Sound Blaster Live! Ware3

O SB Live! se toho před nějakou dobou dost namluvilo. SB Live! byl po právu vynášen do nebes. Po víc než po půl roce hlasy dávno už utichly. Vydání SB Live! Ware3 téměř nikdo nekomentoval. A přitom SB Live! Ware3 nejsou obyčejné pár kilobytové drivery, na které jsme zvyklí u jiného hardwaru. Je to celkový upgrade programového vybavení k SB Live!, který si rozhodně zaslouží nějaký delší komentář.
Jestli má cenu si těchto 48 mega stahovat nebo jinak shánět se vám pokusí poradit tenhle článek. 48 MB je dost, ale je v nich zahrnutý i upgrade Creative PlayCenter a dalších utilitek. Drivery samotné zabírají něco přes dvacet mega. Tento článek bude víc než cokoliv jiného srovnání s předchozí verzí SB Live! Ware2. Srovnání s Ware1 by bylo zbytečné, protože Ware2 se od jedničky velmi liší, mnohem víc než trojka od dvojky. Srovnávána bude freewarová verze, měla by existovat i o něco lepší komerční verze. A ještě jedna poznámka : Nemyslete si, že vám po instalaci bude hrát SB Live! mnohem lépe než předtím a že tím ze SB Live! uděláte novou kartu. To samozřejmě ne, jenom ovládání bude zase o něco víc user friendly než posledně. Ale zase tím nechci říct, že SB Live! Ware3 zlepšují pouze interface, to je pouze jediná část, na níž jsou změny pozorovatelný.

Creative Launcher
To je taková ta věcička, co vám vytvoří druhou lištu ve Windows. Z ní se dají ovládat veškeré funkce a programy, které SB Live! nabízí. Zároveň je to náhražka ovládání hlasitosti ze system tray menu. Na ní se toho od velkých změn z Ware2 moc nezměnilo, pouze přibylo pár nových utilitek, o kterých až za chvíli, a ty staré byly trochu rozházené. Ještě přibyla zuřivě blikající Update ikonka na system tray menu, která nejde bohužel nijak vypnout. Ale jinak se Launcher změnil k lepšímu (i když jenom o trošičku) a vypadá stále velmi frajersky.

Creative PlayCenter
Tento velmi pěkný a i funkčně vybavený přehrávač MP3 nebo CD měl ve svých předchozích vydáních pár mušek, které mu bránily ve vystřídání nějaké ze stálic přehrávačového nebe - tedy WinAmpa nebo Soniqua. Nabízí velmi slušný a přehledný design. Co se týče funkcí i stylu, tak je velmi podobný WinAmpu. Jeho jediná (ale zase podstatná) výhoda je v už zabudovaném ovládání Creative Environmental Audio, což jsou ty známé efekty, které SB Live! proslavili. Ale jak jsem řekl, má i pár chyb. To, že je velmi konfliktní a že na spoustě počítačů nefunguje (mě například nehraje audio CD, jinému známému zas pro změnu nefunguje vůbec). Další chybou je nemožnost otevření určité písničky během přehrávání alba - v takovém případě musíte na ní přeskákat, což v několika stovkovém není to pravé. Nebýt ale těchto chybek, tak bych ho preferoval před WinAmpem.

Creative LAVA!
Tento prográmek je úzce spojen s Playcenterem. Někomu možná v něm scházel ekvalizér. A právě Lava! je jakýmsi opravdu velkým pluginem. Lava! se ale opravdu s tím, co nabízí ostatní, srovnávat nedá. Umí do rytmu rozhýbat náročné fullscreen animace, které vypadají opravdu úchvatně. Má jich několik přednastavených a dojem, který vytváří, je s těmi malinkými od konkurence neporovnatelný. Ale to si bere svou daň v náročnosti - na pouhé sledování už potřebujete velmi nadupaný počítač, na práci s na pozadí jedoucí Lavou! rovnou zapomeňte. Ale je to pěkné a efektivní.

Creative Surround Mixer
Ten prodělal od Ware2 opravdu mnoho změn. Byl rozdělen na čtyři přehledný části. Hlavní je ta klasická s nastavením hlasitosti, která nahrazuje to, co mají levné karty na system tray menu. Pak je tam obrazovka s nastavením efektů a surroundu. Na další obrazovce si nastavíte repráky a konečně na poslední se nachází ekvalizér. Ten nemá s Lavou! nic společného a vypadá stejně jako ty "prosté" z WinAmpa. Ještě si můžete nastavit různé presety, což rovněž taky potěší.

Live! Task
To je část lišty. V ní jednoduše nastavíte "I want to" a vyberete si, co chcete provádět. Na výběr máte ze spousty věcí - poslouchat hudbu, hrát s EAXem, zpracovávat zvuk atd. Po vybrání se vám vždy odkryjí další podmenu.

Tak a to je všechno. Tohle jsou všechny viditelné změny (převážně k lepšímu), které vám SB Live! Ware3 nabídne. Jak jsem už řekl, zvukové vlastnosti se o moc nezlepší, ale to jednak ani není třeba, protože už jsou takhle dost dobré. A navíc, co by jste taky chtěli od pouhého softwaru ;).

Když si SB Live! Ware3 nainstalujete, tak určitě chybu neuděláte. Ale nečekejte nic velkého nebo budete zklamaní.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Tom Holland není s Uncharted filmem příliš spokojený.

3.  3.  2021 | |2 N/A
Martin Havel
UnchartedFilm
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu let vedl další velký hit?

Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu…

Hry a konzole od Nintenda v letošním roce slaví hned několik významných výročí a první z nich je série Legend of Zelda.

21.  2.  2021 |
Martin Nahodil
TémaNintendo