Sound Blaster Live! Platinum 5.1 – věru šikovné řešení

Na počátku všeho bylo pípání. Rytmickéči nerytmické, bylo tam a byl to první projev toho, že to jde. A že to půjde. A vznikl Sound Blaster, který se v současnosti těší velmi velké oblibě. O tom, že je Sound Blaster dnes považován jako měřítko ostatním kartám, není pochyb. Creative ovšem přikládá pod kotel a představuje Sound Blaster Live! Platinum 5.1.
Sound Blaster Live! Platinum 5.1 – věru šikovné řešení
Na počátku všeho bylo pípání. Rytmickéči nerytmické, bylo tam a byl to první projev toho, že to jde. A že to půjde. A vznikl Sound Blaster, který se v současnosti těší velmi velké oblibě. O tom, že je Sound Blaster dnes považován jako měřítko ostatním kartám, není pochyb. Creative ovšem přikládá pod kotel a představuje Sound Blaster Live! Platinum 5.1.

Škatule

Po otevření krabice na vás vykoukne hromada věciček, ve kterých se neznalí bez manuálu jen tak nezorientují. Takže je jasné, že je tu i manuál. Potěší, že je v několika jazycích a že tu najdete dokonce i češtinu. Instalace zvukové karty je bezproblémová, stejně tak jako všech jejích součástí.

Mezi ony zmiňované součásti patří neodmyslitelný panýlek do 5,25“ šachty, přídavný digitální konektor na zadní záslepce do slotu, množství kabelů, mikrofon a dálkové ovládání. Z kabelů dostanete optický kabel pro spojení s jinými zařízeními, dvě redukce na vstup/výstup MIDI (malý--->velký), kabel pro spojení s CD-ROM mechanikou a samozřejmě datové kabely pro spojení s předním panýlkem a ještě jeden kabel pro spojení s digitální kartou vstupů/výstupů (není obsažena v dodávce)

Dále obdržíte ještě několik cédéček v podobě MDK 2, 3D Future Beat, Rage Rally, Cubasis VST, CD s aplikacemi a konečně také CD s drivery. Jsou to klasická OEM cédéčka, nemá tedy smysl se o nich blíže rozepisovat.

Instalace karty

Tak tu podle příručky zvládne i naprostý laik, celá konstrukce propojovacích kabelů je tak důmyslná, že téměř vylučuje špatné zapojení. Popis manuálních procedur je proveden takovým způsobem, aby i sebeméně nezkušený uživatel neměl žádné problémy a nemohl poškodit ani kartu ani počítač. Dokonce jsou tu zodpovězeny i otázky, které vás patrně ani nenapadnou.

Stejně tak instalace driverů je snadná, při zapnutí počítače odmítnete instalaci přes windowsovské prostředí, poté vložíte instalační CD a stisknete jen příslušné tlačítko. Dál už vás instalace povede sama.

Přední panel

Na předním panelu najdete vstup/výstup S/PDIF, optický S/PDIF vstup/výstup, vstup pro druhý mikrofon/line in, vstup/výstup MIDI, běžný cinchový vstup a nakonec vstup pro sluchátka. Dále jsou zde regulátor citlivosti mikrofonního vstupu a ovládání hlasitosti. Pak se tu nachází ještě přijímač infra záření z dálkového ovládání a nápis Creative Live! Platinum.

EAX

Ano, jde o známé prostorové efekty, se kterými lze dělat vskutku zajímavé věci. Můžete tvořit takové transformace zvuku, jaké se vám jenom zachce, a to skládáním z několika efektů po sobě – jsou to reverb, echo, chorus, flanger, pitch shifting, vocal morpher, ring modulator, auto-wah a distortion. Vzhledem k tomu, že dodaný software již obsahuje velice slušný výběr předdefinovaných stylů, vybere si pravděpodobně asi každý, kdo něco podobného potřebuje.

EAX samozřejmě nefunguje jen na reprodukovaném zvuku, ale i když pouze mluvíte přes mikrofon. Chcete-li například mluvit jako Chip&Dale, můžete tak učinit zcela v reálném čase. Zjednodušeně řečeno, transformacím podléhají všechny signály jakkoliv procházející skrz zvukovou kartu.

Dálkové ovládání

Je až neuvěřitelné, kam až může lidská lenost zajít. Společnost Creative dává dálková ovládání prakticky pro všechna zařízení, ačkoliv většina uživatelů toto neocení nijak prospěšně. Nicméně tento ovladač je první použitelný, neboť má mnoho voleb, mnoho tlačítek a také se dobře drží. Porovnám-li jej s dosavadními ovladači pro potápěče (placaté s nestlačitelnými tlačítky), je tento ovladač jednoznačně lepší. Jinými slovy, má daleko blíže k běžným ovladačům v domácnosti.

S jeho pomocí můžete ovládat množství softwaru, např. posunovat pozici v hrající skladbě, nastavovat hlasitost, vybírat efekty EAX atd. Jde tedy spíše o doplněk určený spíše pro počítače zastavěné v domácím kinu než pro počítače, kde je zbytečné používat dálkové ovládání na 30 cm.

Vstupy

Kromě vstupů na předním panelu jich také několik najdete vzadu v podobě vstupu pro mikrofon a vstupu externího signálu. Co se týče celkové kvality vstupů, je tato na skutečně dobré úrovni, nejde o žádný druhořadý výrobek. Častým jevem u zvukových karet je však určitá hladina vstupu při vysoké citlivosti vstupu mikrofonu. Zde však takový problém také nenajdete, hladina šumu je zcela neslyšitelná.

Výstupy

Ke kartě můžete připojit buď 2 reproduktorové soustavy, 4 reproduktorové soustavy, soustavy typu 5.1 reproduktorů nebo 6 kanálové digitální soustavy. A pak tu jsou samozřejmě i výstupy jiné než pro reproduktory – jsou to výstupy MIDI, S/PDIF, optický S/PDIF a sluchátka.

Co k tomu říci? Snad jen tu otřepanou větu, totiž, že tyto výstupy jsou také velmi kvalitní. U analogového výstupu se mi nepodařilo zaznamenat žádný rušivý šum ani zkreslení, u digitálních výstupů je signál kvalitní už z principu.

Mikrofon

To je asi jedna z mála věcí, která se u příslušenství moc nepodařila. Mikrofon je sice dostatečně kvalitní, ale ani trochu odolný vůči povětrnostním vlivům. V praxi to znamená, že do něj nemůžete mluvit přímo, ale buď vedle něj nebo přes tlumící filtr, který však v dodávce není. Je to trochu škoda, na druhou stranu je to oblíbený Creativovský mikrofon na tyčince čili standardní výrobek. Pro vážnou práci určitě není, lze jej využít maximálně pro běžné dorozumívací účely.

Ano či ne?

Tak to záleží na každém osobně, obecně lze říci, že karta má obrovské možnosti a málokdo využije úplně všechny. Řečeno jinak, na svých deset tisíc je to výborná karta, umí toho vskutku hodně, ale je otázkou, zda toho neumí až příliš moc a zda by nebyla na škodu jakási větší modularita. I když je k dispozici i verze bez předního panýlku za 4300 Kč, je to pořád zvuková karta s příliš rozsáhlými možnostmi.

Výrobek k recenzi poskytl: Actebis
Cena včetně DPH: 10205 Kč


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |