Space Siege CZ - mezigalaktický masakr

Jak se to říká? Do třetice to nejlepší? Space Siege je sice třetí hrou ze série Siege, ale rozhodně není to, co jsme si představovali.
Seznam kapitol
  1. Ztraceni ve vesmíru
  2. Podivné experimenty

Zvláštní. Člověk by po dvojce solidních akčních RPG s titulem Dungeon Siege tak nějak očekával, že i třetí hra s přídomkem Siege bude pasovat do stejné škatulky pevně, jako šéfredaktorův zadek do jeho poctivě vysezeného křesla. Jenže nesmíte dělat předčasné závěry.

 

Vývojáři z Gas Powered Games ve Space Siege totiž jen nepřemalovali nekonečné temné podzemní kobky na ještě nekonečnější (jde to vůbec?) šedivé koridory vesmírného škuneru a pekelné kozly na, hmm, kosmické pekelné kozly, ale začali šťourat i do základních prvků tradičního „clickfest“ žánru.

Space Siege rozhodně není obyčejným generickým klonem Diabla a svých starších bratříčků

Ve výsledku tak Space Siege rozhodně není pouhým generickým klonem Diabla a svých starších bratříčků. Ale vše pěkně popořadě.

Kdesi v předaleké galaxii…

Že si lidstvo jednou podmaní vesmír je stejně jisté, jakože zdraží rohlíky. A že na nekonečných hvězdných pláních narazí na uslintané zabijácké mimozemšťany je ještě jistější, než že zdraží i máslo, které si na ty rohlíky mažete. Poměrně průhledná vesmírná soap opera vás zavede do 22. století na palubu vesmírné bárky Armstrong čelící agresivnímu útoku nepřátelských vetřelců. Vy představujete tradiční poslední záchranu lidstva, mezigalaktického bouchače Setha Walkera, který všechnu špínu musí vymést zpátky do vzduchoprázdna.

spacesiege_047.jpgspacesiege_048.jpg

Space Siege se snaží vyvolat mrazivou atmosféru smrtí nasáklého plavidla bezmocně driftujícího vesmírem, zatímco na jeho palubách hrstka přeživších lidí zoufale bojuje svůj finální boj. Místy se to hře i daří, ale k tomu, abyste se začali bát o pevnost svých svěračů, toho ještě hodně chybí. Pár zajímavých zvratů a slibně načrtnutých charakterů vedlejších postav jen stěží zakryje zbytek ukrutně lineární a prvoplánovité kaše. Naštěstí v tomto žánru nikdo epopeje neočekává a pilíře zábavnosti se staví na jiných základech.

Povolání? Zabiják!

Být Space Siege tradiční diablovka, narazíte ještě před prvními kroky po kovových podlahách na tradiční výběr povolání typu žoldák, inženýr, vesmírný uklízeč… Nic takového tu není. Žádné generování účesů a bradavic na obličeji, žádné přifukování hrudníků.  Máte jednoho hrdinu, který se okamžitě noří do akce a likviduje první vlny zrůdiček. Tradiční systém: dojdu z bodu A do bodu B a po cestě vyvraždím vše, co se jen pokusí podívat mým směrem, je ve zdejším podání až bolestně lineární. Nemáte takřka žádnou volbu, žádnou možnost odbočky, žádnou svobodu. Systém hlavních a vedlejších úkolů je zkriplen na naprosté minimum.

spacesiege_015.jpgspacesiege_016.jpg

Hlavní úkoly jsou až tristně nenápadité a ověnčeny bizarní posedlostí číslem tři. Hledáte tři klíče v kabinách důstojníků, zabíjíte tři nepřátelské bossy, uzavíráte troje vrata, nahazujete tři motory… Občas narazíte na něco originálnějšího stylu hledání vozíku pro zraněného parťáka, ale i to není nic světoborného a věřte tomu, že po dohrání vám takřka nic nezůstane zapsáno hlouběji v paměti. Zatraceně, i teď si vybavím víc nezapomenutelných okamžiků z Diabla II než Space Siege. Vedlejší úkoly pak degenerují na záležitosti typu najdi někde v okolí se povalující zbraň či implantát.

Nuda, nuda šeď

Krok vedle udělali tvůrci i se samotným level designem. Nevadí ani, že se celá hra odehrává na vesmírné lodi, problémem je celková stereotypnost a nereálnost prostředí. Obrovská většina prostor se skládá z šedivých a tmavě modrých koridorů, místností a hal.  Takové prostředí se hodí maximálně na sklady a servisní prostory, ale ve Space Siege je najdete takřka všude a vážně si nedokážu představit, že by v takové lodi nepáchala posádka hromadné sebevraždy.

spacesiege_003.jpgspacesiege_004.jpg

I ta výrobna kyslíku se zelenými stromky uprostřed nekonečné šedi vypadá obskurně. Možná to byl tvůrčí záměr, ale ve výsledku nepůsobí vůbec dobře, pocit zoufalství navodí tak leda z nudy. Chybí jakýkoliv nápad, osvěžení. No dobře, pár drobností jako pobíhání radiací zamořenými prostorami a dechberoucí výhled na hvězdami posetý vesmír prosklenými chodbami by se našlo, ale je toho tak zoufale málo.

spacesiege_019.jpgspacesiege_020.jpg

Navíc, kde Dungeon Siege nabídl rozsáhlé prostory, ve kterých jste bez problému a nahrávání procházeli do hlubokých kobek a zpět na denní světlo, má Space Siege jednotlivé lodní části pevně ohraničeny a fragmentovány ne nevýraznými nahrávacími dobami. 

Od prvních okamžiků je radost držet prst na tlačítku myši a s podivně zvráceným pocitem pozorovat, kterak smečky projektilů rvou na kusy nepřátelské vojáky

Poslední drobnou výtku v rámci prostředí si hra odnáší za mapu, která by mohla znázorňovat zda se váš cíl nachází na jiné výškové úrovni, než zrovna jste.

Kosmický masakr

Vypadá to bledě, co? Totální poprava se odkládá, Space Siege totiž dokáže obstát v tom základním bodě a to tupém, bezmyšlenkovém masakrování záplav nepřátelských cílů, ať už jimi jsou roztodivné typy vetřelců, vražední kyborgové či zblázněný obranný systém lodi.

Od prvních okamžiků je radost držet prst na tlačítku myši a s podivně zvráceným pocitem pozorovat, kterak smečky projektilů rvou na kusy nepřátelské vojáky, či je rovnou rozcáknou na kýbl vesmírného pyré v případě malých osminohých obludek. A pokud se někdo dostane až příliš blízko, může se v pravdě intimně seznámit s vaší energetickou čepelí.

spacesiege_023.jpgspacesiege_024.jpg

Váš udatný geroj navíc ve stylu akčních RPG ovládá různé dovednosti, díky kterým můžete metat energetické paprsky nebo granáty, používat efektní plošný úder či ještě efektnější vražedný close combat útok. A je toho pochopitelně víc. Každá podobná legrace ale stojí něco energie, jež zde supluje vesmírnou manu. Když přidám, že si dovednosti můžete postupně zlepšovat, asi už pomalu přemýšlíte, kde jsou sakra ty zatracený rozdíly mezi Diablem a Space Siege? Je to jednoduché, v množství. Veškeré levelování, získávání nového vybavení a upravování si hrdiny k obrazu svému je ve vesmírném clickfestu naprosto, ale naprosto povrchní.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Gas Powered Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. srpna 2008
  • Svižná akce
  • Kvalitní lokalizace
  • Zajímavé nápady
  • Chybí motivace
  • Hloupý level design
  • Povrchní RPG prvky
  • Krátká hrací doba

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A