uvítá při každém spuštění Windowsů).

EAX Advanced HD
Nová verze EAXu je určena samozřejmě jen a jen hráčům. Dokáže zároveň zpracovávat až čtyři rozdílné efekty prostředí, což činí Audigy odlišnou nejen od všech Live! karet (které uměly simulaci pouze jediného prostředí v jednom čase), ale také od odstatních dostupných konkurenčních zvukovek. Mezi ony efekty patří Environment Panning (umožňuje přesnou zvukovou lokalizaci objektu v 3d scéně, což se hodí například ve chvíli, kdy se zdroj zvuku postupně přibližuje k hráčově postavě), Environment Reflections (jde o obdobu Panningu, ovšem s tím rozdílem, že umožňuje lokalizaci i v závislosti na chování prostředí, tj. např. odrážení zvuku od stěn, vznik ozvěny atd.), Environment Filtering (simuluje šíření zvuku v otevřených i uzavřených scénách) a Environment Morphing (umožňuje plynulý přechod z jednoho prostředí do druhého).

Prvním programem, který doplatil na mé testovací choutky, se samozřejmě stalo ono Goldmine demo, jehož použití pro podobný účel se přímo nabízelo. Na odhadem desítce různých modelových situací vám Creative v ve vysloveně odporném prostředí jakéhosi kostkovaného údolí předvede rozdíl mezi vypnutým a zapnutým EAX HD a taktéž efekty, které EAX HD dokáže ve spolupráci se schopnými vývojáři vykouzlit. Velice hezky si na Goldmine můžete také ověřit, jakým zásadním způsobem ovlivňuje použití EAX HD v negativním smyslu výkon vašeho procesoru (co bychom ale za tak dokonalé zvukové efekty nedali, že?).

Při přehrávání DVD filmů, pro které jsem místo PlayCentra využil kvalitnějšího PowerDVD, Audigy také prokázala značný nárůst kvality a především vysokou variabilitu. Při reprodukci zvukově náročného snímku Vertical Limit si dokázala hravě poradit nejen s "uřvanými" scénami s lavinami, padajícími sněhovými kvádry či výbuchy bomb, ale také s tichými dialogy a to vše s bezchybným prostorovým ozvučením.

I u Audigy ale platí stejně jako u všech karet řady Live! pravidlo, že je zbytečné investovat do jejich koupě, pakliže nevlastníte nebo si nehodláte pořídit reprosestavu na prostorový zvuk. Ideální je samozřejmě nešetřit a koupit rovnou sestavu 5.1 (tedy 5 satelitní repráčků + subwoofer), která vám umožní pouštět si DVD filmy s Dolby Digital zvukem (Audigy stejně jako předchozí generace Sound Blasterů standardně obsahuje dekodér právě Dolby Digital). Jejich cena se dnes sice pohybuje na třech a více tisících korunách a tak pořízení takového aparátu není nijak levnou záležitostí, ale na druhou stranu pokud nemáte důvod přehnaně šetřit, jistě se vám investice do komba Audigy + 5.1 sestava vyplatí.

Základní technické údaje (Audigy Player)
  • výstupy - Digital Out (sdílený s analogovým výstupem na středové repro a subwoofer), SB1394 (FireWire), Front Out (analogový výstup na přední...), Rear Out (...a zadní sadu beden), Line Out
  • vstupy - Mic in (mikrofon), Line In
  • počet MIDI kanálů – 48
  • přehrávání - 24bit, 96kHz
  • nahrávání - 16bit, 48kHz
  • minimální hw. nároky - Pentium II 350 MHz, 64 MB RAM (128 MB doporučeno pro zpracování videonahrávek), 3D akcelerátor o min. 8MB (pro hraní her s podporou EAXu)
  • podporované operační systémy - Windows98 (SE pro SB1394), 2000, ME, XP (po downloadu adekvátních driverů z www.creative.com), NT, DOS (nepodporované - Win95, Win3.x, Linux)

Cena: 4350 Kč včetně DPH
Produkt zapůjčila společnost: Creative Distribution s.r.o.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A