Srovnání: vánoční GameStar, Level a Score - zaostřeno na recenze

Před vánocemi vychází každoročně mnohem více titulů než ve zbylých měsících. Letos na to zareagovali všechny papírové časopisy speciálními čísly nebo vydáním lednového čísla v předstihu. Co svým potencionálním čtenářům nabízejí? Jaké plné hry obsahují jejich přílohy? Dozvíte se v našem dnešním srovnání.
Srovnání: vánoční GameStar, Level a Score - zaostřeno na recenze

Hned na úvod je třeba poznamenat, že se svým způsobem pokoušíme srovnat nesrovnatelné. Hodnotit hry je složité, nicméně zvykli jsme si, ale hodnotit časopis - recenze, preview či novinky je opravdu dosti náročné. Každému se líbí trochu něco jiného a vyžaduje jiný styl či zpracování. Neberte to jako alibismus, jestliže budete mít jiný pohled na věc, uvítáme, když se s námi o něj podělíte v diskusi pod článkem. Názor zde prezentovaný berte proto jako jeden z možných – jde o pohled člověka, který už se v oblasti několik let pohybuje a má jisté zkušenosti s tvorbou časopisu.

Co bude dnes dobrého?

Předmětem dnešního srovnání jsou, jak už bylo řečeno výše, čísla časopisů, které se na trhu objevily ve vánočním čase. Konkrétně se jedná o Level 108, Score 119 a GameStar 58. Všechny jsme měli možnost vyzkoušet ve verzi s DVD. Cenová politika zůstala stejná, a tak opět nejlevnější zůstává GameStar následovaný nejstarším časopisem Score a pole uzavírá nejčtenější Level. Tolik k úvodnímu představení, nyní se vrhněme na to, co nám redakce v časopisech nadělili pod stromeček.

Statistiky GameStar Level Score
počet stran 140 140 132
cena s DVD 150 Kč 219 Kč 199 Kč
cena s CD 150 Kč 179 Kč 180 Kč
mini není 34,50 Kč není
náklad 30 000 63 150 neuvádí

Jenom recenze?!

Hned na úvod je třeba říct, že vánoční čísla byla pochopitelně zaměřena na recenze her. Díky tomu všechny časopisy v podstatě zvládly ohodnotit všechny významné tituly s datem vydání 2003 ještě v minulém roce. Na druhou stranu to s sebou přineslo také několik negativ, a to zejména nižší počet stran pro ostatní rubriky.

Ve Score je tradičně kvalitní novinková sekce doplněná bonusovým Deníkem vývojáře s rozjímáním Marka Španěla, ovšem pak následují už jen dvě preview.

U Levelu prakticky není poznat, že se jedná o nějaký speciál, protože všechno najdete tam, kde jste zvyklí, ať už je to tradiční věštecké okénko, freewarová stránka či nejlepší trailery měsíce. Zvláštní pozornost si určitě zaslouží zejména nejoriginálnější článek měsíce – Módní přehlídka v podání kuchařů Guláše. Téma čísla je tentokráte poněkud náročnější na čtení, nicméně pokud se vám do něj nebude chtít, můžete si vybrat mezi rozhovorem o Doomu 3 nebo tradiční dvojicí zajímavých rozhovorů.

GameStar raději vsadil místo pekelného Dooma na Half-Life 2. V povedeném článku se dozvíte o hře v podstatě vše, co bylo o ní řečeno, případně se dalo vypozorovat ze zveřejněných trailerů. Svou kvalitu si zachovávají také novinky sledující díky rubrice Insider i ekonomicko-právnické problémy herní branže. Téma nabízí netradiční pohled na „hry pro dospělé“ ovšem zdaleka nejzajímavější z celé první části časopisu je rozhovor s Petrem Vochozkou, osobností číslo jedna na české herní scéně.

Vlastně, proč ne

Správně, čtenáři chtějí recenze, tak proč jim je neposkytnout? Recenze se dají obecně dost špatně hodnotit. Kvantitativní srovnání jsem již uvedl výše, vyhrálo Score, druhý byl co do počtu stran GameStar a poslední (o fous) Level, který si v předchozích číslech vypotřeboval zásobu trháků čísel a vánoční díl tak při porovnání vypadal méně nabitě, i když nabízí mnoho dalších napdrůměrných titulů. 

 

 

Téma pro diskusi - My píšeme recenzi?

Na úvod jsem vám slíbil speciální pozornost věnovanou recenzím. O co jde? Nehodlám zde hodnotit kvality článků, jež mají za úkol napovědět hráči, zda hra stojí za to či nikoliv. Stejně tak se nebudu zmiňovat o jejich pubertálnosti či profesionálnosti, i když se jedná určitě o zajímavé téma. Chtěl bych se zmínit o slovesném čísle, v jakém jsou napsány.

Zarazilo mě to hned poprvé, kdy jsem podobnou recenzi četl, a ačkoli jsem doufal, že se jedná jen o sílu zvyku, nějak se mi příčí recenze psané v plurálu.

Osobně mi to přijde docela falešné – vždyť všem je nadmíru jasné, že recenzi psal jeden jediný člověk, tak proč říkat my? Plurál si naposledy přivlastňovali králové či vyšší aristokraté. Navíc už několikrát jsem narazil na naprosto směšnou konstrukci ve stylu „když jsme vkládali CD do mechaniky“ a podobné nesmysly. Při představě srocení celé redakce kvůli instalaci hry se musím smát. Nestyďme se za svůj názor! Recenze je subjektivním dílem autora, a proto je pochopitelné, že jej psal jeden člověk. Proč to tedy neprezentovat tak i v článku?

Co si o tomto myslíte vy? Vyhovují vám recenze v množném čísle? Nebo je vám to jedno? Vyjádřete se v diskusním fóru pod článkem!

 

A zbytek?

Online rubriky všech magazínů se sobě dosti podobají, a tak se skoro ani nemá cenu nad nimi pozastavovat. U každého najdete souhrnný přehled novinek, článek věnovaný nějaké online hře a zprávy z progamingu. GameStar získává malé plus za článek navíc v podobě diskuse nad profesionalizací e-sportů obecně.

 

Mezo hardwarovými rubrikami mě nejvíce potěšil velký test grafických karet v Levelu a ani rozsahově menší srovnání základních desek ve Score nebylo špatné. GameStar má povedenou rubriku FAQ nebo spíše ČKD, do které můžete poslat jakýkoli dotaz týkající se počítačů a problémů s nimi spojenými. Jedná se určitě o zajímavý nápad, ovšem v dnešní době si asi člověk těžko může dovolit čekat dva měsíce na možné vyřešení svého problému.

Stříbrné kotouče

Co se velikosti příloh týče, opět vede Score. 9,4 GB je 9,4 GB. Druhý Level však na rovněž oboustranném médiu nabízí také úctyhodnou kapacitu 9 GB. Třetí vzadu, GameStar, zůstává stále věrný cca 4,5 GB DVD. Plné hry tentokrát nabídli všichni. Jestli se vám více líbí strategie Warrior Kings (Level), Battle Realms (Score) či Industry Giant 2 (GameStar), to nechám na vás, každopádně Level navíc přidává k dobru adventuru 6 ženichů a 1 navíc a film Fantom Paříže.

DVD GameStar Level Score
velikost DVD 4,35 GB 9 GB 9,4 GB
Plné hry Industry Giant 2 CZ

6 ženichů a 1 navíc, Wrrioir Kings, film Fantom Paříže

Battle Realms

 

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Minecraft zdarma: 5 her, které si můžete zahrát hned teď

Minecraft zdarma: 5 her, které si může…

Minecraft se dočkal extrémního úspěchu a dodnes staví své domy z bloků miliony hráčů. I když mnoho lidí hru „upirátilo“, my jsme proti pořizování her na černo. Pokud si však chcete zahrát Minecraft a nechcete platit, možná vám pomůžou naše tipy na jiné parádní herní kousky.

15.  8.  2018 | | 3 N/A
Podle Kingdom Come: Deliverance vznikla oficiální turistická příručka

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikl…

3.  8.  2018 | | 3 N/A
Reportáž: Navštívili jsme virtuální hernu v Praze

Reportáž: Navštívili jsme virtuální he…

Virtuální realita vás doslova shodí na zem.

8.  8.  2018 |
Red Dead Redemption 2 vypadá jako dokonalá westernovka od Tarantina

Red Dead Redemption 2 vypadá jako doko…

Rockstar špatné hry nedělá. A když spojíte divoký západ s jedním z nejlepších studií, máte zaděláno na hit.

12.  8.  2018 |
Fotoseriál z českého survival royale: Vigor pěkně zblízka

Fotoseriál z českého survival royale: …

Další český battle royale začíná vystrkovat růžky. Jak vypadá a jak působí?

7.  8.  2018 |