Společenstvo Prstenu jako zážitek i zklamání roku

13 milionů na tržbách, 120 tisíc diváků v kinech a tisíce pozitivních i negativních příspěvků v diskuzích si za uplynulý, premiérový týden připsala na konto adaptace prvního dílu fantasy trilogie Pána prstenů - Společenstvo Prstenu. Pojďte se s námi podívat, jak se líbila známým osobnostem i "obyčejnému lidu".
Společenstvo Prstenu jako zážitek i zklamání roku
13 milionů na tržbách, 120 tisíc diváků v kinech a tisíce pozitivních i negativních příspěvků v diskuzích si za uplynulý, premiérový týden připsala na konto adaptace prvního dílu fantasy trilogie Pána prstenů - Společenstvo Prstenu. Pojďte se s námi podívat, jak se líbila známým osobnostem i "obyčejnému lidu".

Napsat další z řady článků o Pánovi prstenů pro čtenáře, kteří jsou s fenoménem Pána prstenů velice dobře srozuměni a kteří dokáží každý detail týkající se světa Středozemě rozpitvat do posledního kousíčku, tak, aby nešlo o tzv. "nošení dříví do lesa", je úkolem takřka nadlidským. Přesto jsem se do jeho realizace (snad ne nadarmo) s chutí pustil - jenom proto, abychom si stručně zrekapitulovali úspěchy, jimiž se už i v našich krajích může filmová adaptace Tolkienova románu v české distribuci společnosti Warner Bros. pochlubit, ale také kvůli shrnutí názorové přestřelky, která vládla všem tuzemským i zahraničním zejména filmovým webům po celý minulý týden, ba co víc někde už i měsíc před oním přelomovým dnem, 10. lednem.

Rozdíly mezi zahraničními a tuzemskými komentáři k Jacksonovu filmu byly víc než zřejmé a dle mého skromného názoru pramení už ze samotné charakteristiky typicky české povahy - však to moc dobře znáte, tvrdí se o nás, že jsme hrabiví, bezohlední, zahledění do sebe apod. Můžete s tímto výrokem jakkoli nesouhlasit a přesto po přečtení několika kompletních diskuzních fór dojdete ke stejnému závěru, pouze z trochu odlišné perspektivy. Zatímco v českých luzích a hájích jsme slýchávali vesměs až krajně extrémní názory typu "Ten film je BOŽÍ! NIC LEPŠÍHO JSEM V ŽIVOTĚ NEVIDĚL!", popř. "TOTÁLNÍ SRAČKA! Jak tohle proboha mohli natočit?...", angloameričtí diváci spíše ukazují na konkrétní či obecné přínosy resp. nedostatky, jimiž dle jejich názoru filmové Společenstvo prstenu trpí. Je mi ale jasné, že nelze postoj celého národa zobecňovat (a ani tak většinou nečiním), takže se spíše přenesme zpět k nám, do Česka, a podívejme se, jak filmovou verzi nejklasičtějšího díla fantasy žánru přijali tuzemští diváci.

Necháme-li promluvit čísla, je vše prakticky jasné. Pokud za čtyři startovací dny Pána prstenů navštívilo 120 tisíc diváků, kteří na vstupném utratili celkem 13 milionů korun, muselo se z jejich úhlu pohledu jednat o očekávaný trhák nebo (a tady už zacházíme do extrému) dokonalý výsledek hutného marketingu totálního propadáku. Já osobně se tedy přikláním spíše k verzi první - a abych své tvrzení něčím doložil, ocituji názor, který z úst diváků - čtenářů Pána prstenů zaznívá zdaleka nejčastěji (i když v různých formách a stavbách):

"Je to Tolkien, zjednodušený, ale je. Kdo neviděl, ten nepochopí, že i puberťáci, kteří ze začátku filmu blbě kecali, tak po skončení filmu seděli jako zařezaní a nezvedali se a pak odcházeli jak omámení. I můj devítiletý kluk vydržel sledovat film celé tři hodiny téměř bez hnutí (knížku už znal - četli jsme mu ji)."

Mnoho diváků ale na film zašlo i bez předchozí znalosti zákonitostí a příběhů Středozemě a jejich počet se, jak nedávno zmínil kolega Martin Zavřel, dennodeně zvyšuje. Ano, má na tom jistě obrovskou zásluhu ohromující hype, které asi týden před premiérou rozpoutali mediální partneři Pána prstenů, ano, mají na tom zásluhu multiplexy, v nichž v současnosti visí víc než polovina kopií tříhodinového Jacksonova snímku - největší úlohu na nedávném pokoření rekordního opening weekendu všech dob ovšem nesehrála ani tak marketingová masáž či aktivní multiplexy, jako spíš lidé, kteří si informaci o Pánovi prstenů velice rychle a takřka geometrickou řadou předávají mezi sebou. Není tedy ani divu, že z obchodů záhy vymizely všechny předměty, které měly s Pánem prstenů, Tolkienem, Středozemí či Společenstvem prstenu cokoli společného. Dokážete si vůbec pro Warner Bros. představit lepší rozjezd? (a to je za měsíc čeká start Harryho Pottera, který si už brousí zuby na bitvu o nejlepší opening weekend, aby tak sesadil Pána prstenů z jeho čerstvě vydobyté první příčky.)

Zvláštní je, jak zdrženlivě a nevýrazně se k Pánovi prstenů staví známé osobnosti. Například Sabina Laurinová, která figurovala mezi V.I.P. účastnícími se slavnostní premiéry Společenstva Prstenu v multiplexu společnosti Ster Century, podle serveru iDnes prohlásila, že se jí nelíbilo přílišné množství drsných a násilných scén a čekala od filmu více prokreslení dobrodružné složky. Premiér Miloš Zeman se vyjádřil v podobném smyslu - po skončení projekce pronesl kouzelnou větu, "že se na to dalo koukat". Kdo ví, zda si pan premiér chce jen naoko zachovat vážnost předsedy vlády (a veskutečnosti film prožíval jako správný fanoušek Tolkienova díla), zda za kvalitní film bere dílo, na něž se "dá koukat", nebo jestli je zvyklý na jinou kulturní úroveň a Pán prstenů pro něj byl pouze průměrným zpestřením všedního dne významného státníka.

Asi si teď pod vlivem předchozích odstavců říkáte, jak je perfektní, že český národ zase jednou stojí při sobě a všichni shodně Pána prstenů buď vychvalují až do nebes, nebo se pro jistotu nevyjadřují, aby na sebe zbytečně neupoutali pozornost. Chyba lávky přátelé - i negativní ohlasy se, především na Internetu, poslední dobou množí jako houby po dešti. Za všechny citujme příspěvek Tomáše Kaplera převzatý z diskuzního fóra na jednom českém internetovém filmovém magazínu:

"Tak jsem to včera viděl a hrůza. To co je v knize rozpitváno do detailů na 209 stranách - tedy cesta do Elrondova domu - je ve filmu během pár minut odbyto. To co je popsáno na jedné straně (cesta po můstcích v Khazad dum) trvá ve filmu snad 20 minut. Navíc taková kravina, že se do Chodce zamiluje elfka a vzdá se nesmrtelnosti - to už jsme o pár set tisíc let jinde u úplně jiných jedinců. (..) Lidé kteří LOTR neznají jsou naštvaní, že pointu uvidí za dva roky. Já který LOTR znám jsem naštvaný, že příběh zničili"

A co vy - taky jste naštvaní? :-)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |