Splinter Cell: Blacklist - starouš opět zasahuje

Sam Fisher už sice má nejlepší léta za sebou, ale o to více mu menší návrat ke kořenům sluší.

Jelikož jsme se už věnovali většině velkých her od Ubisoftu, určitě bychom neměli zapomenout ani na trošku v pozadí stojícího Sama Fishera a nový Splinter Cell: Blacklist, ke kterému se poslední dobou chovají novináři i fanoušci jako k bastardům s přídomkem sníh. A přitom se jedná pouze o další značku, které se chtě nechtě musela vydat na cestu vstříc pomalé evoluci a ještě na ní neplánovaně potkala vlka v obleku a kravatě, který jí až do srpna vystavil stopku. I přesto však nakonec na letošní E3 dokázal Sam Fisher trošičku prorazit a minimálně našemu cvičenému oku neunikl.

bd1e4a29-65950.jpg bf1b1cc3-70847.jpg e7251e73-74777.jpg

Amerika na kolenou

To by se také muselo stát něco opravdu špatného, abychom minuli jednoho z posledních nositelů slavné značky Toma Clancyho. Ano, mluvíme o tom americkém spisovateli, jehož knihy čtete za trest a nejraději byste ty obrovitánské bichle plné politických keců a špionážních problémů omlátili rodičům o hlavu. Hry jsou přece lepší, obzvláště pokud vás vzdělají alespoň tak jako nový Splinter Cell. Ten si totiž bere to nejlepší z Clancyho knih, tedy špionážní podhoubí, geopolitické problémy a nechutné hektolitry krv ... ehm ... amerického patriotismu.

Příběh se holt opět bude točit okolo neporazitelných Spojených států a pro značku tolik typické one man show, kde se střílí nebo zabíjí ve stínech a až pak se mluví. Ve zkratce se letos podíváme na teroristickou skupinu The Engineers, která si klade za cíl oslabit vliv matičky Ameriky ve světě. Věděli jste, že Amerika má vojáky prakticky v každé zemi na světě? Že ne? Tak právě hraním této hry se to dozvíte a navíc vám vývojáři z Ubisoft Toronto ukážou, jak dělají zlořádi "bububu" a jak s nimi nový Sam dabovaný Ericem Johnsonem vytře podlahu ve stylu Sony.

 

Mluvíme tady sakra o Clancym, a tak se přece můžete těšit na bombastický příběh plný zvratů, nejasných pohnutek a zašmodrchaných lidských osudů.

 

Celé to ukazování prostředníčku na Xbo... ehm... teroristy však nebude až tak černobílé, jak to zní z traileru nebo z našeho oholeného popisu. Mluvíme tady sakra o Clancym, a tak se přece můžete těšit na bombastický příběh plný zvratů, nejasných pohnutek a zašmodrchaných lidských osudů.

Samozřejmě Splinter Cell: Blacklist nabídne i kupu morálních ponaučení a předem vás varuje, že tohle doma rozhodně zkoušet nemáte. A jen tak na okraj dojde asi i na trošku barevný svět, který snad nebude líčit Ameriku jako nejlepší a zbytek jako nejhorší. I když to zrovna dvakrát ke Clancymu nesedí.

a7ccfe0e-74355.jpg b0c1bdc3-74781.jpg b19862a6-68370.jpg

Ústup ze slávy

Může se zdát, že se hře vysmíváme, nebo jí za to dokonce spíláme. Opak je ale pravdou. Stříkající patriotismus už k téhle značce prostě patří stejně jako stealth postup a tiché zabíjení. Bez toho by to zkrátka nešlo a zaplať pánbůh ani nepůjde. Sám producent hry na letošní E3 slíbil, že se Sam Fisher opět vrací trošku více ke kořenům a určitě se nemusíme bát jen hloupoučké střílečky. Ačkoli tak byla většina dosud prezentovaných ukázek plná střílení a bombastických výbuchů, nový Splinter Cell bude mít také odvrácenou tvář.

a1cee8b4-71891.jpg

Hra už sice nebude fušovat do řemesla noirovým hrám a stylový černobílý filtr dostal košem, i tak ale bude dobrá polovina příběhu napěchovaná až k prasknutí tichým zabíjením a kradmým postupem. Rozhodně prý nebude Blacklist zdaleka tak akční jako byl Conviction. V jeho případě to bylo dáno především snahou získat nové hráče, takže doufáme, že se Ubisoftu upsali vlastní krví, jinak jim asi zase utečou. I když ani "rambo" styl hraní pravděpodobně nebude úplně zapovězen. Spíše by hra měla vyhovovat daleko více oběma skupinám, kdy bude možno hrát Blacklist tak, jak budete chtít právě vy. A my chceme Chaos Theory.

Staří známí

Co se změn týče, je to ale zhruba všechno. Nový příběh Sama Fishera se rozhodně nehodlá pouštět do přehnaných kotrmelců a tvůrci sázejí především na osvědčené prvky. Vrací se tak povedený systém krytí i stylová vychytávka Mark & Execute, kdy si označíte jednotlivé cíle a pak je stiskem jediného tlačítka pošlete do věčných lovišť, aby tam vzkázali, že necháme pozdravovat všechny ty zlořády z dílů minulých.

2501e08f-82117.jpg 58081df5-82112.jpg a0d367fa-74780.jpg

Přesto že nám pak Sam trošku zestárl, těšit se můžete na vylepšené ovládání a zcela předělaný pohyb, jenž vám nyní dovolí daleko více. Značka Splinter Cell se tak trošku více přiblíží Assassin´s Creedu, protože Sam a Ezio by měli v Blacklistu sdílet totožné pohyby.

Určitě to však neznamená, že budete teroristy likvidovat šavlí a skrytou čepelí. Naopak budou vaším mečem ty nejmodernější kvéry, které lze v blízké budoucnosti sehnat a místo skryté čepele bude Sam tahat z rukávu bambilion druhů granátů, dálkově ovládané kamery a všemožné rušičky, či skenery. Zkrátka stará známa výbava, jen trošku potuňená.

 

Prý si kromě zemí blízkého východu uděláte výlet i do dalších zcela tradičních prázdninových destinací rozesetých po celém světě.

 

Aby také ne, když vaši Batcave zcela předělali a celé velitelství 3rd, respektive 4th Echelonu je v oblacích na palubě obřího letadla Paladin. To bude také během hraní tvořit jakýsi centrální hub, kde si budete vylepšovat vybavení skrze jednoduchý RPG systém a pochopitelně vás tohle vozítko jako vystřižené z vlhkých snů Justina Lina také doveze na každou misi. Prý si totiž vedle zemí blízkého východu uděláte výlet i do dalších zcela tradičních prázdninových destinací rozesetých po celém světě.

0a2119d1-72087.jpg

Vstříc pokroku

Jak už jsme napsali výše, asi nejdiskutovanější změnou ve hře je nový dabér. I to má ale svůj důvod. Náš mega nebušený tajný agent, který se rád schovává ve stínech, a přitom není upír, totiž dostane do vínku zase o parník lepší grafické zpracování. Na první pohled asi moc rozdílů mezi Conviction a Blacklistem nepoznáte, ale při bližším zkoumání vyplují na povrch mnohem detailnější animace pramenící z použití technologie motion capture.

Mladší dabér se tedy rovná daleko lepší výkon před kamerou a automaticky tedy i daleko pěknější podívanou během hraní. Abychom ale grafikům nekřivdili, samozřejmě se dočkáte také dokonalejších modelů a ostřejších textur.

Tři průchody jednou misí ze Splinter Cell: Blacklist

Tři průchody jednou misí ze Splinter Cell: Blacklist

Tohle všechno už jsou však jen libůstky. V případě Splinter Cellu jsme přece dávali vždycky přednost hratelnosti. Ostatně ani ta původní Samova dobrodružství se ještě nehrají tak špatně. Novinka je ale holt novinka, obzvláště když slibuje tolik lákavých prvků. Návrat osvědčených postupů, nový příběh, parádní výbava ... Co více si zkrátka přát? Samovi sice táhne skoro na 60, ale sil má stále ještě dost a my se rádi necháme v srpnu přesvědčit. Už nyní nás nahlodal více než slušně.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |