Srovnání: vánoční GameStar, Level a Score - zaostřeno na recenze

Před vánocemi vychází každoročně mnohem více titulů než ve zbylých měsících. Letos na to zareagovali všechny papírové časopisy speciálními čísly nebo vydáním lednového čísla v předstihu. Co svým potencionálním čtenářům nabízejí? Jaké plné hry obsahují jejich přílohy? Dozvíte se v našem dnešním srovnání.
Srovnání: vánoční GameStar, Level a Score - zaostřeno na recenze

Hned na úvod je třeba poznamenat, že se svým způsobem pokoušíme srovnat nesrovnatelné. Hodnotit hry je složité, nicméně zvykli jsme si, ale hodnotit časopis - recenze, preview či novinky je opravdu dosti náročné. Každému se líbí trochu něco jiného a vyžaduje jiný styl či zpracování. Neberte to jako alibismus, jestliže budete mít jiný pohled na věc, uvítáme, když se s námi o něj podělíte v diskusi pod článkem. Názor zde prezentovaný berte proto jako jeden z možných – jde o pohled člověka, který už se v oblasti několik let pohybuje a má jisté zkušenosti s tvorbou časopisu.

Co bude dnes dobrého?

Předmětem dnešního srovnání jsou, jak už bylo řečeno výše, čísla časopisů, které se na trhu objevily ve vánočním čase. Konkrétně se jedná o Level 108, Score 119 a GameStar 58. Všechny jsme měli možnost vyzkoušet ve verzi s DVD. Cenová politika zůstala stejná, a tak opět nejlevnější zůstává GameStar následovaný nejstarším časopisem Score a pole uzavírá nejčtenější Level. Tolik k úvodnímu představení, nyní se vrhněme na to, co nám redakce v časopisech nadělili pod stromeček.

Statistiky GameStar Level Score
počet stran 140 140 132
cena s DVD 150 Kč 219 Kč 199 Kč
cena s CD 150 Kč 179 Kč 180 Kč
mini není 34,50 Kč není
náklad 30 000 63 150 neuvádí

Jenom recenze?!

Hned na úvod je třeba říct, že vánoční čísla byla pochopitelně zaměřena na recenze her. Díky tomu všechny časopisy v podstatě zvládly ohodnotit všechny významné tituly s datem vydání 2003 ještě v minulém roce. Na druhou stranu to s sebou přineslo také několik negativ, a to zejména nižší počet stran pro ostatní rubriky.

Ve Score je tradičně kvalitní novinková sekce doplněná bonusovým Deníkem vývojáře s rozjímáním Marka Španěla, ovšem pak následují už jen dvě preview.

U Levelu prakticky není poznat, že se jedná o nějaký speciál, protože všechno najdete tam, kde jste zvyklí, ať už je to tradiční věštecké okénko, freewarová stránka či nejlepší trailery měsíce. Zvláštní pozornost si určitě zaslouží zejména nejoriginálnější článek měsíce – Módní přehlídka v podání kuchařů Guláše. Téma čísla je tentokráte poněkud náročnější na čtení, nicméně pokud se vám do něj nebude chtít, můžete si vybrat mezi rozhovorem o Doomu 3 nebo tradiční dvojicí zajímavých rozhovorů.

GameStar raději vsadil místo pekelného Dooma na Half-Life 2. V povedeném článku se dozvíte o hře v podstatě vše, co bylo o ní řečeno, případně se dalo vypozorovat ze zveřejněných trailerů. Svou kvalitu si zachovávají také novinky sledující díky rubrice Insider i ekonomicko-právnické problémy herní branže. Téma nabízí netradiční pohled na „hry pro dospělé“ ovšem zdaleka nejzajímavější z celé první části časopisu je rozhovor s Petrem Vochozkou, osobností číslo jedna na české herní scéně.

Vlastně, proč ne

Správně, čtenáři chtějí recenze, tak proč jim je neposkytnout? Recenze se dají obecně dost špatně hodnotit. Kvantitativní srovnání jsem již uvedl výše, vyhrálo Score, druhý byl co do počtu stran GameStar a poslední (o fous) Level, který si v předchozích číslech vypotřeboval zásobu trháků čísel a vánoční díl tak při porovnání vypadal méně nabitě, i když nabízí mnoho dalších napdrůměrných titulů. 

 

 

Téma pro diskusi - My píšeme recenzi?

Na úvod jsem vám slíbil speciální pozornost věnovanou recenzím. O co jde? Nehodlám zde hodnotit kvality článků, jež mají za úkol napovědět hráči, zda hra stojí za to či nikoliv. Stejně tak se nebudu zmiňovat o jejich pubertálnosti či profesionálnosti, i když se jedná určitě o zajímavé téma. Chtěl bych se zmínit o slovesném čísle, v jakém jsou napsány.

Zarazilo mě to hned poprvé, kdy jsem podobnou recenzi četl, a ačkoli jsem doufal, že se jedná jen o sílu zvyku, nějak se mi příčí recenze psané v plurálu.

Osobně mi to přijde docela falešné – vždyť všem je nadmíru jasné, že recenzi psal jeden jediný člověk, tak proč říkat my? Plurál si naposledy přivlastňovali králové či vyšší aristokraté. Navíc už několikrát jsem narazil na naprosto směšnou konstrukci ve stylu „když jsme vkládali CD do mechaniky“ a podobné nesmysly. Při představě srocení celé redakce kvůli instalaci hry se musím smát. Nestyďme se za svůj názor! Recenze je subjektivním dílem autora, a proto je pochopitelné, že jej psal jeden člověk. Proč to tedy neprezentovat tak i v článku?

Co si o tomto myslíte vy? Vyhovují vám recenze v množném čísle? Nebo je vám to jedno? Vyjádřete se v diskusním fóru pod článkem!

 

A zbytek?

Online rubriky všech magazínů se sobě dosti podobají, a tak se skoro ani nemá cenu nad nimi pozastavovat. U každého najdete souhrnný přehled novinek, článek věnovaný nějaké online hře a zprávy z progamingu. GameStar získává malé plus za článek navíc v podobě diskuse nad profesionalizací e-sportů obecně.

 

Mezo hardwarovými rubrikami mě nejvíce potěšil velký test grafických karet v Levelu a ani rozsahově menší srovnání základních desek ve Score nebylo špatné. GameStar má povedenou rubriku FAQ nebo spíše ČKD, do které můžete poslat jakýkoli dotaz týkající se počítačů a problémů s nimi spojenými. Jedná se určitě o zajímavý nápad, ovšem v dnešní době si asi člověk těžko může dovolit čekat dva měsíce na možné vyřešení svého problému.

Stříbrné kotouče

Co se velikosti příloh týče, opět vede Score. 9,4 GB je 9,4 GB. Druhý Level však na rovněž oboustranném médiu nabízí také úctyhodnou kapacitu 9 GB. Třetí vzadu, GameStar, zůstává stále věrný cca 4,5 GB DVD. Plné hry tentokrát nabídli všichni. Jestli se vám více líbí strategie Warrior Kings (Level), Battle Realms (Score) či Industry Giant 2 (GameStar), to nechám na vás, každopádně Level navíc přidává k dobru adventuru 6 ženichů a 1 navíc a film Fantom Paříže.

DVD GameStar Level Score
velikost DVD 4,35 GB 9 GB 9,4 GB
Plné hry Industry Giant 2 CZ

6 ženichů a 1 navíc, Wrrioir Kings, film Fantom Paříže

Battle Realms

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A