Srovnání časopisů Gamestar a Level (srpen 2002)

Do situace na trhu herních časopisů zasáhly (ostatně jako skoro do všech oblastí lidského života) nedávné povodně, a tak vyšlo zářijové Score s poměrně velkým zpožděním a nedostalo se tak do srpnového přehledu. Své zástupce tak zde má jen Gamestar a Level.
Srovnání časopisů Gamestar a Level (srpen 2002)

Letní dvojčíslo Gamestaru (které se mělo dostat na pulty obchodů koncem července) vyšlo začátkem srpna, takže nakonec zachránilo tento přehled. Kromě pravidelně vycházejícího Levelu totiž žádný jiný časopis v srpnu nevyšel. Zářijový Gamestar nevyjde (dvojčíslo je označeno srpen/září a další - říjnové - číslo Gamestaru vyjde nejdříve koncem září) a zářijové Score, které mělo vyjít ke konci srpna, se díky ničivým záplavám opozdilo o dva týdny a vyšlo až začátkem září.

V tomto přehledu jsou tedy zastoupeny jen Gamestar a Level. Nicméně osud vycházení časopisů je nejistý – uvidíme, jak rychle se jednotlivé redakce vypořádají s důsledky povodní a kdy se vycházení časopisů vrátí do normálního režimu.

Poznámka: Časopisy jsou uvedené v abecedním pořadí.

Základní informace Gamestar 43 Level 8/2002
počet stran 132 132
cena bez CD - -
cena s CD 150 Kč 179 Kč
náklad 35 000 40 020

„Dvojčíslo“ Gamestaru má 132 stran (jako Level i Score), takže srovnání hodnot je ještě snazší. Od příštího měsíce by Gamestar měl pravidelně vycházet se 116 stranami, takže se konkurenci v tomto směru o něco přiblíží.

Cenově vychází Gamestar v srpnu příznivěji, i když díky nemožnosti zakoupit časopis bez CD je nutné vzít ohled na kvalitu cover CD a hlavně plné hry – a zde vítězí na celé čáře Level.

Předplatné Gamestar 43 Level 8/2002
roční s CD 1176 Kč 2148
pololetní s CD 591 Kč 1074
čtvrtletní s CD 297 Kč -
roční bez CD 500 Kč 576
pololetní bez CD - 300
čtvrtletní bez CD - -
příplatek za doporučeně (1 číslo) 12,50 Kč 10 Kč

Předplatitelé jsou sice zvýhodněni oproti čtenářům kupujícím časopis na stánku, ale stále velmi málo. U Gamestaru můžete na předplatném ušetřit třetinu ceny (tedy pokud nezvolíte roční předplatné, kdy budete o jedno číslo ošizeni a budete je muset z vydavatelství pracně tahat zpět), doporučuji předplatné čtvrtletní, kdy nedáváte peníze příliš dopředu a můžete tedy předplatné zrušit mnohem pružněji než při předplatném ročním.

Předplatitelé Levelu sice neušetří na ceně časopisu, při ročním předplatné však mají možnost (stejně jako u Gamestaru) získat zdarma tři starší čísla, a navíc k předplatnému dostanou papírovou krabici na časopisy i CD a hlavně – hru zdarma dle vlastního výběru ze seznamu šesti vcelku kvalitních her.

Uvidíme, jaká bude cenová politika Levelu při předplatném časopisu s DVD, které by mělo být od podzimu zavedeno, a jestli bude možné stávající předplatné s CD převést na předplatné s DVD.

Jednotlivé rubriky (strany) Gamestar 43 Level 8/2002
obálka 4 4
úvodník 1 1
obsah čísla 2 1
obsah CD 4 3
dopisy čtenářů 4 4
upoutávka na příště 1 3
soutěž 2 1
předplatné 1 2
galerie - -
reportáž - 3
tématické články 6 14
PC – novinky 8 9
PC – preview 10 18
PC – recenze 46 25
PC – návody 18 4
konzole 2 -
retro - -
rozhovory - 4
HW 11 12
SW, multimédia 2 1
mobily - 2
on-line hry - 2
hudba, film 1 4
ostatní články - 1
reklama (celostránková) 9 14

V srpnu se Gamestar opravdu vytáhnul – 46 stran věnovaných recenzím je opravdu slušná porce. Navíc začátkem srpna (či spíše v červenci, kdy se časopis připravoval) ještě redakci nezasáhlo herní sucho, takže jsme se dočkali recenzí několika velmi kvalitních titulů. Také rubrika návodů je rozsáhlá a velmi kvalitně zpracovaná.

