Spintires: zážitek na pár okamžiků (recenze)

Zabahněná simulace, ve které forma zcela přebila obsah a více než hrou je obyčejným technologickým demem.

Že je PC platforma domovem všelijakých podivností a především bizarních simulací jako Goat simulátor nebo německých výstřelků s vysokozdvižnými vozíky už asi nikoho nepřekvapí. PC je v tomhle prostě takříkajíc specifické a rozhodně i dosti infantilní. Simulátor dřevorubce, respektive jakéhosi řidiče, převážejícího právě vytěženého dřeva v prostředí ruské Tajgy tady ještě nebyl a po Spintires snad ani zase na dlouhé roky nebude.

s1.png s2.jpg s3.jpg

Naleštěný obal

Dobře, to je možná trošku velká nadsázka a hra to není až tak špatná, ale když řeknu, že forma tady jednoznačně vítězí nad jakýmkoli obsahem, budu až příliš blízko pravdě. Spíše než o hře bych totiž o Spintires mluvil jako o triumfu počítačových hráčů, co se technické stránky týče. Dost možná se totiž jedná o nezávislou, respektive nízkorozpočtovou simulaci, která se stane na dlouhé roky etalonem v oblasti simulovaní bahnitých cest a oprýskaných náklaďáků ještě ze sovětské éry.

 

Postupně se vám bahno začíná lepit na kola, zběsilé arkádové mačkání všeho tady opravdu nepomáhá

 

Ano, hlavní roli tady skutečně hrají bahnité polní, nebo vlastně lesní skoro cesty a pustá, možná ruská, krajina jako vystřižená z pripjaťských zátiší. Právě to je ale hlavním trumfem Spintires a garantuji vám, že atmosféra by se za mlžných rán plných nervydrásajících soubojů se zbídačelou cestou a kládou dřeva dala krájet.

s7.png

Ale přeci jen jsem zmiňoval hlavně ten technologický triumf, tak kde ho sakra máme? Kouzlo Spintires tkví vedle poetického zasazení hlavně v dynamicky vypočítávané fyzice, díky níž se třeba bahno skutečně chová jako bahno a prostě v něm uvíznete. Postupně se vám také začíná lepit na kola, zběsilé arkádové mačkání všeho tady opravdu nepomáhá a zohledněná váha vozidla, nebo jeho proporce také potěší.

s4.jpg s5.png s6.jpg

Pochvalu navíc zaslouží také grafický kabátek, který trefným způsobem odráží syrovost a zároveň mistrně skrývá malinkatý rozpočet. Je to prostě další z plejády titulů, který skutečně osloví na první pohled a neurazí ani hráče závislé právě na vysokých počtech polygonů a pěkných stínech. Když k tomu navíc přihodíte již jmenovanou fyziku a úžasný pocit toho, že skutečně ovládáte několikatunové vozidlo, Spintires na prvních pár minut opravdu umí strhnout a vy si budete říkat, jak skvělý nákup jste to vlastně udělali.

Prázdná skořápka

Časem ale bohužel přijdete na to, že jste si koupili úžasné technologické demo, které prodává technologii a nic víc. Jedná se totiž o skutečně mizernou hru, ve které vlastně není moc co dělat. Tedy pokud vám ke štěstí nestačí vyjíždět s roztodivnými a mnohdy i skutečně bizarními vozidly za dobrodružstvím a dny trávit pomalounkým se ploužením mezi vysokými stromy. Přesně taková je totiž hratelnost Spintires. Nekompromisní, hodně realistická a svým způsobem poetická! Rozhodně ale nic pro normálního masového hráče, který si běžně ujíždí třeba na Need For Speed a troufnu si říci, že i takový Bus Simulator má v tomto ohledu navrch.

SpinTires 2013-05-19 18-41-17-12.jpg

Částečně to tady zachraňuje snad jen solidní vozový park, který čítá desítky všemožných dopravních prostředků. Od základních terénních vozidel to tak můžete během pár hodin dotáhnout až k osmikolovým monstrům, které se ani nevejdou na některé cesty herního světa. Ten musíte mimochodem postupně objevovat a právě bezcílným potulováním se krajinou odemykáte také jednotlivá vozidla a zajímavé body na mapě.

 

Spintires je prostě jakýsi meditativní nástroj se skvělou technologií, který ovšem nabízí skutečně jen to jedno

 

Ale zase se vracíme k tomu již jednou vyřčenému. Spintires je prostě jakýsi meditativní nástroj se skvělou technologií, který ovšem nabízí skutečně jen to jedno a ačkoli to ve dvou herních modech, z nichž už ten základní je skutečně hardcore, téměř bez chybičky, pořád mi to přijde tak trošku málo. Možná kdybychom se bavili o Early Access titulu, ale tohle je přeci jen finální produkt, který je tak odsouzen skončit v zapomnění.

775500ef0a885187fc4886cc08492419.jpg maxresdefault.jpg SpinTires 2013-05-16 11-23-29-42.png

Úzce profilovaná libůstka

Tedy minimálně u nás klasických hráčů. Zároveň totiž věřím, že se najde úzká skupinka lidí, která skutečně objeví živelné kouzlo hry a bude si libovat v atmosférických prodíračkách bahnem. Ve světě střídajícího se celku dne a noci to totiž dokonce můžete rozbalit i s kamarády v multiplayeru a to je potom hned ještě o něčem jiném. Zábavné bugy i skutečně nezapomenutelné momenty v takovém menším sandboxu, kde ovšem můžete jen jezdit bahnem a topit auta v řece totiž opravdu má něco málo do sebe.

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Off-road simulátor
Výrobce: Oovee Game Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 13. června 2014
  • Realistické chování vozů
  • Nádherná fyzika
  • Pěkná simulace bahna a vody
  • Fešné grafické pozlátko
  • Prakticky neexistující kampaň
  • Po chvíli stereotypní
  • Jde spíše o tech-demo

Tyto lidi by se snad jen slušelo varovat, že Spintires nenabízí k věčné škodě pohled z kabiny a taktéž si řekne o docela solidní porci výkonu. Minimálně za těch zcela unikátních pár minut to ale vlastně stojí a pokud narazíte na výraznější slevu třeba v právě probíhajícím Steam výprodeji, alespoň o hře popřemýšlejte.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze