Splatoon: cáknutá střílečka (recenze)

vytisknout velikost písma
Barva slouží obvykle k namalování obrázku, případně vymalování bytu. Ale střílet s ní po sobě? I to jde. A nemusí jít zrovna o paintball.

Splatoon dokazuje, že Nintendo stále dokáže vystoupit ze své komfortní zóny a vydává i jiné hry, než variace svých nejsilnějších značek. Nejnovější hra z klíčové divize Nintendo EAD je totiž (primárně) multiplayerovou týmovou střílečkou viděnou z třetího pohledu.

Ovšem nebylo by to Nintendo, kdyby do populárního žánru nepřidalo svoji dávku osobitosti – ve Splatoon tak po sobě nestřílejí drsní vojáci, ale cákají po sobě barvu inklingové, zvláštní tvorové, kteří se dokážou proměňovat z olihní do lidí. A to je jen jeden z originálních nápadů hry.

Stylové olihně

Na začátku hry si zvolíte, zda chcete hrát za inklinga chlapce, či dívku a následně se dostanete do hlavního rozcestníku, který připomíná tokijskou čtvrť Shibuya. Hlavní dominantu představuje vysoká věž, jejímž prostřednictvím se připojujete do klání více hráčů. Mimo to tu narazíte i na několik obchodů s různým vybavením a pár podivných existencí, díky nimž se dostanete k misím pro jednoho hráče, případně pro vás dokáží shánět vybavení na vyžádání.

NPC postavy doplňují charaktery samotných hráčů, kteří se volně procházejí, líně zevlují okolo, sedí na zábradlích a prostě obecně vytvářejí dojem živoucího světa. Na první pohled je patrné, že se tvůrci silně inspirovali streetovou a graffiti kulturou, takže inklingové hýří barvami, nosí stylová trička a kecky a obecně působí „cool“.  Líbivou vizuální prezentaci doplňuje i neméně stylový hudební doprovod míchající pop, rock, elektro i trochu metalu. Obecně prostě Splatoon působí velmi energicky a má šmrnc.

Koupeme se v barvě

Fešácký vizuál ovšem představuje jen jednu stranu mince, tou výrazně důležitější je samotná hratelnost. Splatoon staví na základech third person stříleček, ale klasickou šablonu výrazně mění použitím barev jako herního prvku.

Splatoon 01.jpgSplatoon 02.jpgSplatoon 03.jpg

Cákáním barvy po protivnících je sice likvidujete, ovšem důležitější je, že barva ulpívá i na všech površích – vertikálních i horizontálních. Stisknutím jednoho tlačítka pak vašeho barvu cákajícího, humanoidního inklinga proměníte v oliheň, jež dokáže v barvě plavat. A do klidně i do kopce.

Přidejte si pár dalších prvků, jako že olihňáci plavou v barvě rychleji, jsou v ní neviditelní a doplňují si v ní zásobu munice do svých zbraní. Ovšem to platí jen pro vaši barvu, ta cizí vás razantně zpomaluje a zraňuje. V kombinaci s členitými mapami se tak z čisté akce stává jakýsi mix střílení a plošinovek, kdy je přesná muška stejně důležitá jako taktické uvažování.

Pušky a válečky

Jednoduché základní mechaniky rozšiřuje celá řádka věcí, přičemž tou nejdůležitější se pochopitelně stává vybavení. Zbraní existují v podstatě tři základní druhy: rychlé kulomety, silné odstřelovačky a válečky, které jsou účinné v boji zblízka.

Splatoon 04.jpgSplatoon 05.jpgSplatoon 06.jpg

Každá zbraň má tři základní vlastnosti, jako je například rychlost palby, plus přiřazenou sekundární a speciální zbraň, což mohou být například granáty s barvou, sonar, raketomet, či možnost se proměnit v ničivého Krakena. Je toho prostě dost, z čeho si vybírat.

To samé platí i pro oblečení. To se dělí též na tři druhy: klobouk (či prostě něco na hlavu/obličej), triko a boty. Každý z kousků vybavení nejen jinak vypadá, ale hlavně nabízí různé bonusy: rychlejší pohyb v barvě, silnější poškození s hlavní zbraní, vyšší obrana, účinnější speciální zbraně a tak dále.

Splatoon 10.jpg

Základní bonus vybavení je známý, nicméně každý kousek garderoby může nabízet i víc bonusů, které se odemykají tím, jak vybavení používáte. Prosté, ale zároveň dostatečně komplexní na to, abyste pokračovali v hraní a hnali se za stále lepším vybavením.

Svižné zápasy

Svoje vybavení a zbraně můžete vyzkoušet ve dvou typech multiplayerových klání: běžné a „ranked“ boje. V těch základních bojujete o peníze a zkušenosti, za které si odemykáte a nakupujete nové vybavení, v ranked už jde o stoupání v hodnocení od C- do A+.

Splatoon 07.jpgSplatoon 08.jpgSplatoon 09.jpg

Každý z typů her nabízí (zatím) jeden mód. V běžných bojích je to Turf War, kde je cílem mít barvou svého týmu pocákanou co největší plochu arény, ranked nabízí Splat Zones, což je varianta king of the hill – týmy se snaží udržet specifikované území (barvou, jak jinak) co nejdéle.

Oba módy jsou velmi svižné a zábavné, přičemž zvlášť Turf War je velmi přívětivý pro občasné hráče, protože víc než přesná muška je důležité taktické myšlení. Splat Zones představují už výrazně soutěživější záležitost.

Mapy pro multiplayerové hry se hodí ke městskému stylu hry, takže jde o lokace, jako třeba skate park, přístav a podobně. Rozhodně jsou nápaditě navržené a mají vlastní specifika, ovšem mají zásadní problém – je jich zatraceně málo, stejně jako módů.

Splatoon01.pngSplatoon02.pngSplatoon03.png

Každé tři hodiny se v rotaci mění dvě mapy, které se dokáží poměrně brzy ohrát. Tvůrci slibují pravidelně přidávat další nové módy i mapy, nicméně pravdou je, že Splatoon spíš vsází na kratší, ale intenzivnější dávky zábavy, kdy si zahrajete večer pět, deset her a jdete spát. Pro občasné hráče ideální, ovšem hardcore nadšený nebude.

Ocenit musím stabilitu a rychlost připojení do hry - stalo se mi snad jen jednou, že mě hra vyhodila chybu připojení, jinak bylo otázkou maximálně pár desítek sekund, než jsem se dostal do hry. Pokud něco vytknout, tak je to nekonzistentní matchmaking, který mě často spojoval s hráči na výrazně vyšší úrovní.

Další zpestření

Slabší nálož multiplayerového obsahu dokáže kompenzovat kampaň pro jednoho hráče, která nabízí 30 nápaditých úrovní, v nichž se jednou snažíte prostě dostat z jednoho konce na druhý, jindy zase bojujete s bossem a podobně.

Mise jsou odděleny od multiplayeru, používat můžete jen základní zbraň, jež však lze upgradovat. V průběhu hraní nacházíte i speciální svitky, které odhalují příběhové pozadí. Ano, je tu i něco jako příběh, ovšem nečekejte nic světoborného.

Příjemnou jednohubku představuje lokální multiplayer pro dva, kde soutěžíte o nejvíce prasklých balónků.

Wii U
Dostupné pro: Wii U
Žánr: Akce | Multiplayerová střílečka
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29.května 2015
  • Spousta dobrých nápadů
  • Stylové zpracování
  • Svižná hratelnost
  • Stabilní multiplayer
  • Málo map a módů (zatím)
  • Zvláštní matchmaking

Splatoon nezapře, že jde o hru od Nintenda. Tvůrci si sice načetli konkurenci, ale použili to, co se jim líbilo a jindy jsou vysloveně proti trendům – ve hře tak například chybí něco tak zásadního, jako je voice chat a dostat se do hry s kamarády taky není úplně brnkačka.

Nicméně hratelnost je až krystalicky čistá a podle mého dokáže Splatoon chytnout i hráče, kteří nehoví hrám typu Call of Duty a Battlefield. Já jsem jedním z nich. 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 nejzajímavějších grafických proměn světa Minecraftu

10 nejzajímavějších grafických proměn …

Minecraft může vypadat trochu jinak, než ho znáte. Hra se totiž dočkala několika modů a rozšíření. Podívejme se na 10 nejzajímavějších balíčků s texturami a kosmetickými úpravami.

25.  3.  2017 | | 10 N/A
Nejede internet? Nudit se nemusíte, Chrome má v sobě skrytou hru

Nejede internet? Nudit se nemusíte, Ch…

včera | | 15 N/A
FlatOut 4: Total Insanity – návrat legendy? (recenze)

FlatOut 4: Total Insanity – návrat leg…

Závodní série FlatOut se dvanáct let své existence jistě stala kultovní záležitostí, a to i navzdory hodně nepovedenému třetímu dílu. Přest,o nebo právě proto jsme na plnohodnotného následovníka museli čekat dlouhých šest let. Vyplatila se taková dlouhá odmlka?

17.  3.  2017 | | 10 N/A
Hry jsou uměním: když grafika zraje (galerie)

Hry jsou uměním: když grafika zraje (g…

Občas vyjde populární hra a časem se člověk nemůže uvěřit, co vše je z ní možné graficky vytáhnout. Pojďme si podat zub času.

14.  3.  2017 | | 5 N/A
10 důvodů, proč se ponořit do hry Total War

10 důvodů, proč se ponořit do hry Tota…

Strategie nepatří dnes k nejpopulárnějším žánrům, nicméně nikde jinde neokusíte tak sladký pocit moci se všemi výhodami a nevýhodami. V Total War se dostanete do role vůdce zodpovědného za celý národ a závisí jen na vás, zda vaše země bude prosperovat.

15.  3.  2017 | | 8 N/A
Hrajeme Mass Effect Andromeda: vzhůru do cizích světů (galerie)

Hrajeme Mass Effect Andromeda: vzhůru …

Mass Effect: Andromeda vychází až 23. března, ale díky EA Access jsme si od 16. března mohli k plné hře přičichnout. Podívejte se na naše pohlednice z cest.

19.  3.  2017 | | 5 N/A
Simulátor skládání počítače - naučte se stavět stolní počítač

Simulátor skládání počítače - naučte s…

V době, kdy simulátor zemědělské techniky patří k nejúspěšnějším hrám, bylo jen otázkou doby, kdy někdo udělá simulátor, který skutečně využijete - simulátor skládání počítače.

16.  3.  2017 | | 4 N/A
10 tipů, jak být ostříleným borcem v Mass Effect: Andromeda

10 tipů, jak být ostříleným borcem v M…

Nový Mass Effect je plný nástrah a novinek. Pomůžeme vám se s nimi vypořádat.

22.  3.  2017 | | 6 N/A