Srovnání NOVĚ: GameStar 57 vs. Level 107 vs. Score 118

Prosincová čísla všech tří papírových časopisů doslova praskají ve švech díky vánočnímu návalu titulů. Přesto se i tentokrát pokusíme vyhodnotit, který časopis toho nabízí čtenářům nejvíce, který má nejzajímavější obsah, a kde hledat nejnabitější přílohu. Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího najdete v dnešním srovnání.
Srovnání NOVĚ: GameStar 57 vs. Level 107 vs. Score 118
Seznam kapitol
  1. Jan Morkes: Srovnání časopisů
  2. David Sláma: Gamestar 57
  3. Jan Morkes: Level 107
  4. Jiří Černý: Score 118

Design 30 dní poté

Bezesporu největší událostí minulého čísla byl přechod na nový design. Nejprodávanější časopis na trhu na začátku listopadu dostal nový kabátek, kterým mnohým doslova vyrazil dech. Krom spousty radikálních změn, na které si přeci jen šlo celkem rychle zvyknout (po měsíci si ani nepamatuji, jaký byl Level předtím), obsahoval pochopitelně také některé začátečnické chyby. Proto mě hned na úvod zajímalo, zda-li se grafikům podařilo všechny šotky a skřítky z tiskáren vyhnat.

A je třeba říci, že se jim to dle mého názoru povedlo. Sice není vše naprosto ideální, ale většinou se člověk v článcích neztrácí. Dopisy se už dají přečíst bez toho, abyste pracně zjišťovali, ve kterém ze tří nabízivších se odstavců dopis pokračuje a i ostatní chybky vypadají nyní opravené. Pouze z nepochopitelných důvodů zůstal rozhovor s Karlem Papíkem ve stylu předchozího čísla a výsledek pak na papíře vypadá jako kdyby jej v redakci zapomněli zeditovat. Mám na mysli styl nerozdělování otázek od odpovědí jednoduchým enterem. Celý rozhovor je tak v podstatě jeden dlouhý a pěkně nepřehledný odstavec. Přitom druhý z rozhovorů tohoto čísla – s tvůrci z K-D Labs – vymoženost zvanou řádkování pocítil a výsledek je dle mého názorů o mnoho lepší.

Kupodivu nový design není námětem redakční listárny. Ohlasů na nový kabátek od čtenářů přišlo samozřejmě požehnaně, ale dle slov Michala Rybky je kvůli konkrétnosti raději neotiskovali a raději jejich obsah přímo podiskutovali s odpovědnými osobami. Přesto jsou téma dopisů celkem monotónní. Mezi čtenáři se totiž rozhořela velká diskuse, zda se vyplatí koupě originálek. Protože se jedná určitě o jeden z nejvážnějších problémů současné české herní scény, z listárny se tak poněkud vypařil onen zábavný charakter, který mnohdy čtenáře nutil hned po úvodníku zalistovat na konec časopisu a pobavit se Wolfovým vtipem.

Zpátky na start

V úvodníku Draken rozjímá nad předvánoční sezónou, aby vzápětí přešel do tradičního vypočítávání, cože Level všechno nabízí (PR manažeři se mají co učit:-). Když si odmyslíme tu omáčku okolo, důležité jsou informace, že od tohoto čísla bud pravidelně CD verze časopisu obsahovat hned tři stříbrné kotouče, a že Level opravdu vyjde letos ještě jednou (tj. potřinácté).

Tématem časopisu jsou nekonečné herní série a tomu odpovídá i náplň rubriky Názory. Už bez dalšího vysvětlení však chybí tradičně „vyvedené“ fotografie pachatelů a místo nich se zde objevili karikatury autorů ve stylu postaviček ze South Parku (že by pořád ještě nikdo nedokázal definitivně zlikvidovat Kennyho?).

Z domova i ze světa

Novinková sekce si udržuje standardní kvalitu. Krom tradiční salvy zpráv ze světa virtuální zábavy Level nabízí i tradiční doplňkové rubriky. Ve věšteckém okénku se tak dozvíte, jak vidí své nejbližší konkurenty Radek Smíšek ze Zima Software, společnosti, jenž připravuje hororovou akci Bloodline. Dozvíte se rovněž jaké tituly potkalo zpoždění, a že nejlepší trailer měsíce předvedli hoši z GSC v nové ukázce ze S.T.A.L.K.E.R.a.

V tradičním guláši se tentokrát můžete pokochat fotem celé redakce Levelu. Než se však zejména fanynky rozběhnou s pištěním na stánky, aby si své bohy vystavili nad své postýlky, musím podotknout, že se jedná opět o pokusy převést podobizny autorů do grafiky South Parku. Takže plakát statného Rybky ve formátu 1:1 snad někdy příště. Když už jsme u nejoblíbenějšího autora, nelze nezmínit,  že se v časopise nachází i přetisk jeho úplně prvního článku z roku 1988. Nejedná se o žádnou herní kritiku ani ódu na Steel Panthers, jde o ..... ale co nechte se překvapit!

Tradiční nášup zdárně doplňuje české okénko do světa místní freewarové scény, dvojstránka o online hrách a také tradičně zajímavý odstaveček s internetovými odkazy všeho druhu.

Náš tip: Že nevíte, jaký článek byl úplně první zveřejněnou prací Michala Rybky?Dozvíte se v Guláši.

Hloub a hloub do problému

Tématem čísla je, jak jsem již sdělil výše, nekonečnost některých herních sérií. Na neuvěřitelných dvanácti stránkách Pavel  Oreški shrnul pozadí vývoje vybraných „neverending stories“ a více či méně doplnil krátkou úvahou na téma poměru kvality a pořadového čísla hry. Článek není jen omíláním dávno známých faktů, ale nabízí místy velice zajímavé informace. Výsledný dojem z něj je tak kladný.

O trochu hůře na tom je dle mého rubrika preview, konkrétně preview na přání. Naprosto chápu problémy s jeho tvorbou (sehnat informace nebo dokonce nějakou hratelnou verzi bývá mnohdy nadlidský úkol), na druhou stranu se však z této rubriky vytratil její původní význam. To je zvláště patrné u zmiňovaného preview na přání. Když už kolem toho dělají v Levelu takový humbuk, mohl by výsledný článek obsahovat mnohem víc než jen shrnutí všech dostupných informací.

Tradičně kvalitní jsou oba pravidelné rozhovory. V tom zákulisním zpovídal Honza Horčík šéfa ruské společnosti K-D Labs, kdežto v druhém (osobním) se stal obětí Karel Papík. Zde však po pravdě řečeno nechápu hned úvodní otázku od Jindry Rohlíka, ve které tak trošku nemístně vtipkuje s Karlovou nedávnou účastí v našem seriálů Čtenářských rozhovorů NAOSTRO, přitom není to ani pár měsíců, co byl NAOSTRO sám.;-)

Náš tip: Rozhovor s Karlem Papíkem aneb taky se tesite jako on az se bude psat bez hacku a carek?

V zajetí čísel

Vánoce jsou za dveřmi a je to poznat i na prosincovém Levelu. Počet recenzí je opravdu veliký, a přesto se většinou jedná o nadprůměrné tituly. Začíná se překvapivě pozitivní kritikou na další díl Need for Speed Underground, do kterého asi málokdo vkládal své naděje. Pokračuje se přes Návrat krále, Knights of The Old Republic, Beyond Good and Evil, XIII a vše završuje Call of Duty. Celkově je nový Level až po strop nabitý nadprůměrnými tituly, přičemž málokrát se hodnocení zhoupne byť jen pod sedmdesátiprocentní hranici. 

V posledních číslech je opět zřetelný trend „nastupující generace“, a tak si opět budete muset zvyknout na nová jména pod recenzemi. Dlužno dodat, že jejich výtvory jsou do značné míry osvěžujícím prvkem časopisu. Před malou chvílí zmiňovaní pánové však prominou, ale asi nejvíce je celá levelácká fanouškovská obec zvědavá na svého GodWolfa, který je minule neobšťastnil ani jednou herní recenzí. Naštěstí se nejedná o trvalý trend, a tak se tentokrát budete moci pokochat jeho slohem hned v několika kritikách (tentokrát však více než pochvalných).

Abychom byli v našem povídání úplní, musíme zmínit i zhodnocení nejnovějších budgetových přírůstků a pravděpodobně pomalu na stránkách časopisu zakotvující rubriku s Java hrami, abyste věděli, co hrát na svých mobilních mazlíčcích.

Náš tip: Recenze: The Sims Makin Magic: jasná ukázka toho, jak dopadají Simmaniaci

HeWer

Z dalších rubrik vás možná potěší tipy na vánoční dárky pro váš herní stroj. Zajímavé(i když poněkud jednostranně zaměřené) je i povídání o hraní na noteboocích. Nechybí i pár dalších hardwarových článků, tradiční čtyřstránka věnovaná zkulturňování barbarské herní obce a vše zakončuje úvaha na téma Co s Larou?

Příloha

Co se stříbrného kotouče týká, tentokrát se jeho tvůrci vytáhli. Jendím z hlavních taháku tohoto čísla časopisu je totiž plná verze skvělé nelineární záležitosti Gothic, která svou originalitou a skvělou hratelností paralyzovala většinu hráčů minulé prázdniny. Krom toho Level nabízí volně přístupnou America´s Army a pak už jen spousty a spousty dat, které dohromady dávají 8 GB. Rád bych vám tu také zprostředkoval dojmy z Level TV, leč nebylo mi dopřáno vůbec ji spustit.


Obálka: 7/10
Obsah časopisu a čtivost: 8,5/10
Obsah přílohy: 9/10
 
Další Level, na jehož recenze vám nebude stačit ani jeden den ve škole. Tentokrát mu ale zdatně sekundují i ostatní rubriky, takže o vysokém hodnocení nemůže být pochyb. A co teprve ten Gothic!

Celkové hodnocení: 8/10

 

Obsah časopisu

Téma

Herní série (Pavel Oreški)

Rozhovor

Karel Papík (Jindřich Rohlík) 

Profil

KD-Labs (Jan Horčík)

Recenze

Apocalyptica (David Ducháček) 6,0
Beyond Good & Evil (Jiří Pavlovský) 9,1
Bionicle (Pavel Dobrovský) 4,2
Call of Duty (Pavel Prouza) 9,0
Command & Conquer Generals: Zero Hour (Michal Rybka) 8,5
Contract J.A.C.K. (Pavel Prouza) 6,5
Cypher: Traitor`s Gate 2 (Petr Bulíř) 7,0
Empires: Dawn of the Modern World (Otakar Schon) 8,0
Harry Potter: Mistovství světa ve famfrpálu (Ondřej Malý) 7,5
Journey to the Center of the Earth (Petr Ticháček) 7,5
Judge Dredd vs Death (Pavel Dobrovský) 7,5
Lord of the Rings: Return of the King (Radek Friedrich) 7,5
Lord of the Rings: War of the Ring (Tomáš Smolík) 7,0
NBA Live 2004 (David Ducháček) 8,9
Need for Speed: Underground (Václav Rybář) 8,5
RC Cars (David Ducháček) 7,0
Simcity 4: Rush Hour (Michal Rybka) 8,0
Star Wars: Knights of the Old Republic (Pavel Dobrovský) 8,5
The Sims: Makin` Magic (Michal Rybka) 9,0
Turok: Evolution (Pavel Prouza) 5,5
Warlords IV: Heroes of Erethria (Tomáš Smolík) 7,0
Worms 3D (Pavel Dobrovský) 8,2
XIII (Pavel Prouza) 8,0

Zlevněné edice 

Divine Divinity (Tomáš Krajča) 7,0
Freedom Force (Tomáš Krajča) 8,8
Iron Storm (Tomáš Krajča) 6,5
Sid Meier`s Simgolf (Tomáš Krajča) 7,6
Startopia (Tomáš Krajča) 7,7
Z2: Steel Soldiers (Tomáš Krajča) 5,5

Preview

Armed & Dangerous (Pavel Dobrovský) 
Perimeter (Jan Horčík) 
The Sims 2 (Michal Rybka) 

Hardware/Software 

Music Maker (Jakub Tureček) 
Notebooky na hraní (Michal Rybka) 
Quality Cheap Products (Michal Rybka) 
Tungsten T3 (Michal Rybka) 
Vánoční nákupy (Michal Rybka) 

Kultura 

Alois Nebel 1 - Bílý potok (KOMIKS) 
Bedeman 4 (KOMIKS) 
Dido - Life for Rent (CD) (Karel Drda) 
Duran Duran - The DVD Greatest (DVD) (Karel Drda) 
Erasure - The Video Hits (DVD) (Karel Drda) 
Mazaný Filip (FILM) (Karel Drda) 
Pupendo (DVD) (Karel Drda) 
R.E.M. - The Best (DVD) (Karel Drda) 
Spiderman: Návrat (KOMIKS) 
Terminator 3 (DVD) (Karel Drda) 

Komentář 

Zlatá cihla s poprsím (Pavel Dobrovský) 

Dopisy 

Dopisy shonu předvánočního (Michal Rybka) 


Obsah CD/DVD

Plná hra
  
America`s Army 2.0 DVD  
Gothic CZ CD/DVD

Demoverze

AoM: Titans DVD  
Axes of Evil DVD  
Battle Engine: Aquila DVD  
Call of Duty DVD  
Contract J.A.C.K. CD/DVD  
Dogfight! Battle for Pacific DVD  
Dominions 2 DVD  
Empires: Dawn of the Modern World DVD  
Ford Racing 2 DVD  
Greyhawk DVD  
Harry Potter: Quidditch World Cup CD/DVD  
Championship Manager 03-04 DVD  
In Memoriam DVD  
Midnight Nowhere DVD  
Nascar Thunder 2004 DVD  
NFS: Underground CD/DVD  
Pro Evolution Soccer 3 CD/DVD  
Railroad Pioneer DVD  
Railroad Tycoon 3 CD/DVD  
Rebel Trucker DVD  
Steamland DVD  
Tortuga DVD  
Trackmania CD/DVD  
URU: Beyond the Myst DVD  
Vegas: Make it Big DVD  
Worms 3D DVD  

DVD Video  

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu DVD  
Level TV DVD  
Mazaný Filip DVD  
Shrek 2 DVD  
Troy DVD

Hry Zdarma

Bill DeBill CD/DVD  
Bulánci CD/DVD  
Červové X CD/DVD  
Local Ride CD/DVD  
Logic Puzzle 3D CD/DVD  
Moorfrosch CD/DVD  
SAS CD/DVD  
Sázkař 2003 CD/DVD  
Simvillage CD/DVD  
Tank Arena CD/DVD  

Trailery   

007 Everything of Nothing DVD  
Armed and Dangerous DVD  
Broken Sword 3 DVD  
Celtic Kings: Punic Wars DVD  
Curse: The Eye of Isis DVD  
Deus Ex 2 CD/DVD  
Dungeon Siege: Legends DVD  
Firestarter DVD  
Hidden & Dangerous 2 DVD  
Larry 8 CD/DVD  
LOTR: Battle for Middle-Earth CD/DVD  
LOTR: Return of the King DVD  
RS: Athena Sword DVD  
S.T.A.L.K.E.R. DVD  
Secret Service 2 DVD  
Terminator 3: Rise of the Machines DVD  
Trainz 2004 DVD  
Tribes: Vengeance DVD  
Turok Evolution DVD  
UT 2004 DVD  
Warlords 4 DVD  
Westerner DVD  

Modifikace   

Dungeon Siege – Lands of Hyperborea DVD  
GTA Vice City – Multi Theft Auto DVD  
Half-Life – Buzzy Bots DVD  
Half-Life – Run for Life DVD  
Hypersnap-DX v5.40.02 DVD  
Neverwinter Nights – moduly DVD  
UT 2003 – Domain DVD  
UT 2003 – Chaos DVD  

Software   

AbiWord v2.0.1 CD/DVD  
Acrobat Reader 6 DVD  
Audio Cleaning Lab CD/DVD  
Capture Professional v5.0 DVD  
Codecpack All-in-One v5.0.5.8 DVD  
DVD Toolbox DVD  
Editpad Pro DVD  
Music Maker CD/DVD  
Net Transport v1.53 DVD  
PopUp Free DVD  
Powerstrip v3.47 DVD  
Sonique v2 Alpha DVD  
True Launch Bar v2.0 DVD  
WinAmp 5 CD/DVD  

Update   

3D Mark 2003 v340 DVD  
Age of Mythology v1.08 DVD  
Age of Mythology: Titans v1.01 DVD  
Age of Wonders: Shadow Magic v1.2 DVD  
Airport Tycoon 3 Patch1 DVD  
CC Generals v1.07 DVD  
Contract J.A.C.K. v1.1 DVD  
Cruise Ship Tycoon Patch2 DVD  
Diablo 2 v1.10 DVD  
Diablo 2: Lord of Destruction v1.10 DVD  
Etherlods 2 CZ v1.01 CD/DVD  
Galactic Conquest v01D DVD  
Greyhawk Patch1 DVD  
Hobbit v1.2 DVD  
Jedi Academy v1.01 DVD  
Judge Dredd v1.01 DVD  
Life for Speed vS10.3D DVD  
Mafia CZ v1.2 CD/DVD  
Mall Tycoon 2 v1.01 DVD  
Max Payne 2 v1.01 CD/DVD  
Nosferatu ATI Patch DVD  
Railroad Tycoon 3 v1.02 DVD  
Red Orchestra v1.11 DVD  
Rise of Nations v1.02 DVD  
Tron 2.0 v1.040 DVD  
Vegas: Make it Big v1.1 DVD  
Victoria v1.01 DVD  
Vietcong v1.01 DVD  
Warlords 4 v1.01 DVD  
Yager v5.52 DVD  

EXTRA   

Battlefield 1942 – mod tools DVD  
Breed – demo mise DVD  
CC Generals - Forrest MAP CD/DVD  
CC Generals Zero Hour – Mountain MAP CD/DVD  
Elite Force 2 – zdrojové kódy DVD  
Haegemonia – mod tools DVD  
Max Payne 2 – bonus epizody CD/DVD  
Max Payne 2 – edit tools DVD  
Max Payne 2 – sound rip DVD  
Rise of Nations – MP addon DVD  
UT 2003 – Community Pack DVD  
W3 Frozen Throne – MAPA CD/DVD  
Zoo Tycoon – Endangered Species DVD  


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma