Sound Blaster Audigy - stříbrná perla z dílen Creative Labs

Přestože si Creative Labs dali s vypuštěním nové generace Sound Blasteru skutečně na čas, rozhodně se není třeba bát toho, že by teď na trh přicházel s křížkem po funuse. Právě naopak, Audigy bude díky svému bezkonkurenčnímu výkonu, skvělému softwaru a očekávaným novým funkcím stoprocentně ještě velmi dlouhou dobu skutečným králem mezi zvukovkami.
Sound Blaster Audigy - stříbrná perla z dílen Creative Labs
Přestože si Creative Labs dali s vypuštěním nové generace Sound Blasteru skutečně na čas, rozhodně se není třeba bát toho, že by teď na trh přicházel s křížkem po funuse. Právě naopak, Audigy bude díky svému bezkonkurenčnímu výkonu, skvělému softwaru a očekávaným novým funkcím stoprocentně ještě velmi dlouhou dobu skutečným králem mezi zvukovkami.

Audigy Player, která nám byla zapůjčena k důkladnému otestování, je z trojice variant Audigy, jež se dováží do České republiky, tou nejlidovější a tedy i cenově nejdostupnější volbou. Právě z tohoto důvodu je také ze všech typů Audigy zřejmě tím jediným potenciálním adeptem k instalaci do herních a "domácích" sestav. Jeho zaměření na nenáročného uživatele popř. hráče ostatně odpovídá i přiložená softwarová výbava. Nepočítáme-li drivery a přidružené nastavovací prográmky, jako například skvělý Surround Mixer, určitě bychom měli vzpomenout minimálně Lava Player či skutečně vrcholně nepoužitelný Play Center, který tvůrci dosud nenaučili kvalitně přehrávat DVD filmy a jehož praktická využitelnost se tedy rovná nule (nepočítáme-li možnost přehrávání MP3 souborů, ke kterému stejně všichni používají Windowsácký Media Player, popřípadě legendární WinAmp). Základní programovou výbavu Audigy Playeru doplňuje ještě plná verze kvalitní akční hry Giants, na níž si posléze můžete v praxi vyzkoušet přínos kvalitního prostorového ozvučení.

Novinek, které stihli za dobu od vypuštění předchozí mutace Sound Blasteru inženýři Creativu do Audigy implementovat, sice není mnoho, nicméně kvantitu bohatě vyvažují kvalitou. Konečně jsme se tak dočkali 24bitové vzorkovací frekvence (oproti 16-bitům předchozích SB), díky níž u Audigy došlo ke značnému zlepšení zvukové reprodukce. Taktéž Creativem neustále zmiňovaná vylepšená forma EAXu nazvaná EAX HD, jejíž kvality si můžete ověřit na vlastní uši v přiloženém Goldmine demu, a přítomnost FireWire patří k jedněm z mnoha nezpochybnitelných výhod nové generace Sound Blasteru.

Varianty Audigy
společně s Audigy Player dorazila na trh i celá škála dalších Audigy "balíčků"...

Audigy Platinum obsahuje kromě samotné karty a obligátního game portu i zásuvný šuplík s konektory do 5,25" pozice, bílé dálkové ovládání a bohatší softwarovou výbavu.

Audigy Platinum EX je vylepšenou verzí Platinum. Narozdíl od své levnější kolegyně je doplněna černým masivním externím panelem s konektory a stejnobarevným dálkovým ovládáním. Přibyly i prográmky Acid DJ a Fruity Loops.

Audigy Gamer je, jak název napovídá, určena primárně hráčům. Tím hlavním, co ji k tomu předurčuje je přítomnost dvou akčních her (Max Payne, Giants) v základním balení a samozřejmě implementace FireWire. Naneštěstí je ale tato verze Audigy k dostání zatím pouze ve Spojených státech.

Audigy MP3+ přidává oproti základní Audigy speciální verzi Creative PlayCentra doplněnou o funkce sloužící k ripování, organizování, vybírání a pálení (na CD samozřejmě :) hudby ve formátu MP3 či WMA. Platí o ní totéž jako o Audigy Gamer, tj. že se o jejím dovozu do naší malé zemičky zatím neuvažuje.

Instalace samotné karty proběhla na našem testovacím stroji (AMD Duron 750 MHz, MB MSI K7T Turbo) bez sebemenších potíží. Trvala sice kvůli nadměrně velkému objemu přenášených dat relativně dlouhou dobu a po prvním instalačním restartu se také na chvíli Windows kočkovaly s procesorem a harddiskem, nicméně po následném druhém restartu se už vše vrátilo do zaběhlých kolejí a systém šlapal jako hodinky. Majitelé pomalejších počítačů budou ale zřejmě muset počítat s tím, že start operačního systému se jim po nainstalování všech částí softwarového vybavení Audigy značně zpomalí (a to nejen kvůli animovanému vlnícímu se logu Creativu, které vás uvítá při každém spuštění Windowsů).

EAX Advanced HD
Nová verze EAXu je určena samozřejmě jen a jen hráčům. Dokáže zároveň zpracovávat až čtyři rozdílné efekty prostředí, což činí Audigy odlišnou nejen od všech Live! karet (které uměly simulaci pouze jediného prostředí v jednom čase), ale také od odstatních dostupných konkurenčních zvukovek. Mezi ony efekty patří Environment Panning (umožňuje přesnou zvukovou lokalizaci objektu v 3d scéně, což se hodí například ve chvíli, kdy se zdroj zvuku postupně přibližuje k hráčově postavě), Environment Reflections (jde o obdobu Panningu, ovšem s tím rozdílem, že umožňuje lokalizaci i v závislosti na chování prostředí, tj. např. odrážení zvuku od stěn, vznik ozvěny atd.), Environment Filtering (simuluje šíření zvuku v otevřených i uzavřených scénách) a Environment Morphing (umožňuje plynulý přechod z jednoho prostředí do druhého).

Prvním programem, který doplatil na mé testovací choutky, se samozřejmě stalo ono Goldmine demo, jehož použití pro podobný účel se přímo nabízelo. Na odhadem desítce různých modelových situací vám Creative v ve vysloveně odporném prostředí jakéhosi kostkovaného údolí předvede rozdíl mezi vypnutým a zapnutým EAX HD a taktéž efekty, které EAX HD dokáže ve spolupráci se schopnými vývojáři vykouzlit. Velice hezky si na Goldmine můžete také ověřit, jakým zásadním způsobem ovlivňuje použití EAX HD v negativním smyslu výkon vašeho procesoru (co bychom ale za tak dokonalé zvukové efekty nedali, že?).

Při přehrávání DVD filmů, pro které jsem místo PlayCentra využil kvalitnějšího PowerDVD, Audigy také prokázala značný nárůst kvality a především vysokou variabilitu. Při reprodukci zvukově náročného snímku Vertical Limit si dokázala hravě poradit nejen s "uřvanými" scénami s lavinami, padajícími sněhovými kvádry či výbuchy bomb, ale také s tichými dialogy a to vše s bezchybným prostorovým ozvučením.

I u Audigy ale platí stejně jako u všech karet řady Live! pravidlo, že je zbytečné investovat do jejich koupě, pakliže nevlastníte nebo si nehodláte pořídit reprosestavu na prostorový zvuk. Ideální je samozřejmě nešetřit a koupit rovnou sestavu 5.1 (tedy 5 satelitní repráčků + subwoofer), která vám umožní pouštět si DVD filmy s Dolby Digital zvukem (Audigy stejně jako předchozí generace Sound Blasterů standardně obsahuje dekodér právě Dolby Digital). Jejich cena se dnes sice pohybuje na třech a více tisících korunách a tak pořízení takového aparátu není nijak levnou záležitostí, ale na druhou stranu pokud nemáte důvod přehnaně šetřit, jistě se vám investice do komba Audigy + 5.1 sestava vyplatí.

Základní technické údaje (Audigy Player)
  • výstupy - Digital Out (sdílený s analogovým výstupem na středové repro a subwoofer), SB1394 (FireWire), Front Out (analogový výstup na přední...), Rear Out (...a zadní sadu beden), Line Out
  • vstupy - Mic in (mikrofon), Line In
  • počet MIDI kanálů – 48
  • přehrávání - 24bit, 96kHz
  • nahrávání - 16bit, 48kHz
  • minimální hw. nároky - Pentium II 350 MHz, 64 MB RAM (128 MB doporučeno pro zpracování videonahrávek), 3D akcelerátor o min. 8MB (pro hraní her s podporou EAXu)
  • podporované operační systémy - Windows98 (SE pro SB1394), 2000, ME, XP (po downloadu adekvátních driverů z www.creative.com), NT, DOS (nepodporované - Win95, Win3.x, Linux)

Cena: 4350 Kč včetně DPH
Produkt zapůjčila společnost: Creative Distribution s.r.o.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A