To Level si obrazně řečeno vystřílel prach již v červenci a srpnové číslo je na recenze dobrých titulů docela chudé. Aspoň částečně to zachraňují rozsáhlé preview a pravidelně výborné tématické články (i když v Gamestaru také slušný tématický článek vyšel). Stále přetrvávají „zbytečné“ rubriky (konzole v Gamestaru, mobily v Levelu, kultura v obou časopisech), které zabírají cenný prostor.

Zastoupení rubrik (strany, %) Gamestar 43 Level 8/2002
PC – novinky, preview 18 (14%) 27 (20%)
PC – recenze, návody 64 (48%) 29 (22%)
PC celkem 82 (62%) 56 (42%)
konzole 2 (2%) -
tématické články 6 (5%) 14 (11%)
HW, SW, on-line, kultura, ostatní 14 (11%) 29 (22%)
redakční rubriky 15 (11%) 15 (11%)
reklama celkem (včetně obálky) 14 (11%) 19,5 (15%)

Gamestar musíme pochválit – tak by měla vypadat náplň herního časopisu pravidelně! Polovina rozsahu časopisu věnovaná recenzím a návodům se v dnešní době jen tak nevidí (nostalgici se slzou v oku vzpomínají na dřevní doby herních časopisů, kdy byl prakticky celý časopis naplněn recenzemi a návody). Level se zase pyšní rozsáhlou „neherní“ částí, i když s hrami to stále má hodně společného – především tématické články, on-line hry, reportáže a rozhovor.

Další informace Gamestar 43 Level 8/2002
hra čísla – recenze Warcraft 3 Moto GP
počet recenzí PC 16 15
průměrné hodnocení recenzí PC 69% 56%
plakát - A3
plná hra na CD Crazy Designer Ignition

Nízká kvalita recenzovaných titulů v Levelu již byla zmíněna. Přestože recenzí vyšlo prakticky stejně jako v Gamestaru, jejich rozsah je (po zásluze) poloviční a průměrné hodnocení je s přihlédnutím ke „kvalitě“ recenzovaných her spíše ještě nadsazené.
Na druhou stranu je plná hra z Levelu aspoň zábavná a aspoň částečně ospravedlní poměrně vysokou cenu časopisu. To, co již několikátý měsíc za sebou předvádí Gamestar, se nedá nazvat jinak než ubohostí. Zajímalo by mne, kdy už konečně Gamestar začne k časopisu přikládat hry srovnatelné kvality jako konkurence, nebo kdy plné hry zruší, popř. jejich četnost značně omezí. Dávat totiž měsíčně 150 Kč za časopis s takovými hrami by se nevyplatilo snad ani v případě, že by Gamestar vycházel pravidelně se 132 stranami a s podobně kvalitním a hutným obsahem, jako má srpnové číslo – zvlášť když se nedá koupit časopis bez CD.

Cover CD Gamestar 43 Level 8/2002
demoverze 449 MB 515 + 204 MB
patche 50 MB 22 MB
trainery 1 MB -
videa - 60 MB
programy 19 MB 34 MB
drivery 2 MB 22 MB
češtiny 2 MB -
od redakce 156 MB 2 MB
od čtenářů - 21 MB
ostatní 13 MB -
celková velikost CD 699 MB 696 + 204 MB
databáze starších čísel ne ano
počet demoverzí na CD 7 8 + 1

Gamestar zůstává posledním časopisem, který se neodhodlal k modernizaci enginu – přitom ten jeho je už dlouhou dobu nejméně funkční, nejvíce strohý a nejméně graficky povedený.

Obsahově se opět oba časopisy moc nevyznamenaly – na dobu rozsáhlých tématických kolekcí na CD Gamestaru asi musíme definitivně zapomenout. Občas se sice nějaká vlaštovka objeví (jako na CD srpnového Gamestaru), celkově je to však bída s nouzí.

Také výběr sharewarových programů je takříkajíc pofiderní – dávat na CD opakovaně několik utilitek, dokonce ve stejných verzích jako v předchozích měsících, je jen ztrátou cenného diskového prostoru. Až přejdou časopisu na DVD, bude snad možné plnit každý měsíc přiložený disk kupou užitečného softwaru, teď bych raději přivítal o jednu demoverzi více...

O chybějící databázi starších čísel a starších CD na CD Gamestaru již asi nemá cenu hovořit, vypadá to, že se jí čtenáři nikdy nedočkají...

I přes poměrně kvalitní obsah papírového Gamestaru zůstává Level mírně na špici, a to hlavně díky kvalitě obou přiložených CD (i když se na tuto situaci přesně hodí rčení o jednookém mezi slepými). Doufejme, že chystané změny (rozšíření rozsahu Gamestaru, resp. pravidelné vycházení Levelu s DVD) dále zkvalitní obsah obou časopisů a ty se stanou pro své čtenáře ještě více atraktivní.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma