Space Hulk Tactics: vetřelci vs terminátoři (recenze)

Tahová strategie z univerza Warhammeru 40 000? To nezní špatně!

Co baví

  • Možnost pohledu z první osoby
  • Pěkné animace
  • CZ lokalizace u PC a PS4

Co vadí

  • Absence lokalizace u Xbox One
  • Neintuitivní ovládání
  • Opakující se herní prostředí
  • Nedostačující tutoriál
  • Občas utahaná hratelnost
6/10
Hodnocení

Kdyby nezasvěcení čtenáři/hráči při pohledu na název Space Hulk očekávali vesmírnou adaptaci velkého zeleného muže, byli by sakra na omylu. Space Hulk Tactics je totiž herní adaptací ze světa Warhammeru 40 000 a vzdává hold oblíbené deskové hře Space Hulk.

Boj na život a na smrt

Nebudeme složitě zabředávat do univerza Warhammeru, ale pustíme se rovnou do jádra této tahové strategie, která se soustředí na tuhé vesmírné boje mezi emzáky a mariňáky. Budeme-li konkrétní, jde o souboje mezi tzv. genestealery, nápadně připomínající klasické vetřelce a terminátory, kteří se díky svému oplechování sotva vejdou do úzkých koridorů vesmírných plavidel, kde se jednotlivé mise odehrávají.

10-21-2018_9-06-30_AM.png10-21-2018_9-05-17_AM.png10-21-2018_9-05-25_AM.png10-21-2018_9-05-33_AM.png
Čekají na vás tuhé boje v úzkých koridorech s hutnou atmosférou

Hra nabízí tři základní módy, z nichž tím klíčovým je pochopitelně příběhová kampaň pro jednoho hráče. Ta se celkem sympaticky a spravedlivě dělí na dvě části rozdělené dle ras. Hrát tedy můžete jak za vesmírné mariňáky, tak za škrábající uslintané potvory usídlené v tamějších větracích šachtách. Rozdělení kampaně je skvělý krok už jen z toho důvodu, že si při hraní za mariňáky často postesknete, jak to má díky určitým možnostem umělá inteligence ovládající genestealery jednoduší. Brzy však zjistíte, že jde pouze o mylnou a neopodstatněnou domněnku. Navíc, možnost vyzkoušet si hru za obě rasy pomáhá hráčům lépe pochopit a poznat svého soupeře, což se v taktických soubojích vždy hodí.

 

Hra nabízí tři základní módy, z nichž tím klíčovým je pochopitelně příběhová kampaň pro jednoho hráče.

 

Přestože Space Hulk Tactics disponuje příběhovou linkou v rámci zmiňované kampaně, jde především o rámcové vyprávění v daném univerzu, které spíše zasazuje taktické bojůvky do kontextu. Tím klíčovým prvkem je potom samozřejmě samotná hratelnost. Jak jsme již naznačili, jedná se o tahovou strategii. Virtuální herní deskou se hráčům stává paluba vesmírné lodi, která nabízí skvělé předpoklady pro podobný žánr. Máme zde spoustu úzkých uliček, terminálů, zablokovaných dveří či nebezpečných překážek. Bohužel stereotypu se nevyhneme.

Jednotky připravit, do boje!

Každá hra začíná rozmístěním pěti mariňáků Blood Angels na vybraná místa. Výběr jednotek je poměrně slušný, pro potřeby hry naprosto dostačující. Navíc třeba zmínit, že jednotlivé jednotky během hraní můžete vylepšovat za utržené body a jejich počet se postupem hrou zvyšuje.

Cíle jednotlivých misí se snaží tvářit variabilně a pestře, podstata je však vždy stejná. Ať už budete hájit danou oblast, teleportovat jednotky či transportovat cenné náklady, hratelnost se bude pokaždé točit okolo přesunu jednotek z bodu A do bodu B, likvidace nepřátel a pečlivého strategického plánování.

