Spelunky: na smrt si zvyknete (recenze)

Zdají se vám současné hry příliš jednoduché? Vyzkoušejte Spelunky, dobrodružnou plošinovku, která prověří vaši herní zdatnost.

Spelunky se dá dohrát za 15 minut… pokud tedy předtím investujete do této plošinovky, která vám nedá nic zadarmo, hodiny trpělivého hraní. Kouzlo (pro některé spíš prokletí) původně freeware hry tkví v nekompromisní obtížnosti snoubené s náhodným generováním úrovní.

Zapomeňte na checkpointy, možnost ukládat hru, či na obrazovku se spásným nápisem Continue. Jakmile ve Spelunky vyplýtváte srdíčka svého hrdiny (nebo hrdinky, máte na výběr z několika postaviček), je konec a vracíte se opět na začátek. Vzhledem k tomu, že smrt ve Spelunky přichází rychle a nečekaně, na potupný nápis Restart budete koukat až nezdravě často.

Smrt však nepůsobí jako frustrace, ale jako výzva k tomu, abyste to zkusili znovu a lépe. S každým novým pokusem se totiž naučíte čelit lépe překážkám a budete stále hloub a hloub pronikat do tajemných kobek. Ovládání i herní mechaniky jsou snadno pochopitelné a vybroušené tak, že prakticky nikdy smrt nebudete vyčítat hře, ale sobě – prostě jste byli příliš pomalí, nepozorní, nebo zbytečně zbrklí.

 

Smrt však nepůsobí jako frustrace, ale jako výzva

 

Spelunky nezapře svou inspiraci Indiana Jonesem – ostatně hlavní hrdina se svým bičem, koženým kabátem a kloboukem jakoby mu z oka vypadl. Už jsem to lehce naznačil, vaším úkolem ve hře je prozkoumávat kobky a dostat se k východu vedoucímu do dalšího patra.

Hra o život (a bohatství)

Každá úroveň se náhodně generuje, takže před sebou máte vždy čerstvou výzvu. Jednotlivé úrovně se spojují do tematických světů, které postupně před vás kladou nové, obtížnější překážky, ale zároveň i bohatší poklady. Primárním úkolem totiž sice je přežít, ale během toho se vyplatí sbírat i zlaté valouny a další poklady.

Spelunky 01.jpgSpelunky 02.jpgSpelunky 03.jpg

Bohatství slouží nejen jako ukazatel skóre, ale za peníze se dají kupovat i pomůcky usnadňující průchod dungeony. Kromě vašich mrštných nohou na přeskakování propastí a biče na spráskání protivníků tak můžete na začátku mít i omezený počet bomb a lan s hákem. Bomby slouží k ničení bloků, ze kterých jsou úrovně složené, lano se pak hodí ke šplhání, pochopitelně.

Postupně se dostanete i k sinějším zbraním (mačeta, brokovnice) a dalším pomůckám (například kompas). A ano, jakmile umřete, o všechny předměty a poklady přijdete. O všechen postup naštěstí nepřijdete, protože tu aspoň funguje systém zkratek.

Spelunky 07.jpgSpelunky 08.jpgSpelunky 09.jpg

Spelunky v sobě ukrývá i spoustu dalších nápadů i skrytých prvků, které je radost odhalovat. Například můžete najít oltáře, které lze ničit nebo na ně pokládat oběti a tak získávat různé negativní, respektive pozitivní bonusy.

Dva v jednom

PS Vita verze, ze které recenzuji, vychází z Xboxové HD verze, kterou drobně upravuje. Například odražené předměty vás už nezraňují, což je rozhodně plus. Dalším bonusem se stává fakt, že za jednu cenu dostanete kromě Vita verze i Spelunky na PS3. Funguje Cross Save funkce, takže zkratky odemčené na jedné platformě jsou přístupné i na té druhé.

Spelunky 04.jpgSpelunky 05.jpgSpelunky 06.jpg

Propojit jde i multiplayer (kooperativní i deatmatch), na PS3 hráči sdílejí jednu obrazovku, majitelé Vity mají pochopitelně svoji. Hra ve více hráčích je opravdu vypečená, protože často dochází k situacím, kdy lze svého protivníka nešťastnou náhodou zlikvidovat, či mu naopak zachráníte život.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, Vita
Žánr: Arkády | 2D plošinovka
Výrobce: Mossmouth | Webové stránky hry
  • Náhodně generované úrovně
  • Vysoká, ale spravedlivá výzva
  • Zábavný multiplayer
  • Cross buy
  • Občas vážně frustrující
  

Spelunky představuje velmi zábavnou hru, ale žádá od vás jednu zásadní věc – vaší trpělivost. Prchlivé hráče totiž může frustrovat opakované umírání natolik, že se raději poohlédnou po méně drsné hře. A vyčítat jim to nejde. Pokud však toužíte po výzvě, Spelunky vám ji nabídne.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A