Space Hulk Deathwing: Enhanced Edition - vesmírné strasti (recenze)

Kooperačních stříleček je na současné generaci konzolí jako šafránu. Jak to dopadlo s vesmírným pokusem z obřího univerza Warhammer 40 000?

FPS střílečky na konzolích mám rád. Užil jsem si Dooma, Wolfensteina a ani Call of Duty s Battlefieldem mi není cizí. Podobně jsem si myslel, že si užiju i při hraní nejnovějšího počinu od studia Streum On. Ani nevíte, jak šeredně jsem se zmýlil.  

Bylo by dobré na úvod říct, že Space Hulk Deathwing není úplně nová hra. Vyšla už totiž před dvěma lety na počítače. Na PS4 vychází hra jako Enhanced Edition, přičemž do ni přibylo několik nových nepřátel a map.  

Space Hulk_ Deathwing_20180522194030.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520211420.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520211426.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520211501.png
Atmosféra univerza Warhammeru 40k je skvělá, bohužel ne zcela využitá.

První známka toho, že tady něco není úplně v pořádku, přijde ještě před tím, než vůbec zapnete kampaň. Na to, že se nejedná o žádnou hru obřích rozměrů, tomu nahrávací obrazovky moc neodpovídají. Je to jako by se načítal svět dvakrát větší než ze třetího Zaklínače. Takhle musíte čekat vždy, když zapnete hru, následně zapnete kampaň a načítání uložených pozic není výjimkou. I přes to jsem se ale celkem s chutí pustil do hraní. Space Hulk ale dělal vše pro to, aby mě o chuť co nejrychleji připravil.  

Jelikož je to prakticky dva roky stará hra, nevypadá zrovna nejlépe. To by až tak nevadilo, kdyby v některých částech hry framerate nepadal pod 10 snímků za sekundu. Velmi mě překvapila reakce hry, když na scéně vybuchl první barel. Obrazovka se rozsvítila a hra na pár vteřin prostě zamrzla. Působí to na mě takovým dojmem, že si vývojáři místo optimalizování prostě řekli, že to snad nějak dopadne. Tohle je ale jen začátek zdejších strastí.  

Na mise se vydáváte v obřích oblecích s dalšími dvěma společníky. Mohou se k vám tedy připojit dva další hráči a projít celou kampaň společně. Pokud tu možnost stejně jako já nemáte, tak se do hraní vůbec nepouštějte. Svoje spolubojovníky můžete vybavit dle chuti, moc možností ale nemáte. Během misí jim můžete jednoduše rozkazovat. Zprvu jsem měl pocit, že se o sebe dokáží docela dobře postarat. Při vyšším počtu nepřátel to ale vypadá tak, že voják stojí na místě, střílí před sebe, zatímco kolem stojí dalších 10 potvor. Nenapadne ho třeba jít k vám, abyste se s nepřítelem mohli vypořádat společně.  

Space Hulk_ Deathwing_20180521210841.png
Uživatelské rozhraní je stylové a pohodlnému hraní nijak nebrání.

Hra má celkem 9 kapitol, přičemž se každá z nich odehrává v jiných prostorách. Může se zdát, že jsou mapy celkem velké. Hra vás ale ve skutečnosti jen honí od čerta k ďáblu a místo toho, abyste vše dělali hezky postupně, musíte se řídit příkazy vašeho velitele. Většinou to znamená přechod na druhý konec mapy, následný návrat a pro jistotu se ještě jednou podíváme na tu druhou stranu a něco tam zničíme. Proč jsme to nemohli zničit už při první příležitosti je mi záhadou. Mimo kampaně ještě ve hře najdete několik speciálních misí. V těch se vydáte do těch stejných levelů, jen úkoly se budou lišit. Jediné, co by snad stálo v tomto ohledu za řeč, je docela tísnivá atmosféra, kterou ale rozbíjí celá řada nepříjemných věcí. 

 

Potěší tísnivá atmosféra, kterou ale narušuje několik nepříjemných faktorů.

 

 

U stříleček je velmi důležitý pocit ze střelby samotné. Asi vás nepřekvapí, že ani tady Space Hulk Deathwing nedokázal obstát. V arzenálu si postupně odemknete přes desítku zbraní, od samopalu přes rotačák po plamenomet. Všechny střelné zbraně mají opravu nepříjemný zpětný ráz, který občas způsobuje to, že minete nepřítele, i když je přímo před vámi. Můžete se přepnout do pohledu přes mířidla, ale zbraň stále střílí od boku. Stává se tak, že náboje končí ve zdi, která jim podle zaměřovače vůbec nestojí v cestě. Hlavně z těchto důvodů jsem si oblíbil výše zmíněný plamenomet, u kterého nemusíte nic řešit a jen před sebe chrlíte oheň.  

Space Hulk_ Deathwing_20180520211704.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520211707.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520212301.png
Zbraní je na výběr několik, nejpoužitelnější je ale stejně plamenomet. 

Ve druhé ruce pak máte zbraň na blízko. Celkem se mi zalíbil ohnivý meč, ale po tom, co jsem s ním párkrát máchnul, jsem ho zase raději vrátil do zbrojnice. Vím, že to není úplně fér srovnání, ale třeba v KC Deliverance při hraní cítíte, že meč má nějakou váhu. Tady je to jako by hlavní postava nemotorně mávala dřevěným párátkem. Podobně je to i v případě, že si vezmete drápy a la Wolverine. Prostě nějak chybí ten pocit, že se zrovna prosekáváte skrz několik potvor najednou.  

 

U zbraní na blízko chybí pořádný pocit z masakrování potvor.

 

 

V boji si také můžete pomoci speciálními schopnostmi. Je jich celkem 7 a vybavené můžete mít 3. Na některé nepřátelé ale nemají vůbec žádný účinek, což trochu zabolí. Řadoví potvoráci padnou po jednom výboji blesku, ale ti větší do vás mlátí dál, jako by se nechumelilo i po několikátém zásahu.  

Space Hulk_ Deathwing_20180520212304.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520212639.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520212831.pngSpace Hulk_ Deathwing_20180520213107.png
Krví a brutalitou se tu nešetří, ostatně mluvíme o univerzu Warhammeru.

Pokud se ve světě Warhammeru naprosto neorientujete stejně jako já, z příběhu nebudete mít absolutně nic. Hra na vás chrlí všelijaké názvy, které nováčkovi nic neříkají a hra se bohužel nepostarala ani o to tápající zelenáče uvést do dění. Fanoušci tohoto univerza si ale příběh pochvalují, takže pokud mezi ně patříte, v tomhle ohledu byste měli být spokojeni.  

Je tady ještě jedna věc, která mě neskutečně vytáčela. Už jsem zvyklý na to, že se ve FPS hrách běhá stiskem levé analogové páčky. Což o to, i ve Space Hulku je to namapované stejně, ale abyste běželi, musíte páčku celou dobu držet. Vím, je to jen drobnost, ale i taková maličkost dokáže pořádně zkazit zážitek.  

Co baví

  • Chvílemi tísnivá atmosféra
  • Pro fanoušky dobrý příběh

Co vadí

  • Špatná optimalizace
  • Podprůměrná grafika
  • Dlouhé načítací časy
  • Umělá inteligence spolubojovníků
  • Pocit ze střelby
2/10
Hodnocení

Při vydání PC verze byli fanoušci naštvaní, že je Space Hulk Deathwing tak zprasený. Vývojáři se dušovali, že to všechno napraví v této edici a všechno bude skvělé. Jak sami vidíte, zůstali jen u slibů. Tuto hru bych vám nedoporučil v žádném případě. Snad jen pokud se vyžíváte v hraní opravdu špatných titulů.  


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

24.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole