SpellForce 3: pravý padouch umí kouzlit (recenze)

Mix RPG a RTS se vrátil, aby nám dokázal, že skvěle zvládá oba žánry. Dokázalo nás to zabavit i napotřetí?

Žánrově zajímavý titul SpellForce se opět vrací na scénu. Je to strategie? Je to RPG? Odpovědí na obě otázky je ano, a to znamená, že se jedná o zajímavý žánrový mix. Ve hře budete vylepšovat své hrdiny, ale také se účastnit hromadných bitev s jednotkami pod svým velením.

Mágy nemá nikdo hrát

Příběhem hry je celkem klasické fantasy. Kdysi byla velká válka mezi lidmi a mágy, při které zemřelo mnoho lidí... není divu, že se k mágům vybudovala nedůvěra. Každopádně i poté, co válka skončila, není v zemi klid. Momentálně všude řádí tajemná nákaza Bloodburn a vztahy mezi okolními národy jsou napjaté.

Spellforce (2).jpgSpellforce (3).jpgSpellforce (4).jpgSpellforce (5).jpg
Příběhem hry je celkem stereotypní fantasy, ale neurazí

Vy jste hrdinou v nehezké pozici. Hlavním záporákem je váš otec, po kterém jste navíc získali magické schopnosti, takže k vám mnoho lidí automaticky chová nedůvěru. Jak to bude dál už nemohu prozradit, celkově bych příběh ohodnotil jako příjemný, ale nejedná o zázrak. I když by bylo hezčí, kdyby hra nešla cestou typických fantasy stereotypů, zažijete zde několik zvratů a zajímavých herních postav.

 

Na hře je znát, že je to už třetí díl a vývojáři mají z čeho čerpat

 

Zejména mě zaujalo detailní vykreslení herního světa. Na hře je znát, že je to už třetí díl a vývojáři mají z čeho čerpat. Nutno také zdůraznit, že příběh nenavazuje na předchozí díly a může si ho zahrát úplně každý. Vypráví totiž příběh o tom, co se stalo ještě před událostmi předchozích dílů.

Hrdinové nesmí chybět

Jak již bylo zmíněno, hra je kombinací RPG a RTS a rozdíly jsou chvílemi opravdu znát. V každém případě platí, že hru hrajete z izometrického pohledu a s jednotkami táhnete jako ve strategii. Možná si při hraní vzpomenete na Warcraft 3.

Spellforce (7).jpgSpellforce (6).jpgSpellforce (8).jpgSpellforce (10).jpg
Hrdiny ve hře různě vylepšujete a přizpůsobujete je své strategii

RPG se projevuje zejména tím, že vaše hrdiny vylepšujete. Můžete jim nasadit různé zbroje, získávat nové zbraně a zlepšovat schopnosti v rovnou několika vývojových stromech. Následně schopnosti využíváte v boji. Jaký styl boje zvolíte už záleží na vás. Můžete z vašich postav udělat nebezpečné těžkooděnce nebo v roli mága vyvolávat nemrtvé.

 

RPG se projevuje zejména tím, že vaše hrdiny vylepšujete. Můžete jim nasadit různé zbroje, získávat nové zbraně a zlepšovat schopnosti v rovnou několika vývojových stromech

 

Samozřejmě jsou tu i menší omezení. Po vzoru například Dragon Age taháte do každého boje mimo vaší postavy další tři hrdiny, kteří jsou předem vytvoření. Takže můžete například mágovi dát do ruky meč, ale jeho speciální schopností budou stále kouzla. Můžete však určit, jaká kouzla bude používat, vždy tu je nějaký prostor pro úpravu strategie. Důležité je, že se schopnosti používají velmi příjemně – podržíte alt, čímž se hra zpomalí a bud namířením na nepřítele vyberete ofensivní schopnosti nebo namířením na spolubojovníka použijete nějaká podpůrná kouzla (například léčení).

Spellforce (11).jpgSpellforce (12).jpgSpellforce (13).jpgSpellforce (16).jpgSpellforce (17).jpgSpellforce (18).jpg
Mapy mimo hlavních úkolů nabízí i menší příjemné vedlejší úkoly

Herní mapa navíc obsahuje mimo hlavních misí také vedlejší úkoly. Plnit je nemusíte, ale je to příjemné okořenění, které je patřičně odměněno. Díky všem vyjmenovaným prvkům dokáže hra prezentovat příjemné RPG.

Hraní na cestách aneb info koutek s HP Omen 15

Máme tu další PC recenzi a s ní i cestovní koutek, který vám přiblíží, jak si ta která hra vede na notebooku. Spellforce 3 patří z grafického hlediska za průměr, o čemž mluví i hardwarové nároky. Většina současných strojů hru zvládne s přehledem a i když z hlediska stability občas může zakulhat, většinou na problémy nenarazíte. 


Stabilita a nenáročnost je ostatně na cestách potřeba, jelikož zaručí nejen to, že notebook hru lehce pojme, ale také mnohem větší výdrž a hraní na baterii, pokud náhodou zásuvka není po ruce. Spellforce 3 patří právě mezi takové hry, takže se na cestování hodí skvěle, a to i za předpokladu, že budete chtít grafiku vyšponovat někam výš. Ostatně testovaný kousek s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q s titulem neměl žádné problémy. Jen musíte počítat s tím, že déle než dvě hodiny si bez nabíječky nezahrajete. 

Výborně se také ovládá, jelikož jde o kombinaci RPG a strategie, k čemuž stačí relativně malé množství kláves. Naopak i přes dobrou citlivost a přesnost touchpadu není tento styl ovládání ideální volbou, doporučujeme tedy přibalit malou cestovní myš, aby vám to šlo více od ruky. 

27266002_1875417325861879_1225641362_o.jpg27267093_1875417339195211_253113399_o.jpg27267160_1875417369195208_137748086_o.jpg27267771_1875417332528545_400689377_o.jpg27267888_1875417355861876_1491246411_o.jpg27267928_1875417345861877_783711511_o.jpg27330040_1875417335861878_1096960771_o.jpg27335494_1875417342528544_1627998965_o.jpg27392970_1875417255861886_1882344450_o.jpg

Celkově se Spellforce 3 skvěle hodí na cesty díky své nenáročnosti a jednoduchému ovládání. 

Stavějte, verbujte, masakrujte

Prvky RTS se projeví hlavně při budování základny. Hra funguje na principu, kdy nemáte dělníky jako jednotky, ale pouze jim přidělujete různé pozice nebo dáváte příkazy k výstavbě a oni pracují sami. Tento styl je hodně rychlý, což vystihuje celou podstatu strategické části – hra je založena na rychlosti.

 

Styl hry je hodně rychlý, což vystihuje celou podstatu strategické části – hra je založena na rychlosti.

 

Má to své kladné a záporné stránky. Kladná je, že vás hra nutí rychle reagovat a tím je příjemně akční. Nepřátelé vás rozhodně nešetří a posílají na vás útok za útokem. Vy musíte rychle reagovat, zajistit si suroviny, vybudovat armádu a případně zabezpečit oblast obrannými věžemi. Ve hře dále obsazujete území, které je přesně ohraničené. Právě obsazováním nových území zvyšujete své zdroje a množství lidí, zároveň si tím odemykáte nové parcely, na kterých můžete stavět.

Spellforce (25).jpgSpellforce (19).jpgSpellforce (20).jpgSpellforce (21).jpg
Ve hře mimo ovládání hrdinů budujete svou základnu a verbujete jednotky

Nutnost rychlosti však částečně hru i zabíjí. Nejednou se mi stalo, že jsem kvůli agresivitě nepřítele vynechal vedlejší úkoly... když hrajete pouze s hrdiny, rádi je splníte, ale když se musíte bránit, nemáte možnost zajít s hrdiny na průzkum. Vše je podřízeno útoku a obraně.

Hezký vzhled s pár chybkami

Rozhodně si hra vede dobře po grafické stránce. Nejednou jsou se zastavil a prohlížel si okolí. Není bez vad, když se budete soustředit na detaily, najdete spoustu nedodělků. Jako celek se mi ale procházky přírodou či návštěvy kamenných pevností opravdu líbily. Špatný přitom není ani soundtrack, jsou to takové ty typické fantasy tóny, které však nikdy neomrzí.

Spellforce (22).jpgSpellforce (23).jpgSpellforce (24).jpg
Hra vypadá krásně a taky se dobře poslouchá

Problémem jsou občasné technické nedostatky. To, co vám nikdy neudělá radost, jsou dlouhé a časté nahrávací časy. Každopádně tu a tam se setkáte i s bugy. Já jsem s nimi naštěstí moc často nesetkával, ale na fórech je patrné, že hráči bojují dokonce s padáním či zamrzáním hry.

Multiplayer nesmí chybět

Jakmile dokončíte kampaň, můžete se vrhnout na skvělý multiplayer. Ten je založen zejména na strategii a budete v něm budovat základnu a shromažďovat jednotky. Hned prvním velkým kladem je, že si můžete zahrát jak s hráči online, tak sami proti botům.

K dispozici je klasický mód Skirmish a je to opravdu zábava. Sice mi hra přijde nejlepší v kampani, ve které se rozvíjí váš hrdina, ale Skirmish je důkazem, že hra zvládá žánr RTS na jedničku.

Celkově je SpellForce 3 zábavná hra, která udělá radost veteránům i fanouškům. Každopádně chybí ji jakýsi náboj, který bych potřeboval, abych se do tohoto fantasy světa zamiloval. Přesto vám hru můžeme vřele doporučit.

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • zábavná hratelnost
  • krásně vypadá
  • promyšlený herní svět
  • zábavný multiplayer

Zápory:

  • stereotypní fantasy příběh
  • občasné technické problémy

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Rem…

Vylepšené verze třech legendárních dílů série Grand Theft Auto zněly jako sázka na jistotu, na které se toho nedá moc pokazit. Nakonec to ale dopadlo katastrofou, kterou hráči Rockstaru určitě jen tak neodpustí.

20.  11.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
GTA Vice CityGTA 3PS5GTA San AndreasRecenze