Dvakrát měř, jednou řež

Space Hulk Tactics je totiž jednou z těch her, které nelze hrát jen tak bez rozmyslu. Možné to tedy je, ale výsledky rozhodně nebudou nikdy valné. Nejedná se o těžkou hru, ale je třeba být obezřetný a respektovat základní herní principy. Jedině tak lze dosáhnout úspěchu. Nutno dodat, že hra vám začátky příliš neusnadňuje. K dispozici je sice jednoduchý tutoriál v podobě startovní mise, ten však nedokáže dostatečně přiblížit veškeré mechanismy. Počátky hraní Space Hulk Tactics tak pro většinu hráčů budou spíše nudnou záležitostí plnou bádání. Majitelé konzole Xbox One budou mít navíc situaci ještě těžší, neboť oproti konkurenci na PC a PS4 neobsahuje hra českou lokalizaci.

 

Nejedná se o těžkou hru, ale je třeba být obezřetný a respektovat základní herní principy.

 

Samotnou hratelnost určují tři základní elementy. Jsou jimi rozdílné možnosti obou ras, počet akčních bodů a kartičky, které lze během hraní využívat. Vesmírní mariňáci disponují variabilnějším spektrem tahových aktivit, neboť mohou mimo pohybu využívat dále střelbu, útok zblízka, hájit defenzivní pozice, držet hlídku nebo interagovat s předměty.

10-21-2018_9-05-10_AM.png10-21-2018_9-05-40_AM.png10-21-2018_9-05-47_AM.png10-21-2018_9-05-54_AM.png
Zahrát si lze jak za vesmírné mariňáky, tak za uslintané bestie

Více možností je ovšem kompenzováno menším počtem akčních bodů, díky kterým budete jednotlivé aktivity vykonávat. Třetím elementem je potom využití karet, které představují důležitý strategický doplněk. Ty zvedají šance na úspěch v jednotlivých tazích nebo je lze směnit za akční body.

Vetřelcem snadno a rychle

Hra za vesmírné vetřelce potom vyžaduje odlišnou strategii, neboť strategické těžiště se v tomto případě točí okolo počtu jednotek. Genestealeři nemají tolik možností, klíčové je tedy přečíslování soupeře.

Hratelnost titulu je potom spíše průměrná. Hře prostě chybí komplexnější tutoriál, který by hráče provedl všemi mechanismy a třeba i více seznámil s příběhem. Ne zrovna pohodlné je potom i samotné ovládání, na které je třeba si v případě gamepadu nějakou tu dobu zvykat, neboť není zrovna intuitivní. Mnohokrát se mi během hraní stalo, že jsem se uklikl, ukončil tak svůj tah a dal příležitost soupeři. To pochopitelně mělo za následek ztrátu celé hry.

10-21-2018_9-06-02_AM.png10-21-2018_9-06-08_AM.png10-21-2018_9-06-16_AM.png10-21-2018_9-06-37_AM.png
Příjemným zpestřením je pohled z první osoby, který lze využívat

Co naopak potěší je možnost přepínat mezi pohledem z první osoby a klasickým izometrickým zobrazením. Ne snad, že by first-person pohled dával nějaké herní výhody, je však příjemným zpestřením, které dává plusové body celkově průměrné atmosféře vesmírného zápolení. Mimo hlavní kampaně je potom k dispozici ještě mód Skirmish a online multiplayer. Bohužel herní servery se bohužel zrovna neplní, a proto není prakticky s kým hrát. A obávám se, že situace lepší asi nikdy ani nebude.

Verdikt:

Space Hulk Tactics rozhodně není a nikdy nebude masovou záležitostí. Jedná se o průměrnou virtuální adaptaci deskové hry Space Hulk, která sice staví na dobrých základech, ve výsledku však působí spíše rozpačitým dojmem. Hru sráží neintuitivní ovládání na gamepadu, stereotypní herní prostředí a poměrně těžké herní začátky. Pochválit můžeme naopak pěkné animace a možnost využívat pohled z první osoby. Celkově jde ovšem o naprosto průměrnou tahovou strategii.

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two
Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. …

U Microsoft už střídání stráží proběhlo, v Sony ještě budou souběžně vyrábět obě generace konzolí

14.  1.  2022 | |2 N/A
Markéta Mikešová
PS4Xbox OneSonyMicrosoft